Rimei,rapid,ws'den sonra?
Sayın üstadlar bu üç alete oldukça alıştım fakat artık 1-2 tık daha üste çıkmayı düşünüyorum.. EJ DE89,Mühle R49 alsam yine değişen bir şey olmaz mı?Yoksa Mühle R41 gibi daha agresif aletlere mi geçmeliyim? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
(08/05/2014, Saat: 12:37)EKSeLaNS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın üstadlar bu üç alete oldukça alıştım fakat artık 1-2 tık daha üste çıkmayı düşünüyorum.. EJ DE89,Mühle R49 alsam yine değişen bir şey olmaz mı?Yoksa Mühle R41 gibi daha agresif aletlere mi geçmeliyim? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

50-60 tl ye 1970-80 arası gillette adjustable al derim. Üstadlara sor yine
Hocam üstad değilim ama kendi tecrübemi aktarayım çünkü ben de aynı durumdaydım. Yuma-WS-Rimei sırasıyla denedim ve Rimei nin agresifliği ve yakınlığı en çok bana uydu. Tekniği biraz ilerlettikten sonra daha kaliteli bir makina alayım dedim ve agresif makinelere bakmaya başladım, uzun araştırmalardan sonra agresif makineden ziyade Mild ama kaliteli bir makine ile 2-3 perde de çok tahrişsiz, pürüzsüz, sinek kaydı tıraşlar olunabildiğini öğrendim(Doğru teknik ve uygun jiletle).

Aramam EJ89 ve Merkur 34C arasında sınırlandı. Bu aşamada birbirine çok yakın aletler ama kafa kalitesi ve ağrlık dengesi olarak Rimei vs. aletlerden daha başarılı tıraşlar veriyorlar. Ben görsel zevkim dahilinde Edwin Jagger DE89 aldım. Rimei ile farkları yakın ve tahrişsiz tıraş sağlıyor her iki makine de. Eğer çok sert ve gür sakalınız yoksa mild bir alet ve doğru jiletle zaten günlük mükemmel sonuçlar alacaksınız ve tıraşlar daha keyifli hale gelecek.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Cevaplar için teşekkür ederim. Şimdi diğer kaliteli aletleri bu saydığım aletlerle karşılaştırma yapamadığım için anlayamıyorum. Yakından görebilme,inceleyebilme şansım olsa en azından. Şanssızlık ki bulunduğum ilden traşseverde yok forumdan bu işlere meraklı. Şimdi rapidi kullanıyorum.Gayet ağır güzel tıraş çıkaran bir alet fakat Tıraş olurken de soruyorum acaba R89,EJ De89,Merkur 34C,Mühle R41 gibi aletlerde nasıl bir fark ve haz vardır diye. Benim tam olarak ne anlatmak istediğimizi anladınız sanırım Smile Bu arada sakal yapım sert değil ve açık renkli olduğum için kızarıklığa meyilli.
(08/05/2014, Saat: 13:10)EKSeLaNS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevaplar için teşekkür ederim. Şimdi diğer kaliteli aletleri bu saydığım aletlerle karşılaştırma yapamadığım için anlayamıyorum. Yakından görebilme,inceleyebilme şansım olsa en azından. Şanssızlık ki bulunduğum ilden traşseverde yok forumdan bu işlere meraklı. Şimdi rapidi kullanıyorum.Gayet ağır güzel tıraş çıkaran bir alet fakat Tıraş olurken de soruyorum acaba R89,EJ De89,Merkur 34C,Mühle R41 gibi aletlerde nasıl bir fark ve haz vardır diye. Benim tam olarak ne anlatmak istediğimizi anladınız sanırım Smile Bu arada sakal yapım sert değil ve açık renkli olduğum için kızarıklığa meyilli.

Benim tahminim Rapid biraz 15C gibi bir alet. Bu durumda 89 lar ve ya 34C alırsanız çok büyük farklar göremeyebilirsiniz. R41 ise kullanmadım ama araştırdığım kadarıyla epey agresif bir makine ve tahrişe, kesik atmaya yatkın. Merkur 37C slant ile ilgili iyi yorumlar okudum, belki bakabilirsiniz. Slant aletlerin çok keyifli olduğunu söylüyorlar. Ayarlı aletlere bakmanızı da tavsiye ederim vintage Gilette Adj. aletler Mild, Merkur Progress orta-agresif bir alet. Ayarlı aletler ile istediğiniz tıraş keyfini alabilirsiniz sanırım.
Umarım kafanızı şişirmedim Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
89'lar 34C'ler uçuşuyor ortalıkta, bir farklılık yaratıp fazla kullanılmamış olan bir model alıp deneyimleseniz hoş olabilir.

Mesela Parker
http://www.executive-shaving.co.uk/parke...-razor.php

Mesela Goodfella
http://www.executive-shaving.co.uk/goodf...chrome.php
www.BarbarosRazors.com

İlk önce 89 kafayla başlamanızı tavsiye ederim.Sonra ister istemez 41 kafayı alacaksın. Big Grin Bu 89 un kotu olduğu anlamına gelmesin.Günlük tıraşda çok güzel bir alet.Kendini kesmen için çaba sarfetmen lazım.Keskin çiletlerle çok iyi performans sergiliyor.
41 ise çok farklı bir alet.Hani derler ya anlatılmaz yaşanır.89 gibi suratında oynayamazsın.41 de 2.perde çoğu zaman gereksiz kalıyor.Ufak rötuşlarla tıraş bitiyor.Yüzünde jileti tamamen hissediyorsun.Ustura gibi tıraş ediyor.Tıraş çabuk bitiyor Smile
Eğer keyfini çıkara çıkara tıraş olmak istiyorum dersen 89 derim.ATG,XTG sırasıyla 89 kafaylada sinek kaydı tıraş olabilirsiniz.
Ama berberdeki ustura tıraşını seviyorsanız 41 derim.
Amaç tıraş olmaksa ve koleksiyon yapmayacaksanız bu işin 2 ucundaki alet bunlar.Bunlara sahip olursanız başka alet arayacağınızı sanmıyorum.Benim naçizane fikirlerim bunlar...
Son karar tabiki sizindir.Kalın sağlıcakla...
Burada bulunan kişiler her ikisini de alacak, bu kaçınılmaz, her 2 side bulnması gereken aletlerden, R41 bir yararı da 89 un değerinin ortaya çıkmasını sağlamaktır.Big Grin
En iyisi sırasıyla denemek gibi hepsini Smile
(08/05/2014, Saat: 15:19)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 89'lar 34C'ler uçuşuyor ortalıkta, bir farklılık yaratıp fazla kullanılmamış olan bir model alıp deneyimleseniz hoş olabilir.

Mesela Parker
http://www.executive-shaving.co.uk/parke...-razor.php

Mesela Goodfella
http://www.executive-shaving.co.uk/goodf...chrome.php

Üstadım Parker'ın kafası güzel görünüyor sap da kayda değer şıklıkta, niye EJ DE89 veya Muhle R89 fiyatından daha ucuzdur bu Parker ?

Sent from my iPad using Tapatalk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: