Yatik sakal
Yorumlarınız için teşekkür ederim, @dikdik_s üstadın deneyimini hafta sonu tıraşımda uygulayacağım tecrübemi yazarım.
@Pele69 komşum usturayı önceleri kullanmaya çalışıyordum ama bir türlü beceremedim, buda soğuttu beni kendisinden teşekkür ederim yorumun için.
Keyifli tıraşlar dilerim. Tıraş aleti
(01/08/2019, Saat: 11:26)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu durumda tersi bir yaklasım benim aklıma gelirdi. Zaten yatık olan sakalı yumusatarak ustunden jilet kaymasın diye tam tersi sertlestirip kabartmayı denerdim. Oncelik daimi soguk su kullanırdım. Tıras oncesi şap kullanıp yuzumu duruladıktan sonra kopurtme ve tıras islemine baslardım. Fırca ile guzel kopurtme yaparak sakalları havalandırır kaldırırdım. Cok kalın kopuk yapmazdım. Keskin jilet ve uyumlu mild ustu bir makine kullanırdım. Makinanın mumkunse jilet acıklıgı veya tahliyesi iyi bir urun olanından secerdim.(kopuk birikip jilet sakal ustunden atlamasın) vs. Bir deneyin belki fark yaratabilir.

Köpürtme yaparken yine sıcak su kullanıyorsunuz sanıyorum? Doğru mudur hocam? Bu sorunlar benim başımda da var 3 aletlede çözemedim. Ara tara buraya kadar geldim.
Komşum ne kadar faydalı olur bilemiyorum ama daha önce yatık sakallar için slant aletlerin daha iyi sonuç verdiğini okuduğumu hatırlıyorum. Çevrenizde slant aleti olan komşumuz varsa denemek için rica edebilirsiniz belki.
(13/11/2019, Saat: 21:27)Kacak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum ne kadar faydalı olur bilemiyorum ama daha önce yatık sakallar için slant aletlerin daha iyi sonuç verdiğini okuduğumu hatırlıyorum. Çevrenizde slant aleti olan komşumuz varsa denemek için rica edebilirsiniz belki.

Çevremde geleneksel tıraş yapan kiöse yok malesef
Soğuk su + slant alet + orta üstü keskinlikte bıçak + kaliteli, kayganlığı ve koruyuculuğu yüksek bir sabun. Bana kalırsa da bu reçete bir nebze iyi gelebilir.
"A Samurai always wears two swords."
Benim de muzdarip olduğum bir sorun. Kalın kıllı, iyi çatallanmış domuz kılı bir fırçam var. Cilt de biraz hassas olduğundan tasta köpürtme yapıyorum. Köpüğü yüze uygularken ve özellikle tıraşa geçmeden hemen önce her bölgenin çıkış yönünün tersine doğru, hafifçe bastırarak birkaç kez fırçayı sürtüyorum. Köpüğü yoğun yapıyorum ki sakalların altlarını iyice doldursun. Orta-üst agresiflikte olan Yuma'yı en sık kullanıyorum ve sadece 2 geçiş "WTG" yapıyorum. Tahrişe meyilli olmayan bölgelerde sakal çıkış yönünün tersine doğru cildi hafif gerdirerek (yine "WTG"ile) "buffing" yapıyorum. Sakallar aynı zamanda kıvırcık olduğundan boyunda "XTG" bile tahrişe ve kıl dönmelerine sebep oluyor. 2 aydır bu şekilde tıraş oluyorum belki zamanla "XTG"de yapabilirim.
Bu yöntemle -çok temiz bir görüntü olmasa da- yakın bir tıraş alabiliyorum. W.S. Classic gibi bir alet kullandığımda ise yakın tıraş olmuyor ve ertesi güne kadar bile sakallar uzayıp, kıvrılıp yan tarafa batıyorlar Undecided . Soğuk tıraş ve tıraş öncesi şap kullanımının çok faydasını göremedim. Ustura da bazı kişiler için çözüm olabilir ancak boynumda sakallar soldan sağa doğru çıktıkları için "WTG" yapamıyorum bu da yine tahriş ve kıl dönmesine sebep oluyor.
Kıvırcık, ince telli, yatık sakal... Hergün, 2 geçiş, sakal çıkış yönüne... Tıraş aleti
Merhaba komşum geleneksel tıraşi iyi tanıyorsunuz. Sadece şunu sormak istiyorum sakal çıkış yönlerine dikkat ediyor musunuz wtg yaparken
(15/11/2019, Saat: 03:45)TheCurseOfCurl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tahrişe meyilli olmayan bölgelerde sakal çıkış yönünün tersine doğru cildi hafif gerdirerek (yine "WTG"ile) "buffing" yapıyorum. Sakallar aynı zamanda kıvırcık olduğundan boyunda "XTG" bile tahrişe ve kıl dönmelerine sebep oluyor. 2 aydır bu şekilde tıraş oluyorum belki zamanla "XTG"de yapabilirim.
Ustura da bazı kişiler için çözüm olabilir ancak boynumda sakallar soldan sağa doğru çıktıkları için "WTG" yapamıyorum bu da yine tahriş ve kıl dönmesine sebep oluyor.

Komşum boyunda sakallar soldan sağa  çıkıyorsa : önce soldan sağa : WTG , sonra makinayı çok bastırmadan yukarıdan aşağı / aşağıdan yukarı : XTG dene fayda görebilirsin.

(terimlere ve tekniklere dikkat: İlk başlarda gözden kaçabiliyor )
(15/11/2019, Saat: 07:45)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba komşum geleneksel tıraşi iyi tanıyorsunuz. Sadece şunu sormak istiyorum sakal çıkış yönlerine dikkat ediyor musunuz wtg yaparken

Evet. En küçük ayrıntılarına bile dikkat ediyorum. Yönleri tamamen anlaması sürdü biraz. Spesifik bölgesel tahrişler her ayrıntıyı öğrendiğimde giderek azaldı. Ciltden çok kıl köklerinde hassasiyet var. Arko çubuğu ıslatıp yüzüme sürerken bile noktasal kanamalar olmuştu kıl köklerinde.

(15/11/2019, Saat: 10:00)dbkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum boyunda sakallar soldan sağa  çıkıyorsa : önce soldan sağa : WTG , sonra makinayı çok bastırmadan yukarıdan aşağı / aşağıdan yukarı : XTG dene fayda görebilirsin.

(terimlere ve tekniklere dikkat: İlk başlarda gözden kaçabiliyor )

Kastettiğim ustura ile "WTG" yapamamaktı. Tıraş aletleriyle denedim çok kez ancak en mild aletlerde, hatta tek bıçaklı "kullan-at" larda bile çapraz yapamıyorum. Agresif bir aletle olduğum tıraş bana yetiyor görüntü açısından.
Kıvırcık, ince telli, yatık sakal... Hergün, 2 geçiş, sakal çıkış yönüne... Tıraş aleti

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyundaki Yatık Sakallar AsakiR 20 9,477 13/08/2020, Saat: 02:13
Son Yorum: aliyuksel
  WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri pars 56 94,444 24/06/2019, Saat: 13:59
Son Yorum: Silentsv
  Sakal kökleri mi suçlu ben mi? Men-Sup 31 27,307 20/09/2016, Saat: 15:52
Son Yorum: Tahir
  SAKAL VE BIYIK TIRAŞI totan35 26 47,531 10/05/2013, Saat: 23:49
Son Yorum: theunnamed
  Sakal kesim türleri totan35 4 21,872 30/03/2013, Saat: 23:51
Son Yorum: asymptote

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: