Tiki Fougere Tıraş Sabunu
Tiki sabunlar Alabama'lı sabun yapımcısı bir bayan kimyagerin elinden çıkma. Birgün müşterilerinden biri kimyagere gelip Fransız Martin de Candre sabununu gösteriyor. Sabunun pahalı olduğundan yakınıp formülünü birebir kopyalayarak bir sabun yapıp yapamayacağını soruyor. Sabun yapımcımız formülü inceliyor aynısını kopyalamıyor ama benzer içerikle bir sabun üretiyor. Bu sabunu daha uygun fiyatla piyasaya sürüyor, sonrasında birçok kokuda üretiliyor. Fougere de bu seriden bir ürün.

15rcqrd.jpg

2rpwdts.jpg

2nip98z.jpg

İçeriğini kutu üzerinden tam olarak okuyamadım, o yüzden resmi sitesinde yazan içeriği kopyalıyorum.

İçerik : Water, potassium sterate, sodium sterate, potassium cocoate, sodium cocoate, vegetable glycerin, fragrance or essential oil.

Koku : İlk açtığımda üst tabakasında koku biraz uçmuştu, yoğun değildi. O dönemde bana kokusu taze fasulye kırıldığında gelen kokuyu anımsatmıştı. Ama sabunu kullandıkça alt tabakalarda kokunun daha yoğun olduğunu gördüm. Tam olarak tasvir edemeyeceğim ama çok fresh tazeleyici bir kokusu var. Sitesinden aldığım koku tarifini buraya geçiyorum; "herbaceous, green, floral top note with woodsy base". Cidden bitkisel, çiçeksi bir üst notası var altta ise odunsu notalar hakim.

Kıvamından söz etmek gerekirse, çok yoğun bir el kremi kıvamı desem yeridir. Tüp tıraş kremlerinden yoğun, denemiş olan varsa organik shea yağından az biraz daha ince kıvamlı diyebilirim. Ne krem ne sert sabun...

Köpük yapma seviyesine gelirsek; üçüncü fotoğrafta nemli bir fırçayla 30 saniye yükleme sonrası durum var. Yalnız bu oluşturduğu köpükten ziyade çok ince bir tabaka yüklenmiş sabunu gösteriyor. Köpürtme işlemini genelde yüzde yapıyorum ve üç dört damla su ilavesiyle yüzde kıvamlı, kabarcıksız bir köpük oluşturuyor ve üzerinde görünen sabunla 2 perde tıraş olunabiliyor.

Yüzde oluşan köpük kıvamlı, kayganlaştırıcı nitelikte. Yastıklama etkisi, koruyuculuğu, nemlendirmesi gayet ideal. Kullandığım birkaç sabunla karşılaştırmam gerekirse Proraso Sandalwood'dan daha koruyucu, nemlendirici ve yaklaşık aynı kıvamda, bendeki Martin Sabunun köpüğünden biraz daha az kıvamlı köpük oluşturabiliyor. Arko'dan kesinlikle daha nemlendirici, koruyucu diyebilirim.

Ben genel olarak sabundan memnun kaldım. O yüzden tüm kritelere tek tek 4/5 veriyorum diyebilirim. Ben sabunu forumda Onurstyle üstaddan 13 Euro'ya almıştım. Bence uygun bir imkan ve ortam bulunursa denenebilecek bir sabun. Yalnız bununla birlikte "Surfs Up" versiyonunu da almıştım, çok hoşuma giden canlı bir okyanus kokusu vardı, yani değişik koku seçenekleri de rahatça denenebilir diye düşünüyorum.

Keyifli tıraşlar dilerim.
Inceleme için teşekkürler komşum. Merak ediyorum Tiki sabunları güzel bilgiler vermişsin. Köpükte sönme problemi ve ya kuruma eğilimi var mı? Doğal sabunlarda olabiliyor böyle bir handikap.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Elinize sağlık güzel inceleme...
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
(18/02/2015, Saat: 12:52)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Inceleme için teşekkürler komşum. Merak ediyorum Tiki sabunları güzel bilgiler vermişsin. Köpükte sönme problemi ve ya kuruma eğilimi var mı? Doğal sabunlarda olabiliyor böyle bir handikap.

Yok üstadım yüzdeki köpükte hiç sönme kuruma yaşamadım. Tıraş sonuna kadar köpük kendini idare ediyor yalnız ikinci perdeyi yüze sürerken bir iki damla su ile sulandırmam gerekebiliyor.
Teşekkürler tekrar üstat inceleme için. Eldeki 10+ sabunun birazini tüketme çabasındayim sonra alacağım kesin Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Güzel inceleme,teşekkürler
@btoprak fırça ve ürün incelemeleri de olmasa çekilmez bu forum Smile
İnceleme için teşekürler, ulaşılabilir bir sabun olsaydı, denenebilirdi.
btoprak komşum inceleme için teşekkür ederiz, güzel inceleme.
Üstadım güzel inceleme için teşekkürler.
Incelenmesi yapılan sabunlar cok iştah açıcı. Ama kolay kolay bitmiyor ki meretlerSmile 1 yıldır hiçbir şey bitmediSmile
Teşekkür ederim @ts9funk, @ooppss, @Mehmet Kiraz komşularım.

@Chinaski, @bayercy üstadlarım benim elimdeki sabun stoğu da artıyor. Ama hepsi sevdiğim sabunlar, dönüşümlü olarak kullanıyorum bakalım nereye gidecek Smile.

@eskiuye3315 üstadım teşekkür ederim, kimyagerimizi tanıyor olmanız hoş, cidden güzel bir iş çıkarmış bence.

@ihtilaf üstadım, sizinle aynı fikirdeyim, ben de fırça ve sabun incelemelerini severek takip ediyorum. Cidden renk katıyorlar foruma Smile.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jikoryen Tıraş Sabunu Alkali 1 257 20/04/2024, Saat: 17:21
Son Yorum: Märzen
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 925 1,062,049 08/04/2024, Saat: 23:54
Son Yorum: Alkali
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 97,855 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 854 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 1,002 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 502,296 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,468 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,569 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,472 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 83,872 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: