Lada Samara
Merhabalar,

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-ot...536/detay/

Lada Samara'ları kurcaladım da bugün biraz, pek de anlamıyorum maalesef..
Mesela özel olarak şu ilan için ve genel olarak da bu model ladalar için ne söyleyebilirsiniz?

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Ustası baksın komşum, genelde motoru ve aksamı sorunsuz ve fakat arızası da ufak rakamlara tamir olunabilen araçlar.
Komşum neden Lada? Tamam mekanik olarak çok kolay tamir edilen araçlar ama konfor ve güvenlikte bayağı sınıfta kalan araçlar. Özel bir nedeni var mı Lada bakmanızın?
https://instagram.com/buyukkotukurt/
@mcorco ilgileniyordu bu arabalarla bir ara, zannediyorum bolca bilgi oldu. mesajı görünce ayrıntılı bilgi verecektir.
Ben iki yıla yakın bir süre Rusya'da kullanmıştım. Sıfır almıştık, bir şikayetimiz olmamıştıSmile.
"Sâdıkları tahkîr ile red kaide oldu
Hırsızlara ikram ü inayet yeni çıktı
Eyvah bu bâzîçede bizler yine yandık
Zîra ki ziyan ortada bilmem ne kazandık"

(Ziya Paşa- bayılıyorum bu adama!)
Öncelikle çok teşekkür ederim cevaplarınız için..

Şu an bütçem buna ve muadillerine yettiği için bakıyorum, üniversite ev arası genellikle kullanacağım, çok konfor aramıyorum. Nadiren uzun yol yaparım..

Hem de az yakıyormuş ve parçası da ucuzmuş, bu gibi sebeplerden ve aldığım tavsiyelere göre aklıma yattı açıkçası..

Bir de bu vermiş olduğum ilandaki araç samara 1.5 mi, anlayan biri var mı acaba?
İlandaki araç Samara değil. Tavria gibi bir model vardı, o olabilir. İlandaki araci tavsiye etmem.

Lada'lar FIAT teknolojisi kullanırlar diye biliyorum. Oldukça eski teknolojiler. Hatta 124 le aynı modelileri de vardı. Benzin tüketimlerinin az olduğu söylenemez.

@McOrco başkan konuya bekleniyorsun Smile
Samara hakkındaki her bilgiyi istemeden edindim
tavsiyelerimin özeti : ALMAYIN

ama yinede alıcam diyorsanız şunları hatırlayın

bana soylenenlerle benım yaşadığım tezatları yanyana yazıyorum Smile

*yakıtta ekonomiktir : sıfır motor yaptırıp arabanın fiyatı kadarda motora ve kaputun altındaki her parça harcayıp yenilesemde olmadı. bi lpg kaçırır yaptırısın benzin aracın ıcıne buharlasır, havalandırırsın bıyerden benzın sızar, hersey yolunda dersın 50 lıralık benzınle 5 kısa mesafe yapamazsın...

*parcaları ekonomıktır : bu dogru ama okadar cok sey degıstırmem gerektıkı toplamda japon otodan mercedesten pahalıya geldı 150 kalemın uzerınde seyı yenılemem gerektı oyle ufak tefek ırılı ufaklı seyler yuzunden surundukkı tedarıkıde sorunlu bazı seylerın mahfoldum ayrıca parcalar ekonomık oldugu kadarda dayanıksız iscilik her markada aynı zarar katmerli katmerli

*taban sacı neredeyse tamamının çürük kriko vuracak yer bulamayıp saşeden salıncaklardan kriko vurmanız gerekebiliyor 5dklik lastik değiştirme işi gününüzü yiyip sizi çıldırtabilir

*aynı nedenden dolayı bir koltugunuzun rayının oturdugu taban sacı çürüdüğünde Dünyayı yatay görmeye başlarsınız

*su alır! motor almayalımda enazından yagmurdan koruru diye alıyorsanız park halindeyken bile bagajınıza oluk oluk su dolar arka koltuklar bile su küf pas içinde kalır bagardan yeri görebileceğiniz delikler oluşması 3-4 ayı geçmez

*galvanizli sac var kolay cürümez kaporta yalanlarını unutun : inanılmaz bir hızla çürüyor elimde 6 ay kadar kaldı hızına inanamadım bu deformasyonun

*kırılıp dökülenler: kapı kolu kırıldı kılıt dugmesi kırıldı torpido kırıldı gıbı ufak seylerı anlarım kı evet bunlarda kırıldı ama el frenıde kırılıp elınızde kalmasın bızahmet
degıstırmeye gıttıgınızde eskısının kaynagı yuzunden yenısınıde takmakda zorlanmayın Smile

*tatıle gıdemıyorsanız lada alın : ayaklarınızda suya gırsın evet sıgorta kutusu cıvarından paspasa önede su alıyor

*frenler : köklemeden durmayan durmaya niyetlendiginde inanılmaz seslerle uzun bir fren mesafesinde durup kesin durmadaım girdim ben bi yere bu sesde onun sesiydi hissini sık yasarsınız

*jigle tertibatı : arabada manuel jigle var Smile acemiliklerimde bana yardım etmeye calısan usta soforler dahı cok sıkıntı yasadılar jıgle kullanmak sanat ve bızler sanatcı degılız Smile

*oturma pozısyonu : yerde bır yastık varmısta ona oturuyormuscasına yerdesınız
oyle oturma posızyonu yok...

*km : her lada samara 90 80 bım kmlerde gezer durur nedenı ıbrenın 99.999 da kendını sıfırlaması (gosterce calısıyorsa kı cok nadır bır durumdur) kmyı bılemezssınız yınede

*hararet : sıfır motor sıfır kapak (taslama degıl) uste elınde rektefe sıfır pıstonlar sıfır subaplar sıfır radyator vs yınede aman dıkkat hararet yaptırma dıye uyarı ustune uyarı ıulk hararette yıne elımızdesın uyarılarını cok aldım sukur hararet yaptırmadım ama bunun heran sızı bekleyen bır durum oldugunu bılın
tofas fanı takmak butonla sureklı calıstırmak gıbı sanayı yontemlerı ıse yaramıyor
dedıgım gıbı her an bu tehlıke mevcut ve sonu en ıyı ıhtımalle kapak taslatma kapakda taslama payı yoksa sıfır kapak... kotu ıhtımallede rektefıye

*elektrık aksamı : sorunlu aku bosaltır habire takviyekablaso ve takviye yapabilecek bir arkadaşınız olsa iyi olur sık gerekecek Smile silecek açarsınız far yanar gibi inanılmaz kolunara hiç girmiyorum

mesaja aklıma geldıkce guncelleme yapacagım Big Grin

bu aracla neredeyse eşzamanlı olarak nişanlıma hundai getz 2009 alındı
toplamda araca harcadıklarımızı benim aracı aldıgımla sattıgım zaman arasında karşılatırdım

getze 300 lira civarında para harcandı (gaz ayarı bakım yag değişimi)
ben benim kulusturu yurur tutabilmek için 2500.tlden fazla harcadım

paranoyak oldugum ıcın harcamalarını kalem kalem not ettım
dıleyenlerle paylasabılırım Smile

ögrendiğime göre bana satan arkadaşata baya bir masraf etmiş
alan da komple boyatma taban sacı yaptırma vs dusuncelerdeydı
benden oncesıyle sonrasıyla 4 bınlık araba son 3 sahıbıyle
sanayıye 15.000 tl ustunde para bırakıyor

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: