Edwin Jagger DE89
150 200 bandında slim adjustable var. Black beauty var. Ayarlanin hasi bunlar. Makine olarak neyi sevdiğinizi anlayabilirsiniz elden çıkarması da zor değil
(29/12/2019, Saat: 21:54)Arkomani Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili komşum, teşekkürlerimi sunuyorum öncelikle. Islak tıraşa bundan 1.5 sene öncesindeydi sanırım, burayla beraber başladım. O zehir dediğiniz gibi alındı bir kez. Forumun en genç üyelerinden olmak büyük mutluluk Big Grin
Tıraş aralığı durumum sürekli değişken. Bir zorunluluk durumu olmamakla beraber, Ali Bıyıklı kazasından beri son bir aydır kartuşlu aletlerle tıraş oluyorum günlük şekilde. Ama kafama estiğinde 3 günde bir, haftada bir, ayda bir vs. diye gidiyor. Şu an günlük ama bundan sonrası da belli olmaz gibi...
Agresifliğe ihtiyacım olduğunda Ali Bıyıklı'yı kutusundan çıkarırım bahanesinde bir DE89 sahibi olmak istiyorum fakat dediğim gibi, sizlerin görüşleri ve aletle ilgili tavsiyeleri çok önemli. Teşekkür ediyorum.

Çok teşekkür ediyorum..

DE89 ile orta agresif / agresif jiletleri kombine ederek 1 haftalık sakallara dalıyorum, 3 perdede başarılı tıraş elde ediyorum. Eğer alet agresif olsun jilet mild / orta olsun dersem de yaqi klasik başlık var (görüntü olarak DE89 gibi ama biraz daha agresif) onu kullanıyorum, jilet olarak da Vokshod gibi bir jilet tercih ediyorum. Kısaca DE89 aslında gayet yeterli bir alet. Biraz daha agresif bir tıraş için R41 başlığı almayı veya Futur klonu bir alet alıp denemeyi çok düşündüm çok gitgel yaptım. R41 için birkaç kez sınırdan döndüm ikinci el almak için ama bir türlü nasip olmadı. Geleneksel tıraşla daha çok vakit geçirdikçe biraz daha olayı kavramaya ve kendimi tanımaya başladım. Elimde hiçbir şeyim olmasa, DE89 + Arko sabun + Yaqi sentetik fırça ve jilet olarak da: Vokshod, Nacet, Feather olarak 3 farklı agresiflikte jiletle Dünya turuna çıksam eksiklik hissetmem diyebilirim Smile Geleneksel tıraşa geçtikten sonra sıfır sayılan Braun series 7 makinemi de kayınpedere hediye ettim Big Grin kartuşlulara da sonsuza kadar veda ettim. Belki amatör sayılabilecek birine göre çok iddialı gelebilir ama burada çoğu profesyonel üstad da DE89 günlük tıraş için son derece yeterli bir alet, yeter ki doğru kombinasyon ve doğru teknik konusunda tecrübe kazanın diyerek benim bu söylediklerimi doğruluyorlar. Gerisi ise biraz zevk işi Smile
Herkese çok teşekkür ediyorum. Smile
Bu arada ayarlı aletler konusu geçmiş alternatif olur mu diye. Ben de ilk DE aletin ayarlı olmasını çok mantıklı bulmuyorum. Olacaksa da progress olabilir belki. Çok seveni var forumda. Ayrıca en mild ayarları DE89'dan daha mild diye hatırlıyorum, ben hiç denemedim. Bende ayarlı olarak Gillette Black Beauty var. Bazıları kendisini çok sever bazıları da dengesiz bulur. Ben şu sıralar DE89 ile daha iyi anlaşıyorum açıkçası. Black Beauty ile birkaç ayda bir zevkine tıraş oluyorum sadece. DE89 güzel alettir kısaca. Ama asıl önemli olan cildinize uygun jileti deneyimleyip bulmak. Mesela ben yeşil Astra, permasharp, Derby usta Dermy exxtra vb tavsiye edilen jiletleri denedim DE89 ile. Permasharp yeşil astradan daha iyi geldi. Gillette Nacet de permasharptan bi tık daha iyi geldi. 7 o'clock da güzel Nacet ile benzer geldi bana. Ama mesela Naceti çok iyi bulan da var dengesiz bulan da var, ikisi de usta denilebilecek kişiler. Rapira denedim beğenmedim, onu da çok beğenen var. Kısacası jilet konusu kişiselleştirilmesi gereken yani cildinize ve makinanıza en uygun olanı bulmanız gereken bir konu. Belki makine seçiminden daha önemli

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
komşum merhaba, ayarlı alet ile başlamak bütçe elveriyorsa çok iyi bir tercihtir. Neden? en düşük ayardan en yüksek ayara giderken elindeki jiletleri farklı agresiflik seviyelerde deneme imkanı sunar. bir jileti bir makine ile deneyip puan vermek benim ve birçoğumuzun yaptığı temel hatadır. de89 ile voskhod kesmiyor yav dedikten sonra r41 e takıp voskhod sakalı yüzümden kestiğini hissettirmedi bile diyebildim . bunu her ayarlı size tek başına gösterebilir. de89 günlük tıraş olanlar için bence de idealdir ama benim gibi arada bir tıraş olanlar için 3 perde zahmetli olacaktır. progressin en düşük ayarı de89 dan daha etkili ve güzel kesimlidir. ben 3 ten yukarı çıkamadım daha dünya kadar ayarı vardı. şu an slim adjustable kullanıyorum . elimde iki adet vardı biri muhteşem biri temkinli tıraş ediyordu baktım metal aksamda bir sorun var araştırdım düzelttim muhteşem bir denge ile tıraş olabiliyorum. bunu yazma sebebim beğenen ve beğenmeyen kişiler benimle aynı sorunu yaşamış olabilir şayet benim aldığım ikinci makine elimde slim yokken elime geçmiş olsaydı muhtemelen bir daha slim adjustable iyi makine demeyin bana derdim Smile şu an keyif yapma dışında 3 perde ihtiyacı olmadan 2 perdede temiz tıraş olabiliyorum. şu sıralar jilet favorim gillette permasharp.

sözlerim yanlış anlaşılmasın konuya uygun genele hitap eden bir metin yazmaya çalıştım.

son olarak jilet alet uyumu çok önemlidir yukarıdaki voskhod örneği.
(30/12/2019, Saat: 10:31)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: komşum merhaba, ayarlı alet ile başlamak bütçe elveriyorsa çok iyi bir tercihtir. Neden? en düşük ayardan en yüksek ayara giderken elindeki jiletleri farklı agresiflik seviyelerde deneme imkanı sunar. bir jileti bir makine ile deneyip puan vermek benim ve birçoğumuzun yaptığı temel hatadır. de89 ile voskhod kesmiyor yav dedikten sonra r41 e takıp voskhod sakalı yüzümden kestiğini hissettirmedi bile diyebildim . bunu her ayarlı size tek başına gösterebilir. de89 günlük tıraş olanlar için bence de idealdir ama benim gibi arada bir tıraş olanlar için 3 perde zahmetli olacaktır. progressin en düşük ayarı de89 dan daha etkili ve güzel kesimlidir. ben 3 ten yukarı çıkamadım daha dünya kadar ayarı vardı. şu an slim adjustable kullanıyorum . elimde iki adet vardı biri muhteşem biri temkinli tıraş ediyordu baktım metal aksamda bir sorun var araştırdım düzelttim muhteşem bir denge ile tıraş olabiliyorum. bunu yazma sebebim beğenen ve beğenmeyen kişiler benimle aynı sorunu yaşamış olabilir şayet benim aldığım ikinci makine elimde slim yokken elime geçmiş olsaydı muhtemelen bir daha slim adjustable iyi makine demeyin bana derdim Smile şu an keyif yapma dışında 3 perde ihtiyacı olmadan 2 perdede temiz tıraş olabiliyorum. şu sıralar jilet favorim gillette permasharp.

sözlerim yanlış anlaşılmasın konuya uygun genele hitap eden bir metin yazmaya çalıştım.

son olarak jilet alet uyumu çok önemlidir yukarıdaki voskhod örneği.

Eyvallah komşum
Black Beauty'yi aldıktan sonra ben de "yav ne güzel aletmiş keyfine göre istediğin ayarda kullanabilirsin, keşke DE89 yerine ilk bunu asaymışım" diye düşünmüştüm. Sonra Lordsparhawk ile konuşurken Black Beauty'yi dengesiz bulduğunu söylemişti. Genel ise memnun. Zaman içinde tıraş tekniğim az çok oturmaya başladıkça ben de Black Beauty'ye pek ihtiyaç duymaz oldum, DE89 ise ilk zamanlara göre daha çok hoşuma gitti. Tabi 1 haftalık sakalda mecbur 3 perde olmak lazım o ayrı Bu birazda şöyle sanki aslında, teknik oturuncaya kadar ilk alet ne olursa olsun "vaaay mükemmelmiş" dedirtecek bir alet olmuyor. İlk DE89 aldığımda, yav tam kesmiyor sıfır tıraş yapmıyor bu çok mild diye düşünmeye başlamıştım. Ama şimdi memnunum. İlk alet ayarlı da olsa düz de olsa benzer izlenimler yaşanacak ister istemez. Şimdi slant alet merak etmeye başladım, sırf merak deneyimleme isteği, yoksa ihtiyaç değil bu arada ben jiletler gibi makinelerin de biraz kişiselleştirme ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yani herkesin cilt ve sakal yapısı farklı o yüzden makine olarak da herkes aynı makineden memnun kalmayabiliyor gibi geldi bana.

Slimdeki metal aksam sorunu bariz farkedilebilen bir şey miydi? En fazla hangi ayarda kullanmayı tercih ediyorsunuz slimi?

(30/12/2019, Saat: 11:20)dr_green Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eyvallah komşum
Black Beauty'yi aldıktan sonra ben de "yav ne güzel aletmiş keyfine göre istediğin ayarda kullanabilirsin, keşke DE89 yerine ilk bunu asaymışım" diye düşünmüştüm. Sonra Lordsparhawk ile konuşurken Black Beauty'yi dengesiz bulduğunu söylemişti. Genel ise memnun. Zaman içinde tıraş tekniğim az çok oturmaya başladıkça ben de Black Beauty'ye pek ihtiyaç duymaz oldum, DE89 ise ilk zamanlara göre daha çok hoşuma gitti. Tabi 1 haftalık sakalda mecbur 3 perde olmak lazım o ayrı Bu birazda şöyle sanki aslında, teknik oturuncaya kadar ilk alet ne olursa olsun "vaaay mükemmelmiş" dedirtecek bir alet olmuyor. İlk DE89 aldığımda, yav tam kesmiyor sıfır tıraş yapmıyor bu çok mild diye düşünmeye başlamıştım. Ama şimdi memnunum. İlk alet ayarlı da olsa düz de olsa benzer izlenimler yaşanacak ister istemez. Şimdi slant alet merak etmeye başladım, sırf merak deneyimleme isteği, yoksa ihtiyaç değil bu arada ben jiletler gibi makinelerin de biraz kişiselleştirme ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yani herkesin cilt ve sakal yapısı farklı o yüzden makine olarak da herkes aynı makineden memnun kalmayabiliyor gibi geldi bana.

Slimdeki metal aksam sorunu bariz farkedilebilen bir şey miydi? En fazla hangi ayarda kullanmayı tercih ediyorsunuz slimi?

forumun mottosu öznellik olmalı zaten yoksa bu kadar çeşit ürün görme imkanımız olamazdı Smile

slimin koruma barı eğikti düz tuttuğunuz zaman bir köşe diğer köşeden daha aşağıda duruyordu. hadi diyelim gözle fark edemediniz bu durumu tıraş esnasında makineyi her iki yüzü de kullanırken az önce çok milddi şimdi çok agresif dediğiniz an sorun olduğunu fark edebilirsiniz. çözüme gelirsek.
____~~~~---------- bilgisayarda bu kadar çiziliyor. koruma barının sol tarafı aşağıdaysa yukarıda kalan sağ tarafı düz bir mermerde makineyi ters tutup bastırıyoruz. bunu diğer tarafa da aşırı kuvvet uygulamadan gözle kontrol ede ede tekrarlıyoruz bir müddet sonra dengeyi yakalıyoruz.

ikinci makineyi almamdaki tek sebep üretim tarihinin bana özel gelmesi yoksa ilki hala daha yumuşaktı. minimalist takılmaya özen gösteriyorum o sebeple sattım biraz üzgünüm o konuda Smile
(30/12/2019, Saat: 11:20)dr_green Adlı Kullanıcıdan Alıntı: En fazla hangi ayarda kullanmayı tercih ediyorsunuz slimi?

burayı atlamışım komşum kusura bakmayın.
ben mild kesim seviyorum, yakın tıraştan ziyade tahrişsiz tercihim o sebeble sakal üç günlük ise 3. kademe wtg - 2. kademe xtg kullanırım iki perde,
sakal iki günlük ise 2. kademe wtg - 1. kademe xtg kullanırım iki perde.
Her tıraş olduğumda biraz daha seviyorum. Sıkılıyorum alet araştırmaları yapıp satın alıyorum bir hafta kullandıktan sonra bakıyorum ki yine de8 ile tıraş oluyorum. Yeni başlayanlar bazen daha agresif alet olsun bu çok mild geldi yakın tıraş etmiyor deseler de el alışkanlığı ve teknik oturunca günlük veya gün aşırı tıraşta gayet yakın tıraşlar elde etmek mümkün. 3-4 günlük sakalda daha agresif alete ihtiyaç duyulabilir. Konforu dengesi her şeyiyle muazzam bir alet. Jilet seçen bir alet olduğunu da eklemek gerek.
(04/01/2020, Saat: 19:33)JohnLocke Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her tıraş olduğumda biraz daha seviyorum. Sıkılıyorum alet araştırmaları yapıp satın alıyorum bir hafta kullandıktan sonra bakıyorum ki yine de8 ile tıraş oluyorum. Yeni başlayanlar bazen daha agresif alet olsun bu çok mild geldi yakın tıraş etmiyor deseler de el alışkanlığı ve teknik oturunca günlük veya gün aşırı tıraşta gayet yakın tıraşlar elde etmek mümkün. 3-4 günlük sakalda daha agresif alete ihtiyaç duyulabilir. Konforu dengesi her şeyiyle muazzam bir alet. Jilet seçen bir alet olduğunu da eklemek gerek.

Ben 3-4 günlük hatta bir haftalık sakalda da agresif bir jilet ile DE89 kullanıyorum genellikle. Veya Yaqi klasik başlığı takıyorum orta bir jiletle onu kullanıyorum

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 721 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,385 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 15,230 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  DE89 Sap Problemi parhim 3 1,914 10/06/2022, Saat: 16:01
Son Yorum: parhim
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 96,777 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Ri'mei vs. Muhle R89/EJ DE89 theunnamed 32 47,058 25/04/2021, Saat: 15:15
Son Yorum: onomasticon
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 13,032 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Edwin Jagger DE8 serisi sap seçimi konusunda yardım forevermore07 12 6,620 21/11/2019, Saat: 13:50
Son Yorum: forevermore07
  Merkur, Muhle, Edwin Jagger : Tüm Modeller Eskiuyebyr 9 16,437 11/02/2019, Saat: 13:25
Son Yorum: 3RD1
  Edwin Jagger de89, Merkur futur, hangisi. yaralıavcı 55 104,450 24/12/2016, Saat: 14:26
Son Yorum: Eskiuyebyr

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: