laptop tavisyesi?
Laptop alacaksanız bütçenizi sonuna kadar laptopa yatırmayın, 300 tl civarı elinizde kalsın, gerekirse i7 yerine i5 tercih edin. Kalan bütçe ile 1 ssd ve bir boş hdd kutusu alın. Ssd yi laptopa takıp laptoptan çıkan hdd yi boş kutuya takıp harici hdd olarak kullanın. Hissedeceğiniz hız farkının i7 den hissedeceğinizden fazla olacağından emin olabilirsiniz. Kendinden ssdli modelde düşünülebilir ama gereksiz fiyat artırıyorlar, pahalıya geliyor. Bir de sadece kağıt üzeri özelliklere bakmayın laptopu elinize alıp malzeme kalitesi ve ses kalitesine mutlaka dikkat edin
(19/06/2014, Saat: 14:54)best Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ultrabookların özellikleri düşük degil mi 128 hardisk var sanırım sadece 3000 civarında işlemcileride i5 1.6 ghz falan sanırım

E tamam ne yapıcaksınız fazlasını, notebooklar masaüstü gibi verstil değiller ki 128gb yetecektir, aynı şekilde işlemci de yetecektir. Bende 3 sene evvel giriş seviyesi i3 toshiba vardı. Ne ısınma, ne ses hiçbirşeyi yoktu, ofis kullanımına da gayet yetiyordu. i7 alanlar hep ısınmadan, pil ömründen dert yanar. Noteebook'un olayı bana göre taınabilirlik, ve standart ofis kullanımıi yani döküman işleri, internet, müzik, video vs. Bnu da piyasadaki tüm notebooklar yapıyor ama ultrabooklar bunu hafiflik, incelik, iyi pil ömrü ve kaliteli ekran ses donanımıyla veriyorlar. Alın bir 13" macbook air kafanız rahat etsin 12 saat pil ömrü mis gibi, mac os'un hafifliği de cabası.

Bu devirde normal notebook almak turbosuz düz dizel araba almak gibi bence.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Laptop bilgisayarlardan hiç hoşlanmıyorum. (Kendi tercihimdir) Çok sağlam malzemeden üretilmemiş ucuz cihazlar zamanla dökülüyor. Neresinden çeksen orası elinde kalıyor. Sony Vaio ve Apple iyidir ama fiyatları pahalı. Ben Imac kullanıyorum ve çok memnunum. 3000 lirayı 10 - 14 inç ekranlı ve bellek yükseltmesi bile yapılamayan (Air de ram arttırımı mümkün değildir) bir cihaza vermem. (Benim için ekran büyüklüğü önemlidir) Air de ram arttırımı yeni versiyonlarda yapılabiliyor mu bilmiyorum ama eskiden logicboard'a lehimli oluyordu ramler. Mac OS X 3-4 sürümde bir Ram ihtiyacını katlayarak arttırıyor. 3-4 sene önce satılan Core Duo işlemcili bir Mac bilgisayarı ram ve ssd yükseltmeleriyle şu an bile günlük işler için rahat kullanmak mümkündür. Bu yüzden Ramlerin arttırılabilir olması cihazı uzun süre kullanabilmek için çok önemli. Laptop yani taşınabilirlik çok lazım olursa en ucuz şekilde halletmeye çalışır desktop bilgisayarımın yanına başka bir bilgisayar olarak alırım. (Büyük olasılıkla kullanılmış Macbook Pro)

Not: Air kullanıcısı olanlar yada önerenler varsa seçimlerine ve önerilerine saygı duyuyorum. Sadece ben şahsen tercih etmiyorum.
Ben şu an evde masaüstü kullanıyorum. İşte üniversitenin verdiği 13" macbook proları 27" thunderbolt apple monitörlere bağlayarak kullanıyoruz. O monitör anlatılmaz yaşanır. Üniversite şehirdışı görevlerinde de macbook prolar külçük yapıları ve pil ömürleriyle büyük kolaylık sağlıyor.

Eskiden apple ürünlerine özellikle de bilgisayarlarına fiyattan dolayı gıcık olan biriydim. Ancak macbook proları kullanmaya başladıktan sonra şu an zenbook tipi kaliteli ultrabooklar harici asla normal notebook almam diyorum. İçinde gelen windows iptal edip normal mac'e geçip hız ve pratikliğini de görünce(her ne kadar bazı absürd kısıtlamaları olsa da) iyice beğendim.

Bizim macbook prolar 1440-900 çözünürlük, çoğu notebook ekranından kaliteli ekranları. Fakat göz thunderboltlara alışınca çok kötü kalıyor o da. Thunderboltta dslr fotolarına bakmanız lazım, kristal gibi berrak. Şimdiki prolarda retina var 2500 1400 çözünürlüklü o da cam gibi. Kasa zaten şahane. Ama yineliyorum macbook air gibi jilet gibi alet varken neyleyeyim prosunu, hiç gerek yok. Yüksek işlem gücü gerektiren uygulamalarım için masaüstüm 7 senedir tık demiyor zaten. Zannediyorum ki yeni nesil gelecek macbook airler retina ekranlı olur o zaman benim için artık iyice fetiş objesi haline gelip mutlaka alınacak listeme girecektir.

Eskiden yeniye ibmler, toshibalar, samsung, hp, dell notebooklar kullandım, hepsinde bir iyi bir kötü özellikler olurdu eksik hissettirirdi. 2 saati zor geçen pil ömürleri, çamur gibi ekranları, teneke gibi hoparlörleri cabası.

Evde mac kullanmam, telde iphone kullanmam ama iş taşınabilir bilgisayara gelince apple'ı affetmem alırım bundan sonra. Zenbook türevi ultrabook alsanız yine windows saçmalıklarıyla uğraşmak zoruında kalacaksınız. O yüzden çare macbook air diyorum. Smile
Telde Iphone bende kullanmayacağım artık Iphone'um var ama bozulursa başka birşey alacağım. Ben sürekli telefon değiştirmem. Bir tane alırım bozulana kadar kullanırım. Elimdeki Iphone 4 ün de bayağı geçti modası ama param var almıyorum yenisini. Yani Iphone dan vazgeçerim ama Özellikle evde Mac kullanmaktan vazgeçmem. Çünkü kendime ait bilgisayarı evde kullanıyorum ve Windows kullanmak istemiyorum. Mac OS X daha rahat. Daha estetik arabirime sahip. Daha sağlam. Daha sorunsuz. Ayrıca Apple Imac odamın tipini bozmuyor kablolarla. İstediğim gibi sessiz. Sesini hiç duymuyorum. Kasası yok. Ekran kaliteli. Rahatlıkla TV açıkken bile download yapabiliyorum. Evden çıktığımda bilgisayarı kapatmıyorum bile Kontrol Shift Eject yapıyorum ekran kapanıyor. Bilgisayar çalışıyor mu çalışmıyor mu belli bile değil. USB slotlarına sürekli taşınabilir HDD Iphone bir yığın şey sokup çıkarttım daha bana mısın demedi. (4 ayda USB'si düşen laptoplar geçti elimden) Yani malzeme kalitesi de çok yüksek. Bu şekilde 26 aydır sorun çıkartmadan çalışıyor. Ram yükseltmesi bir vidayla alttan oluyor. SSD takmak biraz zor işte tek kötü tarafı o. Daha ne olsun? Hem oyun oynamam bilgisayarda neden Windows kahrı çekeyim ki? Air de alınır alınmasına ama ram yükseltme işi bana uymuyor. Param çok upgrade etmem o kadar süre kullanmam çakarım yeni bir tane diyen alsın tabii. Kullanıcının nasıl biri olduğuyla ilgili. Smile
@wilkinson

Çok iyi özetlemişsiniz. Evde TV yok bizim. 27" yetiyor rahatça. Sessizliğine bende hastayım.

XBMC ile apple kumandayı da koyunca süper oluyor.

10 gün kadar önce SSD ve Ram'i de çakınca 20 saniyede masaüstüne geliyor.

Kağıt üstünde donanımsal olarak her zaman zayıftır apple. Yani 3000 TL ye i5 li apple'a para vermeye çekiniyor insanlar. Dİyorki ben o paraya i9 alırım (i7 bile ucuza kaçar) Smile Ama kullanırken mutlu ediyor insanı bana göre.

Ha şöyle birşey var, pc kapanıp açılmasa çözüm az çok aranır bulunur hemen. Ya da aramadan az bir bilgi ile ayağa kaldırılabilir belki. Şu anda mac kapansa önce bir afallarım ama çözümü var elbet, sadece aşina değiliz. Hiç olmadı çakarım formatı. İşletim sistemi kurarken bile wifi çalışıyor alette!!!

SSD taktım demiştim ya, 10.9 u indirdim apple storedan. Kurulumu başlattım SSD'ye kuracak şekilde sonra geçtim oturdum. Alet kuruldu açıldı ve tek sorduğu şey şu oldu "Epson yazıcı bağlı, sürücüsünü indirmek istiyor musunuz"

Yok efendim bilinmeyen aygıt, vay efendim ethernet denetleyicisi, çipset, management engine vs. vs.

Bunlar teferruat Smile
www.BarbarosRazors.com

İmac'in tek sorunu versatil olmaması, çünkü mac os. Mac ürünlerinde windows kullanmanın da hele masa üstünde bence manası yok. Masaüstündeki donanım güncelleme, software çeşitliliği, oyunlarda rahatlık vs önemli. Evet 30 yaşımdayım hala da pc oyunu severek oynarım, haliyle en azından ekran kartı güncellemelerimi sorunsuz yapabiliyorum yıllar içinde. İmacte değişim çok sınırlı. Eski kasalarda bir ram dğeişimi bile ne kadar zordu, şimdi çok güzel yapmışlar.

Yoksa basitlik, sadelik, zarafet, kalite olarak ağızları akıtan bir alet. Aslında sırf oyun için bir masaüstü, bir de kalan her şey için imac olacak evde ama, "yok artık yuh lord" dediğinizi duydum bile susuyorum. Tongue
Ben oyun oynamayı sevmem. Counter Strike 1.5'te kaldım Smile
Bunun için niyetlenecek olsam kendi kendime bir xbox yada playstation alır hallederim diye düşünmekteydim. Klavye farenin tadı başka tabi ama..
www.BarbarosRazors.com

The unnamed kesinlikle katılıyorum. Ben kullandığım bilgisayardaki donanımı PC olarak yarı fiyatına toplayabiliyordum ama aynı tadı vermiyor işte. Kağıt üstünde boşa verilmiş para olarak duruyor ama kullanan kişi verilen paraya kalite sessizlik estetik ve uzun ömürlülük anlamında değdiğini kısa bir sürede anlıyor. Hiçbir bilgisayarı bir kere bu kadar uzun süre değiştirmeden kullanmam. Yani işimi halletse bile bir süre sonra bıkarım ama Imac gibi bir aletten bıkılmıyor. Bu da bilgisayardan zaten çok şey beklemiyorsanız onu uzun süre kullanmanıza dolayısıyla ödediğiniz parayı çıkartmanıza neden oluyor.

Lord Sparhawk. Oyun oynamıyorum dedim ama yani oyun oynamayı bırakalı henüz birkaç sene oldu. Eski bir Xbox 360 ım var. Ama düğmesine bile basmıyorum pek. Bıktım desem yeridir. (40 yaşına kadar oynarım deniyor ama bıkkınlık gelebiliyor yani) Oyun oynamanın yaşı yok. PC oyunculuğu Doom tarzı oyunlarda ve Strateji türevlerinde yaşıyor aslında. Konsollara çıkan oyunlar daha kaliteli. Ayrıca TV ekranında koltukta oturarak oynamanın hissiyatı inanın çok farklı. Konsolda çok iyi FPS oynadığımı da belirtmeliyim. Hatta Xbox Live denen yere uğrasanız orada Xbox controller ile deli COD oynayan adamlara şaşırırdınız bence. Smile

Tabii PC lerin konsollara grafik anlamında fark attığını kabul ediyorum. (Son çıkan Xbox 720 PS4 bu açığı kapatmış olmalı gerçi) Yine de PC ler zaman geçtikçe daha üstün grafik kalitesi sunuyor ama herşey grafik değil bence. Özellikle bizim gibi yaşı biraz büyük adamlar oynanabilirliğe daha çok önem verirler bence. Arcade zamanlardan kalma alışkanlık olabilir.

Program çeşitliliği konusunda ben sıradan günlük işler için kullandığımdan dolayı program sorunu yaşamıyorum. Öyle çok programa ihtiyacım yok. Mac OS X için MS - Office, Browser olarak Chrome ve Safari, Torrent için Utorrent Mac, Resim düzenleme için Gimp, Video oynatmak için VLC ve Mplayer X, Gmail de sohbet etmek için Imessage, Rar açmak için The unarchiver, arada lazım olursa Windows programları çalıştırmak amacıyla Vmware Fusion, Müzik dinlemek için Itunes, PDF ler için built in gelen Preview gibi gayet sıradan programlar kullanıyorum. İhtiyacım olan hemen her programın alternatifi var. Vektörel çizim programları gibi şeylerin genelde alternatifi yok ama benim o programlarla hiçbir işim yok.

Upgrade konusunda Ram ve SSD desteği çok uzun süre götürür. Yeni çıkan Mac OS X ler Windowslar gibi bilgisayarı çok zorlamıyor. İşlemci değişimi 4-6 seneden önce bilgisayarı sıradan işler için kullanan adamlara gerekli olmaz. O kadar sene sonra yeni bir Mac alınır.
bunun siparişini verdim inşallah memnun kalırım.

http://www.hizlial.com/lenovo-z510-59413...k/10372541

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Laptop Ucak Modunu Kapatamamak korgunv 2 2,448 29/03/2017, Saat: 22:14
Son Yorum: btoprak
  Laptop ekranı kırıldı nerede yaptırabilirim ? eggman 1 5,497 23/09/2012, Saat: 22:31
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: