Kahve Sevenler
(28/08/2020, Saat: 00:27)Dragon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hario V60 ile filtre kahve içince diğer daha önce içtiklerim neydi diye düşünüyorum Smile Özelikle kahve çekirdeği öğütüp yapmak vs tam ritüel. V60 mantığı da çok ilginç gerçekten. Japonlara bir kere daha hayran oldum bu minimalizm karşısında.

Yöresel kahveler arasında en çok Hondurası beğendim. asiditesi düşük bir kahve markası öneriniz varsa alırım Smile

Bu sistemden sonra makinede yaptigim kahve tat vermez oldu bayadir sadece bununla kahve icer oldum, soguk demleme.icinde bi masraf kapisi daha cikti @PisPorsuk hocam alinirmi ben pet siseye doldurup, sonra filtreden suzdum fena degildi ama.
(28/08/2020, Saat: 00:27)Dragon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hario V60 ile filtre kahve içince diğer daha önce içtiklerim neydi diye düşünüyorum Smile Özelikle kahve çekirdeği öğütüp yapmak vs tam ritüel. V60 mantığı da çok ilginç gerçekten. Japonlara bir kere daha hayran oldum bu minimalizm karşısında.

Yöresel kahveler arasında en çok Hondurası beğendim. asiditesi düşük bir kahve markası öneriniz varsa alırım Smile

Etiyopya (Arabica) very natural. Japonlar malt viski de olduğu gibi kahvede de iyiler.

(28/08/2020, Saat: 00:39)İsmetaltan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu sistemden sonra makinede yaptigim kahve tat vermez oldu bayadir sadece bununla kahve icer oldum, soguk demleme.icinde bi masraf kapisi daha cikti @PisPorsuk hocam alinirmi ben pet siseye doldurup, sonra filtreden suzdum fena degildi ama.

@İsmetaltan soğuk demleme için oğlum (okulun el verdiği dönemde kahve dünyasında çalıştı) buz parçalarından dış gömlek yapıp, buzdolabının derin dondurucu kısmında bir kaç dakika dinlendiriyor. Sonuç güzel ama biraz zahmetli.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
(28/08/2020, Saat: 01:11)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @İsmetaltan soğuk demleme için oğlum (okulun el verdiği dönemde kahve dünyasında çalıştı) buz parçalarından dış gömlek yapıp, buzdolabının derin dondurucu kısmında bir kaç dakika dinlendiriyor. Sonuç güzel ama biraz zahmetli.

Kahveleri cekirdek olarak mi ekliyo abi yoksa ogutulmus olani mi donduruyo buzluk icinde.
Kovboy usulü kahve demleyip içenler var mı ? Uzun bir süredir bu metodla kahve içiyorum. İş yerinde de french press. Aslında kahve makinem ve öğütücüm vs var ancak artık bu hobiye çok zaman ayıramıyorum.

https://youtu.be/7UAoT21eqXI
https://youtu.be/pSALW59cs64

İlk video en geleneksel anlamda kovboy kahvesi, ikincisi daha ev tipi.

Deneyenler olursa yorumlarını bekliyorum. Tek gereken eski çelik demlik. Sonunda dökülen soğuk su kahvenin dibe çökmesini sağlıyor.
Yaptığım araştırmalar neticesinde vardığım sonuç hangi ekipman ve kahve türünü kullanırsan kullan kahveyi o anda çekmezsen pek bir tat alamayacağın oldu. Kahve çekirdeğinin öğütüldükten sonra 15 dk içerisinde tüketilmesi gerekiyormuş. Şu anda kahve öğütücüm yok, french pres ayarında çektirip kullanıyorum.

Seramik bıçaklı değilde çelik bıçaklı öğütücüler kullanarak en homojen şekilde öğüterek istenilen notalara ulaşılabiliyormuş. Eğer çektiğimiz kahve homojen olmazsa yani daha iri yada daha küçük parçalar ne kadar çok olursa demlediğimiz kahve acılaşıyormuş. Yani önce taze kahve sonra demleme. Pour over demleme olarak V60 daha makul gibi.

Edindiğim bu bilgiler ışığında makinelerden kaçıp manuel olarak kullanılabilecek bir başlangıç seti kurdum kafamda. Öğütü comandante c40 nitro, hario V60 set ve hassas kahve tartısı. Gerisi kahve çekirdeği tabi ne zaman alabilirim bilmiyorum ama hedef belli
(28/08/2020, Saat: 13:20)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaptığım araştırmalar neticesinde vardığım sonuç hangi ekipman ve kahve türünü kullanırsan kullan kahveyi o anda çekmezsen pek bir tat alamayacağın oldu. Kahve çekirdeğinin öğütüldükten sonra 15 dk içerisinde tüketilmesi gerekiyormuş. Şu anda kahve öğütücüm yok, french pres ayarında çektirip kullanıyorum.

Seramik bıçaklı değilde çelik bıçaklı öğütücüler kullanarak en homojen şekilde öğüterek istenilen notalara ulaşılabiliyormuş. Eğer çektiğimiz kahve homojen olmazsa yani daha iri yada daha küçük parçalar ne kadar çok olursa demlediğimiz kahve acılaşıyormuş. Yani önce taze kahve sonra demleme. Pour over demleme olarak V60 daha makul gibi.

Edindiğim bu bilgiler ışığında makinelerden kaçıp manuel olarak kullanılabilecek bir başlangıç seti kurdum kafamda. Öğütü comandante c40 nitro, hario V60 set ve hassas kahve tartısı. Gerisi kahve çekirdeği   tabi ne zaman alabilirim bilmiyorum ama hedef belli
Valla komşum o kahve çekme olayına ben de taktım bi ara da olacak gibi değil. Düzgün yapmak istesen en ucuz alet manuel olarak comandante o da 2500 lira. Valla kimse kusura bakmasın da 2500 lira öğütücüye vereceğime ömrüm boyunca en kralı kahvecide kahve içerim. Big Grin Artı yorgunluğu da cabası.
(28/08/2020, Saat: 14:17)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Valla komşum o kahve çekme olayına ben de taktım bi ara da olacak gibi değil. Düzgün yapmak istesen en ucuz alet manuel olarak comandante o da 2500 lira. Valla kimse kusura bakmasın da 2500 lira öğütücüye vereceğime ömrüm boyunca en kralı kahvecide kahve içerim.  Big Grin Artı yorgunluğu da cabası.

Şu anda F/P oranı en yüksek ve hem filtre hem de daha ince öğütümlerde iyi sonuç veren bir değirmen var. İzmir'den genç bir Türk girişimcinin projesi olan Molent. Molent G50 performans olarak çok başarılı.Fiyatı da Comandante'den çok daha hesaplı. https://molenttools.com/kahve-degirmeni/...ni-Natural Şu anda piyasadaki kaliteli 3 değirmenin karşılaştırıldığı video ekte.

GÖREV OLSA BİZE YAPTIRIRDINIZ!
(28/08/2020, Saat: 14:17)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Valla komşum o kahve çekme olayına ben de taktım bi ara da olacak gibi değil. Düzgün yapmak istesen en ucuz alet manuel olarak comandante o da 2500 lira. Valla kimse kusura bakmasın da 2500 lira öğütücüye vereceğime ömrüm boyunca en kralı kahvecide kahve içerim. Big Grin Artı yorgunluğu da cabası.

Valla güzel mantık komşum

Şu pandemi ne kadar sürecek belli değil, kahveciler çok güvenilir mi

Bu mantık aynı bizim içinde söylenebilir ama. Bir alete 1500 TL, bir fırçaya 1000 TL, bir sabuna 500-600 TL ödediğimizi ödediğimizi duysalar

Hobi olunca işler değişiyor tabi. Sadece maliyet açısından mı vazgeçtiniz komşum?

(28/08/2020, Saat: 14:46)Alfred Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şu anda F/P oranı en yüksek ve hem filtre hem de daha ince öğütümlerde iyi sonuç veren bir değirmen var. İzmir'den genç bir Türk girişimcinin projesi olan Molent. Molent G50 performans olarak çok başarılı.Fiyatı da Comandante'den çok daha hesaplı. https://molenttools.com/kahve-degirmeni/...ni-Natural Şu anda piyasadaki kaliteli 3 değirmenin karşılaştırıldığı video ekte.

Bende bu ve molent 100 modelini incelemeye başladım bir kaç gündür komşum. Bir comandante değil ama güzel bir gelişme tabi.
(28/08/2020, Saat: 14:54)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende bu ve molent 100 modelini incelemeye başladım bir kaç gündür komşum. Bir comandante değil ama güzel bir gelişme tabi.

G100 ile G50'nin öğütüm yapan aksamı aynı. Dolayısıyla G50 fiyatına göre daha mantıklı bence.
GÖREV OLSA BİZE YAPTIRIRDINIZ!
(28/08/2020, Saat: 14:57)Alfred Adlı Kullanıcıdan Alıntı: G100 ile G50'nin öğütüm yapan aksamı aynı. Dolayısıyla G50 fiyatına göre daha mantıklı bence.

Bir ara G100 modelinin incelemesini izlemiştim beni pek tatmin etmemişti. Şimdi G50 modelinin güncellendiğini ve yeni halinin incelemesini izledim ve gerçekten G50 çok tercih edilesi olmuş komşum. Tavsiye için teşekkürler. Merak edenler için güncel G50 sürümünün incelemesini aşağıya kopyalıyorum.

https://youtu.be/r8ePzMUHa5g

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Filtre Kahve Makinesi Önerisi krub 45 19,034 21/08/2022, Saat: 13:00
Son Yorum: alpella42
  Puro Kültürü ve Puro Sevenler (+18) 3RD1 26 10,619 09/09/2020, Saat: 15:13
Son Yorum: BigHillMe
  Suşi Sevenler :D yarhasan 17 17,205 06/05/2020, Saat: 19:04
Son Yorum: onurcakmak
  Nargile Sevenler yarhasan 22 33,504 24/03/2013, Saat: 18:14
Son Yorum: tamer26

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: