Arko Sabun Modifiye Önerileri
Merhaba.Bende arko sabunla ilgili bir çalışma yaptım. Saat 11:20de Traş oldum. Kayganlık ,bakım ,nem,köpük,uyumlululuk çok hoşuma gitti daha önce böyle bir şey yapmamıştım.Köpük kaygansı krema gibi.kenara Biraz köpük damladı. Saat 20:00 da baktığımda hala köpüğün bozulmadan durduğunu gördüm.
Sadece suyu gitmişti. Daha önce böyle bir şey yapmamıştım. Acaba hepsi böylemi diye merak ediyorum. Selam
2cxvzuc.jpg
Saat 20:00daki köpük
Buradaki yöntemler ile 2 farklı arko modifikasyonu yaptım

1 ) Rende arko + gliserin + badem yağı

Yöntem : olduğu gibi karıştırdım, elimle yoğurup kaba bastım

Sonuç : Arko badem yağının kokusunu direkt ezdi, gliserinin etkisi devam ediyor. Köpük kalitesi normal arko'nun 1 tık üstünde. Köpük biraz daha parlak ve sanki biraz daha nemlendiriyor. Kokunun son halini sevmediğimden sadece 1-2 defa traş oldum. Şu an test sabunu olarak kullanıyorum.

2) Açıkta bekletilmiş rende arko + gliserin + dr. oetker vanilya aroması

Yöntem : Rende arkoyu 1-2 hafta açıkta beklettim, gliserin ve aromayı ekleyip kapalı bir kapta da 1-2 hafta beklettim. Son olarak kağıt havlunun ortasındaki rulonun içine basarak şekil verdim

Sonuç : Performansı yukarıdaki ile aynı ama bu sefer kokuyu da tutturdum sanırım. Arko kokusu hala arka planda duruyor ama vanilya daha baskın. Yarısını iş yerimdeki traş setime koydum, yarısını da yolculuk için kullanacağım.
ben taze arkoyu (yumuşak), az kalmış vulfix sicilian lime ile karıştırmıştım. sicilian lime'ın kokusu arkoyu bastırmıştı.
hoş kokulu, yastıklama performansı artmış sabun-krem karışımım olmuştu. yaylada babam da denemiş, beğenmişti performansı.
İki Arkoyu rendeledim, 10 ml Gliserin, iki yemek kaşığı Arko cool tıraş kremi, 10, 12 damla doğala özdeş bergamot aroması ve 5, 6 damla spearmint esansiyel yağını karıştırdım, yoğurdum ve kaba bastım. Koku olarak Arko bütün çabalarıma rağmen aynı kaldı.
Bu forumda okuduğum bir yorum üzerine arko ile est zeytinyağlı kremi karıştırmıştım. Ortaya çıkan kokudan sonra bir daha tövbe ettim böyle karışımlar yapmamaya. Big Grin Zaten yaz geliyor, arkonun nemlendirmesinin zayıf olması daha iyi yaz aylarında.
Arkoyu modifiye etmek genelde geleneksel tıraşa yeni başlanılan zamanlarda hemen herkesin denediği bir şeydir.Ben de denedim. Ortaya çıkan karışımlar kısa süreliğine hoşuma da gitmişti ama başka ürünler deneyip aradaki farkları görünce aslnda modifiyenin iyi sonuç vermediğini görmüştüm.
Şu an ki fikrim "modifiye pişmanlıktır,başlamayın" Big Grin
Arko nun kaderi hep değiştirlmek istenmesi Sad  Malesef unmodifiable bir sabun Wink Benim tek yapabildiğim kurutma sorununa karşı tasa basılmış Arkoya bir kaç damla gliserin.
Denemeye devam eden komşularıma kolay gelsin..

yukarıdaki mesajda belirttiğim modifiye arko ile ilk tıraşımı oldum, kolay yüklenen, kolay köpüren, dolgun, kalıcı ve kaygan bir köpük elde ettim.
Maliyeti beş lira olan bir karışım için mükemmeldi. koku ise köpürünce açığa çıktı, bergamot eklememin sebebi limonun keskinliğini kırmaktı ve bunu başardığımı farkettim, tatlı nane notaları ise arko tarafından tamamen öldürülmüştü.
Evde buhurdanlık yaktığım için elimde değişik aromatik yağlar oluyor, saf sabundan modifiye sandal ağacı sabunu yapma projem var, tarifi oranları vs bulduk bakalım Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 925 1,059,185 08/04/2024, Saat: 23:54
Son Yorum: Alkali
  Arko sabunun kase versiyonu neden hiçbir yerde satılmıyor? badgergagaci 3 964 21/01/2024, Saat: 17:20
Son Yorum: exselans
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 59,531 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 259,020 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 115,246 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 102,039 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 420,126 12/12/2022, Saat: 14:14
Son Yorum: marv
  Wilkinson Stick sabun ynspektas 130 72,119 26/11/2022, Saat: 22:36