Edwin Jagger DE89
(15/11/2017, Saat: 21:09)megadex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2 makinayı da severek kullanan biri olarak, sakal yapım sert ve farklı yönlerde olmakla beraber 34c tıraş hissiyatı daha hoşuma gidiyor. Sinekkaydı olmak iyi bir tıraş hazırlığı ve tıraş tekniğiyle çok ilgili. Çok keskin bir jiletle 34c ve de89 ile sinekkaydı ya yakın bir sonuç elde edilebilir. 2 side mild diye tabir edilen makinalardan. Gündelik tıraş için en çok tavsiye edilen makineler.

İşim nedeniyle sakal bırakma gibi bir lüksüm olmamasına rağmen benim hergün sinekkaydi yakalama amcacım yok. Ayrıca hergün sinekkaydı ya cilt dayanır mı bilmiyorum(tahriş vs) 2 perde de sinekkaydı tıraş a yakın performans aldığım makine merkür progress. Ama gündelik tıraş oluyorsam 34c veya de89 kullanıyorum. Ayrıca elimde 37c var henüz kullanmadım, slant makinelerde sorunlu sakal tipleri için  iyi bir alternatif olarak sık sık öneriliyor.

Netice itibariyle 34c 'den yakınlık olarak memnun değilseniz, de89 dan da beklediğiniz etkiyi bulamayabilirsiniz. Ama görünüş ve estetik olarak kusursuz bir alet ej de89.

bir ayrıntıyı unuttum sakallarım bazı bölgede çok yatık. memnunsuzluğum bu yüzden aslında.
(15/11/2017, Saat: 20:52)ua_cakar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: selamlar hali hazırda 34c aldım. bir buçuk aydır 34 c ile tıraş oluyorum. hergün sinekkaydı tıraş olmam gerekiyor işim gereği.

bir de EJ DE89 edinmek istedim ama sakallarım tek yönde değil çok çeşitli yönlerde çıkıyor. örnek vermek gerekirse çene altı sağ taraf sağa doğru sol taraf sola doğru çıkıyor.  DE 89  bana uygun bir makina mıdır?

Komşum 34c Makinanız DE89 dan 1 tık ağresif .
34c ağresif geliyorsa DE89 alabilirsiniz .
Mild geliyorsa başka makinalar düşünmelisiniz

Örneğin : Slant makinaları forumda @ahraz komşumun incelemesi var orayı okuyup fikir sahibi olabilirsiniz .

Fütur - progress ayarlı makinaları inceleyiniz
Yatık bölgeler ile ilgili benimde ilk zamanlarda problemim vardı, özellikle ilk makinem de89 ile sakal yönlerine dikkat etmeden daha fazla perde tıraş olma neticesinde yüksek tahriş yaşıyordum.
Sakal çıkış yönlerine göre tekniği geliştirdikçe, tıraş öncesi hazırlığa dikkat ettikçe bu sorun çok azaldı. Sinekkaydı olmayı da kafaya takmıyorum. Ama 34c 'den boyun bölgesinde de89 a göre daha memnunum. Progress ise bu 3lü arasında boyun bölgesinde en memnun olduğum alet.

34c 'den yatik sakal tipi nedeniyle memnunsuzluğunu de89 alarak gidereceğini açıkcası düşünmüyorum. Tabi daha tecrübeli üstadlar daha iyi fikir verecektir ama Elindeki 34c çok güzel bir makina.
Merkur Progress - FS pu23p fh26   - Astra Platinum - Nivea Tıraş Kremi - Gillette Tıraş Sonrası Balsam
(15/11/2017, Saat: 21:14)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum 34c Makinanız DE89 dan 1 tık ağresif .
34c ağresif geliyorsa DE89 alabilirsiniz .
Mild geliyorsa başka makinalar düşünmelisiniz

Örneğin : Slant makinaları forumda @ahraz komşumun incelemesi var orayı okuyup fikir sahibi olabilirsiniz .

Fütur - progress ayarlı makinaları inceleyiniz

anladım komşum ama aklıma bir soru takıldı. daha az agresif olması daha kılı daha yüksekten kestiği anlamına da gelir mi?

örnek vermek gerekirse; aynı sakal aynı açıyla hem 34c hem de de89 ile kesilse 34c daha pürüssüze yakın mı (sakalı daha dipten) tıraş eder? agresifliğin böyle bir etkisi var mı?

(15/11/2017, Saat: 21:21)megadex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yatık bölgeler ile ilgili benimde ilk zamanlarda problemim vardı, özellikle ilk makinem de89 ile sakal yönlerine dikkat etmeden daha fazla perde tıraş olma neticesinde yüksek tahriş yaşıyordum.
Sakal çıkış yönlerine göre tekniği geliştirdikçe, tıraş öncesi hazırlığa dikkat ettikçe bu sorun çok  azaldı. Sinekkaydı olmayı da kafaya takmıyorum. Ama 34c 'den boyun bölgesinde de89 a göre daha memnunum. Progress ise bu 3lü arasında boyun bölgesinde en memnun olduğum alet.

34c 'den yatik sakal tipi nedeniyle memnunsuzluğunu de89 alarak gidereceğini açıkcası düşünmüyorum. Tabi daha tecrübeli üstadlar daha iyi fikir verecektir ama Elindeki 34c çok güzel bir makina.

yorumunuz için çok tşk ederim komşum. ben 34c ile tekniğimi geliştirmeye bakayım madem Wink
Bir konuda forumda yapilan tavsiyeyi elestiricem, oda birisinin foruma uye olup geleneksel tirasa basladim hangi makineyle basliyayim sorusuna yaklasik %80 oraninda verilen EJ De89 cevabi. Hani sanki yeni basladiysan bu makinelerden baskasini kullanamazmisiz gibi muhle r41 ile kendimizi kesermisiz teknigi gelistirdikten sonra agresif makineye gecilirmis tarzindaki yonlendirmeler bana kalirsa yaniltici oluyor.

Forumu uzun suredir takip ediyorum bircok konuyu bastan sona okudum  surekli soyle bir soylem duyuyorum EJ de89, WSC ile istedigim tirasi olamiyorum ne onerirsiniz. Ama daha bugune kadar agresif bir makineyle tiras olup kendimi kestim daha mild ne onerirsiniz seklinde kayda deger bir konu yada yorum okumadim.

Peki ben bunlari simdi niye yazdim, cunku forumu okudum EJ De89 aldim WSC ten pek bir farki olmadigini gordum. Az oncede babamin muhle r41 i ile tiras oldum, yani bayagi bildigin oldum kesmedim tahris etmedim tek perdede babam gibi tiras oldum. Daha once ciddi sorun yasadigim makineyle 1,5 aylik bir tecrubeden sonra gayet temiz tiras oldum.

Yani demek istedigim arkadaslar bu makineler ucuz makineler degil onu dene olmazsa bunu alirsin yoksa suda var seklinde fiyati 100, 200, 300 liralik makineler oneriliyor. Bilmiyorum deneme yanilma yontemiyle bu kadar para verilirmi herkesin buna imkani varmi ancak benim tavsiyem sudur,

Yeni baslayanlar EJ De89 u biraksin bu makine bana gore ise yaramaz, tamam guzel makine isciligide guzel insanin baktikca bakasi geliyorda bunu sevip oksamak icin almadik ki, tiras olmak icin aldik ve sakali pas geciyor. Teknigini ucuz makineyle gelistir WSC 15 lira teknik icin gayet yeterli 1 ay kullan teknigi ogren sonrada sevdigin en guzelinden en agresifinden bir makine al, Hatta direk agresif bir makine ile basla korkma kendini kesmezsin, kesersende herkes kadar kesersin. Bu isin ustaligida cirakligida 1 ay.

Bu sebeplerden oturu ben diyorumki bu makineyle hem vakit hem para kaybetmeyin. Bu makenin sevenlerini uzduysem ozur dilerim ancak benim icin durum bu.
Ben de dediginiz gibi ilk önce WSC ve EJ89 ile başladım ve yine dediginiz gibi çok hafif geldiği için ya çok bastırdım ya da çok geçmem gerektiği için çalışmadığını düşündüm. Bırakıp R41 aldım, ve evet dediğiniz gibi, kendimi kesmedim.

Arada başka başka bir sürü alet kullandıktan sonra geçen gün, acemilere illa ki tavsiye edilen, EJ89 ve Merkur 34C aletlerime geri döndüm. O zamanında kesmiyor diye yakındığım aletler artık çok da güzel kesiyor ve aralarda kullandığım bir çok aletten de daha konforlu geliyordu. Jilet ve sabun seçimlerim değişmiş, doğru açıyı bulma konusunda da artık daha tecrubeliydim tabi.

Bence hala sabredebilirseniz EJ89 veya 34C hiç de fena tavsiyeler değil. Ama insanın ilk günlerde beklentileri farklı oluyor. Hızlı iş çıkarsın, çatır çatır kessin, tek perdede alsın diye düşünüyor. Permetikten, Mach3'ten farkı belli olsun diyorsunuz. Daha sonra ise daha çok konforlu bir şekilde, tam teşekküllü bir 3 geçiş tıraş elde ettikten sonra, sabunuyla, fırçasıyla, sonrasıyla; tüm süreçten zevk alınacak daha bir çok şeyin farkına varıyorsunuz.

En azından baştan soğumamak adına EJ89 ile keskin bir jilet tercih edebilirsiniz. Ben ilk denememde Derby Extra ile oldukça hayal kırıklığına uğramıştım. Permasharp ile EJ89 hiç fena olmadı. Derby Extra ise Lord L6 gibi daha efektif bir alette çok mutlu etti.

SeckinB
Komsum benim aslinda vurgu yapmak istedigim mild aletle baslama tavsiyesi acaba yanlismi, acaba agresif aletle baslayip daha sonra keyfe keder mild aletlere yonelmek dahami isabetli olur.

Agresif makineyle baslayan zaten neyle karsi karsiya oldugunu bilerek son derece temkinli olacaktir. Ki zaten EJ ilede ilk kullanimlarda cok temkinli davraniliyor. EJ bazen kisa sakali pas gecebiliyor pas gecilen kisma 2 3 cekis yapiliyor yada 2. Perdeye birakiliyor. R41 de ise boyle bir sorun yok agir agir ilerliyorsun ve tek seferde amacina ulasiyorsun. 2. Perde yine keyfe keder yaparsin yapmazsin. Misal ben gerek duymadim.
(02/12/2017, Saat: 19:23)Ferman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum benim aslinda vurgu yapmak istedigim mild aletle baslama tavsiyesi acaba yanlismi, acaba agresif aletle baslayip daha sonra keyfe keder mild aletlere yonelmek dahami isabetli olur.

Ben bunu acık acık yazmadım ama yeni baslayanlara r41 oneresim var diye bir kac kere yazdım. Cidden bastırmamayı ve dikkati ogrenmek icin agresif aletler cok daha egitici makinalar oluyor. O yuzden yeni baslayanlara sahsen de89 dan cok progress tavsiye etmemin nedeni de bu yuzden.
(02/12/2017, Saat: 21:59)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bunu acık acık yazmadım ama yeni baslayanlara r41 oneresim var diye bir kac kere yazdım. Cidden bastırmamayı ve dikkati ogrenmek icin agresif aletler cok daha egitici makinalar oluyor. O yuzden yeni baslayanlara sahsen de89 dan cok progress tavsiye etmemin nedeni de bu yuzden.

Ustad daha 1 hafta once elime ulasan ve 4 kez tiras oldugum EJ beni sahsen hayal kirikligina ugratti WSC ten tek farki metal olusu. Ayni sekilde 15 gundur kullandigim Cella sabunda beni hayal kirikligina ugratti onunda Arko sabundan hicbir fazlasini goremedim.

Halbuki babam senelerdir gozumun onunde r41 ve Arko ile kaymak gibi tiras oluyordu.
(02/12/2017, Saat: 23:08)Ferman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustad daha 1 hafta once elime ulasan ve 4 kez tiras oldugum EJ beni sahsen hayal kirikligina ugratti WSC ten tek farki metal olusu. Ayni sekilde 15 gundur kullandigim Cella sabunda beni hayal kirikligina ugratti onunda Arko sabundan hicbir fazlasini goremedim.

Halbuki babam senelerdir gozumun onunde r41 ve Arko ile kaymak gibi tiras oluyordu.

Size katılmıyorum, benim en verim aldığım tıraş aleti EJ89'dur mesela (avatarımdaki tombul sap ile). İşe yaramaz diye bir kenara bırakılacak bir ürün değildir genel olarak. Bence başlangıçta Rimei, WSC, Ming Shi gibi ucuz ekipman almak daha doğru olabilir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 652 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,148 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 15,009 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  DE89 Sap Problemi parhim 3 1,889 10/06/2022, Saat: 16:01
Son Yorum: parhim
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 95,563 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Ri'mei vs. Muhle R89/EJ DE89 theunnamed 32 46,797 25/04/2021, Saat: 15:15
Son Yorum: onomasticon
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 12,914 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Edwin Jagger DE8 serisi sap seçimi konusunda yardım forevermore07 12 6,573 21/11/2019, Saat: 13:50
Son Yorum: forevermore07
  Merkur, Muhle, Edwin Jagger : Tüm Modeller Eskiuyebyr 9 16,339 11/02/2019, Saat: 13:25
Son Yorum: 3RD1
  Edwin Jagger de89, Merkur futur, hangisi. yaralıavcı 55 104,003 24/12/2016, Saat: 14:26
Son Yorum: Eskiuyebyr

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: