Merkur Futur(Krom) kullanıcı değerlendirmesi
Merhaba arkadaşlar,
Altı aylık sabırlı bir bekleyişten sonra nihayet Traş aletim geldi ve sizlerle izlenimlerimi paylaşmak istedim.
Öncelikle geleneksel traşla nasıl tanıştım onu anlatayım.
Günlerden bir gün yine internet aleminde sörf yaparken, sahibinden.comda gelen mesajlara bakarken bana mesaj gönderen bir kullanıcının daha önce sattığı ürünlere bakıyordum öylesine, sonra 150 lira fiyat la muhle r 41 adında acayip bir şey sattığını gördüm. Allah Allah dedim sonra bu nedir böyleHuh
Sonra bilgi bankası google a sordum, abi bu bir traş aleti dedi kerataBig Grin
Sonra dedim kendi kendime " ulan nasıl bir traş aleti 150 lira eder???" vardır bunun bir kerameti deyip araştırmayı derinleştirdim, aradım aradım, o ismi googleda arat bunu arat derken " bu ne lan, böyle basit birşey nasıl 150 tl eder" diye düşünürken bu aletlerin aslında birçok kullanıcısı olduğunu hatta kendileriyle aralarında neredeyse yeni bir lisan ile konuşurcasına bunun ucu- bucağı olmadığını anladım, ve aslında ilk görünce o kadar para nasıl eder dediğim şeyin aslında aklını kullanan, kendine eziyet etmeyen, rahatça, ekonomik ve geçmişden gelen bazı gelenekleride beraberinde getirip farklı bir atmosferi tadan insanlara hitabettiğini acı bir şekilde anladım...O ana kadar da kendi kullandığım uğraştırıcı, pahalı ve bir o kadarda verimli traş vermeyen fusionu Merkür Futur gibi De traş aletlerinin en iyi makinalarından biriyle traş olunca daha da acı bir şekilde o güne kadar kendime eziyet etmiş olduğumu idrak ettim. Futur u yüzüme sürdükten ve sakalı kesmeye başladığı andan itibaren, resmen istemsizce gülmeye başladım. Verdiği his.. aman Allah'ım sana geliyorum yarabbim türündendi...
İlk makine olarak neden Futur ve neden altı ay gibi uzun bir süre bekledin derseniz, yarım seneye yakın de aletleri vaktim olduğunca araştırdım, buraya yeni üye oldum sayılır, ama burda olsun başka yerlerde olsun, bu aletler hakkında yazılanları, fırçaları, kremleri, usturanın hangi materyalden üretileninin daha keskin olacağına kadar birsürü şey öğrendim burdaki abilerimizinde sayelerinde.Futur u seçmemdeki asıl amaç 1- görüntüsü 2- yorumlara göre efektif traşı 3- sık traş olmadığım için ayarlı olmasından dolayı jiletin açıklığını ayarlayarak kartuşla imkansız olan traşı rahat bir şekilde olabileceğimi hayal ettim, ve gerçekleşti.Geleyim neden o kadar beklediğime, bu modeli almaya karar verdiğimde temmuz ayıydı ve bu işin kabesi olan ingiltere deki online sitelerin neredeyse hiçbirinde istediğim krom versiyonu stokta yoktu bulduğum yerlerdede satin olan mat gri model vardı. Bekleyecem dedim bunu alıcam, bekleye bekleye 5 ay geçirdik, en sonun da burda okuduğum impaticaret adındaki firmaylada iletişime geçtim,ordan sağ olsun Mustafa beyefendi yardımcı oldular, kendilerininde beklemede olduğunu, dovo firmasının ilginç bir firma olduğunu uzun zamandır stok olmadığını söyledi. Bende daha çok merak etmeye başladım, Almanlar cins insanlar (bize göre) dedim vardır bir bildikleri herhalde dedim, 2 haftaya gelicek dedi tamam dedim sizden alırım Türk kardeşimin ticareti döner hem.. hemde daha uygun, kargo parası ödemekten kurtulucam 20 liraya yakın vs vs alan rağzı satan rağzı hesabı. Sonra en sonunda 13 aralık günü kargoda aldım ürünü, sabırsızlıktan arabanın içinde paramparça ettim paketini TongueBig GrinBig Grin
Lakin elime aldığım o an.. tamam dedim abi, bana göre Allah dünya üzerindeki her insan ırkına çeşitli vasıflar vermiş, Almanlarada görünen o ki endüstri alanında, mekanik sanatlar, otomotiv, sanayi, değişik aletler vs vs mühendislik yetenekleri verilmiş. Bu da onlardan biri dedim. Nasıl bir ruh hastasısınız lan dedim hiç bir pütür çapak iz vs hiçbir şey yok. Bir ara sanki kendimi sanal ortamda çizilmiş sanal bir şeye bakıyor gibi hissettim. Fakat gerçekti.
Neyse sadede geleyim traşına:
İlk defa De bir aletle traş olduğum için biraz zorlandım açıkçası,
Daha fırça almadığım için, Babamın tam bilmediğim fakat tahmini 40 yıllık sakal fırçası, Arko traş sabunu,Astra superior platinum ve Arko kolonya kullandım.
Fırçayı hafif sıcak suyla ıslattım ve yıkadım, biraz ısındıktan sonra sabunuda biraz sakallarıma sürttüm. Sonra fırçayla sabunu köpürtmeye çalıştım, ilkten yapamadım hemen bol köpük olur sandım olmadı sonra 30 sn civarı devam edince daha iyi sonuç verdi, yüzümü köpükledim. Ve başladım resitaleSmile Burda 3 perde traş yazıları, burundan kulağa- kulaktan buruna- aşağıdan yukarıya sistemleri okumuştum ama traşa başlarken 3 perde olucam diye başlamadım heyecandan. öylesine başladım ayar 3 de, o ilk kesme hissi çok çok iyiydi onu tekrar belirteyim.
Aletin ağırlığı sanki herşeyi kendinin yapması için milimetrik ayarlanmış, sadece çekme hareketi yaptım, jilet sadece yüzüme değdi, geri kalanda hiçbir baskı yapmadım. Buna rağmen kartuşta 2-3 seferde ulaştığım traşa ilk seferde ulaştırdı beni.Traş esnasında ayar geçişleri yaptım, 3 le başladım, çene altını 5-6 ile denedim takılma yaptı(sakalım 2 haftalık civarıydı) sonra tekrar 3-2 ye çektim.Sadece burnumun altına mini bir kesik attım, o da benim hatam biraz fazla bastırdım+ daha rahat keseyim ayağına üst dudağıda aşağı doğru büzünce zaten dalmaya yer arayan jilete gün doğdu ve kesiğini attıBig Grin
Neyse sonra tekrar köpürttüm, bu sefer kulaktan buruna doğru aldım, 3. kez ise tam tersi, çene altlarınıda sakalın yönüne doğru önce alarak sonrada çene müsade ettiği kadar yukarı ve aşağı aldım.
Sonuş olarak o güne kadar olduğum en güzel traşlardan biri yada en güzelini olmuştum. baby smooth shave dediği şey buydu geo fatboyun onada ayrıca teşekkür ettim saygıdeğer abimizeBig Grin
Kısaca Merkur futurdan ben memnun kaldım, Progress i öneriyordu herkez manevra kabiliyeti için ama ben bundada fazla sıkıntı yaşamadım, bi burun ve dudak çevresi biraz sorun oldu onuda ilerleyen traşlarda geliştireceğim inşallah.
Ek olarak, 38C Barber pole almayı düşünüyorum birde onunda izlediğim kadarıyla çok çok iyi traşlar vereceğini düşünüyorum, izlediğim videolardan anladığım kadarıyla. Birde alet çok orjinal, rock solid dedikleri taş gibi bir yapı sezdirdi bana ne dersiniz?

Daha artı ve eksi verecek tecrübede değilim üstadlardan özür bu konuda fakat genel olarak deneyimimimin artıları ve eksilerini yazayım:
Artıları:
+Aletin ele ilk alındığında verdiği his çok iyi.
+Klasik Alman işçiliğini bariz görülüyor
+Perdeler arasında ayarı ayarlıyabilmeniz(uzun sakalı agresif kesip 2.-3. perdede daha yakın ayara çekip sinekkaydı olmak için)
+Ağırlığı çok iyi ayarlanmış
+Jilet takmak az zaman alıyor
Eksi diyebileceğim noktalar
- Ağırlığı bir süre sonra daha da ağırlaşıyor sanki
-Köpükten dolayı sap kayabilir, iyi tutmak istiyor.
-Özellikle bıyık bölgesi- burun altını devasa kafasından ötürü kolayca almanıza müsade etmiyor, biraz ince işcilik istiyor.
-Nispeten sade bir kutu içeriği(hatta sadece traş aleti çıkıyor diyebiliriz)

Fotoğraflar:
1jb49s.jpg
imag0376e2jii.jpg
imag0377e0jna.jpg
imag0143nducm.jpg
imag0142chuuq.jpg
imag0141ylus1.jpg
imag0140sguf9.jpg
imag01397bumd.jpg
imag039714ifi2.jpg
Keyifle okudum. Benim de cok begenerek uzaktan izledigim bir alet. Denk gelince mutlaka aileye katilacak.

Hosgeldiniz, keyifli tiraslar dilerim. Smile

Sent from my iPhone using Tapatalk
Tam bir resital sunmuşsun komşum Smile. Hayırlı olsun, güzel günlerde keyifle kullanın.
İnceleme için teşekkürler, çok keyifli bir yazı olmuş.
Güle güle kullanın.
Tesekkurler arkadaslar, okuyan keyif alsin istedim
@iceman_54 beklediginize değdi, buna sevindim.Smile
Iyi günlerde kullanın.
Güle güle kullanın. Aleti almadan önce araştırma yapmanız çok iyi olmuş. Bir karara varmadan önce okuyup araştırmak çok önemli.

Alete alıştıktan sonra bundan sonraki tıraşlarınız daha keyifli verimli geçecektir.
Haydi hayırlı tıraşlar...
@bayercy
Tesekkurler abi memnunum iyi alet. Ben en cok 1 den 4 e kadar olan ayari sevdim, 5 le 6 da cok dikkat istiyor.
@ONLYTNT
Evet aynen cevremden bazi kisiler buna 180 tl verdin hea deyip sanki manyakmisin sen gibisinden hale giriyorlar, ama istedikleri kadar girsinler, benim kendime saygim var, bu vucut bana emanet edilmis, en iyi sekilde bakmak da boynumun borcu, o yuzden ben rahat edeceksem paraya acimam. Ki bu ve bu tarz urunlerde basta pahali gorunen fakat insanlarin anlamadigi, uzun vadede sanki bedavaya alinan aletler. Bosver abi, otekiler ben millete gore degil kendime gore yasiyorum Smile
Ben de kısa zaman içerisinde bunun satin finish'ini edineceğim inşallah. İnceleme için teşekkürler.
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,689 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Progress linguist 1,025 747,722 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 312,898 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 42,697 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,375 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,071 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Merkur 42C mi 34C mi tavsiye Erkantek 55 27,632 20/09/2020, Saat: 00:27
Son Yorum: gibicibicis_34
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,680 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
  Merkur 15C OC ihtilaf 23 34,823 30/07/2020, Saat: 23:20
Son Yorum: Timor1322

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: