n11.com kullanmayın
(01/01/2015, Saat: 13:24)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum uyarımiçin teşekkürler. Ben de kullanıyorum ve daha önce bir sorun yaşamadım ama bu riske girmemi gerektirmiyor. Artık daha dikkatli olacağım n11 konusunda.

Aynen komşum, sonuçta aldığımız şeyler bulunmaz hint kumaşı değil başka onlarca sitede satılıyor. Bundan sonra burada daha ucuz bile olsa böyle ticari ahlakı olmayan adamlara para kazandırmamak için kullanmayacağım, arkadaşlarımı da uyaracağım. Daha önce satıcılardan kaynaklı gittigidiyorda da bir kaç kez sorun yaşamıştım. Hepsinde de gittigidiyor müşteri hizmetleri gayet yardımcı olup olayın hızla çözülmesini sağlamıştı. n11'de allaha emanetsiniz sorun çıkarsa yandınız.

Ben internetten alışveriş konularında yeni değilim. 12 yıldır türkiyede daha e ticaret yeni gelmişken birkaç belli başlı büyük firmalar varken ki dönemden beri çok yoğun kullanırım. Yabancı sitelerden alışveriş de keza öyle. Şimdiye kadar bu tip sorumsuz ve umursamaz davranan firma yüzlerce alışverişten belki 2 ya da 3 site olmuştur. O yüzden ben sizleri komşunuz olarak uyarmış olayım da nasıl hareket edeceğiniz size kalmış.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Geçmiş olsun...
Hepsiburada sanırım en iyisi. ( hızlıal.comda da sorunlar yaşanabiliyor )
Beni en çok şaşırtan sanalpazar olmuştu. İlk alışverişimde saat almıştım. Ödemeye onay vermek için telefonla beni aradılar. Güvenlik soruları sordular ve sonrasında onay verdiler. İşe yarayan bir yöntem olmasa da bu ilgili yaklaşımları siteye bakışımı olumlu yönde etkilemişti.
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
(01/01/2015, Saat: 13:56)kethuda57 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçmiş olsun...
Hepsiburada sanırım en iyisi. ( hızlıal.comda da sorunlar yaşanabiliyor )
Beni en çok şaşırtan sanalpazar olmuştu. İlk alışverişimde saat almıştım. Ödemeye onay vermek için telefonla beni aradılar. Güvenlik soruları sordular ve sonrasında onay verdiler. İşe yarayan bir yöntem olmasa da bu ilgili yaklaşımları siteye bakışımı olumlu yönde etkilemişti.

Oradan ben de saat aldığımda benzer şekilde olmuştu. Ama diğer alışverişlerimde olmadı. Sanırım tutara göre güvenlik amaçlı arıyorlar. Güzel bir şey.
@Lord Sparhawk üstad,
Bizleri parfüm siteleri ve kokmayan, kalıcığı testerda on numara olup satın alınca fos çıkan ürünlerde de aydınlat.siz hiç sorun yaşadınızmi cevrenizde denk geldimi?
http://geltir.com/thread-5364.html
bir ke de ben gittigidiyor' da benzer bir olay yaşadım. sonradan kafama dank etti ki, bu tip ortamlar aslında bizim uzak durmaya çalıştığımız esnafı tipini bir araya getiriyor. 3 liralık şey için çirkinleşmeyi göze alabilen bu esanafa da aracılar ses çıkarmıyorlar. bu tip yerlerle alışverişim ancak bildiğim, gördüğüm esnaftan farklı bir şehirde olunca taksitten faydalanmak üzerine tamamen. telefonda rica ediyorum, istediğim ürün varsa ilan açıyorlar. geri kalan alışverişimi kurumsal sayfalardan yapıyorum. bulaşmayın, bulaştırmayın, bu şark kurnazı, esnaf geçinen tüccara da, bu sistemler yardımı ile para kazandırmayın.
Sahibi, Penguenci Doğuş grubu olunca N11'in yaptıklarına nedense hiç şaşırmıyorum..
Tam üzerine geldi bu konu, bende hafta başında bir ürün aldım n11 den beklediğim gibi çıkmadı bazı sıkıntılar vardı. Satıcıyı aradım bilgi almak için teli açan arkadaş yardımcı olmak istedi ama ürün hakkında bilgisi yoktu bi saniye dedi bilgisi olan kişiye bağırdı Emre abiii, Emre abiii müşteri şunu almış bunu çalışmıyormuş.. Diğer taraftan haaa. Şunu şuraya taksın olur onu bende tam bilmiyorum.. Gibi 10 dk lık saçma bir görüşmeden sonra kızdım ve teli kapadım. Ürünü iade edicem ama iade prosedürüne henüz bakmadım alışverişimi hepsi burada dan yapacağım pahalı olsada dert değil.

Sent from my iPad using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
(01/01/2015, Saat: 16:29)trache Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lord Sparhawk üstad,
Bizleri parfüm siteleri ve kokmayan, kalıcığı testerda on numara olup satın alınca fos çıkan ürünlerde de aydınlat.siz hiç sorun yaşadınızmi cevrenizde denk geldimi?
http://geltir.com/thread-5364.html

Komşum şimdi o konuda otulet parfüm, dubai üretimi gibi şeylerden bahsedilmiş. Ben şimdiye kadar bu tarz birşey görmedim. Benim bildiğim bir parfümün tek bir üretim yeri olup dağıtılır. Kalite farkları olmaz üretim yerine göre. Peki o zaman farklar neden kaynaklanıyor?

1. ve en temek sorun çıkaran IFRa. Uluslararası parfüm birliği. Bu arkadaşlar yök üniversitelere nasıl zarar veriyorsa, bunlar da o şekilde parfüm sektörüne zarar veriyorlar. Her sene yeni bir nane çıkarıp efendim o esans bazı kişilerde alerji yapmış bundan sonra kullanılmayacak ya da şu kadar kısıtlı olcak, bu esans meşe ağacına zarar vermiş bundan sonra gerçeği kullanılamayacak, ancak lab yapımı kullanılabilecek gibisinden kısıtlamalar getirerek parfümü kaliteli yapan en temel esansların hakikisini kullnmayı ya yasakladı, ya da kısıtladı. Bundan dolayı da 2000den beri çıkan tüm parfümlerde sürekli bir kalite düşüşü, sentetikleşme var. Bunun en büyük sorumlusu ifra. Parfüm sektörüne inanılmaz anlamda zarar veriyorlar. 80ler, 90lar üretimi parfüm alın, aynı parfümün 2005 üretimini alın. İçeriği aynı olsa bile bariz kalite düşüşü görürsünüz. Sonra dersiniz ki ya işte fahrenheit eskiden çok kaliteliydi, çok kalıcıydı şimdi alakası yok, çok dandik. İşte bunun birinci sebebi bu.

2 sebep maliyet kaygıları. Üreticiler tutan bir parfümü artık çok nadir eski kalitesinde tutuyorlar. Yani adam deli gibi satıyor içine yüzde 7 esans koyacağıma 4 koyarım ne olacak diyor ve o şekilde devam ediyor. Çünkü bunu size açıklamak durumunda değil. Dolayısıyla parfüm ilk çıktığı halinden farklı daha az kalıcı, daha az fark edilir oluyor. Misal terre d'hermes. Bu ikinci durum üreticiliğin açgözlülüğünden.

3. sebep ise farklı partü ürünler olmasından. Sonuçta parfümlerde kullanılan esansların çoğu hala doğal esanslar ve bunlar doğal maddelerden elde ediliyorlar. Aynı kaynaktan alınsa bile her zaman birebir aynı koku karakterisitiğinde olacağı garantisi yok. Nasıl şarap her sene ürüne göre değişken tatlarda oluyor, esanslar da öyle. Sizin 3 yıl önce aldığınız şişe ile yeni aldığınız şişenin biraz farklı kokmasının nedeni de bu üreitm partileri arasındaki farklı esans hammaddeleri.

Genel olarak sorunlar bunlardan kaynaklanır. Bayat parfüm olarak düşünülmemeli. Parfüm sizin düşündüğünüz anlamda bayatlamaz. Eskiyen parfüm şarap gibi kokul olarak yumuşar. Köşeli sert tarafları dizginlenir. Akıcı yumuşak bir hale gelir. Haliyle fark edilirliği ve kalıcılığından kaybeder. Asidik turunçgil esanslarını kaybetmeye başlayacağından yazesi gibi ilk sıktığınızda turunçgiller patlama yapmaz. Ama yine de son derece kullanılırdır. Ve parfümün bu hale gelmesi en az 10 sene alır. Yani sizin aldığınız 1-2 yıllık cool water "bayat" diye bir durum yoktur. Ancak artık üretimeyen, vintage tip 90lar parfümü alırsanız bu tip bir durumla karşılaşırsınız.
Teşekkürler, Kısaca artık bir şekilde, öyle yada böyle üretici malzemeden çalıyor, bu netleşmiş oldu.
çok net olmuş @lordsparhawk, benim için çok faydalı bir yorum, teşekkür ederiz.

(01/01/2015, Saat: 18:37)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum şimdi o konuda otulet parfüm, dubai üretimi gibi şeylerden bahsedilmiş. Ben şimdiye kadar bu tarz birşey görmedim. Benim bildiğim bir parfümün tek bir üretim yeri olup dağıtılır. Kalite farkları olmaz üretim yerine göre. Peki o zaman farklar neden kaynaklanıyor?

1. ve en temek sorun çıkaran IFRa. Uluslararası parfüm birliği. Bu arkadaşlar yök üniversitelere nasıl zarar veriyorsa, bunlar da o şekilde parfüm sektörüne zarar veriyorlar. Her sene yeni bir nane çıkarıp efendim o esans bazı kişilerde alerji yapmış bundan sonra kullanılmayacak ya da şu kadar kısıtlı olcak, bu esans meşe ağacına zarar vermiş bundan sonra gerçeği kullanılamayacak, ancak lab yapımı kullanılabilecek gibisinden kısıtlamalar getirerek parfümü kaliteli yapan en temel esansların hakikisini kullnmayı ya yasakladı, ya da kısıtladı. Bundan dolayı da 2000den beri çıkan tüm parfümlerde sürekli bir kalite düşüşü, sentetikleşme var. Bunun en büyük sorumlusu ifra. Parfüm sektörüne inanılmaz anlamda zarar veriyorlar. 80ler, 90lar üretimi parfüm alın, aynı parfümün 2005 üretimini alın. İçeriği aynı olsa bile bariz kalite düşüşü görürsünüz. Sonra dersiniz ki ya işte fahrenheit eskiden çok kaliteliydi, çok kalıcıydı şimdi alakası yok, çok dandik. İşte bunun birinci sebebi bu.

2 sebep maliyet kaygıları. Üreticiler tutan bir parfümü artık çok nadir eski kalitesinde tutuyorlar. Yani adam deli gibi satıyor içine yüzde 7 esans koyacağıma 4 koyarım ne olacak diyor ve o şekilde devam ediyor. Çünkü bunu size açıklamak durumunda değil. Dolayısıyla parfüm ilk çıktığı halinden farklı daha az kalıcı, daha az fark edilir oluyor. Misal terre d'hermes. Bu ikinci durum üreticiliğin açgözlülüğünden.

3. sebep ise farklı partü ürünler olmasından. Sonuçta parfümlerde kullanılan esansların çoğu hala doğal esanslar ve bunlar doğal maddelerden elde ediliyorlar. Aynı kaynaktan alınsa bile her zaman birebir aynı koku karakterisitiğinde olacağı garantisi yok. Nasıl şarap her sene ürüne göre değişken tatlarda oluyor, esanslar da öyle. Sizin 3 yıl önce aldığınız şişe ile yeni aldığınız şişenin biraz farklı kokmasının nedeni de bu üreitm partileri arasındaki farklı esans hammaddeleri.

Genel olarak sorunlar bunlardan kaynaklanır. Bayat parfüm olarak düşünülmemeli. Parfüm sizin düşündüğünüz anlamda bayatlamaz. Eskiyen parfüm şarap gibi kokul olarak yumuşar. Köşeli sert tarafları dizginlenir. Akıcı yumuşak bir hale gelir. Haliyle fark edilirliği ve kalıcılığından kaybeder. Asidik turunçgil esanslarını kaybetmeye başlayacağından yazesi gibi ilk sıktığınızda turunçgiller patlama yapmaz. Ama yine de son derece kullanılırdır. Ve parfümün bu hale gelmesi en az 10 sene alır. Yani sizin aldığınız 1-2 yıllık cool water "bayat" diye bir durum yoktur. Ancak artık üretimeyen, vintage tip 90lar parfümü alırsanız bu tip bir durumla karşılaşırsınız.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: