Geleneksel tıraşsever profili
Benim geleneksel tıraşla tanışmam için bir kaç şeyin bir araya gelmesi gerekti. En kaliteli elektrikli makineden en son teknoloji kartuşlara kadar her şeyi denediysem de boynumun altı tıraş sonrası hep noktasal veya bölgesel olarak kızarıyordu ayrıca elektrikli makine ile cildimi zımparalamadan veya kartuş ile kazımadan sinekkaydı tıraş olamıyordum. Bunları yaşarken bir de berberde her seferinde ustura ile tertemiz ve kızarıklık olmadan tıraş olabildiğimi görünce vardır bunda bir keramet diyip araştırmıştım ama Kinyas ile Kayra adlı kitabı okuyana kadar ustura fikri kafamda ciddi ciddi hiç yoktu. O kitabı okuduktan sonra iyice bir hevesle araştırırken donanımhaberdeki başlıktan buralara kadar geldim=)

Burç olarak ben kovayım kim ne derse desin umursamayan bir yapım var yani metroseksüellikle falan değilde daha çok tahrişsiz tıraş olmak için bu yolu seçmiştim çünkü hem okulum hem sevgilim gereğince günlük tıraş olmam gerekiyordu =) Eski dönemlere olan hayranlığım ve mekanik şeylere olan saygımda bu hobideki diğer itici güçler.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Değişiklik isteği ve zaman bolluğu Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
alakası var mı bilmiyorum ama burcum terazi, belirteyim baştan. madem istatistik yapıyoruz tam olsun Tongue

ilk sedef usturamı elime aldığımda geltir falan yoktu. yıllar sonra böyle bir deryaya kavuştuk. modern eşyadan mümkün olduğunca uzak durmaya gayret ederim. sebebi düşmanlık değil. yavan ve özensiz gelmesi. bu vesile ile "tıraşta da eski ne var ne yok deneyeyim bakayım, en eski ne var? ustura, çelik ustura bulmak zor, internet zaten gelişmemiş, bir zaza han' a gideyim o vakit. hem de ucuza tıraş olurum" diye başlamıştım. tabii hakiki ustura hiç öyle ucuz olmuyormuş, öğrendik sonradan Smile benim gibi eskiye meraklılar genellikle çektiğim fotoğraflardan merak edip soruyorlar, "hala kullanılıyorsa hemen sipariş verelim, yoktur artık diye düşünüyorduk" diye.

çok uzattım ama bu konuyu şuna bağlıyorum; bir reklamcı olarak öğrendim ki, insanları hızlı bir hayata, herşeyi kullanıp atmaya, bir nesneyi yahut markayı, ancak yenisi çıkana kadar bağımlısı yapmaya alıştırmışız. bir nevi otomatik, yüzeysel hayata bağlamışız bir kesimi. bu yarışa girdikleri için de, tıraş olurken r89' un rose gold sapına dokununca alacakları hazzı farketmeye bile vakitleri yok. çünkü daha çok çalışmalı ve müdürünün yediği restoranda yemek yeyip, internetten fotoğrafını paylaşabilmeli. zira arkadaşlarının da dikkatini bu çekiyor. "tim zowada damascus ustura paylaşsa 1 like, görgüsüz bir yemek fotoğrafı 100 like" onun hayatında. çünkü hayatı bu. herşey birilerinin beğenisini kazanmak için. bakın belirli forum ve soru sitelerine, "şu parfüm güzel mi?, "bu saat nasıl?" gibi kişinin aslında kendini yansıtacağı nesneleri, başkalarının zevkine göre seçiyor artık insanlar. biz bu hale getirdik ve devam da ediyoruz. geriye kalan bir avuç "retroseksüel" de kendi dünyamızda mutluyuz.
Geltirci adam;
- Ortalama bir insandan daha fazla zevk sahibidir.
- Okumayı, araştırmayı sever. Neyi niye, nasıl yaptığını bilir.
- Değişikliklere açıktır, sabit fikirli değildir.
- Sadece elindekiyle yetinmez, elindekinden maksimum faydayı almaya çalışır.
- Yaratıcıdır. Boş durmaz, işe yarar birşeyler yapmaya çalışır.
- Söz konusu geleneksel tıraş olunca hesap kitap bilmez, eş-dost tanımaz (Abartmış olabilirim Smile)
- Cömerttir, paylaşmayı sever.
- Hemen hepsi iyi eğitim görmüş, kişilik olarak da belirli bir olgunluğa erişmiş kişilerdir.
.
.
Vs....
Geltirci adam tek kelimeyle tarz sahibidir. Hem giyiminde hem yaşamında hem tıraşında
(27/11/2014, Saat: 00:04)frenzy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geltirci adam;
.
.
.
.

- Sadece elindekiyle yetinmez, elindekinden maksimum faydayı almaya çalışır.
- Yaratıcıdır. Boş durmaz, işe yarar birşeyler yapmaya çalışır.

Hafta sonu "Slant Yuma" projesine girişiyorum TongueBig Grin.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Geltir üyesi profili;

Kişisel bakımına, sağlığına özen gösteren ve bunu yaparken birilerine hoş görünmek yada birşeyleri elde etmek için yapmayan, tipik insanlardan farklı olup piyasayı ele geçirmiş markaların (sadece tıraş ürünleri aklınıza gelmesin) esiri olmayan, salaş yaşamayı sevmeyen, ilginç hobileri ve ilgi alanları olan, özel eşyalarının mıncıklanmasını sevmeyen, bazı eşyalarına takıntı derecesinde düşkün olan, sanattan anlayan vs vs.. Kısacası anormal bir kişiliktir.
(27/11/2014, Saat: 02:23)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geltir üyesi profili;

Kişisel bakımına, sağlığına özen gösteren ve bunu yaparken birilerine hoş görünmek yada birşeyleri elde etmek için yapmayan, tipik insanlardan farklı olup piyasayı ele geçirmiş markaların (sadece tıraş ürünleri aklınıza gelmesin) esiri olmayan, salaş yaşamayı sevmeyen, ilginç hobileri ve ilgi alanları olan, özel eşyalarının mıncıklanmasını sevmeyen, bazı eşyalarına takıntı derecesinde düşkün olan, sanattan anlayan vs vs.. Kısacası anormal bir kişiliktir.

Anormal kısmı dışında +1 Smile Bence normal olan bu.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Geltir profili bence monotonluktan uzak,değişik şeyler deneyen ve bunu da paylaşan,tavsiye eden, yakıştıran kişilerdir. Ayrıca geltir profili evliyse eşine karşı,nişanlıysa nişanlısına karşı,kız arkadaşı varsa ona karşı risk almaktır. SmileSmileCool
Ayrıca geltir profili yaratıcıdır,çünkü hayatımızın yarısından çoğunu tıraş olarak geçirmek zorundayız ve bunu eğlenceli,keyifli ve bir sonraki tıraşı bekler hale getiriyoruz. Big GrinTıraş aletiUsturaFırça
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Ben eskiye özlem duyuyorum. Vosvosum var, eski türkülere bayılırım. Geleneksel tıraş da tahriş problemimi nasıl çözerimi araştırırken keşfettiğim yöntem iken, artık bir hobi oldu. Sebebi eskiye olan özlemim sanırım...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,332 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,537 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,547 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 29 11,869 03/01/2022, Saat: 23:37
Son Yorum: Oldstyle
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,086 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Gelin el ele verelim, geleneksel tıraş ekipmanlarını yaygınlaştıralım. mvorun 19 7,026 01/05/2021, Saat: 19:26
  Geleneksel tıraşa başlamaktan korkuyorum. ahmetahmet64 24 8,841 01/05/2021, Saat: 19:25
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,087 01/05/2021, Saat: 19:22
  Malzeme Tedariği Yüzünden Geleneksel Tıraşa Ara Vermek Zorunda Kaldım esatakgul 30 9,584 17/09/2020, Saat: 23:55
Son Yorum: shopol21
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,322 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: