Sadece sabun yeter diyenlere
Geçenlerde alışveriş sırasında rastladım bu sabuna. Fiyat olarak sanırım 1.9 veya 2 lira civarı bir şeydi. Keçi sütlü olduğu yazılmış üzerine buna rağmen kokusu bu özelliğinden önce.

Tahta zeminli içeri girdiğinizde emektar tahtaların gıcırtısından dükkana girdiğiniz anlaşılan, usturası, fırçası ve burnunun üzerindeki yakın gözlükleri ile sizi karşılayan şatafattan uzak dır dır edip sizin kafanızı şişirmeyen sadece işini yapan berberler dükkanlarının kokusu var.

Sabunun defne yapraklı ve lavantalı çeşitleri de var.

Denemekten zarar gelmez diye düşünenlere tavsiye ederim.

Fotoğraf kalitesi kötü kusura bakmayın.

2e4j786.jpg
esviao.jpg
Hocam nereden temin ettiniz?
bu tarz sabunlar tıraş sabunu olarak kullanılabiliyor mu?
muhtemelen tam performans vermez ama gene de iş görür diyebilir miyiz?

ben de dün carrefour'da bu tip sabunlardan gördüm.
yine aynı bu şekilde keçi sütlü ve başka bir çok türü vardı. (kefir özlü, pirinç özlü, salyangoz özlü gibi)
market markası olmasına rağmen pahalı olması (125 gramı 4 lira civarı) sunumu ve kokusu sanki kaliteliymiş izlenimi yarattı bende. kutusuna delikler açmışlar kutuyu açmadan kokusunu rahatça deneyebiliryosunuz.

bahsettiğim şu adresteki karton kutulu, üzerinde doğal sabun yazan sabunlar:
https://www.carrefoursa.com/search.xhtml...four+Sabun
Bu tarz sabunların tıraş esnasında gereken koruyuculuğu sağlayabileceğinden şüpheliyim doğrusu.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Sabun güzel görünüyor, betimleme ilgi çekici olmuş. Tıraş sabunu olarak imal edilmediğinden tıraştan ziyade günlük kullanım için uygun olacağı düşüncesindeyim.
(25/12/2014, Saat: 14:23)janus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam nereden temin ettiniz?

Yerel süper markette denk geldim. Merakınızı cezbettiyse gönderebilirim.
(25/12/2014, Saat: 15:02)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu tarz sabunların tıraş esnasında gereken koruyuculuğu sağlayabileceğinden şüpheliyim doğrusu.

Tıraş için kullanmak isterseniz sanırım biraz işlemeniz lazım fakat tıraş öncesi hazırlık için kendimce bana yeterli geldi (yüzünüzü temizlemek ve rahatlatmak için ideal)
(26/12/2014, Saat: 13:21)daggett Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yerel süper markette denk geldim. Merakınızı cezbettiyse gönderebilirim.

Yok hocam zahmet etmeyin.

Ben marketlere bi bakıyım.
bahsettiğimiz keçi sütlü sabunu aldım, çok güzel bir kokusu var.
sonra bir musibet bin nasihatten iyidir diyerek fırçaya yüklemeye başladım. ilk köpürmesi hızlı oldu (zaten kremli yumuşak bir sabun) ama bir türlü tıraş köpüğünün o kremamsı kıvamına erişemedi. yüzüme süreyim belki inat edip uğraşınca bir şeye benzer dedim ama nafile. köpük kıvamına gelmeden sönüp gidiyor zaten. bir yanağımı köpürtürken diğer yanağımdaki köpük sönüyor.

arko tıraş sabunu bildiğimiz beyaz sabun gibi kokuyor ama bu deneysel çalışma sayesinde sıradan bir sabundan çok farklı olduğunu gözlerimle gördüm. bundan sonra birisi o da sabun bu da sabun derse aradaki farkı güzelce anlatabilirim.

köpürtme kısmını anladım, o kadar uğraşmışken bir de ustura vurayım da tıraş esnasında sabun ne iş görür onu da anlayayım dedim. yüzümde en kolay tıraş ettiğim bölge olan sağ yanağımı bile bitiremedim. burada da adam gibi bir tıraş sabunu tıraşa ne katar onu görmüş oldum.

yüzümü yıkayım arko tıraş sabunuyla adam gibi köpürtüp tıraşımı rahat rahat oldum. sonuç olarak güzel kokulu bir banyo sabunu ve tıraş sabunlarının köpük performansı hakkında (köpüğün kıvamı, hacmi, dayanıklılığı vs.) bazı temel bilgiler elde etmiş oldum Big Grin
Arkadaşlar banyo sabunlarıyla tıraş olup cildinizi mahvetmeyin. Banyo sabununun köpüğü iridir ve hemen söner tıraş sabunun köpüğü incedir ve ciltte sönmeden en az 4-5 dakika kalması gerekir. (durabilite) Martin amcanız sabuna bu özelliği verebilmek için bir yılını verdi. Hala da sabuna bir damla fazla esans eklersem köpük kalıcılığı azalabiliyor. En kötü tıraş sabunu bile banyo sabununu ona katlar.

Selam ve sevgiler

Martin Amca

(29/12/2014, Saat: 18:00)agah Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bahsettiğimiz keçi sütlü sabunu aldım, çok güzel bir kokusu var.
sonra bir musibet bin nasihatten iyidir diyerek fırçaya yüklemeye başladım. ilk köpürmesi hızlı oldu (zaten kremli yumuşak bir sabun) ama bir türlü tıraş köpüğünün o kremamsı kıvamına erişemedi. yüzüme süreyim belki inat edip uğraşınca bir şeye benzer dedim ama nafile. köpük kıvamına gelmeden sönüp gidiyor zaten. bir yanağımı köpürtürken diğer yanağımdaki köpük sönüyor.

arko tıraş sabunu bildiğimiz beyaz sabun gibi kokuyor ama bu deneysel çalışma sayesinde sıradan bir sabundan çok farklı olduğunu gözlerimle gördüm. bundan sonra birisi o da sabun bu da sabun derse aradaki farkı güzelce anlatabilirim.

köpürtme kısmını anladım, o kadar uğraşmışken bir de ustura vurayım da tıraş esnasında sabun ne iş görür onu da anlayayım dedim. yüzümde en kolay tıraş ettiğim bölge olan sağ yanağımı bile bitiremedim. burada da adam gibi bir tıraş sabunu tıraşa ne katar onu görmüş oldum.

yüzümü yıkayım arko tıraş sabunuyla adam gibi köpürtüp tıraşımı rahat rahat oldum. sonuç olarak güzel kokulu bir banyo sabunu ve tıraş sabunlarının köpük performansı hakkında (köpüğün kıvamı, hacmi, dayanıklılığı vs.) bazı temel bilgiler elde etmiş oldum Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ach brito glyce pre-shave sabun Saltuk 8 10,014 01/02/2020, Saat: 17:18
Son Yorum: salih kaya
  TIRAŞ ÖNCESİ SABUN DENEMEK İSTEYEN? Azubel 12 13,459 31/12/2015, Saat: 01:05
Son Yorum: ckeskin
  Zeytin Sarayı Salyangoz Özlü Gliserinli Sabun hayzen 1 6,896 26/07/2014, Saat: 04:36
Son Yorum: elinoglu
  ZEYTUNİ ACIBADEMLİ SABUN martin 1 5,360 19/12/2012, Saat: 18:43
Son Yorum: Delidumrul

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: