Arko Sabun Modifiye Önerileri
Dün
Daha önce hindistan cevizi kasesi ile ahşap bir bambu kaseye bastığım arko sabun ve arko kremi yerlerinden çıkararak yemek bıçağı ile parçaladım ve içine

1- Nivea krem
2- Portakal çiçeği yağı
3- Kantaron yağı
4- Natürel Sızma Zeytinyağı
4- Limon suyu
5- İki adet mandalina dilimi suyu

Katarak karıştırdım ve ardından da bir kaba koyarak kaynamakta olan suya yerleştirdim ve üzerini örterek hem kaynayan suda hem de buharı ile neredeyse kaynayacak hale getirdim.

Sonra da tekrar hindistan çevizi kasesi ile yine bambu kaseye bastım, pencere kenarına koyarak saatlerce beklettim.

Denilebilir ki tam çorba olmuş . Smile)

Bu sabah bu malzemelerle yapılmış sabunu köpürterek yüzüme sürdüm ve ustura ile iki perde tıraş oldum.

Kokusu çok fazla hissettirecek derecede değildi. Ancak arko'nun meşhur kokusu bastırılmış ve hafif şekilde portakal kokusu vardı.

Bununla birlikte en hoşuma giden yanı ise yüzüme sürdüğüm köpük beklemesine rağmen ilk ve sonrasında da hiç kurumamıştı.

E n v i r o n m e n t a l i s t

En kolay yöntemi uyguluyorum. Kaba basılı arko sabunun üzerine 2-3 damla gliserin damlatıp köpüğü hazırlıyorum. Gliserin içerikli arko tıraş köpüğünü sevdim Smile
Arko sabunla ilgili modifiye çalışması yaptığınızda

1- Tıraş kremlerinden yeteri kadarını üzerine ilave etmek
2- Yeteri kadar zeytinyağı kullanmak
3- Az biraz süt ilave etmek
4- sevdiğiniz kokuya ait yağdan(örneğin kantaron yağı)

iyi geliyor..

En önemlisi de arko sabunu iyice ezerek karıştırınız ve su dolu tencere içine karışımınızın olduğu daha küçük kabı yerleştirdikten sonra(sonraki kabın su dolu tencereden seviye olarak daha küçük olmasına dikkat) üzerine buharı önleyen bir kapak örtmeniz gerekiyor.

Modifiye sabun erimiyor, birbirine karışmıyor sorunu yaşayanlar için bu buhar işlemi çok işe yarıyor. Ve bir iki kez de kapağı açarak kaşık ile karıştırmanızda fayda var.

2hq6vz5.jpg
zu45qh.jpg

Kapak kırmızı olsaydı daha iyi olacaktı...
Çeşitli kokularla Arko sabunu karıştırarak modifiye etmeyi kendi çapımda ileri bir seviyeye getirdim.

@Efrasyab duymasın...

Ancak, ilk buluşma fırsatım da kendisine "Arko sabun ve ilave olarak Arko tıraş kremine ne kadar portakal çiçeği yağı katarak kaynatırsam kaynatayım"  ilk günler hariç köpürtme ve yüze uygulama aşamasında istediğim kokuyu alamıyorum..

Acaba neyi ıskalıyoruz?

Bugün aşağıdaki karışımı yaptım;

1) İki adet 75 gr Arko çubuk sabun
2) Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
3) Bir tatlı kaşığı kantaron yağı
4) Bir tatlı kaşığı gliserin

Tatlı kaşığım normal tatlı kaşığından biraz büyük, dolayısıyla tatlı kaşığı ölçüsü 5 ml'den biraz daha fazla değerlendirilebilir

Hindistan cevizi yağı ve kantaron yağı Zadevital'in. Gliserini de eczaneden denk geleni aldım

Önce Hindistan cevizi yağı, kantaron yağı ve gliserini genişçe bir tasa koyup karıştırdım. Üstüne çubuk sabunları rendeledim (daha kolay karıştırabilmek için böyle yapmayı tercih ettim). Sonra tası kaynayan suyun içine koyup sabunlar yumuşayıncaya kadar bekledim. Erimiş kaşar kıvamına kadar yumuşar mıydı bilemiyorum ama ben biraz yumuşayınca aldım (sanırım 15 dk kadar kaynayan suda bekledi). Daha fazla yumuşayacak gibi görünmüyordu. Sonra iyice karıştırdım. Sonra da İmpa'dan aldığım kapaklı metal tasa bastım. Yap yağlı görünüyordu inşallah böyle kalmaz diye dua ederek kapağını kapatıp balkona serin yere koydum. Akşam tamamen normal sabun durumuna geçmişti Big Grin

Tıraşta deneyeyim dedim ama fırçam çok dandik olduğu için köpük kalitesi konusunda net fikir sahibi olamadım. Üstüne üstlük dandik fırçam sapından ayrıldı iyice sinir oldum Big Grin

Sanki Proraso sabunum kadar yoğun kıvamlı değil gibi geldi ama normalde Arko çubuk sabunun saf halinin kıvamı nasıl olduğunu bilmediğim için belki de normal hali budur bilemiyorum. Yeni fırçam gelince tekrar deneyeceğim.
Yapabildiğim kadar resimleri şöyle;

2jdot1c.jpg

zjurgm.jpg

241p8cg.jpg

rtqrn8.jpg
Gliserini köpürtme kabında kullanarak denedim. Daha deneyim hakkında tam yorum yapamıycam.
Arko sabun kasesine mi damlatsaydım daha iyidi?
Değerli komşular,
Arko İle Via Barberia Herbae’ yi ayni kasede karıştırdınız mı? Ben yaptım, sonuç fena değil. Barberia’yı oldukça nötr, kişiliksiz buluyordum ama nemlendirici etkisi fena değildi, Arko ise geleneksel kokusu ve bol köpük üretme kapasitesi ile sevdiğim bir klasikti. İkisini rendeledikten sonra sabun kasesinde birleştirdim, sonuçtan memnunum diyebilirim.
(12/05/2019, Saat: 23:30)Koza Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Değerli komşular,
Arko İle Via Barberia Herbae’ yi ayni kasede karıştırdınız mı? Ben yaptım, sonuç fena değil. Barberia’yı oldukça nötr, kişiliksiz buluyordum ama nemlendirici etkisi fena değildi, Arko ise geleneksel kokusu ve bol köpük üretme kapasitesi ile sevdiğim bir klasikti. İkisini rendeledikten sonra sabun kasesinde birleştirdim, sonuçtan memnunum diyebilirim.

Herbae olanini kullaniyorum ara ara Fahrenaide kokulu . Bitkisel cabuk kvam alan fiyatina göre orta üstü bi sabun .Arko ise benim gözümde ederi kadar bi sabun zaten . Karisim yapmak keyifli oabilir ama sanki Via Barberia ya yazik olmus gibime geldi .
Ben normal olarak kapta köpürtürken 3-5 adet mentol kristali atıyorum köpüğün içine. Öyle buram buram olmuyor ama hafif bir serinlik veriyor ve ayrıca arkonun kurutma özelliği bir nebze azalıyor. Tabi bu yöntemi her tıraşta köpürtürken tekrarlıyoruz.
Tıraş oluyorum, o halde varım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko sabunun kase versiyonu neden hiçbir yerde satılmıyor? badgergagaci 3 846 21/01/2024, Saat: 17:20
Son Yorum: exselans
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 58,935 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 257,219 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,887 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 113,953 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 101,122 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 417,104 12/12/2022, Saat: 14:14