Anket Başlığı: Terimlerin Türkçe Karşılığını Kullanma taraftarımısınız ?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
kullanalım
52.73%
29 52.73%
böyle kalsın
47.27%
26 47.27%
Katılımcı sayısı: 55 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Mild ve agresif kelimeleri
valla bende tam azgin diyecektim rewolwer demis.

Beyler, ben uzun zamandir yurt disinda yasiyorum, dolayisiyla cevremde Turkce icine cokca yabanci kelime sokanlar da oluyor.
Turkcesi varken Ingilizce kelime kullanmayi tercih edenlerin ya Turkcesi ya Ingilizcesi zayif oluyor, lakin cok iyi Turkce ve Ingilizce bilen adamlar oyle guzel konusuyor ki iki dili, hic Turkce konusurken gereksiz yabanci kelime kullanmiyorlar. Ben de mesela Turkce'm kotulestigi icin bazen yabanci kelimelere siginmak zorunda kaliyorum istemeden.

Uysal, ilimli, saldirgan, atik, azgin gibi kelimeler neden begenilmiyor anlamiyorum.

Merriam Webster'de aggresive kelimesinin 5 farkli anlami var, zamanla insanlar kullana kullana kelimeler farkli anlamlar kazanabiliyor.

Mesela ilk anlami bildigimiz saldirgan anlaminda (aggressive fighter - saldirgan dovuscu), ama ikinci anlami enerji dolu anlaminda (aggressive salesman-girisken isadami). Ingiltere'de bu ikinci anlami ciktiginda, insanlar saldirgan isadami diye dusunmemistir, anlamislardir.
Mild: mülayim
Agresif: hırçın
Saldırgan demek sanki alete haksızlık oluyor gibi. Etkili deyince de diğer aletlere haksızlık, sanki onlar etkisizmiş gibi Smile
(30/09/2014, Saat: 09:16)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mild: mülayim
Agresif: hırçın
Saldırgan demek sanki alete haksızlık oluyor gibi. Etkili deyince de diğer aletlere haksızlık, sanki onlar etkisizmiş gibi Smile
ooppss hocama katılıyorum.
Ben de 2 sene yurt dışında çalışmış biri olarak diyebilirim ki kendi dilinizle konusmadiginiz zaman malesef ingilizce kelimeler yerleşiyor dilinize. Ben bunu zor duzelttim. Bu Turkce yi ve ya Ingilizce yi iyi kullanamamaktan değil. Çevresel etkenler dil üzerinde çok etkilidir dolayısıyla bizim çevresel etkenlerimiz de kullandığımız dili etkiliyor zira hepimiz tıraş konusunda yurt dışı ile bağlantılıyız.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Agressive/agresif kelimesi icin cok tartışılmış. Saldırgan bence biraz ağır, sanki suçlayıcı gibi olmuş. Benim önerim;
Agressive : Atılgan
Agresif ve mild basit kelimeler olmayıp terim oldukları için Türkçe karşılıkları içini tam doldurur mu doldurmaz mı bir yana bu iki kelimelerin Türkçe karşılığını kullanırken de hafif ( anlam ) kargaşa olur mu ?

agresif

karadayi_28933058053a1d9c900e8c.jpg

atılgan

ST_TOS_Cast.jpg
Bence olmaz. Atılgan sözcüğü Öz Türkçe ve güzel bir sözcük. Fikrimce de agresif nitelendirilmesi yapılacak jiletli aletleri tanımlamakta yeterli bir sözcük. Mild ya da agresif sözcükleri ne kadar terim ise kendi dillerinde, 'atılgan' sözcüğü de o kadar yeterli.
Atılgan kelimesi keskinlik yada kesme kabiliyeti,kesme derecesi gibi şeyleri çağrıştırması için bana zaman lazım Smile
Atılgan deyince Star Trek yada Tarkan'ın kurdu ''atıl kurt'' aklıma geliyor.
Agresif : Derin Temas

Mild : Hafif Temas
Aslında dilimize giren yabancı sözcüklere zamanında , etkili karşılıklar bulmak gerekiyor. En bilinen örneği 'bilgisayar'. Biz bu sözcük yerine 'computer/komputer' olarak kullanagelseydik 'bilgisayar' önerisini ilk duyduğumuzda 'bu ne saçmalık' derdik kesin.
Dilimiz, özellikle yurtdışından gelen teknolojilere yeni adlar vermek konusunda son derece güçlü ve kabiliyetli bir dil. Bu kadar yabancı kelimenin istilası altindaysak bu bizim, kurumlarımızın, milli bilincimizin vs. gevşekliginden/mild'ligimizden kaynaklı benceSmile
(07/10/2014, Saat: 21:21)Atto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Agresif : Derin Temas

Mild : Hafif Temas
Aman hocam, tehlikeli çağrışımlar bunlarBig Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mild Aletle Çok Perde Mi Agresif Aletle Az Perde Mi sudüşleri 26 11,425 09/02/2021, Saat: 16:24
Son Yorum: Oldstyle
  Agresif Tıraş Makinesi Öneri asunbul 36 15,587 11/08/2019, Saat: 21:45
Son Yorum: Denetcii
  Ayarlanabilir tıraş aleti mi, birer adet Mild + Agresif mi? sfenks 22 11,322 19/03/2019, Saat: 15:45
Son Yorum: donniebrasco
  Mild mi? Agresif mi? ts9funk 61 54,789 20/02/2015, Saat: 11:56
Son Yorum: ts9funk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: