Uzun sakallardaki ilk tıraş ..
Merhaba,
Dikkatimi çeken bir nokta var, ben ne zaman 9-10 günlük bir uzatmadan, tıraş olmaya vakit bulamamaktan dolayı sakallarımı uzatıp tıraş olsam cildim çok rahat ediyor!
Çok tezat bir durum ..
Her zaman ki köpürtme, her zaman ki perde sayısı, her zaman ki tıraş aleti ve jilet, yani özel hiç bir işlem yapmadan, suyun sıcaklığı bile aynı (..yani soğuk su) olmasına rağmen çok uzun sakallardan sonra tıraş olduğumda şap hariç, kolonya, krem ya da balsamlardan hiç birini kullanmıyorum, ama cildimde en ufacık bir tahriş, kuruma kısacası rahatsızlık verecek hiç bir şey yok! Sanki tıraş sonrası bakımları fazla fazla yapmış gibiyim ..
Bu durum her 9-10 günlük sakal uzamalarından sonra oluyor ..
Diğer tıraş olma sıklığımda, yani en fazla 2 günlük periyotlarda ise tıraş sonrası biraz uğraşmam gerekli, bazen hafif tahrişler, çoğunlukla cilt kuruluğu ile uğraşıyorum, bunları yapmazsam rahatsız oluyorum.
Sakal uzunluğu o zamanlarda yaklaşık 3-4 mm kadar, makas ile kısaltma yapmak çok zor, o halde olduğu gibi tıraşa başlıyorum ..
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
aynı durum bende de var. ben de genelde 1 haftalık sakalla tıraş olurum ve bu tıraşım son derece rahat geçer. ama zorunluluktan veya keyfekeder (yeni aldığım bir şeyi denemek için mesela) uzamamış birkaç günlük sakalı kesmeye çalıştığım zaman daha çok uğraştırıyor.

ben bunu şuna yoruyordum, uzun sakal ustura veya jiletin tene saplanmasını ve tahriş etmesini engelliyor, bir nevi tampon vazifesi görüyor. yani kesici ağız ciltle çok fazla muhatap olamıyor bir kılı keserken o sıradan yandan başka bir kılın üzerinde ilerliyor oluyor, bu da akıcı bir tıraş sağlıyor sanırım. ama kısa kıllarda, kesici ağız birisini kesiyor sonra bir sonraki kıl köküne kadar ciltte ilerleyip sonra tekrar kıla saplanıyor. ama uzun sakalda usturamla bir çekişte yanağımı baştan sona alabiliyorum, ustura kolayca akıp gidiyor. sakalım kısayken ise ufak ufak hareketlerle alıyorum.
(12/01/2015, Saat: 15:38)agah Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aynı durum bende de var. ben de genelde 1 haftalık sakalla tıraş olurum ve bu tıraşım son derece rahat geçer. ama zorunluluktan veya keyfekeder (yeni aldığım bir şeyi denemek için mesela) uzamamış bir kaç günlük sakalı kesmeye çalıştığım zaman daha çok uğraştırıyor.

ben bunu şuna yoruyordum, uzun sakal ustura veya jiletin tene sağlanmasını veta tahriş etmesini engelliyor, bir nevi tampon vazifesi görüyor. yani kesici ağız ciltle çok fazla muhatap olamıyor bir kılı keserken o sıradan yandan başka bir kılın üzerinde ilerliyor oluyor, bu da akıcı bir tıraş sağlıyor sanırım. ama kısa kıllarda, kesici ağız birisini kesiyor sonra bir sonraki kıl köküne kadar ciltte ilerleyip sonra tekrar kıla saplanıyor. ama uzun sakalda usturamla bir çekişte yanağımı baştan sona alabiliyorum, ustura kolayca akıp gidiyor. sakalım kısayken ise ufak ufak hareketlerle alıyorum.

Evet, haklısınız..
Ben de sizin gibi düşünüyorum. uzun gövdeli bir nesne haline gelen sakal, tıraş bıçağı ile cilt arasında bir engel yaratıyor ..
Elimden gelse haftalık tıraş olurum ama maalesef, iş yeri, kulüp çalışmaları derken neredeyse günlük tıraş olmam gerekiyor ...
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
Ben bu durumu cildin dinlenmiş olmasına bağlıyorum. Her gün tıraş olup hiç tahriş yaşamayan kişiler var. Ben de gün aşırı olurum normalde. Her gün olursam tahriş yaşayabilirim ve ya üçüncü gün olursam cildim dinlenmiş oluyor ve tıraş rahat geçiyor. Normalde her tıraş cilde az ya da çok travma yaşatıyor. Kuruluk vs ordan ötürü geliyor. Tahriş ise bizle alakalı bir durum. Ama cilt dinlendiğinde bu sorunlar ortadan kalktığı için sorunsuz tıraş olunuyor.

Dün sabah 9/10 gibi iki perde tıraş oldum ve bu sabah sakal uçları yeni çıkıyordu ama gene de tıraş oldum ve sorun yaşamadım. Bence günlük tıraş düzeni de(agresif olmayacak bir tıraş stili ile) cildi rahat ettirir gibi geliyor.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Bunda etkili olan bir kaç şey var;

En önemlisi sakal insan doğası gereği uzamak ve cildi fiziksel etkilerden korumak için var yani kesilmek için değil bunun sonucu olarak biz estetik kaygılar ile sakalımızı kestiğimiz zaman aslında cilde doğası dışında bir şey yapıyoruz ve bunun sıklığı arttıkça cildimiz daha da çok tahriş olmaya başlıyor zaten balsam veya cilt besleyici kremleri bu yüzden kullanıyoruz, cildin kendi kendine daha uzun vakit alcak toparlanma süresini bir sonraki tıraşa yetişicek kadar hızlandırmak için.

İkincisi, uzun sakalın cildi korumasından çok uzun sakalın ağırlığının ve boyunun artmasından dolayı kolay kesilmesi de tahrişi azaltıyor. Günlük ve iki günlük kısa sakallar jilet karşısında direnç gösterirken uzun sakallar neredeyse kendi ağırlıkları ile kesilebiliyor bu da tahrişi azaltıyor.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Bence de hem dinlenmiş cilt hemde uzun sakalın etkisi ile jilete karşı konulan direnç daha az oluyor. Ama tabi gün aşırı tıraş daha sağlıklı bana kalırsa,benim için öyle en azından.
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,805 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,348 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,275 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 888 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,450 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,219 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,011 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,489 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,437 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: