Türkler ve Ustura
Şimdiye kadar görmüş olduğumuz bütün Usturalar Batı Ülkelerinde üretilmiş olan Usturalar oldu,ancak uzun yıllardır usturaya meraklı birisi olarak Türk Usturalarının nasıl birşey olduğunu merak etmişimdir.

Bu konuda epey araştırma yapmama rağmen elime hiç somut bilgi geçmemişti...üç ay öncesine kadar.

Şimdi benim için heyecan verici bu yazıyı Forumun değerli üyeleriyle paylaşmak istiyorum,aynı zamanda artık Türk Usturalarının neye benzedigini öğrenebileceğim yerin neresi olduğunu da biliyorum.

Sevgi ve Selamlar

İlk tıraş bıçaklarımızın tarihi Cumhuriyet sonrasına rastlar… Peki ustura geçmişimiz? Genel kanı, ülkemizde usturanın hiçbir zaman üretilmediği doğrultusundadır. Oysa Refik Halit, Üç Nesil Üç Hayat’ta, Abdülaziz devrinden söz ederken: “Usturacılığımız bütün şarkta nam almıştır. Şehzade Camii avlusundaki mütevazı ustura atelyeleri durmamacasına işler.” diye bizim için çok değerli bir ayrıntıyı kaydediyor. Bu usturaların neye benzediğini merak edenlere Sadberk Hanım müzesini adres olarak gösterelim… Cami avlusundaki imalathaneler belki de ithal usturalar karşısında yenik düşmüştür ki, daha sonraki yıllarda adını anan çıkmaz… Ustura, çeliğin en mükemmel şekilde inceltildiği Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerden ithal edilmiştir.
Paul Zazadze de, ustura, makas ve saç makinalarını Almanya, İngiltere ve İsveç’ten ithal ediyordu.
Ustura ve ustura benzeri gereçlerin geçmişleri yüzlerce, hatta ve binlerce yıl öncesine uzanmakta ve birçok kültürde izlenmekte ise de, tıraş bıçağı, varlığını tek bir kişinin çabalarına borçludur. Tıraş bıçağının (yani jiletin) fikir ve isim babası Amerikalı King Camp Gilette, uzun yıllar süren çabalarının sonunda ve ortağı William Nicholson ile birlikte 1902 yılında çok ince, eğilip bükülebilir tıraş bıçağını piyasaya sürmüşlerdi. Bu, tarihte kullanıldıktan sonra atılmak üzere üretilen ilk üründü. Aynı zamanda erkeklere, değişen dünyanın hızına ayak uyduracak şekilde, başkasının yardımına ihtiyaç duymadan tıraş olmanın yolunu açıyordu. Tıraştaki bu pratik yöntem dünyada dalga dalga yayılırken, 1920’lerden itibaren Gilette firması dışında çok sayıda imalathane tarafından tıraş bıçağı üretilmeye başlamıştı. Bu dalga ülkemize ulaştığında ise Cumhuriyet dönüşümlerini coşku ile sahiplenen bir tüketici kitlesini karşısında bulmuştu. Ülkenin genç yaşlı tüm erkekleri, muassır medeniyetlerin erkekleri ile benzeşme uğruna bıyıklarından bile vazgeçerlerken ve cemiyet hayatının yeniliklerine kendilerini kaptırırlarken, tıraş bıçağına hergün ihtiyaç duymaya başlamışlardı. Yeni nesil erkekler o yıllarda babalarından farklı olarak iki şeyi daha çok tüketir olmuşlardı: Usturanın yerini almaya başlayan tıraş bıçağını ve tıraş sabununu… Piyasadaki tıraş bıçağı ve tıraş sabunu markaları çeşitlenirken, aslında bir iki fabrikanın piyasaya hakim olduğu pek bilinmedi… Böyle bir ortamda markalaşabilen ve kalite yarışında öne geçen şirketler ayakta kalacaktı, elbette…
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
dun usturalari incelerken bir tanesinin uzerinde kilic gravuru bulunan arap harfleriyle yazilmis yazilar vardi. usturalar cok eski oldugu icin muhtemelen osmanlidan kalmis ve turk yapimiydi. arapca bilen biri olarak o usturayi incelemedigim icin kendimi ayipliyorum simdi.
Burada solingen firma ve markalarinin belli donemlerde tutulan kayitlari var. dikkat cekici markalar mustafa kemal pasha, gazi, nadir ve yatagan. yatagan birseyler cagristirmistir. hala bicaklariyla meshur. demekki bir zamanlar kaliteli usturalari da vardi.
yatağan bir kılıç modeline ismini de vermiştir aynı zamanda. ters eğimli ve kemik saplı olarak üretilen bu özel kılıç yeniçeriler arasında da meşhurdu. denizli yatağanı olarak bilinirdi. bu da fotoğrafı.

herhangi bir marka olsun, bir Türk usturasına sahip olmak isterdim doğrusu. hele de 1800 ve öncesine ait ise.
415211.jpg

arastirirken bunu internette buldum.
kilicin ustunda ankara yaziyor
Elime sundan bi gecse...
Cogu yerden ustura var bi türkmali gecmedi elime.

Paylasim icin tesekkürler...
dun gittigimde osmanlica yazan usturaya baktim.
gravur ern'in kullandigi kilic gravuru ustunde osmanlica "Ankara Usturasi" yaziyor bicagin sapa yakin kismindaysa bildigimiz solingen yazisi var.
ayrica satan kisi elinde, oldukca islemeli suslemeli ahsap sapli caki gibi ama bicagi ustura olan 15 tane de usturasi oldugunu soyledi ama bulamadigi icin gosteremedi.
(22/04/2012, Saat: 23:07)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dun gittigimde osmanlica yazan usturaya baktim.
gravur ern'in kullandigi kilic gravuru ustunde osmanlica "Ankara Usturasi" yaziyor bicagin sapa yakin kismindaysa bildigimiz solingen yazisi var.
ayrica satan kisi elinde, oldukca islemeli suslemeli ahsap sapli caki gibi ama bicagi ustura olan 15 tane de usturasi oldugunu soyledi ama bulamadigi icin gosteremedi.

Bu arkadasi biraz SIKISTIRSAna,bulsun su bicaklari,hangi sehirde kaliyor bu arkadas?
Kendi Usturalarimizin yoklugundan bunlari topluyoruz !

2jeo714.jpg

2mwfs4w.jpg

14j5fvc.jpg

24c9ll1.jpg
elinizdeki kitapta çok güzel bilgiler var. böyle bir şey bizde de olsaydı keşke ne arayacağımıızı bilirdik Smile
gillette=jilet diyoruz da William Nicholson=wilkinson olmasın sakınBig Grin

bu arada benim bildiğim ABD ordusunun 20-30.000 adetlik siparişine kadar gillette firmasının yanlızca 15-20 adet/senelik satışlarının olduğudur.

bir de reklam olmazsa şurası var:

http://www.bicaksanati.com/forum/bicakci...yapimi/60/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 642 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,088 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,648 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,332 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,092 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,242 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,546 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,246 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: