Edwin Jagger DE89
edwin-jagger-de89l__41565_zoom.jpg

DE89 sanıyorum ki şu anda en popüler ve önerilen tıraş makinesidir. 34C' ile size en çok önerilecek iki makineden diğeridir. Ancak 34C' ye göre bazı önemli üstünlükleri olduğu için şu anda lider konumdadır.

Nelerdir bu avantajları bakalım. Öncelikle Edwin Jagger makinelerinin krom işçiliği, mühle ile piyasada liderdir. Kaplamaları oldukça kalın, çok parlak ve pürüzsüzdür. Makinenin hiç bir yerinde bir pütür, iz, çapak bulunmaz. Her ne kadar Merkur makineleri de gayet kaliteli aletler olsalar da EJ ve Mühle bu aletlerin rolls royce' udur.

DE89 bunun yanında ortalama 30 dolarlık fiyatıyla rakibi 34C' den açık şekilde daha ucuzdur. Yani hem daha kaliteli, hem daha ucuz. 34C çok klasik bir tasarıma sahipken, EJ biraz daha modern, yumuşak hatlara sahiptir.

DE89 yumuşak bir tıraş makinesidir. Bir weishi kadar olmasa da jileti yüzünüzde zar zor hissedersiniz. Bu sayde çok hızlıi kolay ve rahat tıraşlar olabilirsiniz. Ancak sakalınız yoğunsa ya da sertse ve çok yakın tıraşlar istiyorsanız o zaman perma-sharp, kai, feather gibi keskin jiletler takmanız gerekir. Bunun altında kalan jiletlerle iyi sonuçlar almanız zor olacaktır. DE89' un sapı 34C' den biraz daha uzundur. Yine hallice bir ağırlığa sahiptir. Sap olarak pürüzsüz, hafif tırtıklı, boyuna düz çizgi çeklinde tırtıkları olan sap modelleri vardır. Beğeninize göre seçebilirsiniz. Tutuşu rahat olup elinizden kaymasa da, 34C deki derin tırtıklı sapa sahip olmadığından onun gibi elinize yapışmaz. DE89 klasik tip 3 parçalı modeldir. Bu yapı en basit ve klasik tasarımdır. Alt ve üst olarak iki parça kafa kısmı ve ona vidalanan sap. Aşağıdaki resimden gördüğünüz gibi jileti takmak için tüm parçaları sökersiniz. Jileti kafa parçalarının arasına sandviç misali koyar, sonra da sapı vidalarsınız.

wm_normal_EJDE89L_005.JPG

Bu tasarım uzun ömürlü ve temizlenmesi çok kolay olmakla birlikte, jilet değiştirmesi en teferruatlı metoddur. Kelebek tip makinelerde jileti değiştirmeniz bir kaç saniye, iki parçalarda 10 saniye kadar sürerken, 3 parçalarda bu 30 saniye kadar sürebilir. Çok uzun bir süre olmasa da her gür her gürn aynı şeyi yapınca arada bir sinir olabilirsiniz. Fakat o kadar kafaya takacak bir şey değildir. Dolayısıyla DE89' un 34C' den en çok ayrılan özelliği daha yumuşak bir makine olması ve 3 parça olmasıdır. Diğer tüm farklar ikinci faktörlerdir. Bana hangisini alayım diye sormayın çünkü cevap vermek imkansızdır. İkisi de günlük kullanıma son derece uygun, sorunsuz, mükemmel gereçlerdir. Seçim sizin beğeninize kalıyor. Ama aradaki 10 dolar farkı unutmayın.

Resimdeki model de89l modelidir. Lined yani boyuna çizgili sapı vardır. Bunun dışında düz, köşeli, desenli sapları da bulunur. Ben en çok yeni çıkan barley modelini beğeniyorum.

ejbarley5.jpg
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
DE 89 ve DE 89L arasında ne fark var. Tek fark L (Buradaki L lined'ı mı ifade ediyor?) Yani 89 ve 89L aslında aynı makineler L lined yani çizgili mi oluyor? DE 89 alsam olur mu? Başka bir deyişle, 89 ve 89L'nin kafaları aynı sapları mı farklı?

Birde benim cildim hassas. Mach 3le oldugum tıraşlarda tıraş sonrası 2-3 gün devam edip yok olan, bir dahaki tıraşta yine tekrarlayan küçük sivilceler ve tıraş sonrası bazen kızarıklık oluyor. Arko sabun ve domuz kılı fırça kullanmaya başladım. Sakalı kesime güzelce hazırlıyorum ama Mach 3 kullandıgım için sanırım sivilce problemini çözemedim. Bu makine hassas bir cilde uygun mudur? Sakalım orta seviyede. Ben bu makineyi alırsam ne marka jilet kullanmalıyım? Mach 3'den kısa sürede kurtulmalıyım.

Lined olan biraz daha tutuş açısından elden kayma açısından avantajlı olur. bence biraz daha verip barley edition alabilirsin. makineler ağır dolayısı ile özellikle ıslakken elindeki tutuş önemli
yüzüne aspirinli-kolonyalı karışımı uygulamanı öneririm
Saygılarımla
(05/10/2011, Saat: 16:07)Nihil79 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DE 89 ve DE 89L arasında ne fark var. Tek fark L (Buradaki L lined'ı mı ifade ediyor?) Yani 89 ve 89L aslında aynı makineler L lined yani çizgili mi oluyor? DE 89 alsam olur mu? Başka bir deyişle, 89 ve 89L'nin kafaları aynı sapları mı farklı?
Birde benim cildim hassas. Mach 3le oldugum tıraşlarda tıraş sonrası 2-3 gün devam edip yok olan, bir dahaki tıraşta yine tekrarlayan küçük sivilceler ve tıraş sonrası bazen kızarıklık oluyor. Arko sabun ve domuz kılı fırça kullanmaya başladım. Sakalı kesime güzelce hazırlıyorum ama Mach 3 kullandıgım için sanırım sivilce problemini çözemedim. Bu makine hassas bir cilde uygun mudur? Sakalım orta seviyede. Ben bu makineyi alırsam ne marka jilet kullanmalıyım? Mach 3'den kısa sürede kurtulmalıyım.
(05/10/2011, Saat: 16:07)Nihil79 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DE 89 ve DE 89L arasında ....

....Mach 3'den kısa sürede kurtulmalıyım.
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Bahsettiğiniz yaygın olarak bulunan iki model arasındaki fark söylediğiniz gibi çizgili ve düz krom kaplama olması.Diğer EJ 89 modelleri için theenglishshavingcompany.com adresine bakabilirsiniz.Benimde pahalı(aslında kalitesine kıyasla çok ucuz) makinelerden ilk sahip olduğum EJ89du.Tek kötü yanı üstün işçiliği yüzünden kullanmaya kıyamıyorsunuz.Tıraş konforu çok iyi, yüzünüzü kesmeniz çok zor.(doğru tekniklerle).Edwin Jagger Barley DE89'a da göz atmanızı tavsiye ederim.
Edwin Jagger 89 modelinin lined versiyonuna sahibim. Tahriş, sivilce problemi yaşamadım.İlk başlarda sinekkaydı tıraş olmaya çalışmazsanız(/tersten almazsanız) çok sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.Yurtiçi temin sorunu yaşamadan temin edebileceğiniz tıraş bıçağı için; genelde önerilen marka Permasharp karton kutulu olanlar.Ben de keskinliğini yeterli buluyorum.Kendinize uygun tıraş bıçağını 5li 10lu paketlerle veya bir sample pack alıp deneyerek seçerseniz herhalde daha sağlıklı olacaktır.
Edwin Jagger DE89 yurtdışından almanız gereken bir ürün. Bence bundan önce yurtiçinde bulabileceğiniz ekonomik jilet taşıyıcı aletleri(Şıkbay,Wilkinson DE Classic vb.) deneyip daha sonra tıraş konforunu uygun bulursanız bu aleti almanız daha uygun.Bu alet/makinelerle ilgili forumda kısa incelemelere göz atabilirsiniz.Böylece mach3 ne kadar suçlu bunu da test etmiş olursunuz.
Ayrıca sivilce ve kızarıklık için bence bir dermatologa danışmalısınız.(ben mach3 kullandığım dönemde bahsettiğiniz sorunları yaşamıyordum).Saygılar.
ben de barley derim. ama yurtiçinden WS double edge ve Yuma metal harici makinelere para vermeni pek önermem. WSi kesin seversin ama Yuma agresif gelirse banyoda kullanırsın eski jiletlerini. tabi önerilen benim bilmediğim makineler varsa bir şey diyemem.
Saygılar
DE86
EDJ086-4.jpg

DE86811 Octagonal
DE86811.jpg

DE87
IMGP0344.JPG

DE87811 Octagonal
EDJ012-Edwin-Jagger-Classic-Razor-Octogonal-Ivory.jpg

DE89
P1160259.jpg

DE8911
DE8911%20%28400%29.jpg

DE89L
5188954514_73404f4f17.jpg

DE89 Barley
mg3962.jpg

DE89811 Chrome Octagonal
EDJ014-Edwin-Jagger-Classic-Razor-Octogonal-Chrome.jpg

Bir de bunlar dışında chatsworth modelleri var aynı malzemelerle, ancak fiyatları 100-150 dolar arası, dhaa elegant tasarımlar ama bence gereksiz.

Yukarıdaki tüm modellerin kafaları aynı. Sadece sap malzeme ve tasarımları değişik. Tabi bunların ağırlık farkından ve makinenin balansının değişmesinden dolayı hepsi aynı yapıda değil. Bende 89l modeli var ama ileride satıp barley alacağım. En beğendiğim model o. 89811 de oldukça klasik bir havaya sahip.
hocam sen satar mıydın yav...Big Grin
nerede satıyorsun kullanmadıklarını.. dedim ya eller yukarı, dökül elinde ne varsa Smile))
Saygılar
Dediğim gibi de89l' i satmam için önce barley almış olmam lazım, o da yakında olmayacak. Smile
ustura traşı şöyle güzel böyle güzel diyorsun hala jiletle traş oluyorsun. biz mach3 le traş oluyor muyuz??? Smile
bırak yav şu makineleri artık bize.Smile
Saygılar
(05/10/2011, Saat: 20:46)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dediğim gibi de89l' i satmam için önce barley almış olmam lazım, o da yakında olmayacak. Smile
(05/10/2011, Saat: 17:18)ulysse6 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05/10/2011, Saat: 16:07)Nihil79 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DE 89 ve DE 89L arasında ....

....Mach 3'den kısa sürede kurtulmalıyım.
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Bahsettiğiniz yaygın olarak bulunan iki model arasındaki fark söylediğiniz gibi çizgili ve düz krom kaplama olması.Diğer EJ 89 modelleri için theenglishshavingcompany.com adresine bakabilirsiniz.Benimde pahalı(aslında kalitesine kıyasla çok ucuz) makinelerden ilk sahip olduğum EJ89du.Tek kötü yanı üstün işçiliği yüzünden kullanmaya kıyamıyorsunuz.Tıraş konforu çok iyi, yüzünüzü kesmeniz çok zor.(doğru tekniklerle).Edwin Jagger Barley DE89'a da göz atmanızı tavsiye ederim.
Edwin Jagger 89 modelinin lined versiyonuna sahibim. Tahriş, sivilce problemi yaşamadım.İlk başlarda sinekkaydı tıraş olmaya çalışmazsanız(/tersten almazsanız) çok sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.Yurtiçi temin sorunu yaşamadan temin edebileceğiniz tıraş bıçağı için; genelde önerilen marka Permasharp karton kutulu olanlar.Ben de keskinliğini yeterli buluyorum.Kendinize uygun tıraş bıçağını 5li 10lu paketlerle veya bir sample pack alıp deneyerek seçerseniz herhalde daha sağlıklı olacaktır.
Edwin Jagger DE89 yurtdışından almanız gereken bir ürün. Bence bundan önce yurtiçinde bulabileceğiniz ekonomik jilet taşıyıcı aletleri(Şıkbay,Wilkinson DE Classic vb.) deneyip daha sonra tıraş konforunu uygun bulursanız bu aleti almanız daha uygun.Bu alet/makinelerle ilgili forumda kısa incelemelere göz atabilirsiniz.Böylece mach3 ne kadar suçlu bunu da test etmiş olursunuz.
Ayrıca sivilce ve kızarıklık için bence bir dermatologa danışmalısınız.(ben mach3 kullandığım dönemde bahsettiğiniz sorunları yaşamıyordum).Saygılar.

Aslında Big-Roc diye bir makine aldım ve Derby Extra ile bir kez tıraş olmayı denedim. Yüzüm 6 yerden kesildi.. Aleti de fazla bastırmamıştım halbuki. Bunun sebebini ürünün kalitesizliğine bağlıyorum. Çünkü aletin bir tarafı diğer tarafına göre daha geniş. (Dikkatli bakınca gördüm) Ve sanırım sağdan sola dogru hafif bir yamukluk var. Ayrıca aletin kapağıda zor açılıyor. Makine yağıyla yağlamayı denedim pek işe yaramadı. Bu deneyimden sonra ucuz makinelerden korkmaya başladım. Wilkinson makineyi nette gördüm belki iyi tıraş ediyordur ama dizaynı işçiliği hiç hoşuma gitmedi. Simsiyah plastik bir makine. Öbürleri ne kadar güvenilir şıkbay yuma falan bilmem. Düzgün olanını bulana kadar belki 10 kutu alet açıp tek tek bakmam gerekir..

tradionalshaving co.uk'e baktım temin için ama stokta yok görünüyor. Nkdman denen yerden sipariş vereceğim.

Bu aspirin olayını bir deneyeyim.

Bu arada resimler için teşekkürler.

Saygılar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 652 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,146 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 15,009 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  DE89 Sap Problemi parhim 3 1,889 10/06/2022, Saat: 16:01
Son Yorum: parhim
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 95,562 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Ri'mei vs. Muhle R89/EJ DE89 theunnamed 32 46,796 25/04/2021, Saat: 15:15
Son Yorum: onomasticon
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 12,913 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Edwin Jagger DE8 serisi sap seçimi konusunda yardım forevermore07 12 6,573 21/11/2019, Saat: 13:50
Son Yorum: forevermore07
  Merkur, Muhle, Edwin Jagger : Tüm Modeller Eskiuyebyr 9 16,339 11/02/2019, Saat: 13:25
Son Yorum: 3RD1
  Edwin Jagger de89, Merkur futur, hangisi. yaralıavcı 55 104,003 24/12/2016, Saat: 14:26
Son Yorum: Eskiuyebyr

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: