Merkur 38C Barber Pole
Arada 38 in 34 den daha yakın tıraş verdigi yazılmıs.
Sap uzunluk ve agırlık farkından dolayı olabilir ama 34 ile kafalar aynıdır. Karısıklık olmasın. Gorunum olarak 34 den sahsen daha yakısıklı buldugum ve tavsiye edecegim bir makinedir.
İnceleme icin cok tesekkurler komsum.
Son mesajın üzerinden tam 2 yıl 1 ay 6 gün sonra bir ekleme ile ben devam edeyim bu güzel konuya. Bu sabah ben de ilk kez siyah 38C'yi kullandım.
Ekipman listem şöyle idi:
Proraso PS krem
Tabac tıraş kremi
Merkur 38C ve Merkur jilet (kutudan 1 adet çıkan)
Omega 11126 fırça
Nivea balsam (hassas cilt için)
Rebul for men AS kolonya

Alet, Merkur jilet ile tam bir uyum gösterdi (artık aynı aileden diye kıyak mı geçti bilinmez) ama baştan sona örnek teşkil edecek tahrişsiz, acısız-sızısız, kanamasız bir yakın sinekkaydı tıraş oldu benim için. 2 perde de (rötuş dahil) işlem sona erdi.
Aletin alt çevir-aç kısmı ilk başta bir "dandik" hava estirdi banyoda. Şıkır şıkır boşa dönmeler ötmeler derken, bir şaşırdım. Bu mu yani Made in Germany-Solingen dedim...
Ama jileti yükleyip, kapağı kapatınca işler ciddileşti ve gayet sıkı bir forma büründü alet.
Kesim olarak EJ DE89 Barley ile kıyaslama yapacağım; bir defa kesinlikle sessiz bir kafası var Barley'e göre. İşini temiz ve sessiz yapıyor.
Ancak Tabac + Proraso kremden midir bilinmez, geri bildirimi bana zayıf geldi. İlk perde WTG inerken ses ve geri bildirim çok zayıf kaldı. Ancak işini hakkıyla yaptı. Çene altı ve gıdı kısmını 2. perde de yandan (sağdan sola) çekerim ben (kartuşlulardan kalma 14 yıllık alışkanlık), bu benim için alet+jilet kombinasyonlarında bir nevi turnusol kağıdı görevi görür. 38C bu çekimden de hakkıyla çıktı, tabiki jiletin payı, aslan payı bu noktada.  
Çene ve burun-dudak kesişimlerinde gayet rahat ve kolay yönlendirme yapılabiliyor. Parker Variant sonrası ilaç gibi geldi bu. Blush
Yoksa ben halen daha burnun hemen altı için (burun deliklerinin orta alt tarafı) Fusion'ın arkasındaki tekli bıçağı kullanıyorum. Tongue
Çok uzattım; 38C gerek ağırlığı, gerek el kontrolü olsun görevini, yabancıların "nice and easy" dediği şekilde sıkıntısız yerine getiriyor. Günlük kullanıma çok uygun, görece bir miktar uzun saplı sağlam bir alet. Kesinlikle aldığım için mutluyum.
"A Samurai always wears two swords."
@DenizKSK

89 un cok onerildigi guzel forumumuzda nedense, 34 biraz olsa da uzun saplısı 38 pek ilgi cekmeyen bir makine. Benim merkur urunleri icinde, barber pole tipli uzun sapı ve yakısıklı gorunumu ile ilk basta ilgimi ceken modellerden olmustu. Komsumun dedigi gibi etkili, isini sessiz sedasız goren bir makina. 39/37 slant kardeslerin duzu 34/38 kardeslerde sessiz sedasiz kaliteli iyi aile cocukları kıvamında.
Komsum burun altını buyuk kafalı aletlerde, ilk perde alabildigini alıp, ikinci perde yanlardan ortaya dogru alabilirsen en buyuk kafalı makinelerde bile sorunsuzca o bolgeyi alabilirsin.
Guzel bir urun almıssınız tekrar hayırlı olsun, zevkli tıraslarınız olsun.
(30/03/2018, Saat: 10:41)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @DenizKSK

89 un cok onerildigi guzel forumumuzda nedense, 34 biraz olsa da uzun saplısı 38 pek ilgi cekmeyen bir makine. Benim merkur urunleri icinde, barber pole tipli uzun sapı ve yakısıklı gorunumu ile ilk basta ilgimi ceken modellerden olmustu. Komsumun dedigi gibi etkili, isini sessiz sedasız goren bir makina. 39/37 slant kardeslerin duzu 34/38 kardeslerde sessiz sedasiz kaliteli iyi aile cocukları kıvamında.
Komsum burun altını buyuk kafalı aletlerde, ilk perde alabildigini alıp, ikinci perde yanlardan ortaya dogru alabilirsen en buyuk kafalı makinelerde bile sorunsuzca o bolgeyi alabilirsin.
Guzel bir urun almıssınız tekrar hayırlı olsun, zevkli tıraslarınız olsun.

Teşekkür ederim üstadım. 37C Slant'a da merak saldım ama şimdilik bana oldukça uzak bir alet o.
"A Samurai always wears two swords."
(30/03/2018, Saat: 17:37)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim üstadım. 37C Slant'a da merak saldım ama şimdilik bana oldukça uzak bir alet o.

38'i sevdiyseniz 37 yerine 39 daha çok hoşunuza gidebilir, 37-> 34'ün slantı (kısa sap), 39-> 38'in slantı (uzun sap) gibi.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Mild olan bi alet anladıgım kadarıyla , bu mildligi de89 ile kıyaslayabilirmiyiz komşular .
Yaklaşık 3 ay önce İmpa ticaretten Mustafa beyin tavsiyesi ile 38C sahibi oldum. Günlük tıraşta çok severek kullandığım yıllar sonra tahriş olayını bitirdiğim ve kesinlikle artık başka bir alet alma düşüncesini kafamdan silen bir alet. Hem eldeki hissiyatı hem görünüşü ve en önemlisi temiz ve tahrişssiz bir tıraş vermesi ile çok sevdiğim bir tıraş aleti. Mustafa beye tekrardan teşekkür ediyorum. Günlük tıraş olan arkadaşlarıma tavsiye edeceğim bir tıraş aleti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Merak ettiğin aletler arasına girdi kafa yapısı 34c ile aynı ama sap ağırlığından dolayı ve uzun alet sevmemden ötürü kısa zaman da yerini alacak herhalde Smile

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Memnun kalmadım. Yaklaşık yirmide biri fiyatına aldığım rimei ile daha yakın tıraş sağlayabiliyorum.

Çok abartı sık olmasa da çok yönlü ve sert çıkan bir sakal yapım var, dördüncü perde sonunda bile tahrişsiz ancak yakın olmayan bir tıraş elde edebildim. Beşinci perdeyi denemedim.

Feather, Astra Yeşil/Mavi, Treet, Trig, Peraonna jiletler ile denedim sonuç aşağı yukarı aynı.

Öte yandan ellerim büyük olmasına rağmen ağır ve iri yapısını ergonomik bulmadım.
(25/10/2021, Saat: 16:07)Ciyus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Memnun kalmadım. Yaklaşık yirmide biri fiyatına aldığım rimei ile daha yakın tıraş sağlayabiliyorum.

Çok abartı sık olmasa da çok yönlü ve sert çıkan bir sakal yapım var, dördüncü perde sonunda bile tahrişsiz ancak yakın olmayan bir tıraş elde edebildim. Beşinci perdeyi denemedim.

Feather, Astra Yeşil/Mavi, Treet, Trig, Peraonna jiletler ile denedim sonuç aşağı yukarı aynı.

Öte yandan ellerim büyük olmasına rağmen ağır ve iri yapısını ergonomik bulmadım.
Gayet normal çünkü kullandığınız alet 34C'nin uzun saplı versiyonu. Genelde günlük tıraş için kullanılan mild aletlerden. Rimei ise 38C'ye göre 2-3 kademe daha agresif bir alet. Rimei ile günlük tıraşta tek perde bile yeterken 38C'yi 4 perdede yakalayamayabilir.

...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,680 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Progress linguist 1,025 747,691 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 312,890 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,368 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,061 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Merkur 42C mi 34C mi tavsiye Erkantek 55 27,632 20/09/2020, Saat: 00:27
Son Yorum: gibicibicis_34
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,680 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
  Merkur 15C OC ihtilaf 23 34,823 30/07/2020, Saat: 23:20
  Merkur 933c - Rimei Karşılaştırması Timor1322 9 5,432 26/06/2020, Saat: 19:33

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: