Hurda gemiler jilet olmuyormuş
Savaş gemileri açısından ben de şunu ekleyim,Amerikadan Almanyadan vs 20-30 sene kullanılmış gemileri alırız(alırdık),30 sene de biz kullanırız,bu sene 30 sene içinde 3 yılda bir bakım için havuza girer bu gemiler,bizdeki ömrünü tamamlayanların büyük kısmı fakir ülkere,uzak doğu ve Arap ülkelerine falan satılır,kalan kısmı paramparça edilip sökülür ama hala yüzer,bunlar da ciddi tatbikatlarda hedef olarak kullanılır,vurulup batırılır.Kalan gemiler ise ne oluyor bilmiyorum ama herhalde Türkiye'nin bir yıllık jilet ihtiyacını rahat karşılar denildiği gibi.
bir arkadaşımın benim tıraşa olan ilgimi bilmesi ileeski gemiler jilet oluyormuş doğru mu diye sorması ile karşılaştım bu konuyla, olmaz öyle şey diye direk verdim cevabı Smile biraz araştırdıktan sonra söylenti ve benzetmelerle yayılmış bir tabir olduğunu tahmin ediyorum. vakti zamanında gillette firması abd ordusundan eski savaş gemisi almış etkisi vardır belki ama ortalama 10bin tonluk gemilerin düzenli olarak sökülerek jilet yapıldığı tam bir efsanedir Smile
Geçerken uğradım. Bir Sunay Akın şiirinde okumuştum ilk kez buraya bırakıp gideyim.

Kamaralarında çıplak
kadın resimlerinin asıldığı
savaş gemisinden
bozma bir jilet
her traş oluşumda
hem okşar
hem kanatır
tenimi

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
(28/08/2019, Saat: 11:36)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçerken uğradım. Bir Sunay Akın şiirinde okumuştum ilk kez buraya bırakıp gideyim.

Kamaralarında çıplak
savaş gemisinden
bozma bir jilet
her traş oluşumda
hem okşar
hem kanatır
tenimi

Güzelmiş komşum...
(28/08/2019, Saat: 11:36)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçerken uğradım. Bir Sunay Akın şiirinde okumuştum ilk kez buraya bırakıp gideyim.

Kamaralarında çıplak
savaş gemisinden
bozma bir jilet
her traş oluşumda
hem okşar
hem kanatır
tenimi

Konuyu araştırırken denk gelmiştim ekşi de
Bir gemiyi oluşturan tüm çelikler aynı sınıftan oluşmuyor. Geri dönüşüm konusunda uzman olanlar sınıflarına göre gemiyi parçalayıp açık alanda stokluyorlar. Bazılarında insan sağlığına zararlı kimyasallar çıkabiliyor. Geri dönüşüme hazır olduğunda açık arttırma ile demir çelik fabrikalarına satılıyor. Genelde arada aracı kuruluşlar oluyor, yani doğrudan demir çelik fabrikalarının gemi aldığını sanmıyorum. Metalürji uzmanları istenen sınıflarda kullanılmak üzere hurdaları değerlendiriyorlar. Alaşım için değerlendirmeler yapıyorlar. Müşterilerin isteğine göre, inşaat demirinden, tren rayına kadar her şeye dönüşüyorlar. Paslanmaz çeliğe dönüştürülecek olanlar ise ayrı bir uzmanlık gerektiriyor(jilet için olanlar dahil).

1 Jiletin firesiyle birlikte 5 gr olduğunu düşünelim,
1 Erkeğin yıllık 200 adet jilete ihtiyacı olduğunu varsayalım,

200 x 5 gr = 1kg ortalama bir erkeğin yıllık jilet ihtiyacıdır.

Dünya nüfusu içerisinde düzenli tıraş olan 1 milyar erkek olduğunu varsayalım (ki bu kadar yoktur varsayım sadece)

1.000.000.000 kg /1.000
1.000.000 ton yıllık jilet için tüm dünyanın demir/çelik ihtiyacı

Gemiler ortalama 5.000 ton ile 400.000 ton arası değişiyor. Tahminime göre iki adet uçak gemisi tüm dünya nüfusunun bir yıllık jilet ihtiyacını karşılar Smile

Topraktan çıkarılan dünyanın bir yıllık demir üretim miktarı 2.300.000.000 tondur. Geri dönüşüm miktarının bilmiyorum.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir Suikast Silahı Olarak Jilet harveyspecter 6 6,304 22/12/2016, Saat: 00:17
Son Yorum: t.macgyver
  Yediği ekmeğin içinden jilet çıktı! Kalbine saplandı! BigHillMe 11 10,138 18/03/2015, Saat: 16:52
Son Yorum: ts9funk
  Çok güvenli jilet memocan 21 21,213 31/07/2013, Saat: 10:13
Son Yorum: eskiuyemnt
  Jilet yiyen adam ! Lord Sparhawk 16 18,151 03/09/2012, Saat: 22:56
Son Yorum: pars

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: