DE Alet Seçimi Genel
Ben tıraş malzemesine yapılan yatırımı asla kayıp olarak görmüyorum. Zaten aletler ve fırçalar çok kolay 2. el müşteri buluyor. Hatta forumda sıkılınca kimi zaman yarım krem, yarım sabun bile satıyoruz. Hep bir alan da çıkıyor. Bence fiyata çok takılmayın memnun kalmazsanız bunun maliyeti size 100 TL olmayacaktır. Az bir zararla gerekirse elden çıkartırsınız.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Tıraş aleti alırken tavsiye isteyen üyelerimize ben de şöyle yazabilirim: Aynı amaca hizmet edecek, aynı kulvarda birden fazla aletin alınmasını tavsiye etmem. Alıp daha sonra bir kenara bırakacağınız, ikinci elde satmakla uğraşacağınız tıraş aletlerini almanızı pek tavsiye etmiyorum. Birden fazla tıraş aleti almak koleksiyoncuların işi. Bunun dışında bana gereksiz geliyor.

Genelde EJ89 ile Progress arasında kararsız kalanlar oluyor, Progress, EJ'nin de özelliğini içinde barındıran bir alet olduğundan, agresifliğini kendi isteğinize göre ayarlayabileceğinizden, ilerde agresif bir alete ihtiyaç duyup duymayacağınızı da cilt ve sakal yapınızı göz önünde bulundurup öngörerek duruma göre Progress almanız daha iyi olabilir. İkisini de alıp sonradan ikinci el olarak satmakla neden uğraşacaksınız ki?

Şu söylenebilir; önce EJ89 alayım, sonra farklı kulvardaki, daha agresif bir alet alayım. Bu olabilir belki ama bunun dışında aynı sonucu verebilecek birden fazla tıraş aleti almanıza bence gerek yok.
Üstadlarım;

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.
DE ile tıraş olmayı devam ettirmeyi düşünüyorum. Çünkü gerçekten son. 2.5-3 aydır tıraş sonrası cildimde olan değişiklikler yadsınamaz. Bırakırsam da DE'yi muhtemelen beceremeyeceğim için bırakırım, ancak şimdilik öyle bir niyetim yok.
Ancak muhtemelen Wilki DE fazla beni götüremeyecek çünkü artık sizlerinde söylediği gibi tatmin etmemeye başladı. Hoş 10 TL'lik bu makine ne kadar farkettiyse daha iyileri bile düşünmek insanı heyecanlandırıyor.

Burada ve ecnebi forumlarında üç tane fiks makine var; EJ 86 Barley Baş Smile, Merkur Progress ve Merkur 34 Ağır Hizmet...Genelde muhabbetler bu üçünün etrafında dönüyor. Futur işlevsiz, Merkur 37 gibi makineler doğrar deniyor.Hoş kime göre neye göre... 34'de biraz agresif olduğuna,göre iki seçeneğim kalıyor.

Bana acaba Neden EJ 86 Barley Baş ve Merkur progress kullandığınız avantaj ve dezavantajları ile yazabilir misiniz?
Koleksiyon yapmaya niyetim yok. Ömürlük,sorunsuz, hayatım boyunca beni pamuk gibi yapacak makine arıyorum. EJ 86 veya Merkur 34 kullananlar neden madem Progress'de hepsi var onu tercih etmiyor? Kafamı karıştıran hususta bu.
1- Biri 100 digeri 150 lira
2- Progress Impa'da stokta yoksa 89 bulmak daha kolay.
3- Estetik
4- Olaya koleksiyon gozuyle bakmak
5- Adjustable tercih etmemek (oynar parca olmamasi vs)

Aklima gelenler bunlar. Progress de cok iyi alettir, sizin simdiye kadar yazdiklariniz uzerine ben Progress alin derim. Ancak wilki ile gayet memnundunuz, 89 ile huzura da erebilirsiniz tek atista, daha uygun fiyata.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bir zaman şöyle bir değerlendirme yapmıştım belki yardımcı olur.
O günden beri ej89 kutusunda yatıyor, 34c ile çok iyi anlaştık.
http://geltir.com/showthread.php?tid=47&...1#pid90731
satılık ilanlarım: http://www.geltir.com/thread-5888.html
(24/01/2015, Saat: 00:42)nihilistraki Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir zaman şöyle bir değerlendirme yapmıştım belki yardımcı olur.
O günden beri ej89 kutusunda yatıyor, 34c ile çok iyi anlaştık.
http://geltir.com/showthread.php?tid=47&...1#pid90731

Üstadım, 34 ile ilgili yazınızı okudum.Cidden yararlandım. İhtilaf üstadım da sağ olsun sabırla çok detaylı bilgiler verdi. Sizin gibi az aralıklarla tıraş oluyorum, cildim de hassas, sakallarım aman öyle sıkta değil, az de değil. Boyun bölgem sorunlu ve yatık hatta son yıllarda kalın kalın sakal tiplerine de sahip olmaya başladım. Aman efendim işçilik şöyle iyiymiş, kromu böyle parlakmış, alttan çevirince kuş çıkıyormuş gibi makinelerle de uğraşamam.

Benim için amaç belli; Hızlı,tahrişsiz,sorunsuz tıraş.

34 Tam Alman işi gibi; basit,sağlam işini iyi görür. Sanıyorum ona doğru kayacağım gibi...
(24/01/2015, Saat: 01:33)agieda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim için amaç belli; Hızlı,tahrişsiz,sorunsuz tıraş.

34 Tam Alman işi gibi; basit,sağlam işini iyi görür. Sanıyorum ona doğru kayacağım gibi...

Aynen öyle komşum memnun kalırsınız.
satılık ilanlarım: http://www.geltir.com/thread-5888.html
(24/01/2015, Saat: 01:33)agieda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım, 34 ile ilgili yazınızı okudum.Cidden yararlandım. İhtilaf üstadım da sağ olsun sabırla çok detaylı bilgiler verdi. Sizin gibi az aralıklarla tıraş oluyorum, cildim de hassas, sakallarım aman öyle sıkta değil, az de değil. Boyun bölgem sorunlu ve yatık hatta son yıllarda kalın kalın sakal tiplerine de sahip olmaya başladım. Aman efendim işçilik şöyle iyiymiş, kromu böyle parlakmış, alttan çevirince kuş çıkıyormuş gibi makinelerle de uğraşamam.

Benim için amaç belli; Hızlı,tahrişsiz,sorunsuz tıraş.

Her ne kadar progressi çok sevsem de çok fazla ayar değiştirmediğimi genelde 2,5-3 ayarda tıraş olduğumu farkettim,@ihtilaf üstadın tavsiyesiyle 34c yi denedikten sonra bu ayarın yaklaşık olarak 34c ayarına denk geldiğini farkettim. Madem 34c ayarı bana iyi geliyor o zaman progressin koca kafasını taşımaya gerek yok, 34c daha pratik. Ama bu benim denedikten sonraki tecrübem. Denememiş bir insana tavsiyede bulunurken istediğini bulamazsa az da olsa esneklik şansı olsun diye progress önerebilirim, çünkü DE alet konusunda deneme şansımız olmadan kör alım yapıyoruz. Ayarlı aletlerin diğer tüm aletleri içinde barındırdığı fikrine katılmıyorum, her aletin tıraş hissiyatı farklı. Ayarlı aletler yukarıda yazdığım gibi biraz daha esneklik sağlıyor. Ama her halukarda alacağınız alet biraz şans işi olacak. Ayarsız alacaksanız bence de 34c almaya değer bir alet. Wilkinsondan sonra devrim yaşatacağını düşünüyorum
(24/01/2015, Saat: 04:34)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her ne kadar progressi çok sevsem de çok fazla ayar değiştirmediğimi genelde 2,5-3 ayarda tıraş olduğumu farkettim,@ihtilaf üstadın tavsiyesiyle 34c yi denedikten sonra bu ayarın yaklaşık olarak 34c ayarına denk geldiğini farkettim. Madem 34c ayarı bana iyi geliyor o zaman progressin koca kafasını taşımaya gerek yok, 34c daha pratik. Ama bu benim denedikten sonraki tecrübem. Denememiş bir insana tavsiyede bulunurken istediğini bulamazsa az da olsa esneklik şansı olsun diye progress önerebilirim, çünkü DE alet konusunda deneme şansımız olmadan kör alım yapıyoruz. Ayarlı aletlerin diğer tüm aletleri içinde barındırdığı fikrine katılmıyorum, her aletin tıraş hissiyatı farklı. Ayarlı aletler yukarıda yazdığım gibi biraz daha esneklik sağlıyor. Ama her halukarda alacağınız alet biraz şans işi olacak. Ayarsız alacaksanız bence de 34c almaya değer bir alet. Wilkinsondan sonra devrim yaşatacağını düşünüyorum

Bugün Tunalı'da Eskizaman antikacısında Progress ve Gilette Aristocrat Junior gördüm. Anladığım kadarıyla bu Progress bayağı tarihi olan bir makine. Neyse,sizin de belirttiğiniz gibi eğer şu anki tasarımına yakınsa, kafası cidden büyük. Hatta sapı biraz inceydi ve o kafa sapın üzerinde çok tipsiz duruyordu. Ben burun altımı Wilki ile alırken bile zorlanıyorsam bu makinede sanıyorum hiç alamam.
Günlük tıraş için '' sıfır yada yeni '' alet almam gerekirse '' 89 ve 34 '' olur ( asgari fiyat aralığında kalite F/P şampiyonları )

89 : Günlük tıraş olanlar,yeni başlayanlar,cildi çabucak aşınanlar ve sakalı kolayca deri altında dönenler için uygundur.

34 : Cildi normal,çabuk aşınmayanlara,günlük kullanıma uygundur.

Hergün tıraş temiz tıraş için 34C yi 2 perde şeklinde kullanmıyorum (cildi yormasın ve ingrown olmasın diye ) tek perde ve rötuş şeklinde kullanıyorum.
Forumda yazılanların aksine 89 u günlük 2 perde şeklinde kullanıyorum ve yukarıda yazan 34 tıraşından daha temiz tıraş elde ediyorum.

89 u çok mild olduğu için eleyenler 34 ve Progress arasında seçim yapmak istiyor.

Progress'in 34 den tek üstünlüğü daha iyi işçilik/kalite ve ayarlı olmasıdır.
34 ise ergonomi,denge,sap tasarımı / tutuşu,burun altında rahatlık,fiyat,hız ve çeviklik puanlarıyla öndedir.

Progress kullananlar 3 grup
1.grup ayarı 89 agresifliğinde kullananlar
2.grup ayarı 34c agresfiliğinde kullananlar
3.grup bunlar mild ayarla ilk perde olur sonra aleti agresifleştirir bir de daha olur sonra biraz daha agresif yapar son perde olur diğer metod ise 89 agrefiliğinde ilk perdeyi olur yüzünü hafifçe ıslar yada şap çekip 3 ile 4 .ayarda rötüş yapar

Tıraş kalitesi,hissiyatları,etkileri ve sonuçları iki aletinde aynıdır.Progress in jilet tutuşuyla kesim sesi biraz değişiktir.

Eliyle ayar knob yada yüzüğüne kazara değdirip ayarı değiştirenler yada Kapağın oku nerdeydi ayar kaçtaydı diye dert edenler için 34 daha kolaydır.
Progress'in 34 e tercihinin diğer nedeniyse ayarlı uzun sapı /kompakt / sihirli / hepsi bir arada fetişi ve tabiki moda olması olabilir.

Sonuçta hepsi oyuncak !

(24/01/2015, Saat: 04:34)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her ne kadar progressi çok sevsem de çok fazla ayar değiştirmediğimi genelde 2,5-3 ayarda tıraş olduğumu farkettim,@ihtilaf üstadın tavsiyesiyle 34c yi denedikten sonra bu ayarın yaklaşık olarak 34c ayarına denk geldiğini farkettim. Madem 34c ayarı bana iyi geliyor o zaman progressin koca kafasını taşımaya gerek yok, 34c daha pratik. Ama bu benim denedikten sonraki tecrübem. Denememiş bir insana tavsiyede bulunurken istediğini bulamazsa az da olsa esneklik şansı olsun diye progress önerebilirim, çünkü DE alet konusunda deneme şansımız olmadan kör alım yapıyoruz. Ayarlı aletlerin diğer tüm aletleri içinde barındırdığı fikrine katılmıyorum, her aletin tıraş hissiyatı farklı. Ayarlı aletler yukarıda yazdığım gibi biraz daha esneklik sağlıyor. Ama her halukarda alacağınız alet biraz şans işi olacak. Ayarsız alacaksanız bence de 34c almaya değer bir alet. Wilkinsondan sonra devrim yaşatacağını düşünüyorum

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullandığınız En Mild Alet? FearOfATG 135 63,707 29/09/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: kzldagpro
  Adjustable DE Alet Seçimi yigitemre 56 54,764 09/08/2020, Saat: 09:20
Son Yorum: Lord Sparhawk
  DE Alet Ağırlığının Tıraşa Etkisi treasurer 0 2,053 15/05/2020, Saat: 01:44
Son Yorum: treasurer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: