Parfüm Dubaiden Kahve Yemenden
Forumda geçen gün forumda konusu oldu,
Dubai yapımı parfümler piyasada bolca var.
Sanal alışveriş yaptığım mağazalara soruyorum ''parfümleriniz Dubai mi'' HB cevap yazdı.

Ayşe U. <noreply@hepsiburada.com>
13:34 (5 saat önce)

Alıcı: bana
Değerli Müşterimiz,

Hepsiburada.com bir Doğan Holding kuruluşudur ve sizlere Doğan Holding güvencesiyle hizmet vermektedir.

Ürünlerimiz tamamen güvenilir ve uzun süredir birlikte çalıştığımız tedarikçilerden temin edilmektedir ve hepsi orjinaldir.

Saygılarımızla
parfümler, orijinal ve sahte olmak üzere ikiye ayrılır. 2. kalite orijianal diye bi şey yok, bu tamamen şehir efsanesi.

başka bi platformda benzer bi tartışmamız olmuştu; aynen kopyala yapıştır yapıyorum. arzu eden olursa burada da tartışabiliriz.

''piyasada güvenilirliğini kanıtlamış bir çok sanal mağaza var. çoğu stok tutmuyor. net üzerinden aldıkları siparişi tedarik edip müşterilerine gönderiyorlar. sahte ürünlerin bu şirketlerin çevrimine girmesi öyle çok kolay değil. tabi bunu yüzde yüz bir garanti olarak da algılamayın. fakat, sahte ürün satışının ne kadar sürdürülebilir olduğunu da bir düşünün lütfen.

satıcı için aslolan malı kısa sürede satmaktır. malın depoda veya rafta durması maliyetlidir; dolayısıyla böyle bir durum çok can sıkar. sistem al-sat üzerine kurulduğu için sirkülasyon hiç durmamalıdır. bisiklet kullanmak gibi sürdükçe dengedesin, durduğun an iş biter. bu indirimli satışların sebebi de, asıl işi parfüm satışı olmayan sanal mağazaların artması, yani distribütörlerin (ithalatçıların) mağazalar dışında yeni satış mecraları bulmaları diyebiliriz. cadde mağazacılığının giderleri ile internet mağazacılığının giderleri aynı değil. buna rekabeti de eklersek yaşadığımız son durum hiç de anormal gelmemeli.

cadde mağazalarına, hatta free shop'lara göre bile daha ucuz parfüm satan bu internet siteleri birilerini rahatsız ediyor ve başlıyorlar çamur atmaya: ucuzsa vardır bir sebebi, çakma onlar, bayat, 2. kalite, 2. kalitede üretim, dubai ürünleri falan...

peki kim bu çamur atanlar: zincir mağaza sahipleri ya da çalışanları, yurtdışından -ya da free shop'lardan- komisyonla ürün getirenler, rakip sanal mağaza sahipleri ve çalışanları, bir de bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar.

aslında parfümün o kadar pahalı bir sıvı olmadığı bir sır değil. fiyatların bu kadar tırmanmasının sebebi de; piyasadaki tekelleşme, zincir mağazalarının yüksek kar marjı tercihi ve tabii ki vergi rejimi. kısacası zincir mağazaların parfümleri niye bu kadar pahalıya sattıkları sorgulanacağına, internet mağazalarının niye ucuza sattıklarını sorgulamak daha bir kolay geliyor ülkem insanına.''

''muğlak noktalardan yararlanıp korku oluşturarak insanları yanlış yönlendirmeye çalışan bazı üyeleri üzülerek takip ediyorum. bu kişilerin amacının internet mağazacılığını karalayarak insanları -daha pahalı olan- cadde mağazalarına (t*kin a*ar, s*vil, b*yner, s*phora, douglas vs...) veya duty free'lere mahkum etmek olduğunu anlamak çok zor değil aslında. birçok forum ve tüketici şikayet siteleri gibi internet platformlarındaki olumsuz yorumların çokluğu, diğer bir deyişle bu arkadaşların sesinin çok çıkması onların haklı olduğu olduğu anlamına gelmiyor. (''cambaza bak'' oyununu bilir misiniz?!). ben de parfümler hakkındaki incelemeleri, yorumları ve şikayetleri uzun zamandır takip etmeye çalışıyorum. izniniz olursa kendimce çıkardığım birkaç sonucu sizinle paylaşmak istiyorum:

*** parfümü kör alış yöntemiyle almış, beğenmemiş, şikayet ediyorlar. (kör alış herkes için risktir. mümkünse deneyin, hatta birkaç defa deneyip ondan sonra kararınızı verin)

*** parfüme çok para vermiş ama karşılığını alamamış. koku güzelliği, kalıcılık veya fark edilirlik tatmin edici değilmiş. (parfümde orijinalliğin koku güzelliği, kalıcılık ve fark edilirlikle doğrudan bir ilgisi yoktur. ha bir de kalıcılık ve fark edilirlik performansı düşük bir parfüm almış, mucize bekliyor; sonrası sahte, çakma, bayat, doldurma vs. ithamları)

*** bittikçe aynı parfümü alıyormuş, yani parfümünü değiştirmiyormuş. ama bu son aldığı şişe farklı kokuyormuş, o yüzden sahte ya da bayat olabileceğinden şüpheleniyormuş. (reformulasyondan haberi yok tabii. halbuki eski, bilindik designer lokomotiflerinden dokunulmadık parfüm kalmadı gibi... doğru bilgi ve tecrübeye sahip parfümseverlere danışılsa, parfümlerin -uygun koşullarda saklandığı takdirde- öyle çok kolay bozulmayacağını ifade edeceklerdir. hatta kutu ve şişe üzerindeki raf ömürlerini katbekat aşsalar bile...)

*** önceden açığını kullanıyormuş, şimdi orijinalini almış ama performansından memnun değilmiş. (kıyaslama denkler üzerinden yapılır; hemen orijinal olayını bırakın açık parfümle devam edin. hem ucuz hem tatminkar, ne güzel...)

*** çok para vermiş ama hiç iltifat alamamış, dişiler üzerine atlamamış, ''ne sürdün ne sürdün?'' diye soran olmamış hiç, yoldan çevirip telefon numarasını bile istememişler; o yüzden parfümün orijinalliğinden şüphe ediyormuş. (adamın beklentisine bak, her şeyi tamam, parfümü sıkacak ve işi bitirecek daha ne diyeyim)

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar ile bunu kasıtlı olarak yapanların oluşturduğu zincirleme etki insanımızı ''türkiye'den parfüm alınmaz''a doğru götürüyor.

şikayetvar sitesindeki arama motorunu kullanarak önce b*llamola, m*sspera, l*dyana gibi sanal mağazaların tüketici-parfüm şikayetlerini okuyun; daha sonra t*kin a*ar, s*vil, b*yner ve y*m gibi zincir mağazalarının tüketici-parfüm şikayetlerini okuyun.

haksız mıyım, bir sakatlık yok mu bu işte, ne dersiniz?''
Zincir mağazaların çevirdiği ayak oyunları bilinen gerçekler. Bir diğer gerçek "kalıcılık" denilen olgunun çok çok değişken olması ve ispatlanabilir bir yanının olmaması.

Uzun lafın kısası yukarıda Canbaz üstadın verdiği yazıya büyük oranda katılıyorum.

Bir ekleme yapayım. Bir parfümü 1-2 gün üst üste kullandığınızda burnunuz o kokuya alışır ve her seferinde daha az hissedersiniz. Parfüm kullanmak çok basit bir eylem gibi gelse de işin içine iyice girdiğinizde şunu görüryorsunuz ki aslında deneyim gerektiren bir eylemdir.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Canbaz hocamın dediklerine harfi harfine katılıyorum. Firmalar , parfüm evleri farklı kazanlarda farklı kalitede parfüm yapmıyorlar. Fakat piyasada çok fazla sahte parfüm satan site var. Yanılgıya düşmemek için güvendiğiniz insanların referansları çok önemli.
@canbaz bilgilendirme için teşekkürler komşum

Sent from my iPhone using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
@canbaz

Komşum Teşekkürler bilgiler için. Donanımhaberden Bycaps adlı kişiyle tartışan canbaz siz misiniz=)
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

@canbaz hocam, 190 tl ye tom ford tobacco vanilya aldım, isviçreden outlet adı altında satilan ürünlermiş,
İhale ile alıyorlarmiş kanalı açıklayamıyorum ellerinde ne ararsanız var.sevil parfüme ve birçok yere götürdüm kimse şişe ve içerik koku ayırt edemedi.2 gün net ve aynı derecede kokuyor.bir hafta duyuyorum kokuyu.
Şimdi ben son kullanıcı herhangi bir vatandaş trde 650 tl satışı olan parfümü 190 tl ye bir şekilde alıyorsam siz düşünün neler oluyor bu piyasada, at izi it izine karışmış tuhaf bir piyasa var.
Birde şu var ortalama cok bile 36 ay raf ömründen sonra belki daha önce koku ve kalıcılık zayiflar hatta bozulur berbat hale gelebilir. Bu süre yaklaşinca haliyle kampanya yapıp eldekini eritmek zorunda, bach kodu ile üretim tarihlerini kontrol etmekte fayda var.
Ve bilmediğiz daha neler var, burası türkiye lütfen yapmayin sağlık ile hiç düşünmeden oynanan bir ülkede, parfüm yani koku nedir ki? Kim denetliyor nasıl denetlıyor?
En doğru ve sağlıklı alım üreticinin internet sitesinden veya üreticinin tedarikçimdir dediği yerden alım,
http://www.bykilian.com
http://www.sergelutens.com
http://www.tomford.com
Mesala harveynichols mağazaları parfüm için bir şikayet duyan varmi?
Ama şu ismi geçen diğer mağazalarda tester on mumara, şişeyi alınca işin sekli değişiyor.
2 yil tüm mağazalarda tomford grey vetiver denedim bir ıki sıkım 2 gun hissetiriyor.şiseyi aldım hüsran bir saat sonra burnunu gömsen koku yok.kaç kiseye sordum bak o parfumu aldım nasıl diye yazık parayı çöpe atıyoruz tedarikçiler bir işler çeviriyor o zaman.Marsilyadan chergui aldım on numara beş yıldız. Gelin siz düşünün.
(26/12/2014, Saat: 20:39)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forumda geçen gün forumda konusu oldu,
Dubai yapımı parfümler piyasada bolca var.
Sanal alışveriş yaptığım mağazalara soruyorum ''parfümleriniz Dubai mi'' HB cevap yazdı.

Ayşe U. <noreply@hepsiburada.com>
13:34 (5 saat önce)

Alıcı: bana
Değerli Müşterimiz,

Hepsiburada.com bir Doğan Holding kuruluşudur ve sizlere Doğan Holding güvencesiyle hizmet vermektedir.

Ürünlerimiz tamamen güvenilir ve uzun süredir birlikte çalıştığımız tedarikçilerden temin edilmektedir ve hepsi orjinaldir.

Saygılarımızla

@ihtilaf hocam kendi getirmiyor ki her markayı farklı bir tedarikçiden alıyor. Açip kontrolmu ediyor!
Hocam,
Parfüm konusunda kafam karışık.
HB ihtimal vermese de
HB ye satanlar,satanlara satanlar,zincir uzuyor.
Zincirde bir "satan" yani şeytan olur mu bilinmez Confused

(27/12/2014, Saat: 16:45)trache Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ihtilaf hocam kendi getirmiyor ki her markayı farklı bir tedarikçiden alıyor. Açip kontrolmu ediyor!
(27/12/2014, Saat: 05:35)trache Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @canbaz hocam, 190 tl ye tom ford tobacco vanilya aldım, isviçreden outlet adı altında satilan ürünlermiş,
İhale ile alıyorlarmiş kanalı açıklayamıyorum ellerinde ne ararsanız var.sevil parfüme ve birçok yere götürdüm kimse şişe ve içerik koku ayırt edemedi.2 gün net ve aynı derecede kokuyor.bir hafta duyuyorum kokuyu.
Şimdi ben son kullanıcı herhangi bir vatandaş trde 650 tl satışı olan parfümü 190 tl ye bir şekilde alıyorsam siz düşünün neler oluyor bu piyasada, at izi it izine karışmış tuhaf bir piyasa var.
Birde şu var ortalama cok bile 36 ay raf ömründen sonra belki daha önce koku ve kalıcılık zayiflar hatta bozulur berbat hale gelebilir. Bu süre yaklaşinca haliyle kampanya yapıp eldekini eritmek zorunda, bach kodu ile üretim tarihlerini kontrol etmekte fayda var.
Ve bilmediğiz daha neler var, burası türkiye lütfen yapmayin sağlık ile hiç düşünmeden oynanan bir ülkede, parfüm yani koku nedir ki? Kim denetliyor nasıl denetlıyor?
En doğru ve sağlıklı alım üreticinin internet sitesinden veya üreticinin tedarikçimdir dediği yerden alım,
http://www.bykilian.com
http://www.sergelutens.com
http://www.tomford.com
Mesala harveynichols mağazaları parfüm için bir şikayet duyan varmi?
Ama şu ismi geçen diğer mağazalarda tester on mumara, şişeyi alınca işin sekli değişiyor.
2 yil tüm mağazalarda tomford grey vetiver denedim bir ıki sıkım 2 gun hissetiriyor.şiseyi aldım hüsran bir saat sonra burnunu gömsen koku yok.kaç kiseye sordum bak o parfumu aldım nasıl diye yazık parayı çöpe atıyoruz tedarikçiler bir işler çeviriyor o zaman.Marsilyadan chergui aldım on numara beş yıldız. Gelin siz düşünün.

Üstadım;

Outlet Parfüm nasıl oluyor? İlk defa duyuyorum.
Outlet ürün deyince insanın aklına ne bileyim elde kalmış,satılamamış eski veya defolu bir ürün geliyor. Parfüm dediğimiz kimyasal bir karışım neticede, defosu olmaz, eskisi hiç işe yaramaz.
Her gün ayrı bir sahtekarlık duyuyoruz.

Bu arada İhtilaf Üstadım; Eskilerin tabiriyle "Kahve Yemen'den gelir" demişsiniz ancak sıkı bir kahve tiryakisi olarak diyebilirim ki, bu ülkeye kahve artık öyle yerlerden geliyor ki(esas gelmesi gereken yerler dışında) burada anlatsam kahveden soğursunuz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AÇIK PARFÜM UMUT_ 69 38,448 07/09/2023, Saat: 19:23
Son Yorum: hulusiorhan
  Parfüm Tavsiyesi burakoner0681 72 63,719 23/04/2023, Saat: 21:55
Son Yorum: ferencpuskas
  Capitol Mavi Parfüm Ratiere 0 2,368 22/10/2019, Saat: 11:32
Son Yorum: Ratiere
  Parfüm Blogları eggman 31 30,118 10/10/2019, Saat: 18:00
Son Yorum: papillon21

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: