HMW Porsuk Fırça
Herkese selamlar, ihtilaf hocamın yaptığı HMW düğümlü porsuk fırçamla ilgili bir iki kelam etmek istiyorum. HMW(High Mountain White) özel seri kıllara verilen isimlerden(Manchurian gibi). HMW kıllar az bulunduğu için pahalı oluyor haliyle. Çok yumuşak uçlu olmalarıyla biliniyorlar. HMW düğümleri ince kıllardan olsa da bazıları yay gibi oluyor ve doğal bir dirilik oluyor o düğümde.

Fırçanın ilk hali aşağıdaki gibi. Fırçada çok fazla bir koku yoktu. Kıllar kuruyken bile batıcılığı yok gibiydi. İlk aşamada şampuan ile güzelce yıkadım, duruladım. Sonra bulaşık deterjanı ve ılık su karışımında 15 dk kadar, aralıklarla çevirerek beklettim. Durulayıp ılık su içinde tekrar 5 dk kadar beklettikten sonra fırçada koku kalmadı ve temizlenmiş oldu.
30ma3nm.jpg
2nl7b02.jpg
Kalıp sabun rodajı olarak TOBS Jermyn St. sabunu kullandım(sabun sert ve bitme gibi bir durum söz konusu değil). İyi fırçaları Cella dan aşağısıyla yıkamak olmaz değil mi @theunnamed üstat Smile Kıllar zaten yumuşak olduğu için uzun bir rodaj olmadı ama 4-5 kere köpükleyip duruladım.

Kıl uçları çengel şeklinde, yani sivri, dik uçlu değil. Tipsoft silvertip fırçamın uçları da bu şekilde çengel. Bu sayede fırça uçlarını yüzde hissetmek zor. Hatta HMW uçlarını kesinlikle hissetmiyorsunuz. Bu arada uçların "Gel tip" olduğunu da belirteyim. Yıkarken uçlarına elinize sürünce farkı anlıyorsunuz.
rgwlzt.jpg
ihtilaf üstat loftu biraz düşük tutarak tam tadında kemikli bir fırça yapmış. En sevdiğim fırça tipi yumuşak uçlu ve diri, kemikli olanlar. Dolayısıyla fırça ne çok yayılıyor ne çok sert kalıyor. Sabun ve ya krem farketmiyor çok güzel köpük yapıyor. Köpük yapmasında düğümdeki kıl yoğunluğu ve çok iyi su ve ısı tutma kabiliyeti büyük rol oynuyor. TOBS un sert sabunu ile de Nivea krem ile de bir güzel köpük yaptım. Nivea ile yaptığım köpüğün fotoğrafları aşağıda;
i2jaeq.jpg
rrj9yf.jpg
20uy97r.jpg
Özetle çok yumuşak uçlu, az yayılan ve kullanması harika keyifli bir fırça. Diğer fırçalarımı da düşününce rotasyonumun çok kaliteli olduğunu farkettim. @ihtilaf üstadıma tekrar teşekkür ederim.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
İnceleme için teşekkürler komşum..
çıtayı baya yükseltmişsin, yakında tabac rodajıyla karşılaşır mıyız Smile

Benim de sevdiğim kıl tipi bunun gibi, hafif jel kıvamında.
www.BarbarosRazors.com

Yok komşum Tabac çok sert değil bitebilir Smile Rodaja gelmez.
Sıhhatler olsun komşum. İyi günlerde kullanın.
Sadece rodajında TOBS kullanılmasının bile havası yeter. Herhalde ilk başta kullandığınız şampuan L'Oreal, daha sonra kullandığınız bulaşık deterjanı da Flosch markaydı. Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(19/12/2014, Saat: 17:27)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sıhhatler olsun komşum. İyi günlerde kullanın.
Sadece rodajında TOBS kullanılmasının bile havası yeter. Herhalde ilk başta kullandığınız şampuan L'Oreal, daha sonra kullandığınız bulaşık deterjanı da Flosch markaydı. Smile

Teşekkürler Cihan hocam. TOBS kullanmamdaki esas sebep Jermyn St. kokusu çok güzel ve kalıcı olması. Tabii ki theunnamed komşuma gönderme yapmak adına bu şekilde ifade ettim- kendisi Cella yı kullandığı için-. şampuan Bioblas(kıllara iyi bakmak lazım), bulaşık deterjanı ise Pril Smile
Güzel günlerde kullanın Hocam,
Aynı serinin 26 mm ve tanıttığınızın ikizi var.
Harika ötesi diyebilirim.Uçlar ıslanınca hacmi 4 kat artıyor.
Güzel fırça güzel inceleme Smile

Kemikli porsukları düğümü üstünde yani stand kullanmadan kıllar aşağıda başaşağı kurutunca kılların çengel ucu da daha kıvrılıyor ve sabun kaldırmada avantaj sağlıyor.
Bir kaç fırçada rastladım yanlış gözlem yapmadıysam.
(19/12/2014, Saat: 18:42)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel günlerde kullanın Hocam,
Aynı serinin 26 mm ve tanıttığınızın ikizi var.
Harika ötesi diyebilirim.Uçlar ıslanınca hacmi 4 kat artıyor.
Güzel fırça güzel inceleme Smile

Kemikli porsukları düğümü üstünde yani stand kullanmadan kıllar aşağıda başaşağı kurutunca kılların çengel ucu da daha kıvrılıyor ve sabun kaldırmada avantaj sağlıyor.
Bir kaç fırçada rastladım yanlış gözlem yapmadıysam.

Çok teşekkürler hocam. Deneyeceğim dediğiniz şekilde bir iki kere.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,178 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Silvertip Fırça tavsiyesi Andreichu 0 823 20/06/2023, Saat: 20:38
Son Yorum: Andreichu
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,600 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 375,885 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,111 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
Wink Saponificio Varesino HMW Fırca dikdik_s 23 16,132 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: Mstyldz
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 458,189 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,700 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,408 01/09/2020, Saat: 18:56
Son Yorum: marv
  Simpson Duke 3 Best Badger Fırça btoprak 70 79,955 30/08/2020, Saat: 17:26