Klasik ve Sartorial Giyim
Bugün kravat konusuna değinmek istedim. Çeşitli kumaşlardan çeşitli desenlerde yapılmış, klasik giyimin olmazsa olmazı. Fakat genel kanıya göre kravat bir kaç basit hareketle bağladığımız, sadece sıkıntı vermesi gereken bir boyun bağı mı? Aslında sorunun cevabı bizlerin nasıl bir gömlek ve düğüm seçtiğiyle ilgili. "Kravat beni sıkıyor." savında bulunanlar çoğu zaman gömleklerinin yakalarının kendilerini sıktığının farkında değildirler. Hazır giyimde gömlek yakalarının çapları bedenleri ile orantılı olacak şekilde standart ölçülerde (örneğin 1.82 cm boyunda iseniz, 80 kg ağırlıkta olmak zorundasınız der gibi) yapılmakta olup, haliyle herkesin anatomik yapısı farklı olabileceği için uymayabilir. Bu herkese belirli bir marka yaprak jilet kullanmanın zorunlu tutulması gibi bir şey. Bu sebeple işi sadece gömlek üretmek olan markalar boyun için de farklı çözümler getirebiliyorlar. Ayrıca yüz şeklimize göre gömlek yakası seçmeliyiz.

Giyeceğimiz takım elbise ve gömleğimizin kumaş ve deseniyle uyumlu kravatı seçme aşamasını önceki yazılarda zaman zaman açıkladım. Hem renk hem desen olarak, her gömleğe her kravat uymayacağı gibi, her düğüm şekli de her gömlek yakasıyla ve kesimiyle uyumlu olmayabilir. Doğru renk ve desen seçimimizde de bazen göze batan ancak sorunun ne olduğunu ya da nasıl bir çözümü olduğunu bilemediğimiz durumlar olabilir. Aslında genel bir perspektif ile cut away yakalı gömleklerde Windsor gibi kalın ve simetrik düğümler, regular yakalarda ise hem Windsor hem Half Windsor gibi asimetrik (en bilinenler olduğu için örnek mukabilinde) düğümler daha hoş duracaktır. Kravatımızın düğüm kısmının ne çok açıkta kalması, ne de yakanın altına saklanması uygundur.

Bir çok farklı düğüm çeşidi var. Gerçekten, alıştığınızda tıraş olmak kadar basit ve ilerleyen zamanlarda herhangi birini yaklaşık 30 saniye içerisinde çok rahat bir şekilde bağlayabileceğinizi göreceksiniz. Nedir ne değildir bunlar diye merak edenlere Eldredge, Merovingian, Truelove ve Trinity gibi görece daha basit ancak göz alıcı düğüm çeşitlerine bir gözatmalarını tavsiye ediyorum.

Eldredge örneği:

2mh93fa.jpg
Acta est fabula, plaudite.
Bende nedense bir Windsor bağlama alışkanlığı var. Başka şekilde bağlayamıyorum. Elim gitmiyor. Gitse de gözüme çok eğreti geliyor.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
kravat bağlamaya yardımcı android programı https://play.google.com/store/apps/detai...s.howtotie

bilgisayar üzerinden görmek için http://www.tie-a-tie.net/

resimli basiti bir anlatım
68ff4f38c3261bcb73f856a7c3ed7399.jpg
(09/04/2015, Saat: 21:49)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende nedense bir Windsor bağlama alışkanlığı var. Başka şekilde bağlayamıyorum. Elim gitmiyor. Gitse de gözüme çok eğreti geliyor.

Özel günlerde Eldredge veya Trinity güzel oluyor. Özellikle bayanlardan epeyce övgü alıyorsunuz, denemenizi tavsiye ederim.
(09/04/2015, Saat: 18:27)emre-sti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iş icabı şehir dışına sürekli çıkan birisiyim seyetahlerde ne kadar dikkat etsekte ütüden yana sıkıntı çıkabiliyor non-iron olanlarından sipariş vereyim bende ölçüleri kendim mi alayım bir terziye mi aldırayım

Terziye aldırmanız daha isabetli olur sanırım. Azami ne kadar bolluk olması gerektiğini bildikleri için mezureyi üzerinizde sıkarak almıyorlar.
(09/04/2015, Saat: 16:46)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Başlık şahane olmuş, kitap gibi keyifle okudum tüyolar ve mağaza önerilerini not aldım. Bilgi veren herkese teşekkürler. Bende kendi tercihlerimi yazayım hazır mesaj atarken. Üniforma giy giy klasik kesimden sıkıldığım için olsa gerek genelde slim fit ve italyan kesin takım elbiseleri tercih ediyorum. Genellikle lacivert ve füme tonları hoşuma gidiyor. Kravat tercihim ise desensiz ve ince modellerden yana.

Özellikle slim fit gömlek seven, kullanan ve benim gibi özel dikim olmadıkça beli olsa omuzu dar gelir omuzu otursa beli bol gelir gibi sıkıntıları olanlara Network'ün gömleklerini öneririm. Evet birazcık tuzlu fakat Network gömleklerimi yıllardır ne solma, ne bollaşma ne daralma ne sökülme ne de başka bir sıkıntı olmadan kullanırım. Ucuz hazır giyim gibi gözüksede Zara'nın gömleklerini denemekte de fayda var. Onun dışında Beymen ve Vakko herkesin bildiği markalar zaten Smile

Vakit ayırıp okuduğunuz için kendi adıma teşekkür ederim, bir faydası olduysa ne mutlu Blush
http://www.kigili.com/urun/uzun-kol-non-...ek/193721/ uzaklarda aramayın diyor =)
@Bruce, hocam harika paylaşımlar, bu başlığı çok büyük bir zevkle takip ediyorum Smile

Bu arada şimdi farkettim de ben yukarıda gösterilenlerin hiç birini 1-1 kullanmıyorum kravat bağlamada; evde şekillerle denemelerde bulunacağım Smile
Eldredge düğüm benimde dikkatimi çekmişti telefonda bir yerde kayıtlıydı konusu gelmişken atayım hemen.

2ue613o.png
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(10/04/2015, Saat: 12:50)naayi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Bruce, hocam harika paylaşımlar, bu başlığı çok büyük bir zevkle takip ediyorum Smile

Bu arada şimdi farkettim de ben yukarıda gösterilenlerin hiç birini 1-1 kullanmıyorum kravat bağlamada; evde şekillerle denemelerde bulunacağım Smile

Estağfirullah naayi üstad, vakit buldukça kendimce birşeyler yazmaya çalışıyorum. Amacımız jilet gibi olmak Tongue

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Erkek Giyim - Men's Fashion ufukefe 17 20,051 14/07/2022, Saat: 17:06
Son Yorum: mixfruit
  Klasik Yöntem Kitap Ciltleme dr_green 4 2,656 26/04/2020, Saat: 02:48
Son Yorum: Cem Hazir
  Ankara'da giyim mağazaları Mustafa40 2 2,322 14/08/2019, Saat: 22:01
Son Yorum: Mustafa40
  Klasik gitarlardan anlayan komşularım tavsiyelerinize ihtiyacım var. kirli sakal 5 4,949 24/01/2017, Saat: 01:09
Son Yorum: caneser
  İş hayatımızda nasıl giyim tercih ediyoruz ? hamdib 28 22,104 27/01/2016, Saat: 20:04
Son Yorum: Arkoadami

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: