sıfır dovo sollingen ustura
s.a sıfır usturam sakalima takiliyor normal midir? ne yapmam lazım. Bileme taşlari alıp bilesem jiletli ustura keskinligini yakalayabilir miyim?
Merhaba hoşgeldiniz, daha önce çelik ustura kullandınız mı?

Hem Dovo usturaların fabrika çıkış ağızları yeterli keskinlikte olmuyor hem de alışana kadar çekme yapması normaldir.

Bileme taşı ile bileyerek kullanabilirsiniz. 10-12k arası bir tas ile ağzı tıraşa hazırlamak mümkün. Size bir de kayış şart.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
ve aleykümselam hoşgeldiniz.

daha evvel birkaç yerde bahsettiğimiz üzere, "shave ready" olarak gelen usturaları, alıp doğrudan tıraş olabileceğiz gibi bir yanılgı oluşuyor. halbuki, bazen yalnızca kayışlama, çoğunlukla da ince taşlarla bileyleme, sonra kayışlama yapmak gerekiyor bu usturalara. bu bir yönü, diğer tarafta ise; daha evvel hakiki ustura tecrübeniz yok ise çekme yapması, temiz alamama gibi ihtimaller çok normal. jiletli usturadan biraz daha farklıdır kullanımı. eliniz yavaş yavaş alışacak, ancak önce ilk kısmı halletmeniz gerekli.

not: daha evvel bileyleme tecrübeniz yok ise 0 ustura ile kendiniz girmeyin derim. şehrinizde bulunan bir tecrübeli dostumuz var ise yardım alabilirsiniz.
Hosbulduk,ilginiz icin tesekkurler.Daha once celik ustura hic kullanmadim ama 3 yildir jiletli ustura ile tras oluyorum.Dovo usturayla beraber kayışta aldım ve kullandim ama bi etkisini goremedim malesef.

Yardım alma fikri aklimdan gecmedi degil ama ben yurtdışında yaşıyorum hersenede Turkiyeye gelme ihtimalim olmuyor.Naniwa taşlardan almayi düşündüm 1-3-5-8-12k ama gene memnun kalmayip bosuna para vermis gibi olmakda istemiyorum acikcasi napcami bilemedim tecrubeli arkadaslara bir sorayim dedim.
Yurtdışında yaşıyorsanız Avrupa'da 10-12k civarı taş edinme olanağınız daha çok. Bir cok satici var mesela http://www.rasoir-sabre.com bizim forumdan Kubilay nickli Ertan üstat işletiyor. Fransa'da dükkanı sitesine bir göz atın derim. Benim tavsiyem 12k naniwa ve ya yakin gritte Norton Shapton gibi taşlardan birini seçerek ağzı tıraşa hazır hale getirebilirsiniz. Kayislama da wl alışkanlığı ister. Ilk başta kayislarken bile ağzı koreltebilirsiniz. Zamanla alisirsiniz hepsine.

Set olarak alacaksınız 1-4-8-12 derim. Norton markasının 4/8 iki tas yapışık bir taşı var ve cok tutuluyor.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
3-5-8-12 gibi bir taş takımız olduktan sonra -daha ne olsun!- (Naniwa ya da Shapton ya da King...) düzgün ağızlı usturalarla hiç sorun yaşamazsınız, yeter ki bilemeyi doğru yapın...
"Sâdıkları tahkîr ile red kaide oldu
Hırsızlara ikram ü inayet yeni çıktı
Eyvah bu bâzîçede bizler yine yandık
Zîra ki ziyan ortada bilmem ne kazandık"

(Ziya Paşa- bayılıyorum bu adama!)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 637 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,086 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,647 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,326 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,085 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,220 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,539 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,243 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: