Plak Dinleyen - Pikap Sahibi Olan ? Tavsiyeleriniz ?
Arkadaşlar merhaba,
Tıraş kalitemi forum sayesinde yükselttim. Tıraş olurken müzik dinlemeyi seviyorum. Müzik kalitesi i de yükseltmek için daha kaliteli Hoparlör bakarken kendimi bi süre sonra pikap bakarken buldum. Tek çekincem acaba değer mi daha önce hiç dinleme imkanım olmadı.
Giriş seviyesinin bı tık üstü set yapmayi düşünüyorum. Toplam ayirabilecegim bütçe 10.000 TL civarı. İkinci el bakmıyorum hiç bilgim olmadığı için.
Araştırmalarım sonucu Rega 1,2, veya 3 ve thorens 170-1, 190-2 veya zorlarsam 206marka pikaplari şuan için gözüme kestirtim. Gönlüm thorensden yana çünkü ayrıca bı dekor ürünü olduğu için bana daha klasik geliyor zira klasikleri severim. Malum kur dan dolayı fiyatlar bı hayli yüksek.
Bu modellerden bazıları taş plak da çala biliyormuş iğnesini değiştirmek kaydıyla. Bu özelliği ne kadar göz önünde bulundurmaliyim sizce.
Hoparlör ve amfi konusunda henüz hiç bilgim yok diyebilirim.
Tecrübeli ustadlar yardımcı olursa çok sevinirim.

VIA_A3_Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(31/03/2020, Saat: 23:43)Yeraltndnntlr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar merhaba,
Tıraş kalitemi forum sayesinde yükselttim. Tıraş olurken müzik dinlemeyi seviyorum. Müzik kalitesi i de yükseltmek için daha kaliteli Hoparlör bakarken kendimi bi süre sonra pikap bakarken buldum. Tek çekincem acaba değer mi daha önce hiç dinleme imkanım olmadı.
Giriş seviyesinin bı tık üstü set yapmayi düşünüyorum. Toplam ayirabilecegim bütçe 10.000 TL civarı. İkinci el bakmıyorum hiç bilgim olmadığı için.
Araştırmalarım sonucu Rega 1,2, veya 3 ve thorens 170-1, 190-2 veya zorlarsam 206marka pikaplari şuan için gözüme kestirtim. Gönlüm thorensden yana çünkü ayrıca bı dekor ürünü olduğu için bana daha klasik geliyor zira klasikleri severim. Malum kur dan dolayı fiyatlar bı hayli yüksek.
Bu modellerden bazıları taş plak da çala biliyormuş iğnesini değiştirmek kaydıyla. Bu özelliği ne kadar göz önünde bulundurmaliyim sizce.
Hoparlör ve amfi konusunda henüz hiç bilgim yok diyebilirim.
Tecrübeli ustadlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Komşum biara bende niyetlenmiştim belki fikir verebilirhttps://www.mserdark.com/plak-olayina-giris-ve-pikap-secim-rehberi/
Üstad yazıyı okudum. İlginiz için teşekkürler.
https://stereomecmuasi.com/ bı site buldum formu da var ancak çok aktif değil. Bu işler biraz da teknik bilgi istediği için çok anlamıyorum. Okuyorum ancak biraz hava da kalıyor.

Ben bir aralar ilgilenmiştim. Halen elimde 100 yıllık bir gramofon ve rega planar 3 model pikap var. Pikapı bacanaktan ödünç aldığım technics marka amfi ve hoparlörler ile kullanmıştım.

Gramafon ve taş plağın yerini hiç bir şey tutamaz bence. Tam analog olduğu için gramofon dinlerken sanki şarkıcı yanınızdaymış gibi hissediyorsunuz. Artık taş plak basılmaması ve ülkemizde satılık olanların kondüsyonlarının kötü olması handikap maalesef.

Pikap için giriş seviyesi üstü set yapılması çok doğru bir yaklaşım. Plak konusunda fark ettiğim şey ise mesela dönem baskısı bir plağı daha alt seviye bir pikapta dinlerken plağın eskimesinden kaynaklı alttan gelen cızırtılar hışırtılar fazla rahatsız etmezken, Planar 3 ile dinlerken rahatsızlık verebiliyor. İyi sette iyi kondüsyonda plak dinlemek gerek.

Yabancı müzik dinliyorsanız hem çok iyi kondüsyonda dönem baskı plaklar hemde yeni basım anolog kayıtlar bulmanız mümkün.
(01/04/2020, Saat: 20:39)gravesgel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bir aralar ilgilenmiştim. Halen elimde 100 yıllık bir gramofon ve rega planar 3 model pikap var. Pikapı bacanaktan ödünç aldığım technics marka amfi ve hoparlörler ile kullanmıştım.

Gramafon ve taş plağın yerini hiç bir şey tutamaz bence. Tam analog olduğu için gramofon dinlerken sanki şarkıcı yanınızdaymış gibi hissediyorsunuz. Artık taş plak basılmaması ve ülkemizde satılık olanların kondüsyonlarının kötü olması handikap maalesef.

Pikap için giriş seviyesi üstü set yapılması çok doğru bir yaklaşım. Plak konusunda fark ettiğim şey ise mesela dönem baskısı bir plağı daha alt seviye bir pikapta dinlerken plağın eskimesinden kaynaklı alttan gelen cızırtılar hışırtılar fazla rahatsız etmezken, Planar 3 ile dinlerken rahatsızlık verebiliyor. İyi sette iyi kondüsyonda plak dinlemek gerek.

Yabancı müzik dinliyorsanız hem çok iyi kondüsyonda dönem baskı plaklar hemde yeni basım anolog kayıtlar bulmanız mümkün.
Komşum gramofonu da düşünmüştüm ancak hem temizini bulmak hem de bakımını yaptırmak zor oluyormuş. Zaten hiç bilgim onun için düşünmedim.
Pikap ve gramofon ses kalitesi karşılaştırması yapabilirmisiniz. Ne tür farklılıklar var.

Bence şöyle düşünmek lazım, müzik cd leri wav dosya uzantılı 700 mb alana 10-12 şarkı sığıyor, aynı CD ye MP3 halinde belki 300 şarkı sığar ancak kalite daha düşük olur.

33 lük long play plaklarda da bir yüze yaklaşık 5 olmak üzere toplam 10 civarında şarkı sığıyor. Müzik Cd sinden farkı yüzey alanı daha fazla. Taş plakta ise devasa bir alana sadece 1 şarkı sığıyor. wav uzantılı yada vinil plaklarla oluşacak kalite farkını siz düşünün.

Tabi bir de şöyle bir şey var, bizim plaklarda televizyonda radyoda dinleyip alıştığımız sesler acaba gerçek sesler mi?

Örneğin bir şarkıcıyı canlı (hoparlör, ses sistemi vs. olmadan) dinlemek ve kayıttan dinlemek arasında fark var mı? Bence var hatta bunun en basit örneği kendi sesisimizi kayıttan dinlediğimizde bile bize farklı gelmesi.

Gramafon dinlerken şarkıcı, sazlar sizin yanınızda, yan odada evin içinde.. (tabi plağın kondüsyonu çok önemli, ayrıca ses ayarı yok borunun içine havlu felan tıkmak gerekiyor sesi azaltmak için)

Olay aslında taş plakların kayıt tekniğinde yatıyor, ortamda hiç elektrik aksam yok şarkıcı eseri ucunda mekanik bir mekanizma olan diaframa okur, mekanizma aynı gramafon iğnesi benzeri bir iğneyi kalıp olarak kullanılacak master plak üzerinde aşağı yukarı hareket ettirir (1925 ten sonra bu kısımda belli düzeyde elektrikli düzenekler kullanılıyor). Bu bölüm aslında aynı bizim kulağımızdaki ses iletimine benzer, kulak zarı titreşir, çekiç örs üzengi kemikleri ile ses iç kulağı iletilir.

Plak basıldıkan sonra bu mekanizmanın tersi ile ses elde edilir. İğnenin hareketi gramafon başlığındaki diaframı titreştirir ve ses üretilir, boru ile yükseltilip ses dalgaları ortama verilir.
His Master's Voice (sahibinin sesi) markasının ambleminde şaşkın şaşkın gramafonun içine bakan köpek sesin ne kadar gerçekçi olduğunu tarif ediyor bence..

Taş plak yokluğunda vinil plaklar halen de basılmaya devam edilmeleri nedeniyle o kaliteye en yakın format şu anda..
Tabi bu görüşler kişiden kişiye değişir, plakların ses kalitesinin high definition digital formatların altında olduğunu savunanlar da var..
(03/04/2020, Saat: 01:04)gravesgel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence şöyle düşünmek lazım, müzik cd leri wav dosya uzantılı 700 mb alana 10-12 şarkı sığıyor, aynı CD ye MP3 halinde belki 300 şarkı sığar ancak kalite daha düşük olur.

33 lük long play plaklarda da bir yüze yaklaşık 5 olmak üzere toplam 10 civarında şarkı sığıyor. Müzik Cd sinden farkı yüzey alanı daha fazla. Taş plakta ise devasa bir alana sadece 1 şarkı sığıyor. wav uzantılı yada vinil plaklarla oluşacak kalite farkını siz düşünün.

Tabi bir de şöyle bir şey var, bizim plaklarda televizyonda radyoda dinleyip alıştığımız sesler acaba gerçek sesler mi?

Örneğin bir şarkıcıyı canlı (hoparlör, ses sistemi vs. olmadan) dinlemek ve kayıttan dinlemek arasında fark var mı? Bence var hatta bunun en basit örneği kendi sesisimizi kayıttan dinlediğimizde bile bize farklı gelmesi.

Gramafon dinlerken şarkıcı, sazlar sizin yanınızda, yan odada evin içinde.. (tabi plağın kondüsyonu çok önemli, ayrıca ses ayarı yok borunun içine havlu felan tıkmak gerekiyor sesi azaltmak için)

Olay aslında taş plakların kayıt tekniğinde yatıyor, ortamda hiç elektrik aksam yok şarkıcı eseri ucunda mekanik bir mekanizma olan diaframa okur, mekanizma aynı gramafon iğnesi benzeri bir iğneyi kalıp olarak kullanılacak master plak üzerinde aşağı yukarı hareket ettirir (1925 ten sonra bu kısımda belli düzeyde elektrikli düzenekler kullanılıyor). Bu bölüm aslında aynı bizim kulağımızdaki ses iletimine benzer, kulak zarı titreşir, çekiç örs üzengi kemikleri ile ses iç kulağı iletilir.

Plak basıldıkan sonra bu mekanizmanın tersi ile ses elde edilir. İğnenin hareketi gramafon başlığındaki diaframı titreştirir ve ses üretilir, boru ile yükseltilip ses dalgaları ortama verilir.
His Master's Voice (sahibinin sesi) markasının ambleminde şaşkın şaşkın gramafonun içine bakan köpek sesin ne kadar gerçekçi olduğunu tarif ediyor bence..

Taş plak yokluğunda vinil plaklar halen de basılmaya devam edilmeleri nedeniyle o kaliteye en yakın format şu anda..
Tabi bu görüşler kişiden kişiye değişir, plakların ses kalitesinin high definition digital formatların altında olduğunu savunanlar da var..
Üstad yararlı bilgiler için teşekkürler. Sanırım ben o üst kaliteyi kolay kolay yakalayamam başlarda. Ama umarım zamanla geliştiririm. Aceleci değilim bı yerden başlamak istiyorum. Virüs kalktıktan sonra doğru yanlış bı pikap set yapacam inşallah zamanla da kaliteyi arttiririm.

Evet buradan bir giriş yapayım Smile

Pikabım Akai
Kasetçalar Kenwood
Timer Kenwood
Receiver KEnwood
Höparlör Schneider - Kenwood
Fotoğraflarını bilahare paylaşacağım.

Plak koleksiyonum yerli ağırlıklı.Genellikle muhabbet sofralarına eşlik edecek türler.
https://www.discogs.com/user/gecays/collection
Linkden arşivime ulaşabilirsiniz.

Benim tercihim retro cihazlar ve dönem plakları.
Yeni plak ve D&R'dan yeni nesil pikap alana saygı duyarım.
Ama gerçekten bu işi severek devam ettireceksen uzak dur demeyi de ihmal etmem Smile
Benim pikap benden 4 yaş küçük ama arada arızada çıakrıyor.Yaptıra yaptıra yapmayı öğreniyorum Smile

Dual kullanıcılarına rastladım.Gerçekten güzel bir cihaz ama TR'de esnaflar gereğinden fazla şişirdiler ve fiyatları arttı.

GErçekten keyifli ve bitmeyecek bir hobi.
@GecayS komşum, bende retro cihazlarla ilgileniyorum. Yeni nesil cihazlara şüphe ve antipati ile yaklaşıyorum. Mevcut donanımım Teac AG-790 ve Quadral Quintas 400 şeklindedir. Bu donanıma manuel veya yarı-otomatik pikap ve spectrum analysers ekranlı ekolayzer eklemek istiyorum. Elimde bir de Sony CDP-411 var, ancak kullanmıyorum. Hem bütçeye ve hemde mevcut eski cihazlara uygun olsun diye ikinci el cihaz almak istiyorum. Marka ve model takıntım yok, rengi siyah olsun yeter. Kıymetli tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Kolonlar ve anfi gayet güzel Qudral hiç kullanmadım.Ama genel yorumları güzel.
FB'da HIFI PAZARI diye bir grup var cihaz alımlarını oradan takip ediyorum.ŞAfak geçay olarak beni eklersen gruba davet ederim.
Senelerdir de ikinci el cihaz aldığım için artık kim ne satar nasıl esnafdır çözdüm.
Ekranlı ekolayzır için en iyi seçim nedense bana technics geliyor.Onun şıklığı hiçbirinde yok sanki Smile
Ama oda tam siyah değil.Muhtemelen sende görmüşsündür komşum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Akademisyen olan ya da Üniversitelerle bağlantılı dostlardan destek. laktik 5 3,525 18/06/2018, Saat: 02:38
Son Yorum: laktik
  Termal Battaniye hakkında bilgisi olan var mı ? emre-sti 13 18,807 29/12/2014, Saat: 21:28
Son Yorum: emre-sti
  psikolog ya da psikiyatrist olan Lord Sparhawk 0 3,056 26/07/2014, Saat: 20:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Bandırmalı olan var mıydı? Lord Sparhawk 4 5,868 25/11/2013, Saat: 14:17
Son Yorum: pars
  Kabağın da sahibi var.. eskiuyemnt 8 9,549 05/07/2013, Saat: 01:05
Son Yorum: eskiuyemnt
  Zanox reklam hizmeti kullanan, bilgisi olan var mı? Lord Sparhawk 2 5,605 19/04/2013, Saat: 16:49
  Hala izlememiş olan varsa Gelibolu belgeseli Lord Sparhawk 0 3,553 05/06/2012, Saat: 01:21
  14 yildir kayip olan Arko haaydin 3 6,813 18/05/2012, Saat: 15:17
Son Yorum: mustaphaturk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: