Sakallarimi mi aldirsam
Üstadlar traş olurken cildimin tahriş olmasından dolayı bıkmış vaziyetteyim. Yeni üye oldum ancak forumu mümkün olduğu kadar takip ettim bu süreçte ve gerçekten en hassas konuda en az bilgiye sahip olduğumu gördüm. Sizden ricam, sert, karmaşık sakallı biri olarak ve haftada dört kez traş olmak zorunda kalan biri olarak bana makine, fırça ve sabun önerin lütfen. Sinek kaydi olacak. Kızıyorsunuz farkındayım ama araştırdım ve artık nokta atışı yapmak istiyorum. Fiyatı önemli değil artık huzur istiyorum ( çok dolmuşum be )
(23/04/2015, Saat: 20:04)dessas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadlar traş olurken cildimin tahriş olmasından dolayı bıkmış vaziyetteyim. Yeni üye oldum ancak forumu mümkün olduğu kadar takip ettim bu süreçte ve gerçekten en hassas konuda en az bilgiye sahip olduğumu gördüm. Sizden ricam, sert, karmaşık sakallı biri olarak ve haftada dört kez traş olmak zorunda kalan biri olarak bana makine, fırça ve sabun önerin lütfen. Kızıyorsunuz farkındayım ama araştırdım ve artık nokta atışı yapmak istiyorum. Fiyatı önemli değil artık huzur istiyorum ( çok dolmuşum be )

Benim fikir belirtmem ne kadar doğru olur bilemiyorum daha deneyimli üstatlar var ancak,

Edwin Jagger DE89 veya Merkur 34C
Tipsoft fırça
TOBS Jermyn St. tıraş kremi
Cildinize uygun bulacağınız bir jilet

Güzel bir ön hazırlık ve tıraş olurken bastırmamak çare olabilir. Sinek kaydı için çok zorlamak da iyi değil, iki perdede de ideal bir tıraş olabilirsiniz. Sanırım hassas ciltlerde güzel sonuçlar doğuracaktır.
Acta est fabula, plaudite.
Foruma hoşgeldiniz
Kendinize uygun aletleri bulmanız ve bu ekipmanlarla bir tıraş tekniği geliştirmeniz zaman alacaktır. Herkese uyan ekipmanlar farklı farklı, tek bir doğru alet yok malesef.
Benzer sakal yapısına sahip biri olarak beğendiğim bazı ekipmanları önerebilirim. Size uyacağının garantisi yok ama denemeye başlamak için iyi ekipmanlar denilebilir.
Merkur progress, cella sabun, polsilver jilet, zaza şap.
Fırça konusunda daha deneyimli üstadlar yardımcı olacaktır
Keyifli tıraşlar dilerim
Bruce ve ooppss üstadlar, önerileriniz için teşekkür ederim. Mutlaka denemek gerekir ancak forumdaki bazı arkadaşlar boşuna denemekle zaman ve para kaybetmeyin diyerek diğer arkadaslara da önerilerde bulunduklarını hatırlıyorum. Önerilerden harman yapıp kendime uygun olani alacağım.
Sakallarınızın resmini bir koyun bakalım.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
(23/04/2015, Saat: 20:22)dessas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bruce ve ooppss üstadlar, önerileriniz için teşekkür ederim.  Mutlaka denemek gerekir ancak forumdaki bazı arkadaşlar boşuna denemekle zaman ve para kaybetmeyin diyerek diğer arkadaslara da önerilerde bulunduklarını hatırlıyorum. Önerilerden harman yapıp kendime uygun olani alacağım.

Ayarlı bir alet isterseniz @oopps'un dediği gibi Progress güzel bir tercih olur sanırım. İkinci el kısmından önerdiklerimi de uygun fiyatlı bulabilirsiniz, güzel bir temizlik ve dezenfekte ile gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

Jilet ise tamamen deneyerek en uygununu bulacağınız bir husus. Ancak keskin karakterli jiletler bende başlarda biraz kızarıklığa neden olsa da, ilerleyen süreçte güzel sonuçlar doğurdu tekniğim geliştikçe.

Bir de oluşturduğunuz köpük belki kaliteli olmuyordur, köpük içindeki hava kabarcıkları da tahrişe neden olabilir. Ona da dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Acta est fabula, plaudite.
Hoşgeldiniz.
Tavsiyem Merkur 34C veya belki EJ DE 89, jilet olarak Gillette 7 O'clock Sharp Edge, tercihen Simpsons Best Porsuk Fırça, Cella tıraş sabunu veya TOBS tıraş kremleri özellikle sandalwood.
Hoşgeldiniz komşum. Kendiniz tıraş olurken tahriş yaşıyorsunuz peki berberde sakal tıraşı olduğunuzda da bu sorun devam ediyor mu ?
Seiko isimli bir üye hatırlıyorum yatık sakalları vardı ne yaparsa yapsın tıraşta hep sorun yaşıyordu. O yüzden size net cevap verebilmek biraz zor. Jiletlerin makinelerin sabunların performansı kişiye göre değişebilir . Sakallarınızın sert olduğunu belirtmişsiniz tıraş öncesi hazırlık sizin için öncelikle çok önemli... Buna da önem vermeniz yaralı olacaktır.
Son olarak ayarlanabilir olmasıyla merkur progress tercih edilmesi gereken bir makinedir. Muhle r89 muhle r41 merkur futur ve ej 89 forumda adını en fazla duyacağınız aletler olacaktır. Yorumları iyice okuyun içinize sineni alın...
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
(23/04/2015, Saat: 20:41)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sakallarınızın resmini bir koyun bakalım.

Komşum olaya doktor gibi girmişsin Tongue 'Açılın ben doktorum'. Şaka bir yana görmekte fayda olabilir. Benimde sakallarım sert,karışık ve nereye çıktığı belli değil özellikle boyun bölgesi. Tavsiyem ayarlı bir jilet tutucu,peeling yapması açısından güzel bir domuz fırça ve nemlendirme adına işini iyi yapan bir cella sabun ile başlayabilirsiniz. Jilet konusunda bir şey diyemiyorum ama herkesin beğendiği jiletler genelde kullanışlı oluyor. Benim de ilk zamanlar oldukça kanlı ve revanlı geçti,çoğu zaman mach 3 e geri döndüm ama uzun bir süre inatla üstüne gidince oluyor. Şimdi en azından tahrişsiz tıraş olabiliyorum. Cildimi tanıyor tekniğimi geliştiriyorum. Bu keyif zahmetli ama değer,jilet tutucunun verdiği hissiyat oldukça keyifli. Sabırla ve oldukça yavaş şekilde tüm forumu okumaya çalışın derim. Saygılar..
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Hoşgeldiniz,

Geleneksel tıraş çok kişiselleştirilebilen ve geniş çapta ürün yelpazesi sunan bir yapıda olduğu için malesef size nokta atışı şu aleti, şu sabunu alın keyfinize bakın diyemeyiz. Genellikle tavsiye edilen aletler DE89, R89, Merkur 34 ve Merkur Progress fakat sakallarınız sert ve karma karışık yönlerden çıkıyorlar ise kapalı taraklı bir alet yerine mild ve açık taraklı bir Merkur işinize daha çok yarayabilir, bunu anca deneyerek bilebilirsiniz. Parçalı Tıraş aletleri konusu altında Merkur aletlerin incelemeri olması lazım oradan size uyan bir tanesini seçebilirsiniz. Merkur 41 veya 15c denenebilir. Fırça olarak ise ilk başta tavsiye üzerine iyidir denip 150 liralık porsuk fırça almaktansa Tipsoft, Frank Shaving veya herhangi başka bir markanın başlangıç ürünlerinden bir tane seçip porsuk fırçaya Omega 49 ile de domuz fırçaya girip yapıp zevklerinizi öğrenebilirsiniz. Jilet konusunda ise kendi sakal yapınıza yakın üyelerin tavsiyeleri işinize yarayacaktır, Mavi Astra, eski Perma-Sharp, Treet, Personna Lab Blue, Pol Silver forumda genelde beğenilen jiletler. İmpa Ticaret'ten çeşitli jiletlerden oluşan bir sepet oluşturup deneyerek kendinize en uygun olanı bulabilirsiniz. Sabun olarak hazır yaz geliyorken Proraso yeşil sizi üzmez. Mentol sevmem derseniz acı badem kokusu ile Cella veya tütün kokusuyla Tabac güzel sabunlardır. Forumdaki incelemeleri okuyarak kendinize uygun sabunu/kremi bulabilirsiniz.

Malesef ilk denemenizde hayal ettiğiniz tıraşa ulaşamayabilirsiniz çünkü hem daha tekniğiniz oluşmamış olacak hem de size uygun malzemeleri bulmanız biraz zaman alacak. Pes etmeyip devam ederseniz ise hayatınızın en güzel tıraşlarını olabilirsiniz. Tabii bu arada malzemeler kadar tıraş öncesi hazırlığın ve tekniğin önemli olduğunu unutmayın hatta bence Teknik ve Ön hazırlık tahrişsiz bir tıraşın %80'ini oluşturuyor. 1 liralık markasız domuz fırça, Arko sabun, Arko Tıraş Kolonyası, Wilkinson Sword DE ve Treet jilet ile harika pürüzsüz tıraş olabilirsiniz. Forumu bol bol okuyarak kafanızdaki pek çok soruya yanıt bulabilirsiniz, bulamadıklarınızda biz buradayız.

Keyifli ve Bol Köpüklü Tıraşlar =)
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: