Klasik ve Sartorial Giyim
(22/03/2015, Saat: 15:57)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bruce komşum

tweed ceketler ve kumaşlar hakkında ne düşünürsünüz. Bu konuda bir başlık da açmıştım. Ben tweed hayranıyım. İskoçya'nın Orkney adasındaki koyun yünlerinden yapılan original tweed ceketleri internetten sipariş ediyorum. Bu konuda dünyanın en usta firması Harris Tweed'dir. Kış, Bahar ve son baharda havanın 20 derecenin üzerinde olmadığı tüm koşullarda giyilir. Hem spor olarak hem de kravat ve gömlekle resmi olarak giyilebiliyor.

Üstadım, yaş itibariyle henüz tweed ceketler ile tanışma imkanım olmadı. Ancak Sotheby's isimli ünlü, antika müzayede dükkanını görmek için Mayfair civarında gezinirken Anderson & Sheppard isimli çok eski bir terzi dükkanına denk geldim. İçeri girdiğimde ürünlerinin tamamının Harris Tweed kumaşı olduğunu gördüm, daha sonra bu terzinin aslında "Royal Court Tailor" olarak tanındığını öğrendim. web siteleri şu şekilde: http://www.anderson-sheppard.co.uk/
Acta est fabula, plaudite.
Londra'da mı yaşıyorsunuz, ben de 5 yıl Leeds'te yaşadım. Siz tam da yerine düşmüşsünüz, adam kraliyet terzisi sanırım. Tweed'in yaşı yoktur gençlere de çok yakışır, genç hanım ve beylerin üzerinde çok şık görünür.

Selam ve sevgiler

Martin

(22/03/2015, Saat: 18:48)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım, yaş itibariyle henüz tweed ceketler ile tanışma imkanım olmadı. Ancak Sotheby's isimli ünlü, antika müzayede dükkanını görmek için Mayfair civarında gezinirken Anderson & Sheppard isimli çok eski bir terzi dükkanına denk geldim. İçeri girdiğimde ürünlerinin tamamının Harris Tweed kumaşı olduğunu gördüm, daha sonra bu terzinin aslında "Royal Court Tailor" olarak tanındığını öğrendim. web siteleri şu şekilde: http://www.anderson-sheppard.co.uk/
(23/03/2015, Saat: 00:36)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Londra'da mı yaşıyorsunuz, ben de 5 yıl Leeds'te yaşadım. Siz tam da yerine düşmüşsünüz, adam kraliyet terzisi sanırım. Tweed'in yaşı yoktur gençlere de çok yakışır, genç hanım ve beylerin üzerinde çok şık görünür.

Selam ve sevgiler

Martin

Üstadım, ben genellikle yılda bir kez Londra'ya gidiyorum. Kısa süreli olduğundan ve tam anlamıyla şehri gezmeyi bitiremediğimden henüz kuzey kentlerini gezemedim.

Aslında haftasonu için tweed düşünebilirim ben de Blush
Kraliyet terzisi düzenli müşterilerine tek prova ile elbise dikiyormuş. Gözüm tutmadı, tek provayla olmaz Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(23/03/2015, Saat: 01:49)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kraliyet terzisi düzenli müşterilerine tek prova ile elbise dikiyormuş. Gözüm tutmadı, tek provayla olmaz Smile

Kral adamı da provaya çağırmak olmaz ki Mancho üstad Tongue
Diğer aksesuar ve giyim ürünlerini incelemeden önce mülakatlar ve iş görüşmelerinde nasıl giyinilmelidir konusunu açıklamak istedim. Bu gibi görüşmelerde, her ne kadar ne söylediğiniz de önemli olsa da hakkınızdaki hemen hemen tüm bilgiler zaten yazılı olarak bu kimselerin önünde bulunmaktadır, amaçları sizin kendinizi görünüş ve konuşma olarak nasıl ifade ettiğinizi ölçüp, tartmaktır.

Öncelikle başvurduğumuz pozisyonun genel niteliklerine göre bir giyim tercihinde bulunmak yerinde olacaktır. Bense klasik giyim gerektiren pozisyonlar için bir değerlendirme yazacağım. Parlak olmamak kaydıyla (kumaşı hafif kırık dediğimiz), düz siyah ya da koyu lacivert bir takım elbise mülakatlar için uygundur. Nitekim karşı tarafa, aluminyum folyoya sarılmış tavuk gibi görünmek istemeyiz. Gri renk, Prince de Galles desenli takımlardan bu aşamada uzak durmanızı tavsiye ederim. Gömlek hususunda klasik yaka, beyaz ya da uçuk mavi renk, manşetsiz gömlekler genel olarak tercih edilmektedir. Kravat ise kırmızı ya da bordo renk tercih edilebilir, ancak abartılı olacak şekilde deseni olmamasında yine fayda var.

Parlak ve gösterişli aksesuarlardan uzak durmanız da naçizane tavsiyemdir. Sade bir saat, evli ya da nişanlıysanız alyans yeterli olacaktır. Kravat iğnesi de parlak ve taşlı olmadığı sürece takılabilir, tercih sizindir. Ayakkabı ise deri, kösele tabanlı, sade ve bağcıklı tercihi yerinde olacaktır. Ayakkabınız ile uyumlu deri/desende ve saatinizin metal kasası renginde tokaya sahip bir kemer güzel görünecektir.

Tabi güzel bir sakal tıraşını da unutmayalım Blush

Esen kalın.
Konuya katkısı olan herkese teşekkürler güzel bir konu keyifle okudum
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
(24/03/2015, Saat: 01:55)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konuya katkısı olan herkese teşekkürler güzel bir konu keyifle okudum

Vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim üstadım. Zaman buldukça daha incelikli irdelemeye çalışacağım, belki faydalanacak arkadaşlarımız olur.
Sevgili Bruce sizce kösele ayakkabı erkek giyiminde bir gereklilik midir. Sertliğiyle tabanı rahatsız eden, ergonomik olmayan, değil karda buzda en ufak ıslak zeminde bile muz kabuğu etkisiyle kayan, çabuk aşınan bu malzeme yerine yere sağlam basan lastik tabanlı ama klasik deri bir ayakkabı şıklığı bozar mı ?

Ben akademisyen olduğumdan derslerimde kravat takmaya özen gösteririm ama takım elbiseyi çok nadir giyerim. Spor ceketler (serin havalarda tweed, daha sıcakta kısa etekli kadife ya da kumaş) , düz renk gömlek ve uygun kravatlar, spor kesim ütü istemeyen siyah, lacivert ya da taba rengi kanvas, siyah denim pantolonlar (özellikle dockers) tercihim. Yani plaza tipi giyim tarzı bana uymaz.

(24/03/2015, Saat: 02:14)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim üstadım. Zaman buldukça daha incelikli irdelemeye çalışacağım, belki faydalanacak arkadaşlarımız olur.
(24/03/2015, Saat: 13:25)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Bruce sizce kösele ayakkabı erkek giyiminde bir gereklilik midir. Sertliğiyle tabanı rahatsız eden, ergonomik olmayan, değil karda buzda en ufak ıslak zeminde bile muz kabuğu etkisiyle kayan, çabuk aşınan bu malzeme yerine yere sağlam basan lastik tabanlı ama klasik deri bir ayakkabı şıklığı bozar mı ?

Ben akademisyen olduğumdan derslerimde kravat takmaya özen gösteririm ama takım elbiseyi çok nadir giyerim. Spor ceketler (serin havalarda tweed, daha sıcakta kısa etekli kadife ya da kumaş) , düz renk gömlek ve uygun kravatlar, spor kesim ütü istemeyen siyah, lacivert ya da taba rengi kanvas, siyah denim pantolonlar (özellikle dockers)  tercihim. Yani plaza tipi giyim tarzı bana uymaz.

Üstadım, kösele her ne kadar birinci tercihim olsa da zeminin kaygan olduğu havalarda da giyilebilen kauçuk ya da lastik tabanlı, yanları kösele görünümlü güzel modeller mevcut. Karlı havalarda da tabandan yalıtım sağlıyor. Sorunuzun cevabını biraz da kişisel tercihler belirliyor. Sanırım ben adımlarımda köselenin tok sesine fazlaca alıştım.

Martin Üstadım, tarzınız klasik/smart casual olarak adlandırılabilir. Ben daha çok sartorial'e yoğunlaştım. Ancak vakit bulduğunuzda bu tarzın incelikleri hakkında bir değerlendirme yazabilirseniz başlık içerik olarak zenginleşebilir. Ben de merak etmekteyim, özellikle haftasonları giyim konusunda bir hayli güçlük çekiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Erkek Giyim - Men's Fashion ufukefe 17 20,158 14/07/2022, Saat: 17:06
Son Yorum: mixfruit
  Klasik Yöntem Kitap Ciltleme dr_green 4 2,676 26/04/2020, Saat: 02:48
Son Yorum: Cem Hazir
  Ankara'da giyim mağazaları Mustafa40 2 2,343 14/08/2019, Saat: 22:01
Son Yorum: Mustafa40
  Klasik gitarlardan anlayan komşularım tavsiyelerinize ihtiyacım var. kirli sakal 5 5,000 24/01/2017, Saat: 01:09
Son Yorum: caneser
  İş hayatımızda nasıl giyim tercih ediyoruz ? hamdib 28 22,305 27/01/2016, Saat: 20:04
Son Yorum: Arkoadami

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: