Geleneksel tıraşa yeni başlayacağım bir kaç sorum var.
Bugüne kadar blue 3 vb. kullan at bıçaklarla tıraş oluyordum.Sonra bu foruma rastladım ve geleneksel tıraşa başlamaya karar verdim.Geleneksel tıraş için elimde tahmin edeceğiniz üzere gerekli ekipman bulunmamakta.Jiletli usturaya başlama isteğim var ancak daha önce hiç ustura kullanmadığım için yüzümü kesmekten korkuyorum.Hem tıraş keyfini iyi bir şekilde yaşayacağım hem de fazla bütçeyi aşmadan temin edebileceğim ekipman tavsiyelerinizi bekliyorum.
Fırça
Ömer Bey foruma hoşgeldiniz. Jiletli ustura ve ya uygun fiyatlı DE aletlerden (wilkinson sword classic ve ya Rimei olabilir hatta Yuma bile olabilir) edinerek yanına Arko sabun ve Eger rahatsız olmazsınız jaguar 1071/Omega 49 domuz kılı fırça edinebilirsiniz. Jilet olarak milyoncu denilen yerlerde Perma-Sharp ve Rapira bulabilirsiniz. Uygun fiyata başlangıç yapıp sonra ekipman çeşitliliğini arttırmanizi tavsiye ederim.

Keyifli tıraşlar keyifli forumlar
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Hoş geldiniz. Chinaski hocam güzel özetlemiş.
@Omer554 foruma hoş geldiniz, kendinizi biraz tanıtırsanız güzel olurdu. Çok hızlı bir giriş olmuş sanki işimi görün acelem var gidicem gibi bir havası var başlığın Smile

Sent from my iPad using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
teşekkür ederim.Jiletli Ustura da tıraş olurken çok sorun olur mu? daha önce kullanmadığım için biraz çekiniyorum.
Fırça
kendimi biraz tanıtayım @tipsol Smile 20 yaşındayım.Karabük üniversitesi Mekatronik mühendisliği bölümünde okuyorum.Foruma rastladığım zaman hoşuma gitti ve bende artık geleneksel tıraşa başlamak istedim.Forumda yeniyim zamanla alışacağız Smile
Fırça
Ömer bey en başta hoş geldiniz.
Hiçbir iş buna hobilerde dahil kısa süreli uğraşla olmuyor. Zaten ismi üzerinde, geleneksel tıraş işiyle ilgilenenler genelde bu işi günlük bir angarya olmaktan çıkarmak için HOBİ olarak benimsemiş insanlar. Hobilerin zevki de yavaş yavaş kısa süreli bile olsa veya ara sıra ara verilse de uzun soluklu olmasına bağlı. Yavaş yavaş son yazılardan ilginizi çekenleri okuyun, daha sonra derslerinizden vakit kalırsa forumda gezinin, genel bir kanıya ulaşacaksınızdır.
Başlangıç ekipmanı olarak Chinaski üstad genel bir bilgi vermiş, bana kalırsa jiletli ustura ile bile başlanabilir ama yüzümüz deney tahtası değil, biraz dikkatli ve özenli davranmak yararımıza olabilir diye düşünebiliyorum. O yüzden ilk başta Chinaski üstadın tavsiyelerini değerlendirin derim. Sonrasında yavaş yavaş ve temkinli olarak usturayı da deneyebilirsiniz.
Keyifli tıraşlar dilerim.
Merhaba Omer554,
Başlıklarda gezdikçe, okudukça bu işin bir hobi olduğunu göreceksiniz. Yani tıraş olmak istiyorsanız, zaten tıraşınızı her şekilde olursunuz. Amaç tıraş olmak değil sadece. Bir hobi edinmek, bir kültürün içine girmeye çalışmak.

İlk etapta ustura kullanmak isteme nedeniniz nedir? Şunu her zaman savunurum: Agresif alette tıraş olan profesyoneldir; yumuşak aletle tıraş olan da amatördür diye bir şey yok! Ben cumartesi dahil her sabah işe giderken tıraş oluyorum. Şimdi ben tekniğimi geliştirmiş ve R89 tip kafalar ile sorunsuz tıraş olabiliryorsam ne mutlu bana.

Size tavsiyem şu olacaktır.
Wilkinson Sword Double Edge makine alın bir tane, bu sizin için yumuşak makineleri tanıma fırsatı olacaktır. Bir tane de Rimei makine alın, bu da agresif makineleri tanıma imkanı verecek. Daha sonra eğer pahalı bir alet almak isterseniz R89(Yumuşak) mu R41(agresif) alacağnızı daha iyi bilirsiniz. Bir kaç değişik marka da deneme jileti alın, değiştirip değişitirip yüzünüze uyanı bulursunuz. Bazıları kesmez, bazıları kanatır, bazıları kaşındırır...

İlk etapta komşum çok fazla bir şey yazamam. Aslında bir çok üyemiz size cevap yazardı ama mütevazilik gösterip yazmıyorlar; böyle olunca da yeni üyeler cevap gelmedi diye üzülebiliyorlar. Siz, eski yeni farketmez, başlıkları okuyun, sorularınızı yazın, bizler elimizden geldiğince cevap yazmaya çalışırız.

Saygılarımla

(Chinaski üstad zaten yazmış benim söylediğim aletleri. Gözümden kaçmış. İşte az önce bahsettiğim duruma kendim düştüm. Smile Forumda o kadar üstad var ki, insan bir şey yazdıktan sonra utanıyor Smile )
hoşgeldiniz, ilk deneyeceğiniz teknik tercihinize kalmış. ilk geleneksel tıraşımı sedef ustura ile olmuştum. konforlu bir jiletle denerseniz en fazla bir iki çizik olur. ustura istiyorsanız çekinmenize gerek yok dolayısı ile. ancak daha hızlı ve daha tahrişsiz bir tıraş istiyorsanız, dostların önerdiği üzere uygun fiyatlı bir de makine size daha uygun olacaktır başlangıçta.
Hosgeldiniz, ustadlar soylenmesi gereken her seyi soylemisler zatenSmile keyifli tiraslar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dört aylık geleneksel tıraşçı levtrotsky 11 2,994 29/09/2021, Saat: 16:28
Son Yorum: Schumi
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,548 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  8 yıllık mach 3 den sonra Geleneksel Tıraşa başlama Perseus 56 19,306 21/09/2020, Saat: 23:36
Son Yorum: element
  Yeni Bir Tıraşseverden Herkese Selamlar Tony Soprano 36 8,954 19/05/2020, Saat: 18:33
Son Yorum: Tony Soprano
  Yeni Tıraş Zidane 28 8,566 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Geleneksel tıraş dünyasına merhaba Fenotip 49 12,617 06/04/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: BuraKaya55
  Merhaba / Ankara / Yeni Üye BalPorsuğu 29 7,420 13/03/2020, Saat: 12:27
Son Yorum: grknclk
  Merhaba memleketimin geleneksel traş severleri... dante 22 6,919 23/02/2020, Saat: 14:18
Son Yorum: Jaguar Paw
  Yeni üye Gelenekseltraş 21 5,858 09/12/2019, Saat: 14:45
Son Yorum: tanios74
  Yeni üye Dorukbey 19 4,027 25/11/2019, Saat: 15:29
Son Yorum: U A K

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: