Çelik Usturaya Başlangıç, Kamisori?
Değerli arkadaşlar,
Yaklaşık 1,5 yıldır jiletli ustura kullanıyorum ve çelik usturaya geçme niyetim var. Bir arkadaşım Japonya'ya gidecek, ben de almışken kamisori mi alsam diyorum ne dersiniz. Kullanımı daha mı zordur, başlangıç için uygun mudur?
Tavsiyelerinizi almak istedim. Klasik bir ustura al derseniz illaki yurt dışından mı almak gerekir.
Herkese selamlar.
feather ac dx kullanıyorum katlanan model, siparişi verdikten sonra kamisoriye benzeyen bi meyva bıçağına denk geldim, biraz kurcaladım ve elime daha rahat oturduğunu fark ettim... Sizde böyle bir deneme yapabilirsiniz...
Kamisori yi ucuza alma şansı varsa kullanın bu şansı. Başlangıç için forumdan uygun fiyatlı bir ürün alıp alisana kadar kullanabilirsiniz. Sonra Kamisori ile devam eder usturayi elden çıkarırsiniz.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
iyi bir kamisori yüksek fiyatlıdır, japonyadan da alsanız farkedecek tek şey kargo ücreti. arkadaşınız anlıyor ise alın bir kenarda dursun.

kamisori, diğer usturalara oranla hassas olabiliyor. bakımı, kayışlaması, taşlaması özen ve tecrübe ister. chinasaki' ye katılıyorum, buradan ikinci el bir ustura alın, kamisoriyi de tecrübe kazanınca kullanırsınız derim ben.

ustura için iyi bir kayışa ihtiyacınız var, japonyadan bir kanayama siparişi vermeyi unutmayın. ustura buralarda pahalı da olsa var ama iyi kayış yok.

yurtiçinde ikinci el iyi usturalar düşer lakin 0 istiyorsanız ne fiyatlar, ne fiyatlar Smile hem de çeşit bulmak dert, benim bildiğim sadece 3 model var ülke içinde satılan.
Yeni başlayacak biri için sıfır olmasına takilmamak lazım eğer hijyen takıntısı yoksa. Zira ben 4 tane usturanin hepsini kullanılmış aldım. Gönderen dezenfekte etti. Üstüne ben de ettim. Sorunsuz kullaniyorum. Sıfır ustura yurtiçi nerde satılıyor bilmiyorum @ohtararan üstat onu bir söylerseniz benim de aklımda olsun.
Kayış kesinlikle getirtin. Yurtdışından gelirken hasar görme ihtimali de var kargoda. O yüzden arkadaşınız dikkatlice getirir.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
bence de yok, zaten kayışlarken, taş işine girilecekse taşlarken bozulacak. lakin takıntı olabiliyor, bende de var bu takıntı laboratuar ortamında dezenfekte imkanım olmasına rağmen. başkasının tıraş olduğu aleti kullanamam ama tecrübe ile öğrendik (birkaç kayışa ve neredeyse bir usturaya mal olarak Big Grin) ikinci el alsaydık iyi olurduyu.

bu ebeble herkee tavsiyemdir ustura ilk alacak ya ucuz bir ustura ve kayış yahut ikinci el bakması.

zazahan 3. katta denizli pazarı ve kara ile başlayan malum ticarette vardı ustura ben ilk başladığımda. hala var mı, neler var bilemiyorum. ellerindekilerin hepsi 5/8 ölçüde ve giriş modelleri. filarmonica almıştım ben, dovo best quality ve hatırlamadığım bir model daha vardı. (geçmiş zaman, forum falan yoktu tabii, internet kullanımı bile azdı bilmiyorduk ne ne) en son bir dostumuz gitmişti de fiyatlara şaşırmıştım epeyce. internette de gördüm satan yerler sahibinden' de falan ama gözümle görmeden güvendiğim esnaf nadir, birşey diyemem onun için.

(04/09/2014, Saat: 18:27)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni başlayacak biri için sıfır olmasına takilmamak lazım eğer hijyen takıntısı yoksa. Zira ben 4 tane usturanin hepsini kullanılmış aldım. Gönderen dezenfekte etti. Üstüne ben de ettim. Sorunsuz kullaniyorum. Sıfır ustura yurtiçi nerde satılıyor bilmiyorum @ohtararan üstat onu bir söylerseniz benim de aklımda olsun.
Kayış kesinlikle getirtin. Yurtdışından gelirken hasar görme ihtimali de var kargoda. O yüzden arkadaşınız dikkatlice getirir.
Denizli pazarında vardi hatta ben bundan 6-7 ay önce ERN usturamı oradan almıştım fakat bundan 2-3 ay önce öylesine bir uğradım çelik usturanız var mı diye fakat usturanın ne olduğunu bilmiyormuş gibi bir hayır yok çektiler bunun yanında kara dovo getiricekti fakat epeyidir uğramadım ne durum bilmiyorum bunun dışında da satan yer yok zaten
kamisori zordur çünkü tek tarafı ağızlıdır, diğer tarafı düzdür. Bu yüzden solaklar ve sağlaklar için ayrı ayrı yapılır. İnanın ağızlı tarafı yüzünün iki tarafında aynı elle kullanmak imkansıza yakın zor geldi , ben de tuttum her iki tarafını da kullanarak oldum tıraşımı - teyammüllere aykırı olarak tabiiki- Güzelde oldu aslında.
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
Anladığım kadarıyla kamisorilerle birlikte japonyada iyi kayış ve taşlar mevcut. Sanırım bir ustura almadan önce taş (grit sayısına göre kaç taş gerekir acaba) ve kayış temin edeceğim . Sonrasında dediğiniz gibi ucuz ya da ikinci el bir ustura alıp kayışlama ve honing konusunda kendimi geliştirmeye karar verdim. Sonrasında kaliteli bir ustura alıp huzura ermeyi düşünüyorumSmile
Tekrar teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 698 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,665 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,147 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,022 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,730 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,270 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
  KAMİSORİ (japon usturası) linguist 20 28,979 18/12/2021, Saat: 02:32
Son Yorum: Eunus
  Yurtdışından çelik ustura almak Eunus 4 2,430 05/10/2021, Saat: 17:48
Son Yorum: Eunus
  Çelik Usturaya Giriş yigit 5 2,584 28/09/2021, Saat: 12:32
Son Yorum: EmrahEray
  Çelik usturaya başlamak isteyenlere bazı önerilerim Lord Sparhawk 13 5,550 05/07/2021, Saat: 18:34
Son Yorum: Lord Sparhawk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: