Muhle
#31
Muhle jileti uzun bir sureden sonra, R41 ile deneme fırsatı buldum. Oncelikle R41 ile uyumlu bir ikili oldular. Jilet fazla keskin degil, orta karar bir jilet. Agresif makine ile guzel gidiyor. Ayrıca keskin degil ama fazka takılma yapmayan, akıcı bir jilet.
Ama ozellikle beni sasırtan normalde 2 kere kullandıktan sonra cogu jilet zorlanıyor bende, muhle de bir fark goremedim. 3.cuyu kullandım aynen devam. Yarın son kez 4cu tırası deneyecegim. Onun bile sıkıntısız gececegini dusunuyorum.
Almanya uretimi mi emin degilim ama kaliteli malzemeymis, ondan eminim.
Ay-hal ustad da Tondeo bir jilet hediye etmisti, sanırım o da muhle ayarında uzun kullanılabilir kaliteli bir jilet. Daha denemedim insallah ona da sıra gelecek.
Saygılar
Cevapla
#32
Bugün ilk defa ben de R89 ile denedim oldukça memnun kaldım. Elimle yokladığımda sonuç gerçekten iyi ama tıraş olurken jileti hiç yanağımda hissetmedim. Hatta tıraş olurken 2 3 kere yanlış açıyla mı tutuyorum diye kontrol etme gereği duydum. R89 ve Mühle jilet ikilisini mild bir aletle 3 perde konforlu tıraş olmak isteyene kesinlikle öneririm.

2 gün sonraki tıraştan gelen edit: İkinci tıraşımda ilk tıraştaki performanstan eser yoktu. (İyicene kuruladıktan sonra Mühle R89'un üstüne takılı olarak 2 gün bekletmiştim)
Cevapla
#33
Muhle jiletleri yarın sabah Progress(2) ile deneyeceğim.

Halbuki ne gerek var, Gillette Sarı, Personna Blue, Timor mükemmel tıraşlar sağlıyor ama işte...
Merak fena birşey !

Bu arada dikkatimi çekti de @Lord un bahsettiği ilk köpürtme ile kesim yapmadan sadece yıkadıktan sonra,
tekrar köpürterek,
orta ve üstü keskinlikteki jiletlerle yaptığım tıraşlar eksiksiz oluyor.
Teşekkürler @Lord üstad !
Cevapla
#34
İlk defa tıraş olduğum bu jiletle direkt sonuca varmak istemezdim ama Mühle kaliteli bir jiletmiş.

Keskinliği, konforu -sertliği- kendine has karakteri ile 1. sınıf olduğunu düşündüğüm bu jileti,
meraklıların denemesi gerektiğini düşünüyorum.

Alman'ın alman malına benzer tek jileti !  (Timor da varmış Smile )
Cevapla
#35
Epeydir stok kutumun içersinde duruyordu. İlk kez bugün denedim. Gillette Slim Adjustable 7. ayar ilk perde, 3. ayar ikinci ve son perde, Arko sabun eşliğinde tıraş oldum. İlk jilet denemelerimde hep Arko sabun kullanırım. Jileti doğru test etmek açısından ekipmanım sabittir.

Jiletin genel olarak performansını orta karar buldum. Her zaman olduğu gibi günlük tıraştı. Akıcılığı başarılı olmakla birlikte beni üzen yanı atlama yapıyor olması. Bu anlamda mavi-kırmızı-siyah Rapira ile aynı karakterde olduğunu düşünüyorum. 3. perdeyi de istedi ama prensibim gereği 2 perdede sonuca razı olup tıraşımı bitirdim.Yüzüm hafif pütürlü kaldı; sanki 5-6 saat önce tıraş olmuşum gibi. Hoşuma gitmedi.

İyi bir jilet olduğunu düşünmüyorum. Konforlu ama keskin değil. Benim gibi keskin jiletlerle 2 perdede sinek kaydıya yakın tıraşa alışmış olanlar için tatmin edici bir jilet olmayacaktır. Hele ki Perma Sharp, Gillette 7 o'Clock v.s. gibi jiletler varken.
Cevapla
#36
Sevgili komşularım foruma yeni üye oldum lakin uzun süredir takip etmekteyim ve geleneksel ıslak tıraş vazgeçilmezim. Sözü fazla uzatmayayım bende birçok jileti ve tabiki mühle yi de denedim. Öncelikle şunu belirtmek isterim hassas bir cildim var üstüne boyun altım sakallarımın çıkış yönü bakımından dikkatsiz tıraş olduğum zamanlarda beni zor durumda bırakacak cinsten. Cilt yapım sebebi buna büyük etken çok mild olan weishi ve feather popular kullanıyorum ve mühle jileti birkaç sabunla (cella, proraso, mwf, tobbs, arko) ve kullandığım makinelerle denedim. İlginç bir şekilde her seferinde bana crystal jiletlerin konforunu verdi, daha da garip tarafı tam 10 kere tıraş olduktan sonra galiba körelmeyecek düşüncesi ile kendim çıkarıp attım bu bakımdan çok uzun ömürlü. İşim gereği günlük tıraş olan birisiyim ve bu jileti çok beğendim. Fiyatı biraz yüksek gibi fakat uzun ömürlü olması (bence timor dan daha uzun) bu açığı kapatıyor. Yazdıklarım tamamen şahsi kanaatim, diğer arkadaşlara da belki bir fikir olur ümidiyle.. herkese keyifli tıraşlarSmile
Cevapla
#37
(11/05/2016, Saat: 18:05)rock83 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Muhle jiletleri yarın sabah Progress(2) ile deneyeceğim.

Halbuki ne gerek var, Gillette Sarı, Personna Blue, Timor mükemmel tıraşlar sağlıyor ama işte...
Merak fena birşey !

Bu arada dikkatimi çekti de @Lord un bahsettiği ilk köpürtme ile kesim yapmadan sadece yıkadıktan sonra,
tekrar köpürterek,
orta ve üstü keskinlikteki jiletlerle yaptığım tıraşlar eksiksiz oluyor.
Teşekkürler @Lord üstad !


Bendeki merak takıntıya dönüştü birazSmile Yaklaşık 1 aydır geleneksel tıraş işine ciddi olarak girdim. Şu anda aldığım jilet markaları Gillette 7 o'clock sarı, (140 adet) Timor solingen,(100 adet) Bolzano(100 adet) , Polsilver İridium,(100 adet) Shark,(100 adet) Astra Yeşil,(200 adet) Astra Mavi(10 adet) , Muhle(10 adet) , Personna(100 adet) , Personna Platinum(30 adet), Perma Sharp,(5 adet) Zaza(10 adet), Feather,(10 adet ) Rapira(5 adet) .

Voskhod alsam mı almasam mı diye düşünüyorum şimdi de. Toplam jilet sayım da 915 'e ulaştı. Haftada 5 gün traş olduğumu varsayarsak, yılda 260 traş yapar. Her jiletle ortalama 5 kez traş olsam. 915x5= traş yapar. 4575/260 =yaklaşık 17 yıl oluyor.
Cevapla
#38
Komşum 3017 yi bir araştırın derim Smile

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Cevapla
#39
Muhle jileti ej89 ile bir haftadır deniyorum. Genel olarak oldukça konforlu, tahriş ve kızarıklık hiç olmadı. Ayrıca aynı jiletle 4. traşta bile hala keskin ve konforlu.Keskinliği perma sharptan daha az fakat yeterli gibi. Önceliği konfor olanlara tavsiye ederim.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi