Adjustable DE Alet Seçimi
McOrco üstadım, aklıma direkt bu sahne geldi. Big Grin

hocam bencede reddedilemeyecek bir teklif
Dünyada eşi yok Smile

bosscat.jpg
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
İlle de adjustable kullanmak istiyorum derseniz, benim size önerim progress olur.
Futur da güzel bir makine ancak agresif ve ağır olması nedeniyle ve ıslanınca kaydığından kullanması zor.

Gillette DE adjustable ların popüler olanlarının neredeyse hepsini denedim. İşçilik kalitesi olarak tartışmam hiçbirini ancak, memnun kaldığım biri de olmadı, bu nedenle hepsini elden çıkardım.

İki yılı aşkın süredir neredeyse her sabah geleneksel ıslak tıraş uygulayan biri olarak, adjustable aletlerin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Elbette değişiklik ve deneyim olarak denemek lazım ama şu an benim devamlı kullandığım aletler Weber, DE89 benzeri aletler. Zaman içinde günlük rotasyonumda en az değiştirdiğim şey DE oldu. Memnunsam aylarca aynı aleti kullanıyorum. Az değişen ikinci şey de tıraş sabunu.. İlk dönemlerde her gün set up ı değiştirirdim keyif olsun diye, ama cilt problemleri açığa çıktı. Sonrasında, aynen DE gibi, sabun iyiyse onu da aylarca kullanıyorum. Çoğu zaman bir sabunu bitirip diğerine geçiyorum.. Konuyu biraz dağıttım herhalde Smile
(05/10/2014, Saat: 22:36)staggerlee Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlle de adjustable kullanmak istiyorum derseniz, benim size önerim progress olur.
Futur da güzel bir makine ancak agresif ve ağır olması nedeniyle ve ıslanınca kaydığından kullanması zor.

Gillette DE adjustable ların popüler olanlarının neredeyse hepsini denedim. İşçilik kalitesi olarak tartışmam hiçbirini ancak, memnun kaldığım biri de olmadı, bu nedenle hepsini elden çıkardım.

İki yılı aşkın süredir neredeyse her sabah geleneksel ıslak tıraş uygulayan biri olarak, adjustable aletlerin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Elbette değişiklik ve deneyim olarak denemek lazım ama şu an benim devamlı kullandığım aletler Weber, DE89 benzeri aletler. Zaman içinde günlük rotasyonumda en az değiştirdiğim şey DE oldu. Memnunsam aylarca aynı aleti kullanıyorum. Az değişen ikinci şey de tıraş sabunu.. İlk dönemlerde her gün set up ı değiştirirdim keyif olsun diye, ama cilt problemleri açığa çıktı. Sonrasında, aynen DE gibi, sabun iyiyse onu da aylarca kullanıyorum. Çoğu zaman bir sabunu bitirip diğerine geçiyorum.. Konuyu biraz dağıttım herhalde Smile
Mesajınız için sağolun. Ben daha çok yeniyim, hiç sabun bitiremedim 1 adet Arko stick dışında. Dediğiniz gibi benimde cildime uyan, beğendiğim sabunlar oldu. TOBS Mr. Taylor ve MWF baya baya kaliteli zevkle kullandığım sabunlar. Alet konusunda ise bazı garip şeyler yaşıyorum 1 aya yakın arayışım birazda ondan. Sağ elimi kullanan biri olarak sol yanağı alırken BBS olmuyor hiç (ATG geçişlerde dahil Huh). DE89'un mildliğine veriyorum ben yada tamamen açı değiştirmemden bu durum farkında olmadan. Zaten burada yazılanlardan sonra progress dışında pek birşey almam adjustable. ATT gibi bir alet almayı düşünüyorum kendimi şımartmak için, şuanda fikrim bu yönde.(Ayran gönüllüyüm buda değişebilir. Big Grin)
(06/10/2014, Saat: 00:44)yigitemre Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesajınız için sağolun. Ben daha çok yeniyim, hiç sabun bitiremedim 1 adet Arko stick dışında. Dediğiniz gibi benimde cildime uyan, beğendiğim sabunlar oldu. TOBS Mr. Taylor ve MWF baya baya kaliteli zevkle kullandığım sabunlar. Alet konusunda ise bazı garip şeyler yaşıyorum 1 aya yakın arayışım birazda ondan. Sağ elimi kullanan biri olarak sol yanağı alırken BBS olmuyor hiç (ATG geçişlerde dahil Huh). DE89'un mildliğine veriyorum ben yada tamamen açı değiştirmemden bu durum farkında olmadan. Zaten burada yazılanlardan sonra progress dışında pek birşey almam adjustable. ATT gibi bir alet almayı düşünüyorum kendimi şımartmak için, şuanda fikrim bu yönde.(Ayran gönüllüyüm buda değişebilir. Big Grin)

Bence BBS olacak diye de cildinizi zorlamayın. Neticede BBS de olsa üç dört saat sonra bozuluyor Smile Benim için olay tamamen keyif, BBS olmuş olmamış çok umurumda değil. Tekniğiniz oturup hızlanınca ne demek istediğimi anlarsınız. İlk zamanlar insan tertemiz olsun diye çok zorluyor, ama unutmayın cilt hassas bir doku..
(06/10/2014, Saat: 00:56)staggerlee Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence BBS olacak diye de cildinizi zorlamayın. Neticede BBS de olsa üç dört saat sonra bozuluyor Smile Benim için olay tamamen keyif, BBS olmuş olmamış çok umurumda değil. Tekniğiniz oturup hızlanınca ne demek istediğimi anlarsınız. İlk zamanlar insan tertemiz olsun diye çok zorluyor, ama unutmayın cilt hassas bir doku..
Tabi bende acele etmeden keyfini çıkara çıkara yapıyorum fakat, beni rahatsız eden şey sol tarafla sağ taraf arasında fark olması ciddi şekilde. Eskiden olan birşey değildi bu, anlamıyorum ne değişti. Feather jilet kullanmama rağmen, bazen 2. perde de bile elimi wtg sürdüğümde sol yanağa sakal hissediyorum.
(06/10/2014, Saat: 01:01)yigitemre Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tabi bende acele etmeden keyfini çıkara çıkara yapıyorum fakat, beni rahatsız eden şey sol tarafla sağ taraf arasında fark olması ciddi şekilde. Eskiden olan birşey değildi bu, anlamıyorum ne değişti. Feather jilet kullanmama rağmen, bazen 2. perde de bile elimi wtg sürdüğümde sol yanağa sakal hissediyorum.
Sanıyorum sag ve sol taraflari tiras ederken farkli açılarda tutuyorsunuz aleti. Ondan kaynaklaniyor olabilir.
(06/10/2014, Saat: 01:01)yigitemre Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tabi bende acele etmeden keyfini çıkara çıkara yapıyorum fakat, beni rahatsız eden şey sol tarafla sağ taraf arasında fark olması ciddi şekilde. Eskiden olan birşey değildi bu, anlamıyorum ne değişti. Feather jilet kullanmama rağmen, bazen 2. perde de bile elimi wtg sürdüğümde sol yanağa sakal hissediyorum.
Muhtemelen henüz sol eliniz açıya alışamadı ondan dolayı fark oluyor. Zamanla bu sorunu halledersiniz diye düşünüyorum. EJ89 çok mükemmel bir alet ve bu kadar tutulmasının sebebi her ciltte her sakalda iyi işler çıkarıyor olması.

Benim sakallarım ilginçtir mesela. Sağ tarafta daha seyrek ve çapraz yönlü çıkarken sol tarafta düz aşağı ve cok yoğun çıkar. Elmacık kemikleri çıkkın ve kemikli hatlara sahip biri olarak ve hassas ve de zor alışan bir cilde sahip olduğum için diyebilirim ki bence EJ89 harika bir DE. Ben EJ89 ve keskin jiletlerle sıfır tahriş ve mükemmel sonuç elde edebiliyorum.

Ayarlı aletler ise size tıraş esnasında farklı noktalarda daha 'uysal' geçişler yapma şansı tanıması açısından büyük kolaylık. Hem de keyifli aletlerdir. Benim bunca zamandır araştırdığım kadarıyla kalite olarak eski Gillette DE aletler çok tutuluyor. Yeni üretimlerde ise en çok tutulan Progress. Futur ise bir tık yukarıda yani daha düşük ayarlarda dahi 'sert' bir tıraşı var ama övülen bir DE.

Sonuç olarak doğru kombinasyonu bulunca ve eliniz alışınca Yuma ile bile sinek kaydı/damat tıraşı olabiliyorsunuz. Eğer bütçe varsa Progress i öneririm. Denemiş olursunuz.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Thumbs Up 
+1

(06/10/2014, Saat: 10:23)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Muhtemelen henüz sol eliniz açıya alışamadı ondan dolayı fark oluyor. Zamanla bu sorunu halledersiniz diye düşünüyorum. EJ89 çok mükemmel bir alet ve bu kadar tutulmasının sebebi her ciltte her sakalda iyi işler çıkarıyor olması.

Benim sakallarım ilginçtir mesela. Sağ tarafta daha seyrek ve çapraz yönlü çıkarken sol tarafta düz aşağı ve cok yoğun çıkar. Elmacık kemikleri çıkkın ve kemikli hatlara sahip biri olarak ve hassas ve de zor alışan bir cilde sahip olduğum için diyebilirim ki bence EJ89 harika bir DE. Ben EJ89 ve keskin jiletlerle sıfır tahriş ve mükemmel sonuç elde edebiliyorum.

Ayarlı aletler ise size tıraş esnasında farklı noktalarda daha 'uysal' geçişler yapma şansı tanıması açısından büyük kolaylık. Hem de keyifli aletlerdir. Benim bunca zamandır araştırdığım kadarıyla kalite olarak eski Gillette DE aletler çok tutuluyor. Yeni üretimlerde ise en çok tutulan Progress. Futur ise bir tık yukarıda yani daha düşük ayarlarda dahi 'sert' bir tıraşı var ama övülen bir DE.

Sonuç olarak doğru kombinasyonu bulunca ve eliniz alışınca Yuma ile bile sinek kaydı/damat tıraşı olabiliyorsunuz. Eğer bütçe varsa Progress i öneririm. Denemiş olursunuz.
Benim cildimde/sakallarımda bir değişim var kuvvetle muhtemel. REX ten DE89a geçtiğimde ağlayacaktım resmen. Alet cidden dediğiniz gibi keskin jiletle akıyordu her tıraşta. Son 1 aydır ama birşey değişti bende hiçbir şekilde BBS olmuyor. ATG de alsam WTG de alsam mutlaka kalıyor. Hayır yapılmaması gereken bir iş yaptım bir kere 6 perde uyguladım, hala vardı sol yanakta Angry. Sol yanağımı da bu arada sağ elle tıraş ediyorum. Cidden otur ağla modundayım sorunum yüzünden. Eskiden berberden berbere sakal tıraşı olan biri olarak geleneksel tıraş cidden hoşuma gidiyor. Zevkle keyifle yapıyorum ama sol yanakta büyük değişiklikler var bende canımı sıkan. Tek aklıma gelen sakalların daha agresif bir alet istemesi. Ayrıca yeni yeni boyun bölgesinde de değişimler gözlemledim bugünkü tıraşta. Boyunumda sol yanakla aynı sorunu gösteriyor. Kısacası hislerime şu parça tercüman oluyor şu günlerde Sad

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DE Alet Seçimi Genel iceman_54 310 208,441 31/08/2022, Saat: 23:44
Son Yorum: exselans
  Kullandığınız En Mild Alet? FearOfATG 135 64,686 29/09/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: kzldagpro
  DE Alet Ağırlığının Tıraşa Etkisi treasurer 0 2,064 15/05/2020, Saat: 01:44
Son Yorum: treasurer
  EJ DE89 - Slim adjustable black beauty arasındaki fark merg 5 7,646 24/08/2014, Saat: 01:31
Son Yorum: merg

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: