Klasik ve Sartorial Giyim
(01/04/2015, Saat: 03:08)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: pantolon ve cekette ton farkı olan
hatta bazen renk farkı olan takımlar görüyorum
plaza insanlarında
ceketler blazer değil hemde
bu nedir ne değildir?
bu kombinasyon hangi seneryolarda uygulanabilir?

McOrco Başkan,

Eğer ki sartorial tarzda farklı ceket ve pantolonlar giyilmişse pek uygun düşmez, ancak bahsettiğimiz durumda daha modern çizgilerde ve renklerde kontrast yaratacak olan kombinasyonlar oluşturulabilir. Burada modern çizgiden kastım daha fit kesimler, kontrast renkten kastım da örnek verecek olursak krem ya da kahverengi renkte pantolon, lacivert fit kesim ceket (blazer'lar da gayet bu sınıfta) düşünebilir anlamında. Önceki postta gösterdiğiniz ayakkabılarınız da bu tarz ile gayet uyumlu olacaktır.

Ancak, lacivert ceket ve siyah pantolon kombinasyonu sözkonusuysa iyi bir terziye gitme vakti gelmiştir Smile
Acta est fabula, plaudite.
Lacivert ceket bej pantolon casual ayakkabi gibi rengarenk kombinasyonlar gordum ve bu kafami karistirdi hocam. Duz mantikla bunun neresi takim Smile demeden edemedim bilenlere danismak istedim
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(01/04/2015, Saat: 06:00)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lacivert ceket bej pantolon casual ayakkabi gibi rengarenk kombinasyonlar gordum ve bu kafami karistirdi hocam. Duz mantikla bunun neresi takim Smile demeden edemedim bilenlere danismak istedim

Estağfirullah üstadım. Aslında kişinin karakteri, mesleği, çalışma ortamı ve daha bir çok etkene bağlı olarak değişebilir. Örneğin bir mühendis, mimar ya da doktor arkadaşımızın çoğunlukla daha rahat bir giyim tarzını tercih etmesi çok doğalken; yöneticilik, ast-üst ilişkisinin önceden kurallarla katı biçimde belirlendiği, amir-emir alan biçiminde ifa edilen meslekler için haliyle daha tutucu bir giyim tarzı söz konusu olabilir. Özel şirketlerde yönetim kurulunun belirlediği personel iç yönetmelikleri söz konusu olabilirken, kamu görevlisi arkadaşların bileceği üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik, avukat arkadaşlar için Avukatlık Kanunu Yönetmeliği ve Resmi Kılık Yönergesi, hakim ve savcılar için Resmi Kıyafet Yönetmeliği gibi önceden katı kurallarla belirlenmiş düzenlemeler mevcut. Bu sınırlar içinde elden geldiğince şık giyinmek pekala bizim elimizde Smile
(01/04/2015, Saat: 06:00)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lacivert ceket bej pantolon casual ayakkabi gibi rengarenk kombinasyonlar gordum ve bu kafami karistirdi hocam. Duz mantikla bunun neresi takim Smile demeden edemedim bilenlere danismak istedim

hocam ben dediginin tersi kombinasyonu zaman zaman tercih ediyorum, yani lacivert pantolon üzerine bej ceket, ama sadece ilkbahar ve yaz mevsimlerinde. ayakkabi olarak da cok koyu olmayan kahve tonda klasik modelde kösele giyiyorum altina, kemer de ayni renkte oluyor. bu sekilde ne cok casual ne de cok resmi bir hava olusuyor Smile
(01/04/2015, Saat: 21:25)naayi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam ben dediginin tersi kombinasyonu zaman zaman tercih ediyorum, yani lacivert pantolon üzerine bej ceket, ama sadece ilkbahar ve yaz mevsimlerinde. ayakkabi olarak da cok koyu olmayan kahve tonda klasik modelde kösele giyiyorum altina, kemer de ayni renkte oluyor. bu sekilde ne cok casual ne de cok resmi bir hava olusuyor Smile

Üstadım gayet tercih edilebilir, mavi rengin çeşitli tonlarında da güzel bir kombinasyon oluşturulabileceği gibi bağcıksız kösele ya da süet ayakkabı da sözü edilen tarzda şık duracaktır.

Ayakkabı konusu açılmışken önceki yazımda bahsetmediğim bir nokta farkettim. Bağcıksız kösele ya da süet ayakkabılar sartorial tarz ile pek uyumlu olmazken, rugan ayakkabı konusunda da dikkat edilmesi gereken bir husus var. Rugan ayakkabılar aslen smokinin altına giyilmektedir. Ancak günümüzde değişen giyim anlayışı ile smokinin resmi merasimlerde dahi terkedilmesi neticesinde takım elbise ile de giyilmektedir. Ancak bunu özel davet, düğün, nişan gibi merasimler ya da özel bir yemek, toplantı ile kısıtlamak sanırım yerinde olacaktır.
Komşular bu chino pantolonlar bana pek rahat gelmiyor,Esneme payı sanki çok düşük, chino pantolon tarzında başka alternatifler var mı acaba?
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Son zamanlarda özellikle Stefano Pilati önderliğinde bir broken suit modası esiyor. broken suit ceket ve pantolonun farklı renklerde olması durumu ve genelde aynı rengin iki ayrı tonu şeklinde yapılıyor. Bir değişik kullanımıda alt düz iken üstün desenli olması yada tam tersi. Stefano Pilati an itibariyle Zegna'nın Creative Direktörü ve onun tarzında çok yakın renklerin kullanımı olduğu kadar siyah pantolon lacivert ceket gibi bizim alışkın olmadığımız kullanımlar mevcut. Takip edebildiğim kadarıyla bu sürece Pilati'nin Zegna'sı ve Thom Browne'nın Brooks Brothers ı öncülük ediyor denilebilir.  

1536zjc.jpgos4rhk.jpgv8lcll.jpg121d8n8.jpg
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Bu arada üstatlar Sartorial kelimesinin anlamı nedir acaba? Sanırım İtalyanca bir tabir
Üstadım, Latince sartor kelimesinden geliyor, terzi demek. Sartorial ise kişiye özel dikimi betimlemekte. Ancak daha çok kumaşın, modelin ve hatta ceketteki dropların dahi kullanıcı kimse tarafından belirlendiği klasik tarz giyim için kullanılıyor.
Bu arada özel davet, yemek ve törenlerde kullanılmak üzere Swarovski taş ile bezenmiş şu şekilde aksesuarlar da bulunmakta.

29xewm1.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Erkek Giyim - Men's Fashion ufukefe 17 20,259 14/07/2022, Saat: 17:06
Son Yorum: mixfruit
  Klasik Yöntem Kitap Ciltleme dr_green 4 2,689 26/04/2020, Saat: 02:48
Son Yorum: Cem Hazir
  Ankara'da giyim mağazaları Mustafa40 2 2,361 14/08/2019, Saat: 22:01
Son Yorum: Mustafa40
  Klasik gitarlardan anlayan komşularım tavsiyelerinize ihtiyacım var. kirli sakal 5 5,031 24/01/2017, Saat: 01:09
Son Yorum: caneser
  İş hayatımızda nasıl giyim tercih ediyoruz ? hamdib 28 22,363 27/01/2016, Saat: 20:04
Son Yorum: Arkoadami

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: