Simpson Colonel X2L Best Badger fırça
ba6d87ecbb7c941e758e584f87a1623e.jpg

95d5fa890b24e385fe43e2e9bb90e645.jpg

1c00bdd7c245c40c2b040430d386b8e2.jpg

Simpson fırçalar arasında fiyatı makul seviyede olan Colonel X2L Best Badger fırçasını satın aldım. Değişik online tıraş sitelerinden temin edilebiliyor. Vergi indirimi al, kupon kodu kullan, kargo ücretini ekle derken tahmini fiyatı 40-45 sterline geliyor, o da yaklaşık olara 165-170 TL'ye denk geliyor. Kabaca kullanım deneyimlerini paylaşmak istedim.

Fırça Simpson serisinde all-around olarak adı geçen bir fırça, yani hem sabun hem de kremde tatmin edici sonuçlar veriyor. Ayrıca hem tasta hem de yüzde rahatça köpürtme yapılabileceği manasına da kullanılıyor olabilir.

Ergonomik bir tasarımı var, sahte fildişi bir sapa sahip. Sap dizaynı kolay kontrol imkanı sağlıyor ve gerek yapıldığı materyalden gerekse şeklinden dolayı kullanımı kolay, elden kaymayan, rahat bir yapısı var. Fırçanın kılları Simpson kalitesine yakışır bir tarzda seçilmiş ve önceden sterilize edilmiş olarak sunuluyor.

İlk elime aldığımda kullanmaya kıyamadım çok lüks bir görüntüsü vardı. İlk günden beri kremlerle de, sabunlarla da kullandım. Performansı iyi, ilk günlerde hafif bir batıcılığı ve köpük yutma olayı vardı. Ama break-in döneminden kaynaklandığını tahmin ediyorum, zaten zamanla azaldı bu köpük yutma ve batıcılık hissi. İlk alınacak fırçanın 24 mm Best Badger seçilmesi gerektiği doğrultusunda duyduğum tavsiyeler üzerine almıştım. Bu düğüm bazı satış sitelerinde 22 mm bazı sitelerde 25 mm olarak belirtilmiş. Sanırım dip kısmı 22 mm, fırça loftunun dibinden ölçüldüğünde 22.5 mm geliyor.

Benim ilk fırçam el yapımı kayın bir ahşap sapa takılmış, High Mountain White düğümden oluşan bir fırçaydı, halen severek kullandığım bir fırçadır. Bu HMW fırça backbone olarak Colonel X2L’e yakındı, yumuşaklık -kıl çeşidinden kaynaklandığını sanıyorum- HMW’de daha hissedilir seviyedeydi, ama bu HMW fırçanın break-in safhasını çok önceden geçmiş olduğunu da hesaba katmak gerek diye düşünüyorum. Sonrasında TGN (The Golden Nib) Finest düğümlü bir fırça daha aldım. Bu Finest fırça tam Finest tipte özellik göstermesine rağmen kılların backbone etkisi ve sertliği Colonel X2L Best Badger’a yakındı diyebilirim. Masaj etkisi Finest’ta daha hissedilir seviyede, Colonel X2L’de bu masaj hissi o kadar yok.

Genel kıyaslamalardan sonra söyleyebileceğim şu; Colonel X2L Best Badger fırça sap dizaynı ve kıl yapısı ile gayet kaliteli bir fırça. Colonel X2L'in çok yönlü kullanım için tasarlanmış yapısı ve kıl seçimi, konforu benzerleri arasında daha uygun fiyata yaşatıyor diyebilirim. Best Badger kıllar günlük kullanımda tatmin edici sonuçlar sunabilir ama HMW kıllardaki yumuşak uçlarla beraber masaj etkisi veren kuvvetli backbone yapısını, normal bir finest kıldaki kuvvetli masaj etkisini, silvertip kılların yumuşaklığı ve konfor hissini bu kıllardan beklememek gerektiğini anladım. Yani kısa bir anlatımla günlük kullanım için ideal tekdüze bir kıl Best Badger porsuk kılı. Fırçayı güzel yapan ve alınabilir kılan Simpson olması, kaliteli kıllardan seçilmiş olması, sapın kalite ve ergonomisi oluyor diyebilirim.

Koleksiyondaki bu fırçadan genel manada memnuniyetim üst seviyede, severek ve zevkle kullanıyorum. Sanırım kalitesi Simpson Chubby serisi veya Duke serisi gibi değildir, ama amatör kullanım için tatmin edici seviyede diyebilirim.
Saygılarımla, keyifli tıraşlar dilerim.

Sent from my iPad using Tapatalk
Elinize sağlık komşum. Duke 2 best almayı düşünüyorum bende. Genelde en çok bu fırçayla karşılaştırılıyor. O yüzden çok işime yaradı.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Benim de merak ettiğim bir fırçaydı. Teşekkürler inceleme için @btoprak hocam.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Teşekkür ederim @Straht, @Chinaski üstadlar.

Straht üstadım, Black Friday Döneminde royalshave.com sitesinde Duke 3 için 70 $ fiyat koymuşlardı, stok yakaladım, sepete koydum kargo olarak 40$ istedi Sad. Geri çıkardım sepetten. Duke serisi benim de edinmek istediğim fırçalardan, o yüzden söylüyorum. Umarım uygun fiyatlı bir Seçenek yakalarsınız.

Chinaski üstadım, bir Simpson Super Badger ile koleksiyonu zenginleştirmek isterdim, kullanışlı bir fırça bu da cidden.

@btoprak üstadım , yeni fırçanızı iyi günlerde kullanın.
Teşekkür ederim sayın @bayercy.

Usta bu fırçayı da tüm yenilerde yapıldığı gibi hamlığını atmak için rodaj ya da halıya vs. sürtme falan uygulayacakmısın.Yoksa onlara gerek duymayan profesyonal bi fırçamı.
@Kalfa hocam, fırçayı alalı bayağı oldu, break-in seviyesini geçti. Geçmesi 2 haftada 5-6 Kullanım sürdü Hatırladığım kadarıyla. Bu porsuk kılı fırça olduğundan ucun çatallanması diye birşey söz konusu değil. O yüzden halıya sürmek gerekmiyor Smile. Bunlarda bu süreç, içine köpük hapsetmeyi bırakması ve Kılların yumuşaklıkta kendine gelmesi şeklinde oluyor. Ama arko veya Blueness gibi bir sabunda bir miktar sabun rodajı iyi geliyor. Ben köpük içinde bir kere bir gece, ardından bir kere de bir gündüz bekletmiştim. Böylece sabuna doyuyor, köklere kadar sabun işliyor, bir süre sonra köpüğü hapsetmeyi bırakıyor. Size de kolay gelsin, bu şekilde tıraş sabunu köpüğünde bekleyip durulama belki sizin işinizi de görür. Şayet yaptığım işlem yanlışsa umarım üstadlar düzeltmeye giderler Blush.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,461 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Silvertip Fırça tavsiyesi Andreichu 0 882 20/06/2023, Saat: 20:38
Son Yorum: Andreichu
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,810 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  Chubby 1 Super Badger - Chubby 2 Super Badger mertcanartan 7 2,657 04/06/2022, Saat: 02:58
Son Yorum: mertcanartan
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 379,260 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,442 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  Kent BK8 Pure Badger Mutlucan 2 2,390 24/05/2021, Saat: 23:08
Son Yorum: Mutlucan
Wink Saponificio Varesino HMW Fırca dikdik_s 23 16,427 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: Mstyldz
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,465 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 466,289 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: