Klasik ve Sartorial Giyim
17. yy'da Avrupa saraylarında başlayan takım elbisenin öyküsü 19. yy'da halk tarafından da tercih edilmesiyle yaygınlaştı ve beyefendilik anlayışının vazgeçilmez parçası olarak şekillendi. İtalyan terzilerin Britanya'yı ziyaretleri sonrasında günümüzdeki çizgisine doğru yön aldı. 20 yy'da da özellikle sinemanın ve değişen kültürel yapının etkisiyle erkekler arasında tartışmasız olarak küresel anlamda bir giyim tarzı haline geldi.

Gerek iş, gerek sosyal çevre ya da sadece bir tercih olarak forumdaki arkadaşlarımız neleri ve hangi aksesuarları beraberinde tercih ediyor?

1fxwko.jpg
Acta est fabula, plaudite.
İlk izlenim ve etkilemeyle ilgili sonucu çok ilginç bir araştırma var biliriz hepimiz. O araştırmaya göre etkilemenin 3 farklı boyutu var bunlar “kim olduğun ve nasıl giyindiğin” 55%, “ses tonun, vücut dilin ve nasıl söylediğin” 38% ve “ne söylediğin” 7%. Giyinmenin ve vücut dilinin öneminin ne derece yüksek olduğunu anlayabiliyorsunuz.

benim tercihim cok onemli bir toplanti olmadigi surece smart casual

r1bt7d.png

(22/02/2015, Saat: 13:05)ozgun41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk izlenim ve etkilemeyle ilgili sonucu çok ilginç bir araştırma var biliriz hepimiz. O araştırmaya göre etkilemenin 3 farklı boyutu var bunlar “kim olduğun ve nasıl giyindiğin” 55%, “ses tonun, vücut dilin ve nasıl söylediğin” 38% ve “ne söylediğin” 7%. Giyinmenin ve vücut dilinin öneminin ne derece yüksek olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Güzel bir tespit, giyimin insan karakterinin doğrudan bir yansıması, ifade şekli olduğunu düşünüyorum. Nasıl söylediğin kısmına önem veren kimselerin de daha çok klasik giyim tarzını benimsediğimi gözlemledim kendi çevremde. Her ne kadar iş ve çevre sebebiyle tailor fit sartorial tarzı benimsemiş olsam da, haftasonları ben de smart casual giyinmeyi seviyorum. Bu tarzda da Massimo Dutti dikkatimi çekti, belirli bir çizgisi var ve çoğu marka gibi ara ara saçmalamıyor, çıtayı koruyor.

Slim fit takım elbiseler hakkında ise pek iyi düşüncelerim olduğunu söyleyemeyeceğim, maskülen tavırdan bir hayli uzak geliyorlar. Bir erkeğin bacağına yapışan pantolon giymemesi taraftarıyım Smile
ben slim fiti uzun boylu ve bakimli birine yakistiriyorum.
ama benim gibi balik etliyseniz hafid bol dokumlu kiyafetleri tercih etmelisiniz mecburi istikamet

İşim şantiye ve saha olduğundan maalesef takım ancak düğünlerde,özel günlerde giyiyorum. Smart Casual tercihim günlük iş hayatında. Özel günlerde takım elbise olarak İtalyan kalıplar çok hoşuma gidiyor. Daha fit ve daha derli toplu geliyor gözüme.
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Konuyu forumun temasına da bağlayayım ve ne giyersek giyelim, bir haftalık sakal varsa yakışmıyor (eğer at çalmaya gitmiyorsak) deyip kaçayım.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(22/02/2015, Saat: 21:41)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu forumun temasına da bağlayayım ve ne giyersek giyelim, bir haftalık sakal varsa yakışmıyor (eğer at çalmaya gitmiyorsak) deyip kaçayım.

kesinlikle +1 mancho üstadım.

Benim giyim tarzım casual ile smart casualın karışımı gibi birşey. Kilolu bir adam olmama rağmen sıfır yaka ve polo yaka tshirtlerle koyu renk kot giyerim. Kışa geldiğimizde kot yine devam, gömlek giyerim kareli, beyaz üstüne ince mavi çizgili gömlek giyerim, v yaka kazak giyerim lacivert ve siyah, önü açık fermuarlı kazaklar var boğazlı olanlardan onlardan giyerim.kumaş pantolon ile hiç aram yok, sevmiyorum, kanvas da aynı şekilde. Kışın en çok kullanmayı sevdiğim aksesuar atkı ile eldivendir.Sadece çok özel günlere takım elbise giyiyorum.
Kot her zaman rahat Smile

b9c226edcf843c235c14656365ad896e.jpg
zz-top.jpg
(22/02/2015, Saat: 21:41)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu forumun temasına da bağlayayım ve ne giyersek giyelim, bir haftalık sakal varsa yakışmıyor (eğer at çalmaya gitmiyorsak) deyip kaçayım.

"at çalmaya gitmek" TongueTongueTongue
Saat, kol düğmesi (şayet manşetli gömlek giyiyorsanız), kravat iğnesi, uygun bir kemer ve ayakkabı, mevsime göre atkı ve eldiven (deri veya tekstil) klasik ve sartorial giyimi tamamlayan başlıca aksesuarlar. Zegna takım, Dupont kol düğmesi, Ferragamo ayakkabı lüks ürünler olabilir, gayet hesaplı alternatifleri mevcuttur. Şahsen beş adet takım elbisem mevcut, haftanın her günü farklı giyebilmek için, hatta günleri dahi bellidir. Çok olmasına gerek yok, eski de olabilir, yeter ki temiz, ütülü, doğru seçilmiş bir takım ve aksesuar, temiz ve boyalı ayakkabı olsun. Ki bunun herşeyden önce kişinin özsaygısı ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Tabi ki herşeyden önce kişinin bir karış sakalı da olmamalı Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Erkek Giyim - Men's Fashion ufukefe 17 20,049 14/07/2022, Saat: 17:06
Son Yorum: mixfruit
  Klasik Yöntem Kitap Ciltleme dr_green 4 2,653 26/04/2020, Saat: 02:48
Son Yorum: Cem Hazir
  Ankara'da giyim mağazaları Mustafa40 2 2,321 14/08/2019, Saat: 22:01
Son Yorum: Mustafa40
  Klasik gitarlardan anlayan komşularım tavsiyelerinize ihtiyacım var. kirli sakal 5 4,948 24/01/2017, Saat: 01:09
Son Yorum: caneser
  İş hayatımızda nasıl giyim tercih ediyoruz ? hamdib 28 22,104 27/01/2016, Saat: 20:04
Son Yorum: Arkoadami

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: