Klasik ve Sartorial Giyim
(20/03/2015, Saat: 21:18)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: suit-colour.jpg

Navy'in altına koydukları ayakkabıları çok aramışlar mı? Hele kahverengi olan kadar çirkini zor bulunur Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(21/03/2015, Saat: 02:21)emre-sti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca badem yağı ile beslersek çok güzel oluyor... Arabaların deri aksamlarinada senede 2 kez badem yağı tatbik etmek çok güzel oluyor..q
Akşamdan surerseniz sabaha ne yağ kalıyor ne başka bir şey deri emiyor...

Sedir ayakkabı kalıbını ilk kez duydum piyasada ahşap diye satilanlar onlardan mi oluyor ? Birde bambu dan yapılmaya başlanmış artık

Üstadım, sedir kalıplar daha hoş koku vermek için kullanılıyor, bendekiler "Fabcare" marka olanlar. Bir diğer seçenek de gürgen kalıplar. Bambu kalıplar da son yıllarda kullanılmaya başlandı, onlar hakkında da güzel duyumlar aldım.

Badem yağı söylediğiniz üzere deriyi besler, yumuşatır. Ancak kullanacak arkadaşlar çok çok ince şekilde ister boya ile karıştırıp isterlerse de boya katmanının üzerine sürsünler, deri ihtiyacı olanı alacak gerisini tabir yerindeyse kusacaktır. Ayrıca cila hususunda önerim ise eğer ki ayakkabınızda yaralı bölge ve kılcal çizikler çokca değilse naturel cila, eğer hafif hafif belirmeye başlamışsa renkli cila tavsiye ederim. Büyük ölçüde bu oluşumları kapatacaktır. Bir diğer seçenek ise ayakkabı silgisi.

Son olarak, kesinlikle cilalı sünger kullanmanızı tavsiye etmem, mecbur kalsanız dahi nemli bir bez ile silmeniz yeterli olacaktır. Bu tarz ürünler ayakkabınıza yapılacak en büyük kötülüktür, derisinin pul pul dökülmesine sebep olacaktır.
Acta est fabula, plaudite.
(21/03/2015, Saat: 02:26)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Navy'in altına koydukları ayakkabıları çok aramışlar mı? Hele kahverengi olan kadar çirkini zor bulunur Smile

Üstadım burnu kalkık modelleri ben de sevmiyorum hatta fotoğrafta ilk gözüme çarpan oydu Smile Kişisel tercihim almond burun ve desensiz, dikişsiz ayakkabılar oluyor.

trunk-janp24.png
(21/03/2015, Saat: 02:50)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım burnu kalkık modelleri ben de sevmiyorum hatta fotoğrafta ilk gözüme çarpan oydu Smile Kişisel tercihim almond burun ve desensiz, dikişsiz ayakkabılar oluyor.

trunk-janp24.png
Bu çok şık  Angel  Gerçi ayaklarım taraklı olduğu için ben giyemiyorum bu modellerden  Confused
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Klasik ve sartorial giyimde müsait oldukça sırasıyla saat, kravat ve kravat iğnesi, kol düğmesi ve eldiven gibi akseusar ve giyim ürünlerini incelemeye çalışacağım.

Saat klasik giyimde en önemli aksesuarlardan biri. Farklı saat tipleri de farklı giyim tarzlarına hitap etmekte. Öncelikle uygun saati belirlerken bulunacağınız ortama ve kemer ile ayakkabınızın rengi ile uyumlu olmasına dikkat etmek gerekmekte. Bu itibarla kordonu değişebilen saatler bana daha kullanışlı geliyor. Her genelleme gibi çoğunlukla yanlış olmasına rağmen, iş çevreleri ve resmi ortamlarda, taktığınız saatin yıllık gelirinizin ortalama %10-15'i gibi bir değerde olması gerektiği gibi genel bir kanı var.

Klasik giyimde tamamlayıcı aksesuar olarak saatimizin metal kasaya sahip, analog, deri kayışlı (bu kişisel bir tercih aslında, metal sevenler de çokca), olabildiğince sade, az özellikte olmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Nitekim işimiz uzaya mekik göndermek değilse, n tane özelliği olan saat takmamız da haliyle abes olacaktır. Spor saatler de adı üzerinde olduğu gibi daha spor giyime uygundurlar.

easd2a.jpg

Çeşitli segmentlerde Swatch, Seiko, Frederique Constant, Raymond Weil, Omega, Breitling, Montblanc, Franck Muller, Vacheron Constantin, Breguet, Rolex, Patek Philippe vs. gibi markalar örnek verilebilir. Asıl işleri saat üretmek olan bir markanın saatine sahip olmak daha iyi bir tercih sanırım, yoksa Marka Hukukunca o alandaki marka hakkını kaybetmemek üzere göstermelik bir kaç model çıkaran modaevi saatleri değil.

Saat teknolojisinin ilerlemesiyle Quartz mekanizmalı saatler de Avrupa mekanizmalı saatler ile yarışmakta. Benim kişisel tercihim Avrupa mekanizmalı saatlerden yana. Nedenini bilmiyorum ama dijital saatler kabul görülmez, şahsen sevdiğimi de söyleyemeyeceğim.

Esen kalın.
Keşke sadece külhanbeyleri olsa genç üniversite öğrencileri arasında da epey çok özellikle vakıf üniversitelerinin burssuz öğrencileri arasında bolca var (düzgün giyinenleri tenzih ederim >)

(20/03/2015, Saat: 19:00)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım, sanırım tarif ettiğiniz külhanbeylerinin giyim tarzı oluyor Smile
(22/03/2015, Saat: 03:35)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Keşke sadece külhanbeyleri olsa genç üniversite öğrencileri arasında da epey çok özellikle vakıf üniversitelerinin burssuz öğrencileri arasında bolca var (düzgün giyinenleri tenzih ederim >)

Üstadım, kanımca bunlar dizi kültürünün etkisi Dodgy
Aynen öyle bu giyim tarzı beyefendilik yerine şunları çağrıştırıyor

MAÇO Kültürü: kadının değeri yoktur, erkeğin malıdır, sevdiğin (daha doğrusu sahip olmak istediğin) kadın da ya senindir ya toprağın,

bu asabi ağbilere yanlış yapan eski yeni karıları, sevgilileleri ya da ilgi duyup yüz bulmadıkları bütün kadınlar asabi ağbiler tarafından itinayla dövülür

bu ağbiler kitap gazete okumaz tiyatro sinema opera bale bilmez, iskender ve lahmacun yer

Bunlara bilumum bütün dizilerde rastlanır

oysa sizin burada sunduğunuz rafine giyim tarzına sahip olan erkeklerin büyük çoğunluğu kibar ve beyefendi bir kültürün temsilcisidirler, kadınlara saygı duyar değer verirler, çapkın aşıklar da olabilirler ama asla kadına el kaldırıp arkasından konuşmazlar

(22/03/2015, Saat: 04:02)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım, kanımca bunlar dizi kültürünün etkisi Dodgy
Bruce komşum

tweed ceketler ve kumaşlar hakkında ne düşünürsünüz. Bu konuda bir başlık da açmıştım. Ben tweed hayranıyım. İskoçya'nın Orkney adasındaki koyun yünlerinden yapılan original tweed ceketleri internetten sipariş ediyorum. Bu konuda dünyanın en usta firması Harris Tweed'dir. Kış, Bahar ve son baharda havanın 20 derecenin üzerinde olmadığı tüm koşullarda giyilir. Hem spor olarak hem de kravat ve gömlekle resmi olarak giyilebiliyor. Ekşi sözlükte şöyle bir açıklama var hakkında

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
sıfırını minimum 150 pound, çok iyisini ortalama 250-300 pounda alabileceğiniz ceketlerdir. 1970 ve 80'lerde çok popüler olmasına karşın ancak 2000'lerin ortasında ünlü modacıların ilgisi sayesinde tekrar gündeme gelmiştir. ceketin iç astarında bulunan orijinal harris tweed logosu ile kolayca tanınabilir. her etikette kumaşa ait bir seri numarası bulunur. bu numarayı the harris tweed authority'den sorgulayarak ceketinizin kumaşının hangi dokumacıda ne zaman üretildiğini öğrenebilirsiniz.
http://www.westaway.co.uk/harris-tweed.html
http://www.harristweed.org/

genellikle yabancı ülkelerde öğretmenlerin, üniversite profesörlerinin tercihidir. ingiltere ve iskoçya'da ise köyde yaşayanların, avcıların ve at binicilerinin vazgeçilmezidir. dirseklerinde nubuk yamaları olanlar daha çok dirsek çürütenlerin ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. bazı harris tüvit ceketlerin omuzlarında da aynı yamadan görebilirsiniz. bunlar avcıların tüfeklerini omuzlarına asmalarını kolaylaştırmak ve ceketin sürtünmeden zarar görmesini engellemek içindir. düğmeleri genellikle futbol topu gibi üstüste bindirilmiş deri şeritlerden yapılır. bu düğmelerin plastik versiyonları da çıkmıştır.

genellikle arkalarında iki yırtmacı vardır. nadiren tek yırtmaçlı veya yırtmaçsız da olabilir. bu ceketlerin markasından bağımsız olarak dikişleri inanılmaz kalitelidir. tam bir ustalık işidir. tadil etmesi için vermek zorunda kaldığım terzim hayran kalmıştı. ingiliz ve irlanda terzileri gerçekten muhteşem çalışıyorlar.

how i met your mother'ın the sexless innkeeper bölümünde (s05e04) ted üniversitede hocalığa başladığında giyim tarzını değiştirmek istemiş ve tüvit bir ceket giymeye başlamıştı. barney ve marshall tarafından bayağı bir dalga geçilen bu ceketin harris tüviti olması muhtemeldir. günümüzde harris ceket retro bir giyim tarzı olarak görülmektedir. buna rağmen 2000'lerdeki tweed canlandırma çalışmasında nike harris tüvit kullanarak şöyle ayakkabılar piyasaya sürmüştü. bence muhteşemler.
http://www.highsnobiety.com/…arris-tweed-vach-pack/
http://www.highsnobiety.com/…arris-tweed-blueprint/

(bkz: harris tweed)
#23373728 06.05.2011 09:13
generalduncan

harris tweed sitesinden satın alacağınız kumaşı burada bir terzide diktitirseniz sahip olabileceğiniz cekettir. merak etmeyin etiketleri gönderiyorlar kumaşla birlikte.*
#23373926 06.05.2011 09:35
magistrance

topman de dar kesim olarak yeniden genç moda akımına sunulmuş ceket. dar gömlek ve dar pantalon ve dar harris tüvit ceket nasıl bir modadır ayrı mesele.
#30757423 30.10.2012 10:26
trajedi

robert langdon tarafından her macerada bir tanesi heba edilen ceket.
#34128995 28.05.2013 00:32
akmaral

harris markası ceketin değil, kumaşın markasıdır. her marka, kendi kesiminde harris tüvit ceket yapabilir. hepsinde ortak olan şey harris tweed logosu olur. başka tüvitlerden yapılmışsa (örneğin yorkshire, donegal) böyle bir logo olmaz. marks and spencer'in bile harris tüvit ceketleri var.

ayrıca bugünlerdeki havalar bu ceketler için çok uygun. ne soğuk ne sıcak.
#39849970 22.01.2014 08:11
generalduncan

1sfq4o.png

9stro7.jpg
(22/03/2015, Saat: 15:40)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynen öyle bu giyim tarzı beyefendilik yerine şunları çağrıştırıyor

MAÇO Kültürü: kadının değeri yoktur, erkeğin malıdır, sevdiğin (daha doğrusu sahip olmak istediğin) kadın da ya senindir ya toprağın,

bu asabi ağbilere yanlış yapan eski yeni karıları, sevgilileleri ya da ilgi duyup yüz bulmadıkları bütün kadınlar asabi ağbiler tarafından itinayla dövülür

bu ağbiler kitap gazete okumaz tiyatro sinema opera bale bilmez, iskender ve lahmacun yer

Bunlara bilumum bütün dizilerde rastlanır

oysa sizin burada sunduğunuz rafine giyim tarzına sahip olan erkeklerin büyük çoğunluğu kibar ve beyefendi bir kültürün temsilcisidirler, kadınlara saygı duyar değer verirler, çapkın aşıklar da olabilirler ama asla kadına el kaldırıp arkasından konuşmazlar

Üstadım, iki hafta önce kadına şiddet ile mücadele konulu bir panele katılma şansı buldum. İşin garip yanı panelin sonunda soru sormak için söz alan kadınlarda dahi bir kabullenmişlik, tabir çok yanlış olacak ancak "bazen biz de hakediyoruz" şeklinde bir irade sezdim; beraberlerinde çocukları olması daha da şaşırttı. Popüler kültürün insanlara vermiş olduğu zehri (70'li yılların başlarında Arabesk kültür ile başlayıp günümüze uzanan bir süreç) ya da ailelerinin veremediği görgü ve terbiyeyi ancak toplumsal bir sorun olduktan sonra şimdilerde kamu eliyle düzeltmeye çalışıyoruz. Sanırım, hayatı bir drama gibi yaşamayı seven bir milletiz. İnsanlar televizyonda kendilerine sunulan şeylerin sahteliğini, kendi hayatlarının gerçekliğine yeğler olmuş durumdalar.

Kanımca, "Galata Külhanbeyi" olmak yerine "Pera Beyefendisi" olabilmek, bu şekilde hatırlanabilmenin bir erkeğin sahip olabileceği en güzel karakter değerlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Erkek Giyim - Men's Fashion ufukefe 17 20,050 14/07/2022, Saat: 17:06
Son Yorum: mixfruit
  Klasik Yöntem Kitap Ciltleme dr_green 4 2,656 26/04/2020, Saat: 02:48
Son Yorum: Cem Hazir
  Ankara'da giyim mağazaları Mustafa40 2 2,322 14/08/2019, Saat: 22:01
Son Yorum: Mustafa40
  Klasik gitarlardan anlayan komşularım tavsiyelerinize ihtiyacım var. kirli sakal 5 4,949 24/01/2017, Saat: 01:09
Son Yorum: caneser
  İş hayatımızda nasıl giyim tercih ediyoruz ? hamdib 28 22,104 27/01/2016, Saat: 20:04
Son Yorum: Arkoadami

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: