Merkur Progress
8x6fwm.jpg

Komsum kırmızı ile gosterdigim bolum jileti tutan bolum. Bu bolum jileti tutar oynamaz. Bu bolum komple sarı ile cizdigim rayda, bir yay vasıtası ile vidanın sıkılısına gore yukarı asagı oynar. Siz ustten basarsanız, kırmızı bolumu alttan yukarı dogru iten yayı sıkıstırıyorsunuz. Tabiki oynar. Micrometrik saga solada oynar ama tırasa hissedilecek olcude bir farkı olmaz.
DE 89 ile karsılastırmayın, onda yay yukseklik ayarı vs. yok sabit makina, tum ayarlı makinaların calısma mantıgı progress gibi bu sekil.

Sarı bolgeyi yayını oynamasını vs.dusunmeyin, kırmızı bolgeye ve jileti takıp sıkarken jiletin goz kararı ortada olmasına dikkat ederek sıkmanız yeterlidir.
@dikdik_s üstadım yordum sizi yazdıklarınızı mutlaka dikkate alacağım. Çok teşekkür ederim...
Ne demek komsum, merak ettigin soruları dogru anlayıp, ufacıkta olsa bilgi verebildiysek ne mutlu bize.
Zevkli tıraslarınız olsun.
Saygılar
@dikdik_s komşum, jiletin ortalanması konusunda kesinlikle haklıymışsınız. Bu ayrıntıyı sizden öğrendim çok işe yaradığını da söyleyebilirim.
Yaklaşık 2 yıl oldu geleneksel tıraşa başlayalı ve bugüne kadar hiçbir tıraş alettimde bu ayrıntıya dikkat etmemiştim. Milimetrik de olsa jilet oturuşunda sapma olabiliyormuş. Bugüne kadarki uygulamam şu şekildeydi jileti kağından çıkarıp tıraş aletine yerleştirdikten sonra vidasını sıkıp tıraşa başlardım Smile

Teşekkürler,
@batmanforever
Sorunun hallolmasına cok sevindim komsum.
Ureticiler jiletler arası mikrometrik farklardan dolayı, jilet tutucuları cok sıkı yapmıyorlar. Genel olarak farklı marka jilet kullanımına uygun olsun diye jilet tutucu pinleri hafif kucuk yapıyorlar, bunun sonucunda yasadıgınız gibi makinayı sıkarken kucuk jilet oynaması olabiliyor. İleride tecrube ettikce diger bazı marka jiletlerde o kadar cok oynama olmadıgını goreceksiniz.
O hafif boslugu yapmasalar mesela ornek vereyim Rocnel elit, uretici tasarımı belli bir jilet kullanımına gore yapıyor (feather), diger baska marka jiletleri kullanırsanız bazı jiletlerde sanki jileti kasıyor gibi hissediyorsunuz. Tırasa hicbir zararı yok, ama jileti takarken cıkarırken bazen zorlanabiliyorsunuz.
Universal jilet uygunluk toleransı gibi gorup makinayı sıkarken biraz dikkat edersek sorun halloluyor.
Zevkli tıraslarınız olsun.
Saygılar.

Not: Bu jileti tutma konusunda, vintage aletlerde ve bazı yeni aletlerde gordugum elips veya cizgi bicimli jilet tutma sistemi, yuvarlak pinlere nazaran daha basarılı.
2hmzg40.jpg
(16/11/2017, Saat: 01:05)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Progress her daim dostlara tavsiye ettigim makinalardan biri. Kısa olanı daha klasik bilinen modeldir. İleride satmayı dusunursenizde daha rahat satabilirsiniz. Tabiki bu sadece genel bir tavsiye. Zevkler renkler tartısılmaz. Hangisi hosunuza gidiyorsa alın gecin, her sekilde memnun kalacagınızı dusunuyorum.

@dikdik_s Bey'in bu yorumu ve benzeri yorumları ışığında @onurcakmak Bey ile de istişaremiz sonucunda Merkür progress satın aldım. Geleneksel (ıslak) tıraş seviyem ve keyfimi değerli tavsiyeleri ile arttırdıkları için teşekkür ederim. Nacizane bende progress tıraş aletini tavsiye ederim. Herkese keyifli tıraşlar dilerim.
Uzun suredir Merkur Slant'la devam ediyordum tirasa..Bu gece Progress'i temizleyip kullandim..Gercekten ozlemisim...Gillette 7 o'clock yellow ile harika bir uyumu var kanimca...

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alalı aylar olmuş, bir güncelleme geçeyim.

İlk aldığım zamanlar günlük tıraşta o acemilikle 4. seviyelerde kullandığım aleti aslında 2. seviyelerde kullanmak gerektiğini öğrendim zamanla. Hatta ilk perdeyi 2 ile alıp sonraki perdelerde kademe küçülterek tıraş olmak çok daha kolay ve keyifli tıraşlar sağladı.

Jilet kısmı tamamen öznel bir kısım. Ben perma sharp ile oldukça keyifli tıraşlar çıkartıyorum. Gördüğüm kadarı ile forumda beğenilen bir jilet değil.
Hiç bilmiyorum ki
Dostlar bunun ayarı nasıl yapılıyor. Suan benim ayar mekanizması kaymış durumda. Tam sıkıldığı anda eskiden 1 de duruken şimdi 4.5-5 te duruyor.
Üst kapağı doğru yönde kapattınız değil mi?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,654 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 311,916 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 42,690 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,343 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,050 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Rex Envoy & Progress sudüşleri 8 3,690 02/10/2020, Saat: 18:41
Son Yorum: GecayS
  Merkur 42C mi 34C mi tavsiye Erkantek 55 27,626 20/09/2020, Saat: 00:27
Son Yorum: gibicibicis_34
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 12,912 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,678 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: