Hangi Jilet ne kadar dayanıklı?
Herkese merhaba.Bu konuda yeterince tecrübem olmadığı için şimdiye kadar her jileti bir kere kullandım.Fakat forumda gördüğüm kadarıyla üyeler tarafından çok sefer kullanılıyor jiletler.
Bu durumda jiletin yapımında ve kaplamasında kullanılan malzemenin niteliği mi belirleyicidir? Sizce hangi jilet ne kadar kullanılmalıdır?
Tecrübelerinizi aktarırsanız faydalı olur Smile
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
Komşum geleneksel tıraşın pek çok noktası gibi bu konuda o kadar göreceli ki iki üyeden ortak bir cevap çıkarsa şaşarım Smile Jiletler söz konusu olduğu zaman pek çok değişken söz konusu bunlar; sakalınızın sertliği, sakalınızın yoğunluğu/gürlüğü, jiletin kaplaması, tıraş alışkanlıklarınız vs.

Bir ara forumda feather jiletlerin ömrü baya olay olmuştu kimi 3 kere kullanıyorum derken kimi 7+ defa kullansamda sorun olmuyor diyorduSmile Anlıyacağınız jilet ömrü kendi kendinize keşfedeciğiniz bir konu. Genel olarak çok kalitesiz olmadıkları sürece günümüz jiletleri ortalama olarak 3-4 kaliteli tıraş verebiliyor. Tabii eğer jiletli ustura kullanıyorsanız bu sayı artabilir.

Kişisel değişkenleri geçersek ve sorduğunuz soruya gelirsek evet jiletlerin yapım aşamasında kullanılan bileme cihazları, kaplanan maddeler vs hep jiletin ne kadar keskin olacağı ve ne kadar süre bu keskinliği koruyacağı konusunda belirleyici şeyler fakat çıkıpta teflon kaplama jiletler her zaman iyidir veya paslanmaz çelik jiletler en iyisidir diyemiyoruz. Jilet konusu herkese göre değişiklik gösteren bir konu maalesef Smile
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Bolzano'ları 5 kez, Timor'ları 8 kez kullanabiliyorum, daha sonrasında ya tırmalamaya başlıyor ya da benim içime sinmiyor. Orta sıklıkta bir sakalım var. Ama straht üstadın dediği gibi kişiden kişiye farklı sonuçlar verir, bir çok değişken var.
Acta est fabula, plaudite.
Değişkenlik gösterse de gene de aşağı yukarı hemfikir olabileceğimiz jiletler var. Mesela Astra mavi 2, yeşil en fazla 3 gidebiliyor. Permasharp 3'den sonra çekme ve tahris yapabiliyor. Benim kullandığım en dayanıklı jiletler Personna lab blue ile Polsilver oldu. Personna ile 5 tıraş rahat çıkarıyorum. Polsilver ile bugün 5.tirasimi oldum. Hala keskindi.
Bence jiletin performansını DE alet de etkileyebiliyor. Progress jiletlerden maksimum performans alabilen bir alet. Ayrıca tıraş öncesi hazırlığı iyi yapmak da jiletin ömrünü uzatıyor ya da iyi hazırlık jilet performans kaybina ugramissa bile iyi bir tıraş sağlıyor. Ikisi de olabilir. Smile
Anladım tahmin ettiğim gibi Smile Polsilver ı attım bugün gerçi ama bozuk/ hatalı olabileceğini düşündüğüm içindi.memnun kaldığım jileti ikinci sefer kullanmayı bir deneyeyim bir dahaki sefere teşekkürler Smile
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
Bende polsilver ve bolzano yu 5 tıraş kullanabiliyorum. Diğer jiletleri tahriş yaşadığım için uzun süreli deneyemedim. Şimdi sorunsuz kullandığım merkur 34C ile diğer jiletleri de deneyeceğim.
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
(19/04/2015, Saat: 17:15)ts9funk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende polsilver ve bolzano yu 5 tıraş kullanabiliyorum. Diğer jiletleri tahriş yaşadığım için uzun süreli deneyemedim. Şimdi sorunsuz kullandığım merkur 34C ile diğer jiletleri de deneyeceğim.

Komşum ben de bir adet Merkur 34G edindim, pek jilet seçmez değil mi?
Muhle R89 ile bolzano ve polsivlerda sorun yaşamadım ama sarı ve yeşil gillette 7 o clock ile sorunlar yaşadım. Feater ile yaşadım,Gillette slim adjustable ile de diğer jiletlerle sorun yaşadım. Ama 34C ile denemedim komşum. Jiletlerin çoğunu hediye yada satışa çıkaracaktım fakat şimdi denemek istiyorum. Özellikle 7 o clock umarım uyar,zira elimde çok jilet var.
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
(19/04/2015, Saat: 17:29)ts9funk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Muhle R89 ile bolzano ve polsivlerda sorun yaşamadım ama sarı ve yeşil gillette 7 o clock ile sorunlar yaşadım. Feater ile yaşadım,Gillette slim adjustable ile de diğer jiletlerle sorun yaşadım. Ama 34C ile denemedim komşum. Jiletlerin çoğunu hediye yada satışa çıkaracaktım fakat şimdi denemek istiyorum. Özellikle 7 o clock umarım uyar,zira elimde çok jilet var.

Komşum sanırım Bolzano jilet tutucu seçen bir jilet değil sanırım, eğer cildine uygunsa belli bir performans çizgisi var. Wilkinson'da da sorun yaşamadım, Futur'da da. Ama sanırım bana en uygun jilet Timor, 1 adedi bir hafta götürüyor beni herhangi bir sıkıntı yaşatmadan. Son gün kullanırken bir Derby jilet tadı veriyor sadece. Mild aletlere yöneldiğimden aldım 34 HD'yi, Futur da güzeldi ancak günaşırı tıraş olmak kaydıyla.
Ben hiç bir jileti 2 defadan fazla kullanmıyorum. 3'te bende çoğunlukla çekme başlıyor. Hem hayat çekiştirerek tıraş olmak için çok kısa. Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,284 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,013,620 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 155,684 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,190 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 31,924 31/05/2023, Saat: 17:20
Son Yorum: arandur