Bir ustura almak...
Merhabalar, 6-7 yıldır haftada bir ustura kullanırım, çelik usturaya zamanında çok heves etmiştim ancak berberimin ustası vazgeçirmişti, hem pahalıdır hem de bileylemesi kayışlaması zordur diye. Dün makaslı çakı arıyorum, bir bıçakçı-bileyci dükkanı söylediler gittim, sahibi yaşlıca bir usta, dükkanı aradı taradı yokmuş. Bakınırken tavan kirişinde antika kesim aletleri var; paslısı, eskisi, yenisiyle. Orada kırmızı bir kutu içinde güzelce bir ustura kuyruğu gözümü aldı. "Hiç kullanıldı mı" diye sordum, gülümsedi, "yok efendim" dedi. "Bir bakabilir miyim" dedim, "tabii, merdiveni getireyim" dedi, "siz zahmet etmeyin" dedim, tavan alçak ben uzunum, uzandım aldım.
Çeliğini, sapını, pürüzsüzlüğünü sade ama kaliteli duruşunu çok sevdim. Yanak şekli, görülmeyecek kadar incecik olan ağzı ve sapının kuyruğa yakın kısmının sağ elin yüzük parmağına göre açılı yapılmış olmasından çok hoşlandım. Fiyat sordum, "200 lira olur" dedi.Israr ettim, "175'e vereyim, bu çifte cambaz daha da altı olmaz" dedi ikna oldum. "Ya çok pahalıya alıyorsam" düşüncesi içimi kemirerek parayı uzattığımda, kızını alıyormuşum gibi bir sevgiyle usturaya bakıp "isterseniz almayın" dedi. Gülümsedim, parayı masaya, usturayı cebime koydum (...böyle bir şeymiş) ve kayış sordum, "arkadaşlara sorayım varsa yeni, yoksa eski bir tane tedarik ederiz size" dedi. Çıktım geldim.
Dezenfekte etmek için bilgi ararken sitemize rastladım. Üstâdların yazılarını okudukça bilmediğim pek çok şey olduğunu gördüm, bazılarını öğrendim (5/8 düz sırtlı dışbükey yanaklı iyi bir başlangıç usturası olduğu gibi). Bilmediklerimi sizlere bir sorayım dedim.

Öncelikle kullanılmış mı, kullanılmamışsa bile zarar vermeden nasıl dezenfekte edebilirim?
El yapımı mıdır? Hakiki midir, sahte olabilir mi?
Ne kadar eskidir, kağıda bakarsak 20-30 yıllık gibi, bu kadar eski olması kötü müdür?
Pahalı mı almışım, yoksa bu fiyata kelepir midir?
Ağız benim alıştığım usturadan 2.5 kat uzun, traşı daha mı zor olur?
Kuyrukta 50 1/2 yazısı var, ne anlama gelir?

Okuyan/cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Resimler:
4jp3dh.jpg
r8e1q9.jpg
wum6h3.jpg
b5gmrm.jpg
4l5zbc.jpg
2dtn0uu.jpg
n6wf8z.jpg
xc6ved.jpg
Hoşgeldiniz,

175 liraya Nos Twin Works ustura almak gibi bir şans bana da rastlıcak mı bir ara çok merak ediyorum. Komşum çok ucuza almışsınız. 1/2 denen rakam usturanızın 4/8lik bir ustura olduğunu belirtir ki başlangıç için gayet güzeldir. Sahte olacağını düşünmüyorum fakat LordSparhawk üstat bu konuda daha bilgilidir eğer öyle ise de o anlar. 20-30 yıllık bile olsa hiç açılmamış kutusunda sıfır bir ustura olduğu için hiç kafanızı kurcalamasın çok şanslısınız.

Keyifli ve bol köpüklü tıraşlar =)
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Thumbs Up 
Fiyat icin fikir vermesi amacli:

http://www.ebay.com/itm/Friodur-Inox-Hen...46311efdcb
Üstadım ustura gayet iyi görünüyor, güle güle kullanın
Şanslısınız bence, güle güle kullanın.
Teşekkür ederim arkadaşlar.
Dezenfekte için kısa bir süre alkolde bekletebilirsiniz veya alkolle silebilirsiniz. Jiletle tıraş olmaktan her yönüyle farklı. Acele etmeden dikkat ederek zamanla öğrenir alışırsınız. Hiç kullanılmamışsa bilenmesi gerekiyor. Usturalar fabrikadan tıraşa hazır keskinlikte gelmiyor. Kayışınız yoksa eski bir kemeri kullanabilirsiniz. Kayışlamayı öğrenirken tavsiyem yeni iyi bir kayış yerine eski bir kemer veya ucuz kayış kullanmaktır.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
Valla sapı şekli şemali çok hoşuma gitti, bize de nasip olur inşallah. Elden çıkarmak isterseniz talibim şimdiden. Big Grin

Güle güle kullanın, kazasız belasız. Smile
hoşgeldiniz, mesajı taşıyacaktım ancak ustura ile daha ilgili bir konu. tanışma bölümümüze de bekleriz.

ustura çok güzel, güle güle kullanın. eyni başlayana uygun bahsettiğiniz gibi ancak bir ağız verilmesi gerekiyor fotoğraflardan görüldüğü kadarıyla. ekipmanınız yok diye anladım, olsa bile siz girmeyin, bilen birisinden yardım alın usturanın sağlığı açısından.

çelik ustura tıraşı alıştığınızdan biraz daha farklı. yavaş yavaş buna da alışır eliniz.
Ben ustura işine yabancıyım ama bayağı şanslı olduğunuzu düşünüyorum. Fotoğraflardan orijinalliğinde sıkıntı yok gibi görünüyor, ama bu konuda esaslı fikir beyanı bana düşmez sanırım.

Çok güzel görünüyor. Bana rastlasa ustura kullanmamama rağmen alırdım. Güle güle kullanın.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 704 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,131 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,182 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,669 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,541 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,153 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,706 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,025 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,807 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,271 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: