Scuttle'a Türkçe İsim Bulmaca
(27/03/2015, Saat: 14:18)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Köpürteç bence de güzel. 

Bence de köpürteç güzel fikir
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
(27/03/2015, Saat: 11:59)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sukatıl çok hoş bir benzetme olmuş. Bunun bir benzeri de okuldur. Fransızca ecole (ekol) kelimesine benzetilerek yapılmış.
Benim önerim de KÖPÜRTEÇ
nasıl olur acaba
Köpüklük sözcüğünü önermiş olsam da köpürteç'i daha çok beğendim.

Köpürteç ile köpürttüğüm köpükleri köpüklüğe koydum.
(27/03/2015, Saat: 12:19)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: TDK sunma ile pek kabul etmiyor. Onlara tanımı veriyorsunuz onlar buluyolar Türkçe karşılığını. Ondan sonra "alttan ittirmeli üstten tüttürmeli çok oturgaçlı götürgeç" oluyor. Smile
+1 aynı zamanda sigarayada '' Dumangaçlı Solungaç '' diyen TDK'dır aynı zamanda hatırlatayım dedim. Big Grin Big Grin Big Grin Tıraş Çaydanlığı diyen oldu o biz de dedik tipsol üstad gülmekten yerlerdeydi Big Grin Big Grin
''Kaptan'' olsun
(27/03/2015, Saat: 13:34)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: +1 Çok doğru bir yorum.

Forumda tanıyanlar bilir, Türkçenin mümkün olduğunca doğru kullanılması, mümkün olduğunca Türkçe karşılıkları olan sözcükler varken yabancı sözcüklerin tercih edilmemesi gerektiğini düşünürüm. Yurtdışı kaynaklı malzemelere/eşyalara/cihazlara/aletlere Türkçe isim bulmayı da pek gerekli görmem; çünkü bu, telefondan televizyona, internete, klavyeye kadar uzar gider.

Dolayısıyla ülkemizde üretilmemiş, buluşu yapılmamış malzemelere Türkçe karşılıklar bulmak yerine Türkçede birebir karşılığı olan sözcükleri yabancı sözcüklere tercih etsek daha iyi olacak gibi.

"sticky yapsak" = "sabitlesek" gibi.

Mavi komşum, ben kıymetli değerlendirmenize müsaadenizle şöyle bir yorumda bulunmak isterim.

Scuttle kelimesi kulplu taşıyıcı kap manasında. Bizim kullandığımız nesnenin tam adı Shaving Scuttle, yani Türkçe'ye çevirecek olursak "kulplu tıraş kabı". Görünen o ki İngilizce konuşanlar da aslında buna tam bir isim verememişler ve bizim isim tamlaması diye tabir ettiğimiz bir örnekte isim bulmuşlar. Dolayısıyla biz de biraz beyin fırtınası yaparsak, buna bir isim bulabiliyoruz diye düşünüyorum.

Yurtdışı menşeili icatlara aslında ciddi bir çalışma yapılırsa Türkçe kelime üretilebiliyor. Komik ve manasız isim örneklerini bir kenara bırakırsak örneğin Euro kelimesini biz Türkçe'de Avro olarak isimlendirdik. Kullanışlı bir kelime oldu, ne kadar kullanıyoruz o ayrı, ama en azından bulmuş olduk. Veya Koordinasyon'un karşılığı olarak Eşgüdüm. Belki bu kelimelerin dilimize oturmasına biraz daha zamana ihtiyaç vardır. Oturgaçlı götürgeç söz dizisi kullanışsız Türkçe'lendirmeye örnek olan olacak cinsten bir isim, zaten bu hususlarda genelde bu örneği veririz. Ama bu örneğe bakıp yine de yılmamak lazım. Çünkü yine bir ulaşım aracı olan ve güncel olarak sık kullandığımız "Uçak" kelimesi harika bir isim.

Biz biraz beyin fırtınasıyla bir isim bulmaya çalışalım derim, eğer baktık olmuyor, vazgeçeriz. En azından denemiş oluruz.

Bu arada güzel örnekler çıkıyor gerçekten, katılan herkese teşekkür ederim.

Edit: Uçak açıklaması
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Testi
Haydi hayırlı tıraşlar...
Big Grin Big Grin Big Grin
Köpürteç iyi.
köpürteç ve köpüklük gibi kelimeler tam ifade etmiyor çünkü köpürtme tası yada kasesi adıyla anılan fakat köpüğü sıcak tutmayan kaseler ile karışır. Scuttle özellikle sıcak tutma amaçlı.
benim isim önerim yok fakat isim bulamazdak adını feriha koyalım gitsin Big Grin
Evet köpürteç benim önerimdi ama dediğiniz gibi ısıtma işlevine işaret etmiyor

(27/03/2015, Saat: 18:22)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: köpürteç ve köpüklük gibi kelimeler tam ifade etmiyor çünkü köpürtme tası yada kasesi adıyla anılan faka köpüğü sıcak tutmayan kaseler ile karışır. Scuttle özellikle sıcak tutma amaçlı.
benim isim önerim yok fakat isim bulamazdak adını feriha koyalım gitsin Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Anket: Scuttle'a Türkçe İsim Bulmaca onurcakmak 29 24,384 30/04/2015, Saat: 19:28
Son Yorum: onurcakmak
  Türkçe Siri ckeskin 0 2,430 09/04/2015, Saat: 09:52
Son Yorum: ckeskin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: