Jilet Kaplamaları Hakkında
Merhaba,

Jiletler üzerinde çeşitli kaplama biçimleri var. Platinium kaplama, paslanmaz çelik... Aklımda gelmeyen başka biçimler var mı bilemiyorum.

Sorum şudur: Bu kaplamalar, özel bir anlam ifade eder mi? Ne demektir?

Teşekkürler, Saygılarımla
gfd-synthetic-diamond-razor-blade-6-537x400.jpg

http://www.ecouterre.com/synthetic-diamo...not-weeks/

İhtilaf Hocam Merhabalar,
Bekledim acaba başka yazan olacak mı diye, sizden başka kimse yazmadı. Teşekkür ederim ilginize. Ancak yazıklarınızı ve verdiğiniz linki anlayamadım. Aradan biraz zaman geçsin, belki diğer üyeler de yorumlarını yazdıkça birşeyler anlamaya başlayabilirim. Ama şu an karışık geldi.

Teşekkür ederim. Saygılarımla
Kaplamalar ,jilete dayanıklılık ,keskin lik ,ağzının is sırasında kırılıp küçük küçük parçalar bırakmaması ,Jileti akması yani kayması ,paslanma koruma özelliklerini verir yanlış bilmiyorsam
İhtilaf komşum, arkadaşın soruyu çok güzel sormuş, şayet ben de çok merak ediyorum.

Bazı jiletler seramik, bazısı platinyum bazısı krom vs. kaplama. Bu kaplamaların kendi aralarındaki avantajları dezavantajları nelerdir. Bu kaplama çeşitleri, üstadların Limon-Sirke atışması gibi bir şey mi yoksa cilt tipine veya kaliteye göre farklılık gösteren bir unsur mu?
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
ihtilaf ustadin dediği gibi kaplama jilete dayanıklılık getirmesi içindir. Jiletler çok cok ince olduğu için tıraşta korelmesi çok kolay olur. Kaplama bu yüzden gerekli oluyor.

Farkli maddelerlerle kaplama elbette farklı sonuçlar veriyor bu kaplama yapılan malzemenin özelliğine bağlı daha çok.

Örnek olarak platin çok sert ve dayanıklı bir malzeme dolayısıyla platin kaplanan jiletler keskinliği daha uzun koruyacaktır diğer kaplamalara göre.

Ama fiziksel olarak sert malzemelerin kırılmaya yumuşak olanların ise bukulmeye eğilimi vardır. Bu yüzden platin kaplı jiletler keskin ve uzun dayanımli olsa da uçlarında mikro kırıklar oluşması muhtemeldir. Bu yüzden daha tahriş vermeye yatkın olurlar.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(26/03/2015, Saat: 14:48)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ihtilaf ustadin dediği gibi kaplama jilete dayanıklılık getirmesi içindir.  Jiletler çok cok ince olduğu için tıraşta korelmesi çok kolay olur. Kaplama bu yüzden gerekli oluyor.

Farkli maddelerlerle kaplama elbette farklı sonuçlar veriyor bu kaplama yapılan malzemenin özelliğine bağlı daha çok.  

Örnek olarak platin çok sert ve dayanıklı bir malzeme dolayısıyla platin kaplanan jiletler keskinliği daha uzun koruyacaktır diğer kaplamalara göre.

Ama fiziksel olarak sert malzemelerin kırılmaya yumuşak olanların ise bukulmeye eğilimi vardır.  Bu yüzden platin kaplı jiletler keskin ve uzun dayanımli olsa da uçlarında mikro kırıklar oluşması muhtemeldir. Bu yüzden daha tahriş vermeye yatkın olurlar.

Hocam harika bir yorum yaptınız teşekkür ederim. Avam'a anlatır gibi olması gerek bazı şeylerin. İhtilaf Hocam da ilk yardım eden kişiydi, ama Profesördür, karşıdaki anlayamaz, o durum oldu yani.
bana göre atışma olarak değil de, maliyet açısından yaklaşıyor firmalar. 50 kuruşa satılan jiletin kaplaması ile 5 liralık jiletin kaplaması bir değildir. bunda etken, kaplamanın kalınlığı, uygulama tekniği gibi maliyet ve teknoloji yönünden etkileşimleri de vardır. imkana sahip olan firmalar (gilette gibi) farklı kaplamaları üretip, ayrı ayrı renklerle kutulayıp satabiliyor. hangisi uygunsa onu alıyorsunuz. yüzünüze uyan 50 kuruşluk jiletin kaplamasıdır ayrı konu tabii. mesela kardeşim alerjik bir bünyeye sahip, yalnızca polsilver (iridium) ve perma sharp (stainless) kullanabiliyor.
Jiletlerde ,tungusten, krom, keramik, platinum seramik teflon, PTFE ,stainless ,iridum gibi coated yani kaplama ibareleri gorursunuz
Hepsinde yani iddia dayaniklilik 've keskinlik
Bakin feathere keskin ama cabuk kirilan korelen teflon kaplama
Platinum kapli agizlar capakli diyenler var
Stainless ler kasinti yapiyor krom lar alerji yapiyor diyenler var
Kaplama is in cilasi onemli olan celik kalitesi 've bileme diyenler Cok
Komşularımın dediklerine ek olarak burada önemli olan cildinize en uygun jilet alet kombinasyonunu bulmanızdır. Mesela PTFE kaplama benim cildime genelde iyi gelmiyor. Aynı şekilde iridium kaplama jiletler genelde sevilirken bende tahrişe sebebiyet veriyor. Stainless jiletlerse bunların aksine en az tahrişle tıraşı tamamlamamı sağlıyor. Tamamı ile Perma-Sharp a geçmeyi düşündüğüm anlar bile oldu.
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,449 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Bugün Hangi Jilet Atık Kutusuna Gitti? broraso 224 49,340 16/06/2022, Saat: 00:08
Son Yorum: Amokachi
  Ustura Traşı Tahriş Hakkında yigit 11 3,301 07/09/2021, Saat: 15:23
Son Yorum: yigit
  mavi site hakkında archer_boi 2 1,429 06/09/2021, Saat: 21:39
Son Yorum: archer_boi
  Jilet Fiyatlatı Hakkında gkhn.exe 3 2,379 01/07/2021, Saat: 00:18
Son Yorum: gkhn.exe
  Cam jilet Berberbey 9 3,617 14/03/2021, Saat: 20:31
Son Yorum: fedorac0re
  Egzema ve sakal tıraş hakkında Fenotip 20 11,436 01/03/2020, Saat: 16:02
Son Yorum: seydibaba
  Sakal Hakkında Büyüklerinizden Öğrenemeyeceğiniz 19 Bilgi mustbe 6 3,854 14/11/2019, Saat: 21:50
Son Yorum: Ayhandulgar
Question Soru: Jilet üzerindeki sabun kalıntılarını jilete zarar vermeden nasıl çıkarırım? mvorun 19 8,019 06/10/2019, Saat: 19:31
Son Yorum: Sh@dow
  Tıraş aletlerinin ölçüleri hakkında Poerio 1 1,883 27/05/2019, Saat: 12:51
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: