Scuttle'a Türkçe İsim Bulmaca
(28/04/2015, Saat: 18:53)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
@onurcakmak, ben bir anda olması gerektiğinden bahsetmiyorum. Benim anlatmak istediğim şudur: Bir sözcüğün dile yerleşmesi ve yaygın olarak kullanılmasının ilk şartı, o sözcüğün benimsenmesidir. Sözcük benimsenmediği sürece kısa veya uzun vadenin sözcüğün yaygınlaşmasına bir etkisi de olmayacaktır. Yani zamanla çok da ilgili bir durum değildir.

Benimsenip benimsenmediğini zamanla göreceğiz, işte benim bir anda olamaz dediğim husus bu. Ortak akılla seçenekler bulduk, sonra oylamaya sunduk, böylelikle ilk adımları atmış olduk. Bu seçenekler doğrultusunda ortaya çıokan sonuç; benimsenirse kullanılır, benimsenmezse kullanılmaz ve proje rafa kalkar.

Bu noktada, tüm tıraş forumlarında ve forumumuzda da genel kabul görmüş ve artık üyeler tarafından benimsenmiş "Scuttle" sözcüğüne karşılık bulunan "xyz" gibi sözcük forum üyelerince benimsenmedikçe yaygınlaşmayacak, yerleşmeyecektir. Benimsenmeyeceği ve yangınlaşmayacağı da forumda daha önce gündeme gelen girişimlerde sonuç alınamadığından, 2000'den fazla üyesi olan forumda bu konuyla ilgili hazırlanan ankete 36 üyenin katılmasından, katılımdaki düşüklükten az çok bellidir.

Benimsenecek bir kelime bulmuşsak benimsenir, benimsenmeyecek bir kelimeyse benimsenmez. Biz de denemiş oluruz en azından ve sonucunu tahminle değil de deneyerek görmüş oluruz. Üye sayımız 2000'in üzerinde olabilir ama aktif kullanıcı sayımız önemli. Örnek verecek olursak; Gifts&Care'in ve Tipsol Fırça etkinliklerine katılım sayısı da öyle yüzlerce değil di. Bazı arkadaşlar ellerinde ürün çokluğundan katılmak istemedi ama yine de sayı bi 100 dahi değildi

Bir sözcük benimsenip dile yerleştikten sonra o sözcüğe karşı yeniden bir sözcük bulmanın ve bulunan bu sözcüğün yerleşmesinin zorluğuna verilebilecek bir diğer örnek de "Compact Disc->"yoğun disk" karşılığıdır. Compact Disc 'in kısaltılmışı CD, artık o kadar benimsenmiş ve yerleşmiştir ki yaygınlaştıktan sonra türetilen "yoğun disk" sözcüğü benimsenmemiş ve CD yerine kullanılmadığından yaygınlaşmamıştır.

CD'ler piyasaya çok hızlı yayaıldı ve tüm dünyada böyle anılır oldu. Bir de bu ürünlerle genç kuşağın daha çok ilgilendiğini düşünürsek, sonuç böyle olmuş olmalı. Sonuç olarak Türkçe isim üretilen ve benimsenene kelimeler de var, benimsenmeyenler de var. Biz bu çalışmayla deneyerek sonucunu göreceğiz. Olursa olur, olmazsa olmaz.

(28/04/2015, Saat: 19:28)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mavi Hocam konuya vakıf ve ciddi olarak ilerliyor.
Dil'e dışarıdan bir terim,sözcük,kelime yada ikame yapılmasını zamana bırakmak dil'i korumak adına hata mıdır ?
Biz burada tam tersini yapıyoruz. Dışarıdan gelen bir terime içeriden bir kelime türetip, kullanılıp kullanılmayacağını zamana bakarak görmek istiyoruz.

Zamanla ortaya çıkacak bir süreç mi ? Örneğin ; TDK nın ithal ettiği ''internasyonel'' yada ''enternasyonel'' kelimeleri daha çok o dönem halk arasında bilenen ve çok sık arıza yapan bir kamyon markasıydı hafızam yanıltmadıysa,entarnasyonel deyince büyük çoğunluğun aklına kamyon geldi.A4 Audi yada A4,A3,A2 kağıt boyutları gibi...

Enternasyonel yerine tamamen Türkçe olan "Uluslararası" kelimesini kullanıyoruz. Hangisi daha önce bulundu bilmiyorum ama, "Uluslararası" kelimesi gayet güzel bir Türkçe karşılık buluşu. Daha önce "Beynelminel" kelimesini kullanıyorduk, daha sonra Cumhuriyet döneminde, dilimizi yabancı kelimelerden arındırırken bu sonuca ulaşılmış olmalı. Zaten bu gibi birçok başarılı bir örneği mevcut.

A4 Audi ve A4 kağıtta kullanılanlar isim değil kod. Biri markanın ürün çeşidinin kodu, diğeri kağıtlar için kullanılan boyut kodu, bu tamamen farklı bir mesele. A4 kağıt boyutu Audi A4'ten eski olduğunu düşünürsek, bu artık Audi markasının bileceği bir şey.

Interface = arayüz
Ben şahsen "arayüz" kelimesini kullanıyorum, "interface" 'i hiç kullanmadım.

İkame,uydurduğumuz,türettiğimiz kelimelerin komik olmaması,amacı çağrıştırması,ilintili olması dahası kulağı rahatsız etmemesi gerekir mi ?

Biz de bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Güzel bir soru sormuşsunuz ve bu çalışmayla doğru cevabı bulursak, artık kelimeyi kullanma ve benimsenip benimsenmediğini gözlemleme aşamasına geçeceğiz.

Siz iki üstad bu meseleye taraf değilsiniz sanırım. Ancak düşünceleriniz güzel ve endişelerinizi yerinde buluyorum, haklısınız. Denenip başarılı olmuş örnekler de var olmayanlar da var. Bekleyip sonucunu görelim Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
A4 örneği zaman,kabul ve algı için verildi
A4 ile sınava girdim
Ne sınavı ? ehliyet,yazılı Smile
Çıkarın A4'leri sözlü yapiciim

Eyvah, Mahmut hoca!!

8a8cf985bd3f2df9111d45d36f738c6e.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
(28/04/2015, Saat: 16:39)SerkanCicek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok özür dilerim. Cehaletime verin. Ben Tıraş Tası ile Scuttle aynı şeyler sanıyordum. Smile Boşuna atıp tuttum demek ki bu kadar. Smile Bu durumda Isıltas da mantıklıymış. Smile

estağfurullah  Blush  
cehalet falan aklımın ucundan bile geçmedi.
Bu arada kimse ehlikeyf hakkında yorum yapmadı... Halbuki çok güzel oturmuştu bende. Smile
Hortlatayım bu başlığı Smile.

Compact kelimesiyle bir arama yapmıştım. Kendimi burda buldum. Bir sonuca bağlandı mı bu mevzu?
Köpürteç (Tıraş Köpürteci) ismi en çok oy alan oldu.
Çanak Smile)
Dedeminkine tıraş tası derdik

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
İsim bulma kısmını biz hallettik arkadaşlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Anket: Scuttle'a Türkçe İsim Bulmaca onurcakmak 29 24,384 30/04/2015, Saat: 19:28
Son Yorum: onurcakmak
  Türkçe Siri ckeskin 0 2,430 09/04/2015, Saat: 09:52
Son Yorum: ckeskin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: