Omega 81052
Jaguar fırçalar iyi, hoş ama işçilik pek hoşuma gitmiyor hocam. Ben 236 modelini kullandım, işini çok iyi yapan fırçalardır.
(24/12/2014, Saat: 01:34)cosa_nostra Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jaguar 388 var 1 hafta sürmedi adam ettim 10 tane kıl döktü yola devam ediyor kaç aydır bunun adam olası yok zaten
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
52 kafamda olan bir modeldi zaten şimdi tam oturdu bir ara katayım kervana Wink
Pişman olmazsınız komşum.
Tamamdır o zaman alınmış biline Wink
Chinaski hocam ellerinize sağlık inceleme için çok yardımcı oldu.
(24/12/2014, Saat: 05:43)bhdr003 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Chinaski hocam ellerinize sağlık inceleme için çok yardımcı oldu.
Teşekkürler, yardımcı olabildimse ne mutlu komşum.
İnceleme için teşekkürler sevgili chinaski.

Sent from my iPhone using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
(24/12/2014, Saat: 13:40)tipsol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler sevgili chinaski.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ben teşekkür ederim tipsol komşum.
@Chinaski hocam eline sağlık güzel bir inceleme olmuş.
Daha önce söylediğim gibi ben de bir süredir bu fırçayı deniyorum ama neredeyse geleneksel tıraşa başladığımdan beri porsuk fırça kullandığımdan dolayı uzun bir süredir domuz kılı fırça denemedim, daha önceki domuz kılı tecrübem dandik bir kaç fırça denemesinden ibaret, bir de fırçaya @ihtilaf üstad gibi "porsuk fırçası olan adama domuz kılı gereklimi?" gözüyle baktığım için yanlış yönlendirme yapmamak adına inceleme yapmak yerine incelemeyi bekledim, inceleme gayet güzel olduğuna göre müsadenle ben de bir kaç cümle ile fırça hakkındaki fikrimi belirtmek isterim.

Omega 81052
Fırçayı yukarıda da yazdığım gibi biraz da deneme amaçlı olarak ekkonomik.com dan aldım, şu an kullandığım başka domuz kılı fırça yok, 3-4 tane porsuk fırça var, kıyaslamalarım buna göre değerlendirilirse sevinirim.

Tasarım: Fırçayı almamdaki en büyük nedenlerden biri görünümüydü,kendisini görmemiştim, sadece resimlere göre aldım. Fırça geldiğinde de fikrim değişmedi. fırça gayet güzel görünüyor, sapı sağlam. Kıllar porsuk kılı görünümü vermek için ağartılmış ve boyanmış(badger effect). İnternetteki resimleri omega 31052 modeliyle aynı, gerçeğinde fark varmı bilmiyorum. Bazı yerlerde 31052 modeliyle aynı fırça gibi listelenmiş.
Sap nispeten küçük, yani berber tip büyük fırça arıyorsanız, aradığınız fırça bu değil. Bu açıdan yüzde köpürtmeye daha uygun gibi ama kasede kullanılamayacak kadar da minik saplı değil. Fırça yanında bir stand ile geliyor. Fırça kıl yoğunluğunun fazla olmaması ve porsuk fırçalar gibi su tutuşunun olmaması sebebiyle stand kullanımına gerek bırakmıyor, standı başka fırçalar ile kullanmak isterseniz de ancak çok küçük düğümlü fırçalarda kullanıma uygun gibi. Ben standı geldiği gibi kaldırdım, hiç kullanmadım. Bu açıdan stand önemli bir ayrıntı değil ama yinede bu fiyata bir fırçaya stand koymaları hoş olmuş.

Koku: Fırçada çok fazla koku yoktu, olan koku da piyasadan alınan ucuz domuz kılı fırçalar gibi keskin ve çok rahatsız edici değildi. 5-10 defa arko ile köpürttükten sonra da kayboldu gitti

Kıllar: Kıl yoğunluğu fazla değil, hatta fırça ilk geldiğinde kıllar birleşik olduğu için sopa gibi duruyordu,hayal kırıklığına uğradım. Bir süre sabun ve kremle terbiye edince fırça normal görünümüne kavuştu. Kıllar fırçaya göre uzun sayılır. Bu nedenlerle yüzde bir miktar yayılma yapıyor, masaj etkisi zayıf.
Fırçayı 3-5 kere köpürttükten sonra yumuşadığını düşünüp kullandığımda müthiş bir çizicilik hissettim dikkatli incelediğimde bu çiziciliğin içindeki siyah kıllardan kaynaklandığını anladım. Fırçadan 10-15 civarında siyah kıl kestim. Bu siyah kıllardan bazıları daha önce hiçbir fırçada(dandik fırçalarda bile) görmediğim derecede kalın ve çiziciydi,tel gibi duruyorlardı. Bu kılları kesip sabun ile alıştırma sürecine devam ettim. Kıllardaki siyah boyanın tamamen siyah olan çizici kılları tesbit etmeyi zorlaştırdığını da belirteyim.
Sabun ve kremlerle alıştırma sürecine devam ederken fırça ilk başlarda biraz kıl döktü ama sonrasında dökülme durdu. Fırçanın kılları kıvama gelmeye başladıkça fırçanın kıllarını dikkatli gözlemlediğimde (özellikle fırçanın kenarında kalan kıllarda net görülüyor) bazı kıllların tabii kıl esnekliğini ve gerginliğini kaybettiğini ve kolaylıkla koptuğunu gördüm. Bunu fırçanın kıllarının ağartma ve boyama işlemleri sırasında çok fazla müdahaleye maruz kaldığına yordum. Yine bu müdahalenin etkisiyle olsa gerek, fırçayı alıştırma süreci nispeten kısa sürdü ve kıllar çatallanmaya çabuk başladı. Bu arada alıştırma sürecinde ilk zamanları sabun ile atlattıktan sonra arada kremlerle devam etmenin kılları yumuşatmak için daha etkili olduğunu düşünüyorum. Eldeki kullanılmayan kremler bu işlemlerde kullanılabilir Smile

Tıraş performansı: Fırça sabun kaldırmada gayet başarılı,sert sabunlarda etkili, kasede köpürtürken bir çırpıcı gibi köpürtüyor.,Köpüğü içine hapsetmiyor. Alıştırma sürecini geçtikten sonra özellikle sıcak suyla yumuşatınca performansı gayet iyi. Yüzde yayılma yaptığı için pek masaj etkisi beklemeyin ama yayılma berber fırçaları gibi yüzü saran bir yayılma değil.
Yüzde köpürtme için uygun. Isı ve su tutma porsuk fırçalara göre zayıf, küçük düğümlü domuz fırçalar ayarında.

Sonuç: Alıştırma sürecinin çabuk tamamlanması, şık ve nispeten küçük bir fırça olması sebebiyle uygun fiyatlı bir başlangıç fırçası olabilir.
Stick sabunu yüze sürerek yüzde köpürtme yapanlar için ekonomik ve güzel bir fırça. En başta sorduğum "porsuk fırçası olan adama domuz kılı gereklimi?" sorusuna dönersek bence yeterli porsuk fırçası olan birisine gereksiz. Benim elimdeki en kemikli fırça olan fs26mm ile yapamayıp da bu fırça ile yapabildiğim birşey olmadı. MwF ve martin amca sabunlarında biraz daha hızlı sabun yükledi o kadar. Buna karşın ısı tutma,su tutma,köpük tutma ve yüzdeki hissiyat konusunda porsuk fırçalar ile yarışması bence mümkün değil. Ama uygun fiyatı nedeniyle elindeki porsuk fırça yumuşak gelen ve 2. bir porsuk fırça almayı düşünmeyen arkadaşlar için yada porsuk fırçasına nefes aldırmak isteyen için uygun fiyatlı ve şık bir rotasyon fırçası olabilir. Yeterli porsuk fırçası olup da yine de domuz kılı fırçayı seven ona emek vermek isteyen arkadaşlara ise daha sıkı düğümlü, fazla ağartma yapılmamış ve siyah boyasız kıllara sahip bir fırça almalarını önerebilirim, siyah kıllarını ayıklasınlar, tadını çıkara çıkara kılları çatallandırsınlar vs. Elimdeki birkaç fırçadan birisine benzetmem gerekirse boyut ve yüzde yayılma olarak T&H Wellington fırçaya benzetebilirim. @ihtilaf üstad bu fırçaya "fakir adamın Wellington ı" diyebilir Big Grin
sonuç olarak fırça parasının hakkını fazlasıyla veriyor ama ne kadar gereklidir kısmında karar sizin.
@ooppss hocam ben de bekliyordum sizin yorumlarınızı teşekkürler size de. Fakir adamın "Wellington'ı" iyiymiş Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Omega 10049 abismo 70 65,035 25/12/2021, Saat: 11:10
Son Yorum: marv
  Omega 11137 muhendisbey 13 6,403 08/06/2021, Saat: 22:00
Son Yorum: Murathan Kurt
  Omega 10072 Tıraş Fırçası İncelemesi marv 11 4,496 13/10/2020, Saat: 23:47
  Omega - 10098 emiriko 32 42,140 05/09/2020, Saat: 23:12
  Omega 11126 Pure Bristle Shaving Brush pars 26 39,552 14/07/2020, Saat: 01:39
Son Yorum: dailyshaver
  Omega 10077 yamtar 12 16,674 08/10/2019, Saat: 18:50
Son Yorum: lim10
  Omega 10029 Pura Setola pars 36 48,395 22/05/2019, Saat: 08:27
Son Yorum: Jonas
  Domuzların Efendisi . Omega 011842 veya 011829 MetsGo 9 6,703 18/03/2019, Saat: 23:11
Son Yorum: MetsGo
  Omega 49 ve break-in hakkında nervy 4 5,066 23/05/2017, Saat: 23:33
Son Yorum: dikdik_s
  Omega kıl dökme sorunu cirzini62 14 9,933 11/01/2017, Saat: 22:27
Son Yorum: Dackir

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: