Muhle
Muhle jileti uzun bir sureden sonra, R41 ile deneme fırsatı buldum. Oncelikle R41 ile uyumlu bir ikili oldular. Jilet fazla keskin degil, orta karar bir jilet. Agresif makine ile guzel gidiyor. Ayrıca keskin degil ama fazka takılma yapmayan, akıcı bir jilet.
Ama ozellikle beni sasırtan normalde 2 kere kullandıktan sonra cogu jilet zorlanıyor bende, muhle de bir fark goremedim. 3.cuyu kullandım aynen devam. Yarın son kez 4cu tırası deneyecegim. Onun bile sıkıntısız gececegini dusunuyorum.
Almanya uretimi mi emin degilim ama kaliteli malzemeymis, ondan eminim.
Ay-hal ustad da Tondeo bir jilet hediye etmisti, sanırım o da muhle ayarında uzun kullanılabilir kaliteli bir jilet. Daha denemedim insallah ona da sıra gelecek.
Saygılar
Bugün ilk defa ben de R89 ile denedim oldukça memnun kaldım. Elimle yokladığımda sonuç gerçekten iyi ama tıraş olurken jileti hiç yanağımda hissetmedim. Hatta tıraş olurken 2 3 kere yanlış açıyla mı tutuyorum diye kontrol etme gereği duydum. R89 ve Mühle jilet ikilisini mild bir aletle 3 perde konforlu tıraş olmak isteyene kesinlikle öneririm.

2 gün sonraki tıraştan gelen edit: İkinci tıraşımda ilk tıraştaki performanstan eser yoktu. (İyicene kuruladıktan sonra Mühle R89'un üstüne takılı olarak 2 gün bekletmiştim)
Muhle jiletleri yarın sabah Progress(2) ile deneyeceğim.

Halbuki ne gerek var, Gillette Sarı, Personna Blue, Timor mükemmel tıraşlar sağlıyor ama işte...
Merak fena birşey !

Bu arada dikkatimi çekti de @Lord un bahsettiği ilk köpürtme ile kesim yapmadan sadece yıkadıktan sonra,
tekrar köpürterek,
orta ve üstü keskinlikteki jiletlerle yaptığım tıraşlar eksiksiz oluyor.
Teşekkürler @Lord üstad !
İlk defa tıraş olduğum bu jiletle direkt sonuca varmak istemezdim ama Mühle kaliteli bir jiletmiş.

Keskinliği, konforu -sertliği- kendine has karakteri ile 1. sınıf olduğunu düşündüğüm bu jileti,
meraklıların denemesi gerektiğini düşünüyorum.

Alman'ın alman malına benzer tek jileti !  (Timor da varmış Smile )
Epeydir stok kutumun içersinde duruyordu. İlk kez bugün denedim. Gillette Slim Adjustable 7. ayar ilk perde, 3. ayar ikinci ve son perde, Arko sabun eşliğinde tıraş oldum. İlk jilet denemelerimde hep Arko sabun kullanırım. Jileti doğru test etmek açısından ekipmanım sabittir.

Jiletin genel olarak performansını orta karar buldum. Her zaman olduğu gibi günlük tıraştı. Akıcılığı başarılı olmakla birlikte beni üzen yanı atlama yapıyor olması. Bu anlamda mavi-kırmızı-siyah Rapira ile aynı karakterde olduğunu düşünüyorum. 3. perdeyi de istedi ama prensibim gereği 2 perdede sonuca razı olup tıraşımı bitirdim.Yüzüm hafif pütürlü kaldı; sanki 5-6 saat önce tıraş olmuşum gibi. Hoşuma gitmedi.

İyi bir jilet olduğunu düşünmüyorum. Konforlu ama keskin değil. Benim gibi keskin jiletlerle 2 perdede sinek kaydıya yakın tıraşa alışmış olanlar için tatmin edici bir jilet olmayacaktır. Hele ki Perma Sharp, Gillette 7 o'Clock v.s. gibi jiletler varken.
Satılık Çok Az Kullanılmış De Aletlerim için:

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7965&pid=162081#pid162081

Muhle R41 Twist
Merkur 37c Slant
EJ DE89 (3B Lazer Kesim)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi