Vintage - Queer Creek Sharpening Stone
Bu iki taşı eski kolilerin içinden buldum, dedeme aitlermiş ve ustura bilemekte kullanıyormuş fakat ne grit değeri ne başka bir özelliği hakkında fikrim yok.

Buyrun fotoğrafları ;

e2asemaj.jpg
a9eru6u4.jpg
qeje4eje.jpg
y3uqeped.jpg
usyteheq.jpg
yduneqe8.jpg
pagubyde.jpgzequ6yzu.jpg

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

çubuk şeklinde olan kıymetli bir taş değil 120 200 grit aralığında
usturada kullanmamanızı öneririm diğeri iyibir yağ taşı gibi tahmini 3000 5000 aralığında bir griti olabilir gözenekler düzeltilirse kullanışlı bir hal alabilir
tabi dedenizin olması ayrı bir durum ben eskiye çok öenem veririm
oyüzden değeri bu saydıklarımla ölçülemez iyi günlerde kullanın
Teşekkürler =) inşallah bir de Çelik ustura alırsam kullanırım bu taşı. Peki ufak olan taş ne işe yarar bir fikriniz varmı?

-Grace Hopper

(17/06/2014, Saat: 16:50)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler =) inşallah bir de Çelik ustura alırsam kullanırım bu taşı. Peki ufak olan taş ne işe yarar bir fikriniz varmı?

bıçakların bozuk ağızlarını düzeltmek için harikadır bendede bar aynısından sürekli elimin altında ama usturadan uzak tutun Big Grin
Cevaplar için teşekkürler. En kısa zamanda biley öğrenmek için ucuz bir Çelik ustura lazım bana.

-Grace Hopper

Tırpan taşı gibi bir şey mi o ?

Köyde kullanırdık, evdeki eski görece kalın bıçakları bilemede çok işe yarıyordu
Küçük olanı soruyorsanız eğer babam gaz taşı olduğunu söyledi. Daha fazla bilgim yok maalesef.

-Grace Hopper

aynen gaz taşı hatta ya 400 lük yada daha agresif bir taş
ustam bence o taşı kesinlikle bir usturanın ağzına vurma çünki tırpan bıçana döner ustura
seri ve el becerisi olmayan teknik ve profesyonel bir tecrübeye sahip olmayan birisi o taş ile çok hasarlar verebilir usturaya zaten bir tek gaz taşı ile bileme seti olmaz en az 3 adet misal 1200 - 800- 400 lük bir set lazım gaz taşından diğer doğal taşlara geçişi hazırlamak gerekir gaz taşı derin çizikler yaratır ve doğal taşta tırmalar durursunuz düzelsin parlasın keskinlik kazansın diye.bence siz o gaz taşını hiç usturada kullanmayın ,diğer taşta hem su hem yağ taşı size tavsiyem düzenli olarak silin ve yağda kullanın sebebide şu; su varken usturanın ağzı bilyanın üzerinden zıplayarak geçer gibi yapar biler biyandanda zıplarsa körler biler körler o yüzden devamlı su akacakki rahat olsun su faturasını sorma gitsin yani,yağda ise daha zayıflar taş,ve daha sakin bileme olur su o taşı agresifleştiriyor,yağdada 10 git 10 gel belki ona bile kalmaz temizle yağ dök tekrar bunu devamlı yapman lazım,tecrübe sahibiyim o yüzden o taş adamı fıtık eder bilendiği zamanda deride 1 saatini verirsin demedi deme ok çünki o taş bilenirken bi acayip oluyor biliyor ama usturanın ağzı mikro çizikler içinde kalıyor traş olmaya kalkma cildini çok ama çok yakar gözle görünmeyen metal çapaklar bırakıyor şarap mantarına çek ok bilemeden sonra muhakkak iyi günler.
O taş adamı fıtık eder demişsiniz, acaba bu taştan elinizde var mı yani kullandınız mı yoksa benzer taşlardan yola çıkarak mı fikir yürütüyorsunuz?

Bileme işini bilmediğimden soruyorum bilya üzerinden sıçrar demişsiniz, bilyadan kasıt ne?

Taşların işlevsel olup olmamaları benim için önemli değil, sonuç olarak dedeme aitler ve bu benim için önemli. Aktif bileme yapıp yapmayacağını bilmiyorum fakat tıraş takımlarımın yanına yakıştı =)

-Grace Hopper

http://www.clovegarden.com/ke/kn_stone.html
burada hard arkansas ayarında doğal bir taş olduğundan bahsediyor Bu da 800-1200 grit 'e tekabül ederki ustura ağzı açmak için kullanılabilir. Ama honlamak için ideal değildir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Turkey Oil Stone theunnamed 2 6,725 09/11/2013, Saat: 02:53
Son Yorum: Lord Sparhawk
  salmens natural oil stone error... 11 16,662 18/06/2012, Saat: 21:23
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: