Artvin biley taşı
(06/02/2015, Saat: 16:11)Seryoga434 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: daha az turda da aynı her gün deniyorum farklı combinasyonlarıSmile

ustura keskinliği artmıyorsa cotiden düşük değerdedir
gerçi taş elimde olmadan bişey diyemem
(06/02/2015, Saat: 16:20)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ustura keskinliği artmıyorsa cotiden düşük değerdedir
gerçi taş elimde olmadan bişey diyemem

taş hiç çamur yapmıyor slurry vermiyor cotiye nazaran,kendi parçasından slurry yapmak için sürttüğümde çabuk çiziliyor.bence griti yüksek olsa dahi çok yavaş bir taş.
Coticule un grit değeriyle hemen hemen aynı aralıkta olabilir. Aradaki farkı anlamak için grit değeri daha yüksek olmalı mesela 12-15k arası bir tas olsaydı anlasilirdi farkı. 10k dan yukarı doğal taş çeşidi zaten az çıkıyor bildiginiz gibi.

Mercekle ağızdaki çiziklere baktiniz mı? Çizikler coticule e gore daha ince mi kalın mı oluyor?
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
hayır bakmadım benimki yüzeysel bir inceleme oldu pek verim alamadım onu belirtmek istedim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
(06/02/2015, Saat: 16:51)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Coticule un grit değeriyle hemen hemen aynı aralıkta olabilir. Aradaki farkı anlamak için grit değeri daha yüksek olmalı mesela 12-15k arası bir tas olsaydı anlasilirdi farkı. 10k dan yukarı doğal taş çeşidi zaten az çıkıyor bildiginiz gibi.

Mercekle ağızdaki çiziklere baktiniz mı? Çizikler coticule e gore daha ince mi kalın mı oluyor?

12-15K yurtiçinde tedarik edilebilirmi?

Hiç sanmıyorum @Seryoga434 komşum. Bir başkasından almiyorsaniz yurtiçinde 12-15k arası bulmak nerdeyse imkansız. En ucuz secenekler chinese 12k ve welsh thuringian adıyla satilan welsh slate taşlar.

Yerli Thuringian diye forumda bilinen taşımız ise 10k dolaylarında ama onun da akıbeti meçhul.
(06/02/2015, Saat: 17:07)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hiç sanmıyorum @Seryoga434 komşum. Bir başkasından almiyorsaniz yurtiçinde 12-15k arası bulmak nerdeyse imkansız. En ucuz secenekler chinese 12k ve welsh thuringian adıyla satilan welsh slate taşlar.

Yerli Thuringian diye forumda bilinen taşımız ise 10k dolaylarında ama onun da akıbeti meçhul.

satacak arkadaş olursa alabilirim.ilginize çok teşekür ederim.

Bir süredir Artvin taşını inceliyorum 4-5 ustura biledim bu taşı test etmek için. Öncelikle Lord Sparhawk ın belirttiği gibi bu taşın yüzeyini iyice düzlemek, pürüzsüzleştirmek gerekiyor. Önce elmas 300 taşla sonra zımpara kağıdı ile 1000 kuma kadar düzleştirdikten sonra 200x mercekle bakıldığında epey pürüzsüz bir yüzey görünüyor. Coticule, Cin(Guangxi) 12k ve bu taşı karşılaştırdığımda yüzeyi Çin taşına daha yakın. Jeolojik açıdan da Coticule ve diğer Belçika taşlarından farklı, Novaculite dediğimiz yapıda bir taş, genelde slate dedikleri taş çeşitlerinden. Bu şekilde çıkan bir çok taş doğada ama çoğu ustura bilemek için kullanılacak kadar homojen yapıda ve sertlikte olmuyor.

Taşın sert bir taş olduğunu düşünüyorum, elimdeki Coticule, Escher ve diğer sentetiklerin hepsinden sert bir taş ama Çin taşı kadar sert değil. Kesim hızı ise yavaş bir taş yani aşağı yukarı 80-100 tur gerekiyor. Bileme karakteristiği olarak 200x mercekle bakıldığında epey ince çizikler oluşturuyor yüzeyde ve ağzı parlatıyor. Bilediğim usturaların hiç birinde(Solingen, Sheffield, Filarmonica vs) ağızda pürüzlenme ve ya mikro kırık, mikro çatlak (micro chip deniliyor) oluşturmadı.

Taşın verdiği ağız Coticule ile Çin 12k taşı arasında bir incelikte-Çin 12k taşının aslında 12000 grit olmadığını 10000 ve ya biraz daha üzeri incelikte olduğunu belirtmekte fayda var- Coticule ile denemelerimde elimdeki Coticule un çok iyi olmadığını 10k dan daha kaba değerde olduğunu öngörmüştüm. Bu taşın da 10k civarında belki bir az yukarısında bir inceliğe sahip olduğunu düşünüyorum(Doğal taşlarda grit hesabı yapılmıyor o yüzden yakın değerde bir incelik vermeye çalışıyorum).

Tıraş karakteristiği olarak benim houşma gitti taşın verdiği ağız. Ne çok keskin ve agresif ne de cekiştirip can yakacak kadar kör. Tam ortada yeterli keskinlikte ve pürüzsüz bir ağız alabiliyorum bu taştan. 2 perde ve rötuş ile tahrişssiz, sinek kaydı tıraş olabiliyorum(burası subjektif ve tekniğe bağlı elbette).

İlk denemelerim bu yönde daha ileri aşamalarda daha iyi sonuçlar almak mümkün olur umarım. Bitirme taşı olarak Escher kullanmaya başladığım için bu taşı çok fazla test edemeyeceğim gibi ama arada bir tane usturamı bu taş için ayıracağım.

Üstatların görüşlerini beklerim.
Saygılar
B,r süredir bu taşı ustura ile değil ama atölyedeki yüksek alaşımlı çeliklerle deniyordum. Kesme yetisi oldukça iyi ve hızlı bir taş, kum değeri de gayet yüksek görünüyor, homojen bir kesimi var gibi geldi. Bu tip çeliklerde böyle davranabiliyorsa usturada çok iyi sonuçlar verebilir yakın zamanda değerlendirip paylaşacağım.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@chinaski, @lordsparhawk incelemeleriniz için teşekkürler artık bizimde 10 K bir taşımız olabilecek belkide. Chanski komşum, slury durumunu inceledinmi, slury veriyormu veya slury kesim hızında bir değişiklik yapıyormu gibi ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,077 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  bilinmeyen biley taşı sailor06 6 3,068 07/09/2021, Saat: 20:03
Son Yorum: sailor06
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,128 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray
  Pfeil doğal belçika taşı Linq 23 43,834 20/03/2018, Saat: 19:57
Son Yorum: higicir
  Koyangi Ustura ve Girit taşı EzyRyder 5 6,892 12/01/2017, Saat: 14:03
Son Yorum: taskind
  12000 grit çin biley taşı hakkında bilgi arıyorum taskind 3 9,055 06/11/2014, Saat: 14:24
Son Yorum: Chinaski
  Kösere Taşı / Kösüre Taşı / Köstüre Taşı theunnamed 3 14,120 19/12/2013, Saat: 12:48
Son Yorum: Rıza
  Arkansas Taşı ozguroner26 3 10,708 23/02/2013, Saat: 20:31
Son Yorum: linguist
  Su Taşı-Yağ Taşı sifujack 2 11,725 16/09/2012, Saat: 19:40
Son Yorum: Lord Sparhawk
Wink Nostaljik ustura tasi fiyatlari linguist 1 9,127 17/08/2012, Saat: 04:12
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: