Maggard Razors Tıraş Aletleri
Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde "Günün Tıraşı" başlığında söz verdiğim üzere Maggard Razors ürünlerine ait bir kaç örneğin incelemesi ile karşınızdayım. eskiuye3315 üstadın incelemeleri ve Straht üstadım ile yazışmalarımın sayesinde aldığım gazla makro fotoğrafçılığı damarımın kabarması sonucu cep telefonunu bir kenara atıp dandik kompakt makinemin manuel ayarlarının sınırlarını zorlamaya çalıştım. Bol fotoğraflı bir inceleme oldu Big Grin.

Maggard Razors

Maggard Razors, http://www.maggardrazors.com/ adresinde hizmet veren, geleneksel tıraş ürünleri satan bir alışveriş sitesi. Akıllarına esmiş ve parçalı tıraş aleti üretimi yapmaya başlamışlar.

Üretilen aletlerin kafaları çinko alaşımı ve krom kaplı, sapları ise 18C gibi (ilginç bir model göz atın) bazı modeller dışında büyük çoğunlukla paslanmaz çelikten imal ediliyor. Sitesinde de üstüne basa basa belirttikleri gibi kafaların üretim kalitesi düşük, rezalet değil ama düşük. Benzer şekilde saplarda da bir takım ufak tefek hatalara rastlamak mümkün. "Bir İkon kalitesi beklemeyin" şeklinde açıkça uyarmışlar. Ayrıca aletlerin fiyatlarının da bu kriterlere göre uygun olduğunu belirteyim. Sitede bununla ilgili uyarılar mevcut. O yüzden bu aletleri almak isteyenler varsa ne aldığınızı iyi bilin.

Daha ciddi hatalara sahip olan ürünler ayrıca daha ucuz fiyata satılıyor. Sitenin ilgili bölümünü incelemenizde fayda var. 11-15$ gibi bir fiyatlara çelik saplı bir alet alabilirsiniz.

Gelelim ürünlere...

MR6, MR7, MR8 sap

mrxx1s.jpg

Resimde görülen modeller (soldan sağa) MR6, MR7 ve MR8 modelinin tek olarak satılan sapı.

MR6' nın ve MR7' nin tabanları:

s2uzxu.jpg

16bmupz.jpg

Aletler uzaktan oldukça iyi görünüyorlar ama yakınlaştıkça ufak tefek hatalar farkediliyor.

MR6 ile detaylara inmeye başlayalım...

>>>>>> MR6 <<<<<<

219pc34.jpg

MR6' nın sitede yer alan teknik detayları:

Sap ağırlığı: 76 gr.
Kafayla ağırlığı: 106 gr.
Uzunluk: 98,42 mm.
Çap: 12,44 mm.
Bıçak aralığı: 0,762 mm.
Fiyat: 19.95 $

Ağırlıkları bizzat ölçtüm ve birebir aynı değerleri okudum.

Bana gelen MR6' nın kafasındaki sütunların uç kısımları yuvarlak. Birazdan göreceğiniz üzere MR7' de bu sütunlar daha kısa ve düz. MR6 ile gelen kafa bıçağı oldukça düzgün tutuyor. Üretim kalitesi MR7 ile gelen kafaya göre çok daha iyi ve yine çok daha az hataya sahip. İşin aslı kafalar modellere göre fark etmiyor. Hepsinde aynı tasarım kafa var ama anlaşılan iki sapa farklı parti ürünlerinin kafaları takılmış. Tamam kafalar mükemmel değil; bir EJ, Mühle kalitesi yok ama 3-5 $ gibi bir fiyata bu kafaları alabildiğinizi tekrar hatırlatayım.

1232loh.jpg
208w42b.jpg

Kafa her ne kadar yapı olarak Merkür ürünlerine benzese de bıçak aralığı olarak EJ ürünleri referans verilmiş. Bıçak aralığı EJ ile aynı olarak belirtilmiş olsa da ben bu kafanın verdiği tıraşı daha yumuşak buldum. Çok rahat tıraşı var, her türlü hareketi korkmadan yapabilirsiniz. Kesinlike DE89' dan birazcık da olsa daha yumuşak.

Kafaya bıçak takılıyken duruma bakalım:

2dv6ct2.jpg

691fs5.jpg

Bu kadar yakından bakınca hatalar iyice göze çarpıyor Smile. Göze çarpan bir diğer nokta, bıçağın kenarları kafanın yanlarından bayağı dışarı taşıyor.

Aşağıdaki iki resimde yine MR6' yı bıçak takılıyken görebilirsiniz. Üstteki kafadan bahsediyorum, kafanız karışmasın.

2wfpjyc.jpg
2mzbd37.jpg

>>>>>>> MR7 <<<<<<<

mb0dif.jpg

MR7' nin sitede yer alan teknik detayları:

Sap ağırlığı: 62 gr.
Kafayla ağırlığı: 92 gr.
Uzunluk: 98,42 mm.
Çap: 11.43 mm.
Bıçak aralığı: 0,762 mm.
Fiyat: 19.95 $

Ağırlıkları bizzat ölçtüm ve bu sefer farklı değerler elde ettim. Sap ağırlığı 66 gr. geldi, dolayısıyla kafayla beraber toplam ağırlığı 96 gr. olarak ölçtüm. Çap olarak ise MR7 daha dar.

MR6 ile ilgili kısımda az biraz bahsettiğim üzere MR7 ile gelen kafa cidden kötü. Bıçağı ortalamak için biraz uğraş gerektiriyor. Döküm ve kaplama kalitesi daha düşük. Bu kafayla tıraş olmadım henüz ama vereceği hissiyatın MR6' da bahsettiğim kafayla aynı olacağını tahmin ediyorum.

2z9jtc0.jpg
143lyjm.jpg

Bu fotoğrafta döküm ve kaplama kalitesi bariz görülebiliyor. Ayrıca bıçağı tutan sütunlar daha dar, hizlama sorunu oluşturuyor. Sütunların uçlarının da düz olduğuna dikkat edin.

Bir de bıçak takılı iken görelim.

11sypfb.jpg

Aşağıdaki iki resimde üstte bıçak takılı olan alet MR7' dir.

f3v1ok.jpg
2hxnf4j.jpg

>>>>>>>> MR8 <<<<<<<<

23ibjh3.jpg
9jhtn9.jpg

Sap ağırlığı: 150 gr.
Uzunluk: 90 mm.
Çap: 18 mm.
Fiyat: 22.50 $

Ağırlığı ölçtüğümde 150 gr. okudum. MR6 ile gelen kafayla beraber 180 gr. geliyor. MR6 ve MR7 ile kafa aldığım için MR8 ile kafa almadım. Zaten genel olarak bu aletleri almamın asıl sebebi kafalarından ziyade sapları olduğu için kafaların çok da önemi yok benim için. Bu yüzden MR8 için çok da söylenecek bir şey yok. Kısaca oldukça ağır, ele oturan, kontrolü zevkli bir sap diyebilirim. R41 ile yaptığım denemede iki perde de sinek kaydı tıraş verebiliyor ağırlığından dolayı.

MR8' in tabanı:

2re5cg8.jpg

Genel Değerlendirme

Genel olarak gelen kafalarda kalite olarak bir beklentim yoktu. MR6 ile gelen kafa çok güzel tıraş vererek beni yeterince tatmin etti. Dediğim gibi diğer kafanın bıçağı düzgün hizalandığında benzer tıraşı verecektir. Kafaların kalitesi ve fiyatı ortada.

Zaten yine daha önce dediğim gibi benim asıl amacım başta EJ Barley ve Mühle R41 olmak üzere bu tip üç parça aletlerle kullanmak üzere farklı ağırlık ve kalınlıklarda çelik sap almaktı. Bu sapları benzer şekilde ileride almayı düşündiğim kafalarla kullanmayı hedefliyorum. iKon veya benzeri çelik saplardan herhangi birisine sahip olmadığım için kalite açısından bir karşılaştırma yapamam ama verdiğim parayı göz önüne alacak olursak ben gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim. Sapların üzerindeki desenler sayesinde eliniz kaymıyor, tutuşuları ve kontrolleri oldukça iyi.

Buradan anlayacağınız üzere bu tip standart vida genişliğine sahip tüm aletlerle kullanabilirsiniz bu sapları. EJ ve Mühle demişken bu kafalarla çekilmiş fotoğraflara da yer verelim ve yazımızı noktalayalım.

1fg3gg.jpg

EJ DE89 ile kafa kafaya karşılaştırma, bu kadar yakından bakınca EJ' deki hatalar da gözden kaçmıyor:

24exbu9.jpg

2n04p41.jpg

Benim için uzun ve yorucu bir inceleme oldu Sleepy. Şimdiden vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım faydalı ve keyifli olur sizler için. Her türlü görüş ve öneriye açık olduğumu bildirerek yazımı burada noktalıyorum.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Üstat cok detaylı ve keyifli bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
MR8'e bayıldım. Keşke kargo masrafına girmeden edinme şansımız olsaydı. Elinize sağlık.
Güzel inceleme ve detaylı fotoğraflar için teşekkürler
Elinize sağlık, bol resimli güzel bir inceleme olmuş. MR8 benim de listemde olan bir üründü fakat acelem olmadığı için kampanya falan bekliyordum. Siz benden erken davranmışsınızSmile Genelde MR8'i R41 için alıyor yabancılar.

Edit: İkon saplar için de yabancı forumlarda baya şikayet oluyor hatta bir forumda İkon banlanmış durumdaydı yanılmıyorsam. Bu fiyatlar ile 1 ikon alacağıma yedeğiyle maggard alırım şahsen.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

@OnLyTNT, teşekkürler detaylı inceleme için.
M8'i merak ediyordum almayı bir süre ertelemiştim.
toraman duruşu ve tasarımı ilgimi çekiyor ama yakından bakınca saplardaki küçük kusurlar gözümden kaçmadı.Takıntılıyım biraz Smile
yinede fiyatı göz önüne alınca cazip görünüyor.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

İlginize teşekkür ederim.

Şunu diyebilirim ki sapların fotoğraflarında görülen hataların çoğu aslında çıplak gözle görülemiyor veya çok çok zor fark ediliyor. Işığın tepeden gelmesinin de etkisi ile yakın çekimin beraberinde getirdiği detaylar bunlar. Bir iKon sapını ele alsak buna benzer ufak tefek hatalarla karşılaşabiliriz. Bu tip ufak tefek çizikler taşınma esnasında da oluşabilir. O yüzden fiyata bakarak bence gayet güzel ürünler. Hatta ucuzluktan direk hatalı üretilmiş bir kaç tanesini daha almayı düşünüyorum ileride.

Tabii bir de işin kargolama ücreti boyutu var. İmkan varsa bence tek bir model yerine yanına ufak tefek bir kaç bir şey daha ekleyerek almanızda fayda var. Tek bir tane almak ile üç adet almak arasında 3-4 $ fark ediyor. İki üç kişi birleşip alınabilir belki, daha az masraflı olur.
Haydi hayırlı tıraşlar...
İnceleme için teşekkürler komşum. F/P konusunda oldukça başarılı görünüyorlar.

Fotoğraflar da güzel bu arada Cool
www.BarbarosRazors.com

ürün fotoğrafı çekilirken keskinlik yüksek, odak yakın ve çok aydınlık olduğu için ürünleri çok iyi temizlemek gerekir. böyle kılcal, çıplak gözle baksanız mümkün değil farketmeyeceğiniz bazı kusurlar göze batar hale gelir. bunu gizlemek için ışıklandırma değişebilir, açıda oynamalar yapılabilir lakin elinizdeki imkanlar ile çok güzel fotoğraflar çekmişsiniz.

konu dışı olacak ama aklıma geldi, kendim de kullanmıyorum lakin Joris markalı ürünlerin görüntüsü çok hoşuma gidiyor. pahalı ürünler test edenler neden hiç alıp denemediler acaba? yahut deneyen varsa incelemesini neden yapmıyor?

(04/01/2015, Saat: 12:32)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlginize teşekkür ederim.

Şunu diyebilirim ki sapların fotoğraflarında görülen hataların çoğu aslında çıplak gözle görülemiyor veya çok çok zor fark ediliyor. Işığın tepeden gelmesinin de etkisi ile yakın çekimin beraberinde getirdiği detaylar bunlar. Bir iKon sapını ele alsak buna benzer ufak tefek hatalarla karşılaşabiliriz. Bu tip ufak tefek çizikler taşınma esnasında da oluşabilir. O yüzden fiyata bakarak bence gayet güzel ürünler. Hatta ucuzluktan direk hatalı üretilmiş bir kaç tanesini daha almayı düşünüyorum ileride.

Tabii bir de işin kargolama ücreti boyutu var. İmkan varsa bence tek bir model yerine yanına ufak tefek bir kaç bir şey daha ekleyerek almanızda fayda var. Tek bir tane almak ile üç adet almak arasında 3-4 $ fark ediyor. İki üç kişi birleşip alınabilir belki, daha az masraflı olur.
İnceleme için teşekkürler onlytnt elinize sağlık

Sent from my iPhone using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,320 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  SATILIK: Pearl SS-04 Jiletli Tıraş Makinesi asrnnn 1 1,245 24/04/2023, Saat: 18:48
Son Yorum: asrnnn
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 5,819 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 95,584 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,194 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,708 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Rex cut tıraş makinası Lawdilemma 18 11,991 10/06/2021, Saat: 14:00
Son Yorum: Oldman
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 5,929 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack
  Rex Envoy Çelik Tıraş Aleti MetsGo 60 23,137 01/05/2021, Saat: 22:29
Son Yorum: Dorukbey
  Tıraş Makinaları Agresiflik Tablosu dikdik_s 32 37,553 30/04/2021, Saat: 21:52
Son Yorum: drog

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: