Geleneksel tıraşsever profili
Günümüzde herşey kullan at formatında. herşey çok hızlı gelişiyor ve değişiyor. Telefonları düşünün ilk titreşimli ilk radyolu ilk renkli ilk foto çeken ilk video çeken ilk dokunmatik derken insanları bu ilklerle hep yavaş yavaş soydular...
Traş bıçaklarında da öyle değil mi ? Çift bıçaklı 3 bıçaklı 5 bıçaklı devamlı bir şeyler çıkartıyorlar. Ve her çıkan yeni ürün daha öncesinde traş keyfi yaşamadığınızı iddia ediyor..
Ben bu zamana kadar kullan atları hiç kullanmadım. Yıllar önce mach3 makine almıştım sonrasında sadece başlığını değiştirerek bugünlere geldim. Sonrasında burayla tanıştım kendimce bir ürün aldım ona yıllar boyunca bağlı kalmayı düşünüyorum.
Benim tespitim nasıl saat severler otomatik saatlerin ruhu olduğuna inanıyorsa, burada da geleneksel traşa gönül verenler hergün oldukları traşın bir ruha sahip olmasını istiyorlar...
İşte bu ruhu arayan insanlar kendileri gibi insanları gördükçe foruma gönülden bağlanıyor Smile
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
@btoprak üstadimla yüzüklerin efendisi muhabbeti yaparken daha önce düşündüğüm birşey tekrar aklıma geldi.
Biraz tarih severim. Popüler tarih diyeyim. Ok ve yay insanlik ve savaş tarihinde cok onemli bir dönüm noktasi kabul edilir. Ilk mekanizma sayılabilir. Yay (sap ve kiris) ok mekanizmaya eklenen parça. Cok iyi ifade edemedim ama siz anlamışsınızdır Smile
Bu tıraş hobimizi biraz bunlara benzetiyorum ilk başladığım zamandan beri. Tiras aletlerimiz yaylarimiz. Jiletler ok. Hep daha iyi yay ve ok pesindeyiz. Kisa ve uzun menzilli oklar gibi saldirgan ve yumuşak jiletler arıyoruz.
Usturalar çeşit çeşit kılıç gibi. Smile
Bilmem siz ne dersiniz, umarım saçma bulmadinizSmile
(01/12/2014, Saat: 00:00)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @btoprak üstadimla yüzüklerin efendisi muhabbeti yaparken daha önce düşündüğüm birşey tekrar aklıma geldi.
Biraz tarih severim. Popüler tarih diyeyim. Ok ve yay insanlik ve savaş tarihinde cok onemli bir dönüm noktasi kabul edilir. Ilk mekanizma sayılabilir. Yay (sap ve kiris) ok mekanizmaya eklenen parça. Cok iyi ifade edemedim ama siz anlamışsınızdır Smile
Bu tıraş hobimizi biraz bunlara benzetiyorum ilk başladığım zamandan beri. Tiras aletlerimiz yaylarimiz. Jiletler ok. Hep daha iyi yay ve ok pesindeyiz. Kisa ve uzun menzilli oklar gibi saldirgan ve yumuşak jiletler arıyoruz.
Usturalar çeşit çeşit kılıç gibi. Smile
Bilmem siz ne dersiniz, umarım saçma bulmadinizSmile

Komşum bu tanımlamaya uygun olarak kartuşu da tüfek,silah olarak gösterebiliriz,Daha net daha tahrişsiz...Silah çıktı mertlik bozuldu bu aradaCoolSmile
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Traş benim için eziyet değil bilakis keyiftir.
Benim klasik tıraşa merakım, modern dünyanın getirdiklerine tepkimden doğdu diyebiliriz. Tabi burada Lord un blogununda hakkını teslim etmek lazımSmile
Teknoloji ile beraber insan hayatı çok abuk bir noktaya geldi ve ben eskinin sadeliğini özlüyorum açıkçası. İnsaların birbiriyle bir yerlerde buluşup, gözlerini telefonlarından ayırmadan ve düzgün iki çift laf etmeden zaman geçirmelerine çok sinirleniyorum. Dünyada ve memlekette hayat algısı çok değişti, insanlar artık çok hızlı yaşayıp, çok hızlı tüketiyorlar. Ama aslında yaşamak için o kadar da çok şeye ihtiyacımız yok diye düşünüyorum. Hayatımız gittikçe kolaylaşıyor bir yandan ama bir yandan tüm manasını da yitiriyor aslında.
Klasik tıraş benim için kendimle başbaşa kaldığım, biraz terapi gibi bir şey.
Tıraş olacağım sabunu seçmek, köpüğü hazırlamak, makineye jileti takmak ve tıraş olmak beni dinlendiryor bir yandan. Koşturmacanın içinde tamamen kendime ayırdığım çok kaliteli bir zaman aralığı tıraş olmak.
Benzer şekilde yaklaşık 5-6 yıldır tütün sarıyorum. (aman genç arkadaşları uyaralım, çok kötü bir şey sigara içmek, sakın içmeyin Blush )
kağıdı ve filtresi ile beraber alıp, elde sarıp içiyorum. çevremdeki insanlar benzer şekilde " uğraşılır mı sigara sarmayla" veya " akşamdan sarsana 5-10 tane, böyle uğraşıyorsun" diyorlar ama ben yıllardır her seferinde tabakanın içinden tütünü alıp kağıdı, filtresi ile elimde sarıyorum.
Hiçkimse herhangi bir şeye emek harcamak istemiyor artık, ama bence insan zevkleri için emek harcamalı. Çünkü emek harcadıkça hayat daha da güzelleşiyor.
biraz uzun oldu ama sanırım meramımı anlatabildim Smile
(01/12/2014, Saat: 11:58)Kazuya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Traş benim için eziyet değil bilakis keyiftir.

+1

Sanırım bu çoğumuzun hemfikir olduğu bir konu
(04/12/2014, Saat: 13:12)bataryan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim klasik tıraşa merakım, modern dünyanın getirdiklerine tepkimden doğdu diyebiliriz. Tabi burada Lord un blogununda hakkını teslim etmek lazımSmile
Teknoloji ile beraber insan hayatı çok abuk bir noktaya geldi ve ben eskinin sadeliğini özlüyorum açıkçası. İnsaların birbiriyle bir yerlerde buluşup, gözlerini telefonlarından ayırmadan ve düzgün iki çift laf etmeden zaman geçirmelerine çok sinirleniyorum. Dünyada ve memlekette hayat algısı çok değişti, insanlar artık çok hızlı yaşayıp, çok hızlı tüketiyorlar. Ama aslında yaşamak için o kadar da çok şeye ihtiyacımız yok diye düşünüyorum. Hayatımız gittikçe kolaylaşıyor bir yandan ama bir yandan tüm manasını da yitiriyor aslında.
Klasik tıraş benim için kendimle başbaşa kaldığım, biraz terapi gibi bir şey.
Tıraş olacağım sabunu seçmek, köpüğü hazırlamak, makineye jileti takmak ve tıraş olmak beni dinlendiryor bir yandan. Koşturmacanın içinde tamamen kendime ayırdığım çok kaliteli bir zaman aralığı tıraş olmak.
Benzer şekilde yaklaşık 5-6 yıldır tütün sarıyorum. (aman genç arkadaşları uyaralım, çok kötü bir şey sigara içmek, sakın içmeyin Blush )
kağıdı ve filtresi ile beraber alıp, elde sarıp içiyorum. çevremdeki insanlar benzer şekilde " uğraşılır mı sigara sarmayla" veya " akşamdan sarsana 5-10 tane, böyle uğraşıyorsun" diyorlar ama ben yıllardır her seferinde tabakanın içinden tütünü alıp kağıdı, filtresi ile elimde sarıyorum.
Hiçkimse herhangi bir şeye emek harcamak istemiyor artık, ama bence insan zevkleri için emek harcamalı. Çünkü emek harcadıkça hayat daha da güzelleşiyor.
biraz uzun oldu ama sanırım meramımı anlatabildim Smile

Çok haklısınız fakat teknolojiye de tamamen sırt çeviremiyoruz, bu forum olmasaydı (genel olarak internet olmasaydı) ben -kendi adıma söylüyorum- hala kartuşlularla tıraş olacaktım. Çevremde geleneksel tıraşa meraklı çok az kimse var, rahmetli babam da çoktan kartuşlulara geçmişti. Şimdi düşünüyorum da hayatta olsaydı acaba onu tekrar geleneksel tıraş olmaya ikna edebilir miydim? Aslında şunu demek istiyorum. Geleneksel tıraş ile tanışmam teknoloji sayesinde oldu. Ne garip değil mi? Smile
(04/12/2014, Saat: 16:11)starex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok haklısınız fakat teknolojiye de tamamen sırt çeviremiyoruz, bu forum olmasaydı (genel olarak internet olmasaydı) ben -kendi adıma söylüyorum- hala kartuşlularla tıraş olacaktım. Çevremde geleneksel tıraşa meraklı çok az kimse var, rahmetli babam da çoktan kartuşlulara geçmişti. Şimdi düşünüyorum da hayatta olsaydı acaba onu tekrar geleneksel tıraş olmaya ikna edebilir miydim? Aslında şunu demek istiyorum. Geleneksel tıraş ile tanışmam teknoloji sayesinde oldu. Ne garip değil mi? Smile

Aslında geleneksel tıraşı kartuşlu dan ayırmamak lazım,nasıl yaprak jilet alıp makineye takıp tıraş oluyorsak kartuşlu da makinesine takıyoruz. Burada gelenekselden kasıt bence sabunu,yüzü tıraşa hazırlaması,tıraş sonrası dır.
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
İşte bir kartuşcu geleneksel tıraş sever Smile mancho ekibinin sayısı artıyor galiba Smile
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
(04/12/2014, Saat: 16:11)starex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok haklısınız fakat teknolojiye de tamamen sırt çeviremiyoruz, bu forum olmasaydı (genel olarak internet olmasaydı) ben -kendi adıma söylüyorum- hala kartuşlularla tıraş olacaktım. Geleneksel tıraş ile tanışmam teknoloji sayesinde oldu.

Katılıyorum, teknolojininin nimetleri olmasa bu forum da olmayacağı, bu yazıları yazamayacağımız gibi geleneksel tıraşla ilgili özellikle ithal ürünlere ulaşmamız da çok zor olurdu. İnternet sayesinde bu ürünlere ekonomik ve hızlı olarak ulaşabiliyoruz. Forumun açıldığı zamandan bugüne kadar artık geleneksel tıraş adına neyin nerede bulunabileceği, incelemeler doğrultusunda nasıl olduğunu artık forumdaki konular/yorumlar sayesinde biliyoruz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,447 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,488 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 29 11,785 03/01/2022, Saat: 23:37
Son Yorum: Oldstyle
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 25,974 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Gelin el ele verelim, geleneksel tıraş ekipmanlarını yaygınlaştıralım. mvorun 19 6,987 01/05/2021, Saat: 19:26
  Geleneksel tıraşa başlamaktan korkuyorum. ahmetahmet64 24 8,769 01/05/2021, Saat: 19:25
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 15,983 01/05/2021, Saat: 19:22
  Malzeme Tedariği Yüzünden Geleneksel Tıraşa Ara Vermek Zorunda Kaldım esatakgul 30 9,407 17/09/2020, Saat: 23:55
Son Yorum: shopol21
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,165 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: