Edwin Jagger DE89
Tıraş sonuçlarını bilimsel bir araştırma yapılmış gibi yazmak hem de şu şöyle, bu böyle demek gerçekten anlamsız.
Çünkü bu yorumlar kişisel deneyim sonucundan öteye gitmez.
Tabi ki, bu hepimiz için de geçerli.
Bir insanın kendi kendine yaptığı tıraş sonrası deneyimini göz önüne alarak başka bir insana Şu makine şöyle, şu tıraş fırçası böyle, şu sabun şöyle gibi kesin sonuç ifade eden yorumlarda bulunması da yanlış.
Bu alanı okuduğumda içimden bunlar geçti.

Çünkü,
1- Yüz şekli
2- Sakal durumu
3-Tıraş Sabunu
4- Tıraşa hazırlık
5- Tecrübe
6- Tıraş Makinesi
7- Tıraşa hazırlık ve tıraş sırasında yapılan yanlışlar veya doğrular
şeklinde sıralanan maddelerde yer alanlar her insana göre farklı tıraş sonuçları verebilir.

O yüzden de yazılanlardan aceleyle etki altına girmeden tüm bilgileri bir araya getirip analiz ederek kendine göre en doğrusunu seçmek gerekir.

Son Söz: Yağmur kimilerine romantik bir an kimilerine de kabus yaşatabilir.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Daha önceki mesajlarda sipariş ettiğimi söylemiştim yaklaşık 1 hafta bekledim elimin alete alışması için yorumumu 1 haftalık kullanım sonucu yazıyorum umarım yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olur.
Öncelikle sakal yapımdan bahsedeyim. Ben de geleneksel tıraşa başlarken cildim çok sorunlu (!) diyenlerdendim. Ancak zamanla öğrendim ki benim cildim normal hatta çoğu hatayı tolere ediyor. Benim sorunum sakallarımda. Sakallarım uzayınca kıvırcık olan cinsten siyahi arkadaşlar gibi. O yüzden nerdeyse cildime sıfır şekilde uzuyor uçları. Sakallarım da çok hızlı uzayan cinsten. Eğer 1.5 günü geçen sürelerde tıraş olursam mutlaka uzayıp yanaklarıma batıyor ve sürekli sivilce oluyor. Ama benim batıklarım deri altı değil deri üstü batığı. Sakal uzunluğundan dolayı oluşan batıklar. O yüzden 24 saatte bir tıraş olmaya özen gösteriyorum. Zaten işim gereği günlük tıraş olan biriyim.
Sakallarımın yatık olmasından dolayı geleneksel tıraşa agresif aletlerle başladım. Futur, R-41, Mühle Rocca, Yintal, Rimei denediğim aletler. Futur 6. Ayarda da tıraş oldum ancak R-41 gibi tıraş yakınlığını başka hiçbir alette alamadım. Yalnız R-41 günlük kullanımda cildimi öyle bir yordu ki toplaması yaklaşık 1 ayı aldı. İz batık ve kıl dönmelerinden dolayı iz kalacak diye çok korktum ancak çok şükür bir iz kalmadı.
Geleneksel tıraşa başlayalı 1 yılı geçince tekniğim iyice oturdu. Başlarda sakal çıkış yönünün çaprazına alırken bile tahriş yaşayan ben günlük ATG yapmaya başladım bazı bölgelerde. Bu süreçte en son Futur’u günlük olarak kullandım. Tek perde 1.5 ayarda tıraş oldum ve 0.5-1 ayarında düzeltmeler ve ATG ile tıraşı tamamlıyordum. Sonra aklıma acaba mild bir aletle de aynı yakınlığı sağlayacak şekilde cildimi daha az yorarak tıraş olabilir miyim sorusu geldi. Ben de Noyan Bey’le iletişime geçerek en çok bilinen EJ DE89 modelini sipariş ettim. Bundan sonra yazacaklarım makine ile ilgili olacak.
Öncelikle aletin işçiliğine bayıldım. Gerçekten kusursuz görünüyor elde. Futura göre oldukça hafif. 1 haftalık deneyimden sonra şunu anladım ki bu aletle evet Futur’un düşük ayaklarındaki gibi yakın Tıraş olmak mümkün ancak tekniğiniz oturduysa. Futurun düşük ayarlarında bile jileti yüzümde hissederken bu alette jileti asla hissetmedim. Hatta ilk tıraşta galiba sakalları kesmiyor diye düşündüm ancak tıraştan sonra baktığımda gerçekten kesmişti. Gene tek perde tıraş olduktan sonra rütuşlarla tıraşı tamamladım. Ayrıca ATG yaparken öyle rahattım ki gene jileti hiç hissetmedim ancak makine gene işini layıkıyla yapmıştı. Tıraşı tamamladığımda hemen hemen aynı yakınlıkta ama konfor olarak çok daha üst seviyede bir tıraş çıkardığını anladım. Önceki mesajlarda @dikdik_s Serdar abinin çok güzel bir mesajı vardı. Yeni başlayanlara cildi yormayan biraz daha agresif alet önermenin tekniğin oturması açısından daha faydalı olduğu yönünde. Kesinlikle Serdar abiye katılıyorum kendisi çok tecrübeli olduğu için iyi analiz etmiş.
Son olarak ben bu makineyi yeni başlayan bir arkadaşıma tavsiye etmezdim. Çünkü burda tecrübeli üstadlarımız ne kadar ilk tıraşlarda önemli olan yakın bir tıraş değil tahrişsiz kesiksiz tıraş dese de benim gibi yeni başlayanlar bunu pek dikkate alamıyor. Çünkü geleneksel tıraşa başlayan herkes(en azından ben) sürekli o berberde olduğumuz sinek kaydı tıraşı hayal ederek binbir hayalle başlıyor. Doğal olarak oturmamış teknikle DE89 la tıraş olup istediği yakınlığı sağlayamayınca hayal kırıklığına uğruyor. Sürekli arayış içinde olup yanlış alet seçimleriyle yüzünü mahvediyor. Ben yeni başlayanlara cildi yormayacak ortanın 2 tık üstü agresif aletleri tavsiye ederim. Ancak tecrübeli arkadaşlar bu makineden kesinlikle bir tane edinmeli. Tıraş olması gerçekten çok keyifli. Futur ile birlikte rotasyonlu olarak günlük olarak kullanacağım.
Merhaba değerli arkadaşlar, şuan parker 99R kullanıyorum, günlük tıraş oluyorum.ama istediğim yakın tıraşı yakalayamıyorum.sizce DE89 ile günlük ve yakın tıraş olayını çözer miyim? Önerebileceğiniz bir makina var mı?
(14/06/2019, Saat: 00:53)Mesut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba değerli arkadaşlar, şuan parker 99R kullanıyorum, günlük tıraş oluyorum.ama istediğim yakın tıraşı yakalayamıyorum.sizce DE89 ile günlük ve yakın tıraş olayını çözer miyim? Önerebileceğiniz bir makina var mı?

Mesut komşum öncelikle foruma hoşgeldiniz.( Hep bunu yapmak istemisimdir Smile ) Kullandığınız alet 89 a göre daha agresif bir alet aslında daha yakın tıraş verecektir. Fakat ben 89 kullanırken yumuşaklığına guvenerek agresif aletlere nazaran daha çok artistik hareket yapabildiğim icin daha yakın tiras da alabiliyorum. Ama günlük tıraş için 89 yumuşak olduğundan dolayı sizin için daha iyi olacak ve cildinizi daha az yoracaktir benim kanaatimce. Keyifli tıraşlarınız olsun.
@quasimodo komşum Kapalı ve açık taraklı Parker'lar evet agresif ama Parker tto'lar kullanmadım ama yorumlara göre EJ'den daha mild diye biliyorum.
Aa haklısınız komşum kusura bakmayın dikkat etmemisim ben.
Komşular, Muehle R41 başlığı EJ DE89'a takılabiliyor muydu?
So far so good..
R41 başlığı de89 sapına takılabiliyor komşum iki ürün tamamen Interoperable.
Teşekkürler komşum
So far so good..
(14/06/2019, Saat: 10:49)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler komşum

R41 başlık mı aldın komşum?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 657 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,155 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 15,013 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  DE89 Sap Problemi parhim 3 1,890 10/06/2022, Saat: 16:01
Son Yorum: parhim
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 95,589 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Ri'mei vs. Muhle R89/EJ DE89 theunnamed 32 46,799 25/04/2021, Saat: 15:15
Son Yorum: onomasticon
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 12,918 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Edwin Jagger DE8 serisi sap seçimi konusunda yardım forevermore07 12 6,578 21/11/2019, Saat: 13:50
Son Yorum: forevermore07
  Merkur, Muhle, Edwin Jagger : Tüm Modeller Eskiuyebyr 9 16,343 11/02/2019, Saat: 13:25
Son Yorum: 3RD1
  Edwin Jagger de89, Merkur futur, hangisi. yaralıavcı 55 104,012 24/12/2016, Saat: 14:26
Son Yorum: Eskiuyebyr

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: