Ustura Agizi
Selam,

Norberti iyi taniyorum. Isleri üzerinde bir kac defa birseyler duymustum.
Ben kendim "Bartisto" yu tercih ediyorum. O benim ilk tercihim.

Göz korkusu degil benimki. Ben bu isi artik hobi olarak gördügüm icin elimdeki usturalari mümkün oldugunca yeni kalmasini istiyorum yoksa sorun yok.
Aldigim usturalarda ona göre oluyor.

Sirti bilenmis olan usturalar tabiiki daha is görebiliyorlar ama bu artik zevk meselesi. Sirtinda taslanma izleri olunca beni sahsen rahatsiz ediyor. Bir kere de olsa yapmamaya calisiyorum.

(27/03/2012, Saat: 17:45)Ustura Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27/03/2012, Saat: 00:39)Solingener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim bileme seklimden cok farkli biliyorsunuz. Sakin yanlis anlayip kötüledigimi sanmayin. Herkezin bileme tarzi baska olabilir. Önemli olan elde edilen sonuctur.

Ben butün islemleri bant ile yapiyorumki bicagin sirti asinmasin. O asinma bicagin agizgenisligini gitdikce genisletiyor.

10000 lik tasdan sonra chromoxydpastali olan derinin üzerinden cekiyorum. yaklasik 10-15 kere.

Fazla bant kullanildiginda agazin derecesi büyüyüp keskinligini alir diye düsünüyorum.
Agazin derecesi yaklasik 16-18 derece olursa iyi bir keskinlige ulasabiliyor. daha düsük derecelerde bicak keskinlesebilir ama keskinligini hizli kaybeder. yüksek derecelerde keskinlik orani düsük ama uzun süre keskinligini sakliyabilir.

Bunlar benim tecrübelerim.

Sevgili Solingener,galiba senin gözünü ortalarda dolasan eski usturalar korkutmus,o usturalar eskiden berberlerin her hafta bilemeye gönderdikleri ve zamanla seklini kaybeden bicaklar.Bir de eskiden cogu insan 25-30 sene hep ayni bicagi kullandigi icin bicaklarin sekli haliyle bozulmus.Ben simdiye kadar bir Usturayi iki defa biledigimi hatirlamiyorum,bazen Belcika tasinda cekerim hepsi o.

Yine de söylemis oldugun gibi sonuc önemli,herkesin kendine göre bir calisma sekli var.Nürnberg de Norbert diye biri var belki bilirsin,Usturayi en basit ve en iyi o biler.Adam dünyaya bilemek icin gelmis sanki,tahtayi bilese tiras olabilirsin .Selamlar

Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
(25/03/2012, Saat: 20:18)Ustura Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Usturanin agzini yaparken cok konforlu olmasini istiyorsaniz facette sistemi uygulamasi gerekir.Facette kücük alan demektir,yani Usturanin agzinda böyle alanlar acmak gerekir.Izah etmesi biraz zor olacak ama biraz acayim.

Usturanin bileme islemi bittikten sonra Usturanin sirtina boydan boya bir bant yapistirilir(bildigimiz seffaf izole bant)ve 10.000-12.000 grit olan bir biley tasinda cekilir(sadece geriye dogru ve bastirmadan)sonra ayni islemi bir bant daha yapistirarak tekrarlarsiniz.Bu sekilde Usturanin agzinda üc Facette acmis olunur.

Bu facette sistemi hakkında daha başka bilgi bulamadım ben Undecided
www.BarbarosRazors.com

(07/11/2013, Saat: 01:02)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu facette sistemi hakkında daha başka bilgi bulamadım ben Undecided

Özel bir bilgiye gerek yok, bant işlemi ile ikincil veya üçüncül mikro ağız açmak, zorunlu kalmadıkça benim tasvip etmediğim bir durum. Isıl işlemi iyi, tanecik yapısı küçük çelik usturalarda hiç gerek olmayan olay. Usturadaki en mükemmel mikro açı taş, pasta vs ile değil, deri ile olur. Çünkü en pürüzsüz deri dahi az da olsa aşındırıcıdır. Haliyle zamanla olur. Bu usturayı bileme sonrası ilk kayışlamada değil ama tıraşta kullandıkça 5-6 tıraş sonrası belirginleşmeye ve ağzın konforu kıvama gelmeye başlar.

Kimseye saldırmak değil amacım, kişisel izlenimlerim ustura ya da başka kesici gereç bilenme/honlamasında bantla ya da başka metodlarla mikro açı elde etmeye çalışanların çok büyük bir kısmı metalurjiden, kesme fiziğinden bihaber ve/veya gerekli bileme/honlama tekniğinden yoksun ya da bunda kolaya kaçmaya çalışan kişiler. En basiti hakiki kamaları bantla bilemeye çalışanlar misal. Mikro açı kullanan kişilerin çok azı doğru zamanda, ne yaptıklarını bilerek bunu yapıyorlar. Çoğunluğu forumlardan gördükleriyle her gerece aynı işlemi uyguluyorlar.

Usturaya dönersek bant ancak iki durumdan dolayı kullanılabilir, aksi taktirde usturanın simetrisi bozarsınız. Ustura bilendikçe sırtı gibi ağzı da aynı oranda aşınarak ağız açısı hep sabit kalır. Ağzı az aşınır sırtı çok aşınır diye birşey yok. Bunu yapanın ağız açma ve bileme tekniği kusurludur. Ya da antika usturalara bakarak böyle bir korkuya kapılıyordur. Bazen belli durumlarda ilk ağız açmada çelik yamuk dövülmüşse ve sırtta asimetriklik varsa, mecburen o sırt dengesiz ve fazlaca yenilerek simetrik hale getirilmek zorundadır. Bundan sonra bir sonraki kullanıcı bunu sırtı çok aşınmış olarak algılayabilir. Halbuki herşeyin basit açıklamaları var.

Daha önce de yazdım bu bant ve mikro açı olayını. Hatta murray carter videosunu da paylaşmıştım. Bahsettiğim iki durum şudur. Bir, usturanız çok süslü, alengirli, altınlı maltınlı bir usturayla, dovo pearlex vs gibi, belki görüntüsü bozulmasın, kaplamaları aynı kalsın isteğiyle bant kullanabilirsiniz. bu tip usturalar çok güzel olmakla birlikte bakımları hep sıkıntıdır. Aynı şekilde sırtta filework dediğimiz süslemeleri eğe işi varsa bazı üst sınıf thiers issardlarda görülen o zaman taşa ve özellikle kayışa zarar vermemesi için de bant kullanabilirsiniz.

Gelelim daha teknik ve önemli bir gereksinime ise, eğer çeliğin tane yapısı büyükse, kırımaya, çapaklanmaya müsat bir çelikse -ki bunun nasıl birşey olduğunu tarif etmem pek mümkün değil, elinizden çok kesici gereç geçtikçe farkı algılayacağınız bir durum- bu durumda bant kullanımı ile daha küt bir ikincil mikro açı oluşturak daha dayanıklı ve tok bir nihai ağız elde edersiniz ki bu sizi problemlerden kurtarır, ayrıca o büyük tanecikli çelikten daha mümkün iyi bir keskinlik elde etmenizi sağlar. Bir diğer çelik sıkıntısı olarak da çeliğin ısıl işleminin sorunlu olması ve/veya alaşımının genel olarak yumuşak kalmasından dolayı genel olarak çok yumuşak, çabuk körelmeye meyilli bir çelikten usturanız varsa bu oluşturduğunuz daha küt açılı mikro ağız ile biraz daha uzun süre dayanıklılık elde edersiniz ki bu ustura dışında özellikle ahşap aletlerinde sıkça kullanılır.

Bunun dışında ağız her zaman tek açı olmaldır. Gerisini zaten kayış hallediyor. Maksimum performans tek açı ile olur. Baskı ve testere tipi iki kesim vardır. Baskı kesim de düşük baskı kesim ve darbeli baskılı kesim olarak ikiye ayrılabilir. Sakalı kesme işlevi düşük baskılı kesim. Bunun için olabildiğince düşük açılı, çapaksız ve honlanmış bir kesme ağzına ihtiyaç duyulur. Bu da tek açılı, bantsız bilenmiş ağızdan geçer. İşin özeti sorunsuz ve iyi çeliğe sahip bir usturanız var ve bantla biliyorsanız usturanızdan alacağınız verimi yüksek oranda kısıtlıyorsunuz demektir. Bu tamamen geometri ve fizik kuralları ile belli kesin bir durumdur. Açı düştükçe karşı baskı azalır, kesim rahatlar, dayanıklılık azalır, açı kütleştikçe karşı baskı artar, kesim zorlaşır, dayanıklılık artar. Herşeyi kesmenin doğru açısı vardır ve usturanın sakal kesme açısı sırtın kalınlığı ile sabit ayarlanmıştır. Bant vs takarak bunu bozmayınız.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Konu biraz amacindan sapmis ama benim ozellikle bant kullanmak istemememin tek nedeni honlama hissini minimuma indirmesi. Bantli ustura tasa deydiginde kesinlikle cok kotu bir surtme hissi birakiyor. Acikcasi sadece zevk icin aldigim usturalari keyfimi bozacak sekilde bilemek istemem.

Usturanin sirt kisminin fazla asinmasi konusu ise inanin bence cok zor. Zaten yeterince keskin olan usturamizi touch-up (10-12k veya sulu coticule gibi) yaparsak neredeyse gozle gorunmez bir asinma oluyor hadi diyelim oldukca kor bir usturamiz var bence buna da 5k dan baslamak yeterli. Bu da oldukca az fark edilir bir asinma yapiyor. Eger 1k ya kadar dusmemiz gereken bir ustura varsa zaten o ebay tarzi ve oldukca asinmis eski bir ustura olacaktir. Hersey bir yana her ustura farkli olsada ben ortalama 10 tirasta bir touch-up yapiyorum, coticule ile bilenmis usturam ise 20-30 kez sadece su ile x-stroke, sentetik ile bilenmis ise 12k yada 10k uzerinde 20 x-stroke. Usturalarimi asagi yukari 6 ay once biledim ve hala touch-up ile gayet iyi idare ediyorum.

Benim deneyimlerim tabiki diger arkadaslara gore cok azdir fakat ustura bozulacak diye bant kullanmak sacmaliktir. Bu zaten zevk isi...

(07/11/2013, Saat: 01:43)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özel bir bilgiye gerek yok, bant işlemi ile ikincil veya üçüncül mikro ağız açmak, zorunlu kalmadıkça benim tasvip etmediğim bir durum. Isıl işlemi iyi, tanecik yapısı küçük çelik usturalarda hiç gerek olmayan olay. Usturadaki en mükemmel mikro açı taş, pasta vs ile değil, deri ile olur. Çünkü en pürüzsüz deri dahi az da olsa aşındırıcıdır. Haliyle zamanla olur. Bu usturayı bileme sonrası ilk kayışlamada değil ama tıraşta kullandıkça 5-6 tıraş sonrası belirginleşmeye ve ağzın konforu kıvama gelmeye başlar.

Kimseye saldırmak değil amacım, kişisel izlenimlerim ustura ya da başka kesici gereç bilenme/honlamasında bantla ya da başka metodlarla mikro açı elde etmeye çalışanların çok büyük bir kısmı metalurjiden, kesme fiziğinden bihaber ve/veya gerekli bileme/honlama tekniğinden yoksun ya da bunda kolaya kaçmaya çalışan kişiler. En basiti hakiki kamaları bantla bilemeye çalışanlar misal. Mikro açı kullanan kişilerin çok azı doğru zamanda, ne yaptıklarını bilerek bunu yapıyorlar. Çoğunluğu forumlardan gördükleriyle her gerece aynı işlemi uyguluyorlar.

Usturaya dönersek bant ancak iki durumdan dolayı kullanılabilir, aksi taktirde usturanın simetrisi bozarsınız. Ustura bilendikçe sırtı gibi ağzı da aynı oranda aşınarak ağız açısı hep sabit kalır. Ağzı az aşınır sırtı çok aşınır diye birşey yok. Bunu yapanın ağız açma ve bileme tekniği kusurludur. Ya da antika usturalara bakarak böyle bir korkuya kapılıyordur. Bazen belli durumlarda ilk ağız açmada çelik yamuk dövülmüşse ve sırtta asimetriklik varsa, mecburen o sırt dengesiz ve fazlaca yenilerek simetrik hale getirilmek zorundadır. Bundan sonra bir sonraki kullanıcı bunu sırtı çok aşınmış olarak algılayabilir. Halbuki herşeyin basit açıklamaları var.

Daha önce de yazdım bu bant ve mikro açı olayını. Hatta murray carter videosunu da paylaşmıştım. Bahsettiğim iki durum şudur. Bir, usturanız çok süslü, alengirli, altınlı maltınlı bir usturayla, dovo pearlex vs gibi, belki görüntüsü bozulmasın, kaplamaları aynı kalsın isteğiyle bant kullanabilirsiniz. bu tip usturalar çok güzel olmakla birlikte bakımları hep sıkıntıdır. Aynı şekilde sırtta filework dediğimiz süslemeleri eğe işi varsa bazı üst sınıf thiers issardlarda görülen o zaman taşa ve özellikle kayışa zarar vermemesi için de bant kullanabilirsiniz.

Gelelim daha teknik ve önemli bir gereksinime ise, eğer çeliğin tane yapısı büyükse, kırımaya, çapaklanmaya müsat bir çelikse -ki bunun nasıl birşey olduğunu tarif etmem pek mümkün değil, elinizden çok kesici gereç geçtikçe farkı algılayacağınız bir durum- bu durumda bant kullanımı ile daha küt bir ikincil mikro açı oluşturak daha dayanıklı ve tok bir nihai ağız elde edersiniz ki bu sizi problemlerden kurtarır, ayrıca o büyük tanecikli çelikten daha mümkün iyi bir keskinlik elde etmenizi sağlar. Bir diğer çelik sıkıntısı olarak da çeliğin ısıl işleminin sorunlu olması ve/veya alaşımının genel olarak yumuşak kalmasından dolayı genel olarak çok yumuşak, çabuk körelmeye meyilli bir çelikten usturanız varsa bu oluşturduğunuz daha küt açılı mikro ağız ile biraz daha uzun süre dayanıklılık elde edersiniz ki bu ustura dışında özellikle ahşap aletlerinde sıkça kullanılır.

Bunun dışında ağız her zaman tek açı olmaldır. Gerisini zaten kayış hallediyor. Maksimum performans tek açı ile olur. Baskı ve testere tipi iki kesim vardır. Baskı kesim de düşük baskı kesim ve darbeli baskılı kesim olarak ikiye ayrılabilir. Sakalı kesme işlevi düşük baskılı kesim. Bunun için olabildiğince düşük açılı, çapaksız ve honlanmış bir kesme ağzına ihtiyaç duyulur. Bu da tek açılı, bantsız bilenmiş ağızdan geçer. İşin özeti sorunsuz ve iyi çeliğe sahip bir usturanız var ve bantla biliyorsanız usturanızdan alacağınız verimi yüksek oranda kısıtlıyorsunuz demektir. Bu tamamen geometri ve fizik kuralları ile belli kesin bir durumdur. Açı düştükçe karşı baskı azalır, kesim rahatlar, dayanıklılık azalır, açı kütleştikçe karşı baskı artar, kesim zorlaşır, dayanıklılık artar. Herşeyi kesmenin doğru açısı vardır ve usturanın sakal kesme açısı sırtın kalınlığı ile sabit ayarlanmıştır. Bant vs takarak bunu bozmayınız.
Usturanın ağzını cama sürterek köreltmenin ardından 1k ile mi bilemeye başlamak gerek ?
www.BarbarosRazors.com

Hayır cama sürmeye gerek yok. Sıfır ağız ancak nasıl bir şekilde bilendiğini bilmediğiniz başka birinin usturasını biliyorsanız ya da ağızda çentikler varsa açılır. Yoksa körelmeye başlayan usturayı 5-6k ile bileyip honlamak yeterli olur.
Elimde yeni aldığım ustura var bir kaç tane üstad, shave ready değiller, körelmiş durumdalar. Bu durumda sıfırdan başlamak gerek değil mi ? Yani başka birinin usturasıydı bu sonuçta Big Grin

(15/11/2013, Saat: 10:46)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayır cama sürmeye gerek yok. Sıfır ağız ancak nasıl bir şekilde bilendiğini bilmediğiniz başka birinin usturasını biliyorsanız ya da ağızda çentikler varsa açılır. Yoksa körelmeye başlayan usturayı 5-6k ile bileyip honlamak yeterli olur.
www.BarbarosRazors.com

Önceki sahibinin bantlı mı bantsız mı bilediğini bilmediğim için ağzı resetliyorum. Bilmeyen birisi bilemeye çalışmışsa o zaman daha da çok uğraştıracak durumda olabiliyor.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
(15/11/2013, Saat: 22:39)porsuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Önceki sahibinin bantlı mı bantsız mı bilediğini bilmediğim için ağzı resetliyorum. Bilmeyen birisi bilemeye çalışmışsa o zaman daha da çok uğraştıracak durumda olabiliyor.

+1

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 642 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,088 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,161 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,649 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,335 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,092 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,255 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,548 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,246 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: